A może HTPC??

Jaki sprzęt do telewizora?


  • Total voters
    0

dominlesne

New member
Witam
ja myślę nad czymś takim:
obudowa: Fractal Design Node 605
pł.gł.: Gigabyte GA H87N WIFI
procesor: I3 4130, lub 4130T BOX
ram: Crucial Ballistix 4GB
ssd: Kingston v300 120GB
hdd: WD 1TB Green
blu-ray: Samsung SN-506BB/BEBE
zasilacz: Be Quiet! l8 430W CM
system : win7 64

nad pilotem jeszcze się zastanawiam

może macie jakieś sugestie, coś zmienić ?:?::?:
Obudowa Silverstone GD04/5 + regulator obrotów na śledziu, typwy BR (nie slim), 2TB dysk zamiast tych podanych. Może coś cichszego na procesor.
 

speedo

New member
Obudowa Silverstone GD04/5 + regulator obrotów na śledziu, typwy BR (nie slim), 2TB dysk zamiast tych podanych. Może coś cichszego na procesor.

Dzięki za odpowiedź,
Przy tej GD04 miał bym większy wybór BR, ale Node 605 bardziej mi się podoba, 100-ka różnicy.
A co do dysków, może :idea:ssd 60GB na system i hdd 1TB na media,
mam już 2x 1TB zewnętrzne na usb.
Cooler: Noctua NH9i, lub Raijintek Zelos, lub Pallas, :idea:Pallas może nawet bez wentylatora, przy filmach nie będzie chyba za dużych temperatur na procku.
 

oktonot

New member
Np. Mede8er nie radzi sobie z prostym Divx.
Ja już bym nie kupił takiego badziewia co by DivX nie czytał, a jak zależy Ci na ilości kodeków, Twój wybór playera jest dla mnie niezrozumiały.
A co reszty to mam TV samsunga, TV toshiby, miniwieże Yamahy (taką z blu-ray) i zasoby filmów starych, nowych, bajek dla dzieci itd.
Każde z tych urządzeń odtwarza większość plików, ale nie wszystkie. A nic mnie tak nie wkurza, jak komunikat typu "nie znany format pliku".
Kolego proponuje na początek, zainstaluj na PC serwer Twonky, niejednokrotnie wspomniany, naprawdę ma spore możliwości,
w ustawieniach urządzeń wybierz np. Toshibe i przetestuj całą kolekcje, pliki MKV z którymi masz problemy, itp, coś co powinieneś już dawno zrobić i podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami,
Nie wierzę w odtwarzacze wszystkogrające. Do tego dochodzą inne problemy. A to jakieś zwisy, stabilność, a to bodaj do Egreata trzeba szukać jakiś czeskich softów. Fora kipią od problemów z odtwarzaczami. Nie wspomnę już o dodatkowych funkcjach tych playerów typu chociażby przeglądarka internetowa z flashem. Tu dopiero zaczynają się problemy.
Normalny odtwarzacz nie powinien mieć żadnych problemów z kodekami i nawet jak coś jest to musiał byś chyba specjalnie szukać, tak jak kolega Kirek sugeruje, ciężko by było coś znaleźć, ja akurat mam Asusa. A to że wszystkie mają problemy i są niedorozwinięte to prawda, dlatego ich nie lubię bo to sprzęt jak dla mnie bezużyteczny, dlatego mój znajduje się odłączony w szafie.
Dlatego HTPC pewnie byłby wyjściem tylko jak widać trudno dobrać komponenty (tym bardziej pasywne i energooszczędne), a nie stać mnie na eksperymenty typu: jak ta płyta główna nie sprawdza się to wymienię na inną.
Pozdrawiam
Co do budowy HTPC według mnie nie powinieneś patrzeć na jego energooszczędność a na jakość: procesora, wbudowanej karty graficznej, dźwiękowej, jak coś lepsze to procek grafika itp więcej łyknie, to normalne, no chyba że będziesz odtwarzał tylko pliki marnej jakości to różnicy w jakości nie zobaczysz bądź usłyszysz.
Pozdrawiam i owocnych testów ;)
 

