75" 92c IPS/VA ?

LostInVR

New member
siema

Doinformowane kupno telewizora to jest jakaś masakra.
Zagraniczne serwisy (jak Rtings) to sobie można poczytac dla zabawy bo te same modele na USA a na EU potrafią się różnić diametralnie.

Chciałem kupić mocno polecany 75" 91b. Przegapiłem promocję, a teraz nigdzie ich nie ma.

No to kupię 92c, ponoć następca.
Ale gdzies wyczytałem że on chyba na IPS jest, to zacząłem drążyć.

jest sobie na KomputerSwiat recenzja:
Gdzie pisza że modele 55 i większe są na ADS/IPS.

No to nie, to nie chcę IPS, bo wolę czerń niż kąty, wezmę 85c, który gdziekolwiek znalazłem informacje to mówią że VA.

Ale poszedłem do MediaMarkt, mieli 85C. nie porównam.
To poszedłem obok do RTVAGD, mieli 65qn85c i 55qn92c (czyli jak 55 to wg recenzji KS już na ADS/IPS).

Jest gość w koszulce Samsung to pytam, czy 92c jest IPS.
Mówi że nie, to własnie 85c jest na IPS a 92c to lepszy model więc na VA.
łatwo sprawdzić, podchodzimy do 85c, przeciąga palcem, zostaje smuga. Ooo... Czyli 85c jest na VA mówi.
(nie wiem na ile to prawda z tym testem ze smugą, ale doczytałem o tym i chyba prawda).
no to idziemy do 92c, test palca, smuga, niby VA.

Skoro nawet sam gość od samsunga nie wie o co chodzi i jest zaskoczony to najs.

Ale gdzies czytałem że 92c ponoć nie ma tej powłoki antyrefleksyjnej co 91b, wyjąłem latarkę, jest tęcza, na 85c obok tęczy nie ma.


Ogólnie to czy w 2024 jest jakiś sposób żeby dowiedzieć się rzetelnie tak podstawowych parametrów telewizora jak typ matrycy, ilość stref, jasność? Czy jest to jakieś TOP SECRET strzeżone info.

Na różnych stronach z parametrami ekranów tego akurat modelu 92 nie ma.

Pisałem do supportu o tą informację tydzień temu, zero odpowiedzi.
Na ten sam adres pisałem z innego maila o kod rabatowy, odpisali na drugi dzień.

Czy ktoś może jakos sensownie i definitywnie powiedzieć czy 75" 92c będzie VA czy IPS?
Czy ten test ze smugą jest 100% legitny do rozróżnienia IPS/VA?
Czy jeśli ten 55" który wg recenzji Kś miał już być na IPS ale w sklepie nie jest (bo smuga) tzn że 75" też będzie?
Czy ten sam model kupiony ze strony samsunga może mieć inna matrycę niż ten np. w RTVAGD?

Dopłacił bym trochę do tego 92c vs 85c jeśli bym wiedział że to VA, ale jak się mam potem bujać ze zwrotami takiego pudła i tracić przy tym jednorazowe kody na zniżki (bo pewnie przy zwrocie mi ich nie reaktywują), to chyba bezpieczniej po prostu kupić ten 85c.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Tak, mogą być różne matryce zarówno z wielkości jak i dostępności sieci.
Sprawdź najlepiej przed zakupem.
 

LostInVR

New member
No własnie problem z tym że w takim rozmiarze tych telewizorów u mnie w mieście nie ma. Zostaje tylko zaryzykowanie i zamówienie i okaże się na miejscu :/

Jak kupowałem monitory to było easy bo miały 34" to sobie na luzie odwiozłem do xkomu. A z takimi wielkimi pudłami to już problem, zwłaszcza jak kupione wysyłkowo w sklepie który nie ma oddziału do którego można zwrócić (np. strona samsunga)
 

LostInVR

New member
Preferuję lepszą czerń/kontrast.

Z tego co wiem to VA cechuje sie lepszą czernią i kontrastem ale kiepskimi kątami widzenia a IPS na odwrót, ma lepsze kąty widzenia (i odwzorowanie barw) ale gorszy kontrast i czernie.

Jak kupowałem kilka lat temu monitor to wziąłem dla porównania VA od acera i IPS od LG. I jak stały obok siebie to przepaść w jakośći obrazu. Może LG mial lepsze kolory (nie wiem, grafikiem nie jestem) ale w kwestii kontrastu i czerni to było jak dzień i noc. A to były takie lepsze monitory 34" ultrawide po ~3.5K pln wiec i jakoś danych technologii w nich też na poziomie zapewne.

Na TV będe oglądał praktycznie tylko filmy/seriale z komputera po HDMI ew. z apki stremio (real debrid) bo widziałem że juz na tizena jest.
Jak już jest taki gamingowy to pewnie i zagram czasami aczkolwiek od grania mam dobry monitor.

Więc do takich kinowych zastosowań lepsza jest czerń/kontrast
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Przy takich preferencjach powinieneś sięgać po oled TV.
Ten spełni wsztkie potrzeby i usunie wątpliwości.
 

LostInVR

New member
No wiadomo że oled byłby super ale nie wydam tyle na telewizor który oglądam sporadycznie.

Dobrej klasy minileda (samsung 85c) dostanę za rabatami i cashbackami za ~5K a tego samego 85c w 85" za ~8K i najpewniej właśnie tego 85c w 85" wezmę bo chyba nie chce mi się grać w tą grę że oni chowają przed nami podstawowe informacje a my musimy dokopywać się wszędzie żeby te informacje zdobyć i zgadywać co przyjdzie.
85" akurat będzie do mojego pomieszczenia a mniejsza jasność względem 92c pewnie i tak wypali mi, komuś kto nigdy nie miał do czynienia z HDR, oczy.
 

Rafal8

Member
85c 85cali za 8k gdzie takie rabaty:) też się pod ten model szykuje , będę chciał przejść z Sony xh9095
 

Rafal8

Member
No wiadomo że oled byłby super ale nie wydam tyle na telewizor który oglądam sporadycznie.

Dobrej klasy minileda (samsung 85c) dostanę za rabatami i cashbackami za ~5K a tego samego 85c w 85" za ~8K i najpewniej właśnie tego 85c w 85" wezmę bo chyba nie chce mi się grać w tą grę że oni chowają przed nami podstawowe informacje a my musimy dokopywać się wszędzie żeby te informacje zdobyć i zgadywać co przyjdzie.
85" akurat będzie do mojego pomieszczenia a mniejsza jasność względem 92c pewnie i tak wypali mi, komuś kto nigdy nie miał do czynienia z HDR, oczy.
85c 85cali za 8k gdzie takie rabaty:) też się pod ten model szykuje , będę chciał przejść z Sony xh9095
 

LostInVR

New member
85c 85cali za 8k gdzie takie rabaty:) też się pod ten model szykuje , będę chciał przejść z Sony xh9095
No jeszcze wczoraj wychodziło 8K a dzisiaj mendy podniosły cenę z 13K na 14K a akurat dzisiaj miałem zamówić.

Ale udostępnili inny kod 50ZA500 to wyszło prawie na to samo.

14K wyjściowa
-15% rabatu
-50ZA500
-300 za stary tv
-1500 cashback
-550 reward pointsów u samsunga (akurat na SSD będę miał. miałem kupić kingstona kc3000, to wezmę samsunga)
-5% od mBanku (max 300)

razem 8300

... wyszłoby, gdyby cashback od mBanku wszedł! ale nie wejdzie bo trzeba zapłacić albo BLIKiem albo mTransferem. mTransferem się nie dało a na BLIKu w mBanku można ustawić max 10K transakcję (cena końcowa zamówienia 10900).

Więc wyjdzie 8600.

Napiszę jeszcze do mBanku że co oni, promocję robią za którą nawet nie da się u nich zapłacić nawet jak się chce, może jeszcze odpalą te 300, ale raczej się nie łudzę.

Plus minus te kilka stówek wielkiej różnicy mi nie robi. Jak na dobry 85" tv 8600 jest ok.
 

LostInVR

New member
Serio, sumują się wszystkie te rabaty ? Ze strony Samsunga?

Nie do końca.
te 300 za stary tv nie wchodzi w takiej konfiguracji. myślałem że to będzie na zasadzie cashbacku że zwrócą jak się odda stary tv, ale nie, to powinno od razu od ceny odliczyć te 300. czyli w takiej konfiguracji te 300 za stary tv nie nalicza.
Więc tamten wyszedł 8900.

Ale tamten za 14K jednak anulowałem bo w poniedziałek był spowrotem za 13K więc wziąłem za te 13.

Cena na zamówieniu 9986 więc zapłacone normalnie BLIKiem z cashbackiem od mBanku.
finalnie po rabatach 7700
 
Do góry