720p - jaki projektor

ktm777

New member
Witam,
chcę kupić nowy/używany projektor, budżet 3000 PLN w tym manualny ekran 92-100'', zastosowanie - kino domowe, pokój z możliwością zaciemnienia, odległość ekran-projektor ok. 4m.
Jedno bardzo istotne ograniczenie: nie mam i nie przewiduję innego źródła sygnału niż TV-sat (obecnie N-ka), nie kupię BR, konsoli, X-boxa itp.itd. Dlatego nie za bardzo widzę sens kupowania projektora 1080p bo rozumiem, że upscaling nie przyniesie poprawy obrazu?

Dotychczasowa lektura tego i innych forów nie ułatwia zadania, każdy chwali co ma, niektóre projektory są zupełnie pomijane (zwłaszcza nowe WXGA np. SONY VPL-BW7, EPSON EB-W9) o innych wątki dłuuugie i z taką ilością offtopic, że trzeba mieć miesiące żeby się przez to przebić.

Skłaniam się ku 3LCD, miałem możliwość testu w domu prezentacyjnego DLP i zwłaszcza przy napisach było widać tęczę, z tego co czytałem dopiero konstrukcje 6-cio kolorowego koła barw dają poprawę, niestety są chyba poza moim budżetem.

Moi odecni faworyci to Epson TW680/700 ciekaw jestem ich porównania z EPSON EB-W7-9 czy SONY VPL-BW7.

Jest jeszcze OPTOMA HD67N HD600/700 i starsze ale tu musiałbym sprawdzić jak na DLP zareaguje pozostała rodzina.

Trochę boję się tanich marek (ACER/BENQ), raczej nie wybiorę Panasonica ze względu na opisywane powszechnie problemy jakościowe a Mistubishi, niestety, jest chyba poza mim zasięgiem.

A może macie inne typy? Jakieś starsze modele obecnie już nie produkowane ale dostępne na rynku wtórnym?

Będę wdzięczny za każdą sugestię.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
to ze masz tylko n-ke nie znaczy ,ze nie wykorzystasz full hd.
oczywiscie ma to znaczenie tylko dla kanalow HD.
HBO HD i n-film (szczegolnie jak przy filmie nie bylo grzebane i "przerabiane" naa 16:9) daja sobie rade dosc przyzwoicie.
napewno nie jest to ,to co oryginal BD , ale da sie ogladac.
DVD dla mnie juz nie.....
BD na duzym ekranie rozpieszcza...... ciezko sie "cofnac"....
wychodza coraz tansze proje FULL HD - moze wiec warto to jednak przemyslec....
 

grzegorzp

New member
ja mam tw700 i mogę polecić, ale nie wiem czy się w budżecie zmieścisz, bo kosztuje od 3400zł
może się mylę ale mam wrażenie że ostatnie serie projektorów różnych producentów, są wynikiem zbyt dużego cięcia kosztów (kryzys), dlatego ja raczej nie szedł bym w nic z 2009-2010r
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
nowe modele czesto sa tansze od starszych, to ze TW700 kosztuje tyle to nie znaczy ze trzeba rezygnowac z Full HD, nowe czasami jest lepsze i tansze.
 

P_M_

New member
Jesli musi byc LCD (tez wole), to zainteresuj sie epsonem tw450. Serie W epsona sa przeznaczone raczej do prezentacji (proporcje 16:10, wejscie vga, hdmi chyba nie maja). Troche glosne. Do pubu, czy cos w ten desen, zeby poogladac mecz (raczej cos halasliwego) obleci. Do kina wole cichsze urzadzenia.
HD i FULLHD - Dobry fullhd lcd jest duzo drozszy. DLP fullhd do zwyklego hd tez moze byc OK, poniewaz projektory fullhd zazwyczaj oferuja tez lepszy kontrast itp. Mam jednak watpliwosci, czy jestes sklonny doplacic az tyle, bo 3000 (razem z ekranem) to nie jest duzo.

