A może HTPC??

Jaki sprzęt do telewizora?


  • Total voters
    0

-Tomek-

New member
Witam,

Szukam gotowego nettopa lub propozycji składaka do wykorzystania jako HTPC.

Moje wymagania:
- wbudowany napęd Blu-Ray
- szybki start (do 30sek.)
- relatywnie mały pobór mocy (przynajmniej przy DVB-T)
- obsługa DVB-T (USB lub na pci-e)
- wysokość obudowy - max. ok. 1,5U
- zapas mocy na odtwarzanie 1080/50p
- cichy w pracy

Komputer w 90% czasu będzie używany, jako dekoder DVB-T i PVR - dlatego zależy mi na codziennym szybkim starcie. Nie chciałbym, by codzienne oglądanie telewizji wiązało się kilkominutowym uruchamianiem maszyny i przebrnięciem przez kilka menu.
W nettopie Asrock 330HT widziałem funkcję "Instant Boot", która skraca czas uruchamiania do kilku sekund. Czy ktoś może skomentować, jak to w praktyce wygląda?
Nie podjąłem jeszcze decyzji odnośnie systemu operacyjnego, czy nakładki. Co do sprzętu zastanawiam się też nad ZBOX serii ID34 lub ID36, chociaż jestem otwarty na inne sugestie...


Pozdrawiam.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Przemyśl temat, te urządzenia biorą na tyle mało prądu, że u mnie chodzi zbox na okrągło - temat szybkiego startu odpada Ci zupełnie :)

Pozdrawiam,
 

Ethar

New member
Dokładnie. U mnie podobny sprzęt działa 24/h 365 dni w roku i jakoś mocno nie odczułem tego w rachunkach za energię. Zawsze można ustawić odpowiednio tryb oszczędzania energii i wymuszać przejście w stan wstrzymania.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Ja osobiście mam malutkiego Zbox nano AD10, ale już dostępne są AD11 a mają wychodzić AD12.
Do tego szybki dysk SSD i wszystko śmiga jak złoto.

Pozdrawiam,
 

Ethar

New member
Było to już tu przerabiane parę razy.
Jeśli Linux to koniecznie platforma Intel i ION2, jeśli Windows to nie ma ograniczeń.
Jeśli chcesz odtwarzać filmy na płytach Blu-Ray, to raczej nie masz większego wyboru i pozostaje Ci Windows.
Chyba, że chcesz każdą płytę przed obejrzeniem rippować. Da się tak, ale jest to upierdliwe.
Sam zrzuciłem dopiero kilka z ponad 50 płyt, które posiadam, choć zrobiłem to raczej z wygodny niż konieczności - korzystam z Windowsa.
 
Ostatnia edycja:

Wladek_76

New member
Było to już tu przerabiane parę razy.
Jeśli Linux to koniecznie platforma Intel i ION2, jeśli Windows to nie ma ograniczeń.
Jeśli chcesz odtwarzać filmy na płytach Blu-Ray, to raczej nie masz większego wyboru i pozostaje Ci Windows.
Chyba, że chcesz każdą płytę przed obejrzeniem rippować. Da się tak, ale jest to upierdliwe.
Sam zrzuciłem dopiero kilka z ponad 50 płyt, które posiadam, choć zrobiłem to raczej z wygodny niż konieczności - korzystam z Windowsa.

Co do platformy to 100% racji.
Co do odtwarzania BR to, tak jak któryś z szanownych kolegów już powiedział, film można odtworzyć pod linuxem bez większych problemów (bez ripowania ) umieszczając bazę z kluczami. Oczywiście nie działa menu.

Pozdrawiam.
 

Geed

New member
Mam pytanie jaki tuner DVB-T wstawić do HTPC. Tuner ma być na karcie PCI-Express i powinien wejść w obudowę NOX MEDIA II. Warunek bardzo dobry obraz, czasami nagrywanie czegoś jak mnie nie ma, współpraca z XBMC. Dźwięk razem z obrazem ma być wysyłany przez wyjście komputera hdmi do TV.

Rozważam też taką opcję: W tej obudowie zmieścić HTPC na Asus E45M1-M PRO (do mediów) i drugi komputerek do ściągania torrentów w postaci komputerka Raspberry Pi (mało prądu żre i ściąganie obsłuży). Ale z kartą TV to nie wiem. Czy nie warto po prostu oddzielny tuner DVB-T z możliwością nagrania programu na pendriva (nagrywam rzadko i sporadycznie).
 
Ostatnia edycja:
Jeśli nagrywasz rzadko ...ale nie tylko ...to chyba raczej osobny tunek + pendrive ( jeśli częściej to USB HDD)... najczęściej wybierane są tunery DVB-T - ferguson / wiwa ... ja osobiście mam wiwe hd 90 i tunek sprawuje się całkiem nieźle choć nie jest wolny od wad ( trochę mułowaty)... możesz też spróbować np tunera DVB-T -USB do podpięcia w HTPC.
Co do osobnych tunerów DVB-T i nie tylko najlepiej poczytać na forum EMITEL-a np. link do Wiwa HD90 Emitel • Zobacz wątek - WIWA HD-90
Możesz look-nąć też tu ... wątek o dvb-t usb + openelec HTPC • Zobacz wątek - Openelec pvr
O tunerach DVB-T pod złącze PCI Expres niestety nic nie powiem ...może ktoś coś podpowie
pozdro
 
Ostatnia edycja:

-Tomek-

New member
Mam pytanie jaki tuner DVB-T wstawić do HTPC. Tuner ma być na karcie PCI-Express i powinien wejść w obudowę NOX MEDIA II. Warunek bardzo dobry obraz, czasami nagrywanie czegoś jak mnie nie ma, współpraca z XBMC. Dźwięk razem z obrazem ma być wysyłany przez wyjście komputera hdmi do TV.

