a propos kalibracji

sawcio

New member
- witam, proszę mi odpowiedzieć jak to jest z tą kalibracją? Rozumiem, że by dobrze skalibrować odbiornik, to należy dokonać kalibracji dla każdego z wejść TV? Jednym słowem dla eurozłącza osobno, dla hdmi osobno, dla PC osobno. A dla wejścia antenowego? Czy "profesjonalne" urządzenia podają również sygnał testowy i plansze do kalibracji na na wejście antenowe wysokiej częstotliwości? Proszę o odpowiedź na to nurtujące mnie i mam nadzieję nie głupie zagadnienie.
 

Mike25

New member
- witam, proszę mi odpowiedzieć jak to jest z tą kalibracją? Rozumiem, że by dobrze skalibrować odbiornik, to należy dokonać kalibracji dla każdego z wejść TV? Jednym słowem dla eurozłącza osobno, dla hdmi osobno, dla PC osobno. A dla wejścia antenowego? Czy "profesjonalne" urządzenia podają również sygnał testowy i plansze do kalibracji na na wejście antenowe wysokiej częstotliwości? Proszę o odpowiedź na to nurtujące mnie i mam nadzieję nie głupie zagadnienie.
Przede wszystkim do kalibracji tzw "profesjonalnych" podchodziłbym z lekką rezerwą, głównie z powodu zbyt dużej liczby dostępnych urządzeń pomiarowych, zbyt wielu marek, a w związku z tym braku standaryzacji i w efekcie rozbieżnościach w wynikach. Potwierdzają to choćby różne profesjonalne testy tych samych modeli TV - każdy skalibrowany urządzeniami i każdy mający inne ustawienia :) Wszystko więc zależy od tego sprzętem jakiej marki jest robiona kalibracja, również nie bez znaczenia jest pewien subiektywizm osoby, która przeprowadza kalibrację (percepcja oczu jest u każdego z nas nieco inna).

Odpowiadając na twoje pytanie - tak do każdego źródła powinieneś zrobić osobne ustawienia. Polecam poszukać na necie (głównie zagranicznych forach typu AVSforums, bo tam tego jest mnóstwo) różnych pomiarowo skalibrowanych ustawień, a następnie stweakowanie ich pod twój gust i warunki oświetleniowe jakie masz w domu.



pzdr
 

sawcio

New member
-właśnie, tylko nie wiem jak skalibrować wartości obrazu dla sygnału podawanego na wejście antenowe. Pozostaje mi chyba "przepisać" wartości, które uzyskałem dla obrazu podawanego na eurozłącze.
- wiem, że kalibracja to w pewnym sensie takie "gonienie zajączka" Nie ma na tym gruncie tak jak piszesz standaryzacji, a i subiektywny odbiór ma tu ogromne, jeśli nie decydujące znaczenie, do tego jeszcze dochodzą zapewne różnice w nadawaniu poszczególnych stacji, a nawet różnorakie programy danej stacji inaczej odbieramy. Dążymy do "doskonałości"... tylko czasami wpływ poszczególnych czynników sprawia, iż jest to niewykonalne. Pozostaje szukanie kompromisu.
 
Ostatnia edycja:
Do góry