dominlesne

New member
Dzięki za odpowiedź,
Przy tej GD04 miał bym większy wybór BR, ale Node 605 bardziej mi się podoba, 100-ka różnicy.
A co do dysków, może :idea:ssd 60GB na system i hdd 1TB na media,
mam już 2x 1TB zewnętrzne na usb.
Cooler: Noctua NH9i, lub Raijintek Zelos, lub Pallas, :idea:Pallas może nawet bez wentylatora, przy filmach nie będzie chyba za dużych temperatur na procku.
Rzeczywiście staniała ta buda. Co do SSD to nie wiem, czy w ogóle potrzebny? Chłodzenie lepsze będzie horyzontalne. Pasywne na i3 może być, ale wymieniłbym fabryczne wentylatory w obudowie na jakieś Enermaxy i BR na "slot in".
 
Ostatnia edycja:

majkeljot

New member
Czekam na listę komponentów (do 600zl) które spełniają wszystkie maksymalne wymagania HTPC.
płyta główna zintegrowany procesor ok. 300zł
pamięć 2GB ok. 70zł
dysk SSD 16GB ok. 120zł
zasilacz ok 100zł
Razem 590zł
Jakie konkretne podzespoły to już każdy musi zdecydować sam. Co więcej, wcale nie musi być 2GB RAM, wystarczy 1, wcale nie musi być SSD 16GB, wystarczy 8. Co jeszcze więcej, pojawiają się podzespoły z których budowane są tablety i są w zupełności mocne by odtwarzać nawet 4K, i to jest przyszłość HTPC. Ostatecznie (dla zwolenników Win8)można kupić za ok 1000zł tabletToshiba Encore WT8-A-102 który ma wszystko co potrzebne by robić za HTPC.
 

speedo

New member
Rzeczywiście staniała ta buda. Co do SSD to nie wiem, czy w ogóle potrzebny? Chłodzenie lepsze będzie horyzontalne. Pasywne na i3 może być, ale wymieniłbym fabryczne wentylatory w obudowie na jakieś Enermaxy i BR na "slot in".

Dobrze, ale który z dysków hdd 3.5'' będzie cichszy 7200 czy 5400 obr.? Słyszałem że HDD 2.5'' są ciche, ale czy jest sens?(jest dużo miejsca w budzie)
Wszystkie trzy coolery które podałem są horyzontalne, (poziome).
Wiatraki myślałem dać z Noctua, 3x120mm i 2x80mm, trochę drogie ale chyba warto.
Ten blu-ray to chyba Panasonic UJ265 slot in.
 

jurass

Banned
płyta główna zintegrowany procesor ok. 300zł [..]
Co więcej, wcale nie musi być 2GB RAM, wystarczy 1, wcale nie musi być SSD 16GB, wystarczy 8.

Zamiast składać takiego "mocarza", to już lepiej jakieś Pi kupić. Zaletą HTPC nad innymi rozwiązaniami jest elastyczność i wszystkogrywalność, czego taki kastrat jak opisany powyżej nie zapewni.
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Np. Mede8er nie radzi sobie z prostym Divx. A co reszty to mam TV samsunga, TV toshiby, miniwieże Yamahy

W przypadku Mede8era to znany błąd programistów w najnowszym firmware, natomiast co do pozostałych wymienionych przez Ciebie urządzeń to nie są jednak playery, zaś wykorzystanym w nim układom SoC bardzo daleko do układu Realteka...

Ośmielę się stwierdzić, że wymienione przeze mnie wyżej playery i kilka innych poradzą sobie ze zdecydowaną większością pojawiających się obecnie w Internecie i powszechnie stosowanych kodeków.
 

majkeljot

New member
Zamiast składać takiego "mocarza", to już lepiej jakieś Pi kupić. Zaletą HTPC nad innymi rozwiązaniami jest elastyczność i wszystkogrywalność, czego taki kastrat jak opisany powyżej nie zapewni.
HTPC ma zapewnić poprawną obsługę fullHD. Cała reszta czyli muzyka, internet itd. jest dużo łatwiejsza do obsługi. Taki "kastrat" poradzi sobie z tym wyśmienicie. Co innego jak ktoś chce jeszcze mocno sobie pograć, ale to już nie HTPC. Nie mylmy HTPC z multimedialnym centrum rozrywkowym. Pi i im podobne mogą być świetną podstawą dla odtwarzaczy muzycznych. Natomiast jak już pisałem procesory "tabletowe" to idealna podstawa dla HTPC, a najnowsze nawet do 4K.
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
tak zerkam na te HTPC. I żeby to jakoś w miarę sensownie wyglądało to sama obudowa nieźle kosztuje. A coś tańszego to schować do szafki jedynie. Fajna sprawa to pilot jako siedzieć przed Tv i śmigać myszką to nie wygodnie, a to wszystko jednak kosztuje ehh
 