Rozważam też taką opcję: W tej obudowie zmieścić HTPC na Asus E45M1-M PRO (do mediów) i drugi komputerek do ściągania torrentów w postaci komputerka Raspberry Pi (mało prądu żre i ściąganie obsłuży). Ale z kartą TV to nie wiem. Czy nie warto po prostu oddzielny tuner DVB-T z możliwością nagrania programu na pendriva (nagrywam rzadko i sporadycznie).

No właśnie się zastanawiam nad wyborem między płytami: AsRock'em E350M1 a Asus'em E45M1-M PRO. Czy warto zapłacić ponad 100% więcej (250zł vs. 550zł) za średnio 5-10% wzrost wydajności? No chyba, że doliczy się porty USB3, więcej gniazd PCI i pasywne chłodzenie...
 

Geed

New member
No właśnie wydaje mi się Tomek, że płytka powinna być pasywna. Zdecydowałem, że nie będę wstawiał tunera TV to PCI niepotrzebne i być nie musi. USB3 to też przesada chyba.
 

-Tomek-

New member
Co do chłodzenia w ASUSie, to na zdjęciu co prawda nie ma wiatraczka, ale jest on w zestawie i w instrukcji zostało opisane, jak go zamontować.

Zdecydowałem się jednak na Asrock'a, bo tak jak pisałem bez sensu jest dopłacać 300zł za minimalny wzrost wydajności. Co do USB3, to nie posiadam takich urządzeń, a większa liczba slotów PCI nie będzie mi potrzebna (zawsze można skorzystać z USB). Zwróćcie także uwagę, że płyta Asusa jest nieco większa (format uATX) od Asrock'a (ITX).
Gdyby różnica w cenie byłaby mniejsza do 150zł, to może skusiłbym się na Asusa, a tak to jego w cenie mam płytę i obudowę (Silverstone SST-ML03B MILO). Celowo wybrałem większą obudowę, by mieć większą swobodę instalacji dodatkowych kart DVB-T/S2 i przy wybieraniu sposobu chłodzenia. Mam kilka pomysłów, które zamierzam przetestować i myślę, że chłodzenie będzie tylko pasywne.
 

darekguma

New member
Bez reklam
Co do chłodzenia w ASUSie, to na zdjęciu co prawda nie ma wiatraczka, ale jest on w zestawie i w instrukcji zostało opisane, jak go zamontować.

Zdecydowałem się jednak na Asrock'a, bo tak jak pisałem bez sensu jest dopłacać 300zł za minimalny wzrost wydajności. Co do USB3, to nie posiadam takich urządzeń, a większa liczba slotów PCI nie będzie mi potrzebna (zawsze można skorzystać z USB). Zwróćcie także uwagę, że płyta Asusa jest nieco większa (format uATX) od Asrock'a (ITX).
Gdyby różnica w cenie byłaby mniejsza do 150zł, to może skusiłbym się na Asusa, a tak to jego w cenie mam płytę i obudowę (Silverstone SST-ML03B MILO). Celowo wybrałem większą obudowę, by mieć większą swobodę instalacji dodatkowych kart DVB-T/S2 i przy wybieraniu sposobu chłodzenia. Mam kilka pomysłów, które zamierzam przetestować i myślę, że chłodzenie będzie tylko pasywne.
Jak już pokładasz cały zestaw to podziel się wrażeniami, ja ciągle waham się między htpc a gotowym odtwarzaczem, a myślę o takim Odtwarzacz Mede8er MED1000x3D. Zależy mi na dobrej jakości obrazu i dzwięku, a to wszysytko po hdmi.
 

ricardow

New member
Cześć, chcę właśnie zakupić jak Tomek AsRoca E350M1, z przeznaczeniem na HTPC i NAS stąd moje pytanie czy ktoś może już uruchomił i testował FreeNAS na tej płycie. Wielkie dzięki za wszelkie info.
 
Sprzęt wydaję się być naprawdę godny polecenia dla tych co nie chcą lub nie potrafią "dłubać" przy HTPC...mowa oczywiście o Mede8er MED1000x3D ale diabeł tkwi w szczegółach czyli najlepiej popytać o nie u posiadaczy w/w modelu... jak się spisuje w praktyce. Jedyne co mnie zaniepokoiło to cena dodatków np klawiatury bezprzewodowej 269zeta ...ja za swoją do HTPC dałem na ebay ok 80 :) ale wiadomo to nie komputer i innej tańszej ale niekompatybilnej możemy nie podłączyć .

Ps. i trzeba rozważyć że w przyszłości nic samemu nowego nie dodamy ...np tunera USB DVB-T .... bez wsparcia /supporu firmy lub .... zapaleńców :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry