a/v do hard rocka/metal-u

linerman

New member
Dobry wzmacniacz z DAC to koszt ok. 4000 a gdzie jeszcze amplituner :)
Zostańmy przy pieniądzach typu wzmacniacz/amp stereo do 2500 + amp KD do 2000 ;-)
 

Henry

Active member
Bez reklam
To posłuchaj np. tego Marantza sr5007, tam masz pre- out, do tego też wzmacniacz Marantza i może być w budżecie...;)
 

linerman

New member
Widzę światełko w tunelu. Powiedzmy kupię odtwarzacz Blu-Ray z wejściem Ethernet (Samsung BD-F7500)- tu będę przesyłał pliki Flac z komputera. Do tego podłączę amplituner 5.1 i jeszcze wzmacniacz.
Whiplash pisze o HK do cięższej muzy
Osobiście też skłaniam się ku HK - tak więc może amp HK AV 151 + HK 980?
Na deser Melodika BL420S za zaoszczędzoną kwotę na klockach?
Henry mówisz o Marantz, do Sr5007 jakiś konkretny wzmacniacz?
Jak Waszym zdaniem wyglądają te opcja?
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Może coś takiego
Marantz PL | PM6005
lub takiego
Marantz PL | PM5004

Jak ci podpasuje HK, to jak najbardziej ;), ale celowałbym jednak w coś trochę lepszego niż 151, lepiej wyższy model.

Co do metalu, to ja na swoim Denonie też słucham trochę, ciężkiej muzy (przykładowo BAD BRAINS, Sepultra, Soulfly, Megadeth czy klasyka jak Iron czy Metallica) i mi się podoba, fajnie wyciąga niektóre szczegóły, wszystko kwestia gustu. Do tej pory miałem stereo i obecny sprzęt też, jest w stanie dać mi satysfakcję ze słuchania.

Weź na odsłuch kilka swoich ulubionych płytek, takich, które twoim zdaniem mają wiele szczegółów, które chciałbyś usłyszeć w potencjalnym sprzęcie. Być może dobry ampli + dobre fronty okażą się zadowalające i spowodują, że poczujesz radochę na odsłuchu. Każdy ma inną percepcję i wielu osobom na tym forum wystarcza dźwięk generowany przez dobry amplituner ;) Spróbuj jednak skoncentrować się na sprzęcie, który da ci możliwość ewentualnej rozbudowy np. o stereo (pre-out), być może nie będzie to konieczne, ale będziesz miał otwartą furtkę
Myślę, że w tej całej zabawie najistotniejsze jest znaleźć złoty środek.

Ta Melodika w połączeniu z moim Denonem, też mi podpasowała, był mocny kontrolowany bas, fajnie było słychać "cykanie" i ogólnie bardzo pozytywnie
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jeżeli już wybierzesz kolumny i wzmacniacz pod swoje preferencje, to kupno amplitunera KD już nie ma tak dużego znaczenia. W kinie sprawdzi się zarówno Onkyo, Yamaha, Denon itd. Oczywiście, jeżeli nie chcesz przepinać kabli to dobrze gdyby był pre-out. Mnie w kinie pasuje Onkyo, a to że ma gorsze stereo od np. HK, to już w tym przypadku nie gra roli, bo muzyki słucham na wzmacniaczu. Wzmak i ampli tez nie muszą być tego samego producenta. Bez odsłuchu to tylko teraz takie gdybanie, co tam komu się lepiej podoba. A to przecież Ty będziesz słuchał na tym sprzęcie? Nie wiem jak Ty wcisnąłeś te Jamo s608 na 16mkw?:) Podobnie uważam że BL40 też moga być za duże, chociaż są gusta i guściki. Mnie na tym metrażu wystarczają 30-tki.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Linerman, jeszcze jedna opcja przyszła mi do głowy apropos kolumn, zobacz Indianę Notę 550, jak pisałem zestaw 5.0 masz za jakieś 2,2 tyś, ewentualnie Melodika BL3xx lub Roth OLI RA 3 może akurat ci podpasują. Bo jak Krzysiek pisze na 16 m może być różnie, jak masz zagracony pokój, to lepiej mniejsze, a jak w miarę dużo przestrzeni to większe będą ok. 16 m to z drugiej strony wcale nie tak mało;)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Do metalu i rocka to potrzeba wykopu i dynamiki. Z kolumn można zerknąć na coś z Klipsch, Paradigm, JBL Studio czy Melodika. Indiany mogą być za spokojne, podobnie jak nowe Roth RA ( BN też pisał że kolumny te są do delikatniejszego grania). Na miejscu kolegi bym odsłuchał Paradigm Monitor Mini ( dobre monitory) lub Paradigm 7 v.7, a do tego fajna elektronika NAD. Dla mnie ten duet się świetnie zgrywał, co nie oznacza że z inną elektroniką by było gorzej.

A to nie jest odwrotnie? Im bardziej zagracony pokój tym lepsza akustyka i można większe kolumny wstawić?

Zagracenie a odpowiednio wytłumione pomieszczenie to jest róznica. Żeby bas miał się gdzie rozejść i żeby była odpowiednia stereofonia, potrzebne jest wolne miejsce. Właśnie do tej ilości wolnej przestrzeni dobiera się odpowiednią wielkość kolumn. Pokój nie może być pusty, dlatego fajnie jak są jakieś zasłony, dywan itd., ale nie można też wstawić jebutnych kolumn to kompletnie zastawionego pokoju, bo tam się to wszystko zagotuje.
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Krzysiek dobrze prawi ;)
fajnie jak w pokoju jest w miarę pusta przestrzeń na środku (i nie chodzi o pusty pokój ;) ), kwestia ile zostaje powierzchni, po umeblowaniu. Spróbuj może wrzucić jakiś prosty szkic, wtedy może łatwiej będzie doradzić. Ważne, żeby kolumny miały trochę oddechu, żeby nie było tak, że na odsłuchu będzie super, a jak podepniesz w domu to się okaże, że np. za duże i będzie ci np. bas dudnić.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

linerman

New member
Powiedzmy, że jeśli chodzi o wzmacniacz zostanę przy HK 980.
Piszecie, że amplituner nie jest już ważny z czym się zgodzę (a i rzadziej przeze mnie będzie używany). Z tego co się domyślam to taki amp będzie potrzebował dwóch pre-outów. Jeden do subu i jeden do podłączenia ze wzmakiem. Może w takim razie Denon x1000.

Wracając do kolumn. Pomieszczenie będzie ubogie w meble więc raczej mało-zagracone.
Na zestaw kolumn i głośników chciałbym wydać nie więcej niż 3500 za 5.1.
Paradigm raczej by więc odpadały.
Czuję się namówiony na Melodikę (BL 30 lub Bl40) i ew. Klipsch ale który model?
P.S. Indiany chyba nie będę mógł nawet odsłuchać bo nie znalazłem dystrybutora tego sprzętu w okolicy.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Jako posiadacz Denona odradzam X1000, w tej cenie znajdziesz lepszy sprzęt :D, a najtaniej z pre-out to Yamaha 773, jak będzie wzmacniacz, to i tak będziesz wykorzystywał tylko do KD...
Nie kupuj nic na siłę, lepiej zakup rozciągnąć w czasie i dozbierać na trochę lepszego/ bardziej funkcjonalnego ampli
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Henry dobrze radzi.
Proponowane przez Ciebie sprzęty na początku tematu są podobnej klasy, czyli zamienił stryjek....
Odsłuch, odsłuch i jeszcze raz odsłuch.
Jamo - hmmm :), choć Indiana może być zbyt delikatna i grzeczna.
Obejrzyj też propozycje kolumn Krzyska1980. Właściwe są to wszystkie marki, które mają opcje budżetowe i nadaja się do ciężkiej muzy.
Żaden ampli, tym bardziej te z najniższej półki nie dadzą przyjemności słuchania muzy, jakiej oczekujesz.
Zacznij od wzmaka i CD. np. za 3 tys można kupic budżetowe zestawy, można rozejrzeć się też za używką. HK980 może zostać. Tylko uważaj, bo grająca dołem elektronika i kolumny to może być przegięcie, nie sugeruj się brzmieniem Jamo608 w 16m ;) Postaw na jakosć dźwięku, nie na ilość basu.
Kino zostaw na początek jakie masz. Do momentu zamiany na ampli z Pre Outem najwyżej będziesz przepinać kable.
Możesz też zaopatrzyć się w dzielnik.
Możliwe, że stereo tak Co podejdzie i już zostaniesz bez zmiany kina :)
 
Ostatnia edycja:

linerman

New member
jeszcze raz pokój. Mebli w nim nie będzie oprócz sofy :)

p.s. Co do tej Yamahy to kurczę jakoś zrażony jestem :) Nie chciałbym też wyjść pow. 2000 to jakieś lepsze kolumny bym kupił może
 

Attachments

  • pokoj.jpg
    pokoj.jpg
    20 KB · Wyś: 39

Henry

Active member
Bez reklam
Jak będziesz wykorzystywał tylko do kina, to naprawdę jest to super sprzęt, nie ma wielkiej różnicy czy będzie to Yamaha, Onkyo, Denon, Pioneer czy inne, a 773 to bardzo porządny ampli, tym bardziej jak weźmiesz pod uwagę możliwości, które daje i jakość.
Co do pokoju, to skoro tylko sofa, to ja osobiście stawiałbym na trochę większe kolumny + fajny dywan+zasłony i wyjdzie fajny multimedialny pokój;)

a co do ceny to 773 można już trafić nawet poniżej 2k
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Edytowałem poprzedni post, dopisałem kilka zdań, a tu dyskusja toczy się dalej :)
Nic od razu, powoli. Możesz rozłożyć zakupy w czasie, np. sub czy resztę kolumn zakupić w innym terminie.
 

linerman

New member
Jak będziesz wykorzystywał tylko do kina, to naprawdę jest to super sprzęt, nie ma wielkiej różnicy czy będzie to Yamaha, Onkyo, Denon, Pioneer czy inne, a 773 to bardzo porządny ampli, tym bardziej jak weźmiesz pod uwagę możliwości, które daje i jakość.
Co do pokoju, to skoro tylko sofa, to ja osobiście stawiałbym na trochę większe kolumny + fajny dywan+zasłony i wyjdzie fajny multimedialny pokój;)

a co do ceny to 773 można już trafić nawet poniżej 2k

Ok. :) Ten model Yamahy mogę sprawdzić na odsłuchu :)
Więc teraz wzmak HK -980 + Yamaha 773. Mowisz o większych kolumnach. Zostać przy Melodice?

P.S. obecny sprzęt w całości przekazuje siostrze więc wszystko chcę zbudować od podstaw
P.P.S. oczywiście resztę kolumn i sub mogę kupić później ale tylne głośniki chciałbym mieć z tej samej linii więc i tak coś trzeba wybrać
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Przynajmniej ja stawiałbym na Melodikę, posłuchaj może też ci się spodobają.
Mam taką radę, jak szukałem to dla punktu odniesienia słuchałem też dużo droższych kolumn, a później tej Melodiki i aż takiej kolosalnej różnicy nie odczułem, dźwięk Melodiki też sprawiał radochę na odsłuchu i takiego zakupu z pewnością bym nie żałował ;)
 
Do góry