majkeljot

New member
Każdego do HTPC np. XBMC. Więcej niż 1GB to potrzeba dla okienek (tam od 2GB) i gier (jeszcze więcej), natomiast SSD 8GB jest tylko pod system i niezbędne oprogramowanie. Na magazyn najlepiej NAS, a jak nie to USB HDD.

Moją specyfikacje HTPC pisałem w odniesieniu do cen gotowych playerów typu Popcorn. Tam też podstawa jest bez HDD. Jak ktoś chce, to musi dopłacić.
 
Ostatnia edycja:

jurass

Banned
Każdego do HTPC np. XBMC. Więcej niż 1GB to potrzeba dla okienek (tam od 2GB) i gier (jeszcze więcej), natomiast SSD 8GB jest tylko pod system i niezbędne oprogramowanie.

Od której wersji XBMC odtwarza BDMV z pełnymi menu? Ja Linuxa nie używam i nie zamierzam używać, więc 1 GB RAM'u i 8 GB dysku to duuużo za mało. Jak piszesz, że to wystarczy, to rób zastrzeżenia w jakich warunkach, bo nie każdy miał czy chce mieć do czynienia z Linuxem. Sprawdzałeś, że to działa w praktyce (to o co pytam) czy teoretyzujesz, że powinno działać? Tak czy inaczej pozostanę przy swoim zdaniu i specyfikacji, która daje mi pewność i elastyczność, jak XBMC (którego nie używam) się nie sprawdzi, to mam inne narzędzia (których na Linuxa nie ma).
 

majkeljot

New member
Jakbym miał pisać tak szczegółowo każdy post, to powstawały by elaboraty. Pisałem ogólnie i nigdzie tego nie ukrywałem. Napisałem na początku w specyfikacji, że 2 GB RAMu i 16SSD, i to do okienek wystarczy, 1 i 8 dopisałem później, że nawet to wystarczy bo wystarczy, a że z Linuksem a nie z okienkami to szczegół nad którym wtedy nie trzeba było się rozpisywać, choć fakt, że mogłem dopisać dla pełnej jasności, że warunkowo, Ty zaś czepiasz się, nie czytając uważnie co zostało wcześniej napisane.
 
Ostatnia edycja:

felis

New member
Ja już bym nie kupił takiego badziewia co by DivX nie czytał, a jak zależy Ci na ilości kodeków, Twój wybór playera jest dla mnie niezrozumiały.
Ale ja wcale nie kupuję Mede8er. Podałem go tylko jako przykład niedoskonałości playerów. Ot programiści coś skopali i już jest problem z Divx. To może spotkać każdy player, a HTPC sam oprogramowuję, więc nie zaliczę takiej głupiej wpadki.
Kolego proponuje na początek, zainstaluj na PC serwer Twonky, niejednokrotnie wspomniany, naprawdę ma spore możliwości,
w ustawieniach urządzeń wybierz np. Toshibe i przetestuj całą kolekcje, pliki MKV z którymi masz problemy, itp, coś co powinieneś już dawno zrobić i podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami,
Ale ja to już dawno zrobiłem. Spostrzeżenia? Toshiba 40TL939 nie odtwarza mkv po DLNA. TV Samsung sobie radzi, w ogóle dużo lepiej od toshiby z różnymi formatami. Ale to była tylko próba, bo i tak odpalanie mojego PC by pooglądać film uważam za bzdurę. Chodzą w nim co najmniej 4 wiatraki. Intel I5, GeForce GT640, dwa HDD odpalać to wszystko by zobaczyć film i posłuchać muzyki. Za dużo hałasu za dużo prądu, brak pilota do PC. Jak dla mnie przerost formy nad treścią.
ja akurat mam Asusa. A to że wszystkie mają problemy i są niedorozwinięte to prawda, dlatego ich nie lubię bo to sprzęt jak dla mnie bezużyteczny,
Właśnie jak nie kodeki, to inne problemy. Daj przykład odtwarzacza bez problemów to zapomnę o HTPC.
Co do budowy HTPC według mnie nie powinieneś patrzeć na jego energooszczędność a na jakość: procesora, wbudowanej karty graficznej, dźwiękowej, jak coś lepsze to procek grafika itp więcej łyknie, to normalne, no chyba że będziesz odtwarzał tylko pliki marnej jakości to różnicy w jakości nie zobaczysz bądź usłyszysz.
Po pierwsze zależy mi na ciszy i małych gabarytach. Po drugie wydaje mi się, że do obejrzenia dowolnego pliku full HD bez 3D chyba nie trzeba procesora mocniejszego niż jakiś dwurdzeniowy Atom albo Celeron?
By postawić Twonki i puścić po nim muzykę flac i filmy full HD też chyba nie ma co wymagać więcej niż powyższych procesorów i zintegrowanej grafiki? Chyba większym problemem jest przepustowość i jakość sygnału wifi?
Jeżeli się mylę poprawcie?
Karta muzyczna to już w ogóle nie wiem czemu miałaby mi służyć? Flac-i idą po sieci na Yamahę CD-N500 przez serwer DLNA, a dźwięk na TV po HDMI. Na drugi TV też idzie wszysko po DLNA? Gdzie tu potrzebna dobra karta dźwiękowa? No chyba, że z HTPC po hdmi nie wychodzi dźwięk? Nie zastanawiałem się nad tym, bo w standardzie 1.4 myślałem, że to oczywiste.
Znów jeżeli się mylę poprawcie?
Bardziej nurtuje mnie sprawa pilota bo jakoś mam wątpliwości co do jego poprawnej współpracy z PC i dlatego myślę o playerach. Druga rzecz to wybór systemu. XBMC czy windows 8.1. Co się bardziej nada do pracy pilotem, co będzie bardziej uniwersalne (gdzie łatwiej dodam kodeki, gdzie lepiej skorzystam z przeglądarki internetowej z flash itp)
No i zasilanie cichego HTPC. Wyjęcie zasilacza poza obudowa (czyli wykorzystanie takiego jak w laptopie) przyjmuje jako optymalne. Źródło ciepła ucieka z obudowy. Ta może być mniejsza. Tylko gdzie znaleźć płytę główną z takim zasilaniem, albo jak podłączyć je do tradycyjnego złącza ATX?
To są dla mnie ważne pytania i na nie brakuje mi odpowiedzi z konkretnymi modelami urządzeń. Pewnie dalej zrodzą mi się jeszcze inne zagadki.
A rozważania player czy HTPC, oraz co pleyery robią dobrze a z czym sobie nie radzą to na jakiś inny wątek, których jest pełno i które pokazują ile problemów jest z odtwarzaczami nawet tymi drogimi
 

jurass

Banned
Jakbym miał pisać tak szczegółowo każdy post, to powstawały by elaboraty. Pisałem ogólnie i nigdzie tego nie ukrywałem. Napisałem na początku w specyfikacji, że 2 GB RAMu i 16SSD, i to do okienek wystarczy, 1 i 8 dopisałem później, że nawet to wystarczy bo wystarczy, a że z Linuksem a nie z okienkami to szczegół nad którym wtedy nie trzeba było się rozpisywać, choć fakt, że mogłem dopisać dla pełnej jasności, że warunkowo, Ty zaś czepiasz się, nie czytając uważnie co zostało wcześniej napisane.

Czytam uważnie i dlatego zwracam uwagę, że to co proponujesz za 600 zł i mniej to nie przypadek ogólny, ale wręcz przeciwnie bardzo szczególna konfiguracja o wielu ograniczeniach mająca niewiele wspólnego z elastycznym HTPC, a nie podawanie zastrzeżeń co do jej działania jest wprowadzaniem w błąd mniej świadomych użytkowników. Jakiego windowsa chcesz zainstalować na 16 GB dysku? Pewnie też jakiegoś kastrata, bo czysta normalna instalka W7 zajmuje ok. 12 GB, do tego miejsce na aplikacje i swap, z którego W7 na 2 GB RAM'u będzie korzystał jak szalony i 16 GB SSD się dusi.
 
Ostatnia edycja:
Do góry