@Seba-fan - trzeba bylo uczeszczac na lekcje matematyki. Polskiego tez...
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
TW700 w okolicach 3400zl
a juz Full HD w okolicach 4tys to nie duza roznica zeby chodzic na matematyke

czytaj od gory a nie od dolu!
 

grzegorzp

New member
Seba zacznij proszę pisać po polsku.
można też wziąć pod uwagę mało używane tw700 które można kupić już za 2500zł
lepsze dobre 720p niż średnie 1080p
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
ja bym uwazal na uzywane, dzisiaj na alledrogo sprzedaja czesto cos co juz sie wypala, chyba ze od znajomego, lampy sa bardzo drogie, wiec wracajac jesli 3400zl to lepiej juz wydac 4tys, blu-ray to terazniejszosc i przyszlosc i to wspaniala. Jesli masz znajomego i ma projektor w dobrej cenie to warto, ale od kogos bym sie zastanowil, a tak na marginesie TW700 aja pewne wady i padaja wiec trzeba uwazac.
 

adamskiiix

New member
Tydzien temu dotarl do mnie Acer H5360 i powiem tylko - REWELKA. Efekt teczy gdybym nie naczytal sie marudzenia na ten temat na roznych forach to nie zwrocilbym uwagi (zupelnie nie przeszkadza). Obraz to cukiereczek. Oglada sie swietnie wszystko poczawszy od DVD na divx skonczywszy:]
Pozdr.
 

tomatow

New member
Epson TW700 już się skończył na rynku, podobnie jak AX200. Zostaje tylko obieg wtórny bądź jakieś resztki magazynowe.

EH-TW450 świeci ładnie, ale w 90% egzemplarzy oprócz normalnego szumu słuchać terkotanie wiatraczka (tak jak dysk twardy) i kiedy masz obok siebie projektor to może denerwować. Obraz daje radę, ale nie jest to żadna rewelacja.
 

ktm777

New member
Dzieki za Wasze odpowiedzi. Używane TW700 są do kupienia w granicach 2500 PLN z roczną gwarancją i przebiegiem lampy w okolicach 300-800 h. raczej nie zdecyduję się na kupno używki bez gwarancji stąd wybór Epsona.
Do Full HD musiałbym dopłacić ok. 1500 PLN (TW3200 pozostając przy Epsonie). Nie jest to dla mnie wielki problem finansowy, pozostaje tylko pytanie o sens zakupu 1080p do takiego źródła jak TV-sat.
Po dzisiejszej lekturze tego wątku: 1080p vs 720p projectors - na projectorreviews - wiem, że raczej kupno nowego projektora 720p nie wchodzi w rachubę. Pozostaje albo czekać na dobry egzemplarz używanego 720p lub ... wziąć głęboki oddech i wydać kilka złotych więcej na nowy 1080p.
Dziękuję wszystkim za pomoc.
 
Ostatnia edycja:

kudlaty71

New member
Jeśli 720p to faktycznie Epson 700 jest najlepszym z najtańszych modeli.
Jeśli nowy LCD to może jakiś model multimedialny. Niektóre mają wejście HDMI i matrycę 16:9.
 

cezar1972

New member
Na forum polecane są modele sprawdzone przez użytkowiników. To chyba dobrze, że nikt nie zachawala sprzetu, z którym nie miał do czynienia? Ja na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad Optomą 600X - niedrogi projektor DLP 720p o bardzo dobrym obrazie. Możesz kupić w sklepie internetowym i zwrócić do 10 dni bez podania przyczyny (w tym czasie sprawdzisz, czy pasuje Ci obraz i czy rodzina nie jest uczulona na tęczę). Za ok. 2300 PLN będziesz miał nowy projek. Jak nie chcesz DLP to faktycznie Epson jest dobrym rozwiązaniem. Z tym że brałbym nowy TW680 niż używany TW700. Do n-ki faktycznie projektor Full HD byłby na wyrost.
 

bien

New member
Na forum polecane są modele sprawdzone przez użytkowiników. To chyba dobrze, że nikt nie zachawala sprzetu, z którym nie miał do czynienia? Ja na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad Optomą 600X - niedrogi projektor DLP 720p o bardzo dobrym obrazie.


Witam

A widziałeś może w akcji tą Optome?
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
uwazasz ,ze projektor hd ready 720p wyswietli sygnal 1080i w lepszej jakosci obrazu niz projektor full hd ?
 

cezar1972

New member
Na forum polecane są modele sprawdzone przez użytkowiników. To chyba dobrze, że nikt nie zachawala sprzetu, z którym nie miał do czynienia? Ja na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad Optomą 600X - niedrogi projektor DLP 720p o bardzo dobrym obrazie.


Witam

A widziałeś może w akcji tą Optome?


Widziałem. Porównywałem do BenQ i 3M. Obraz z Optomy najbardziej mi się podobał. Wszystkie projektory testowałm w warunkach domowych w swoim pokoju. Być może inna osoba w innym pomieszczeniu wybrałaby inaczej, dlatego podkreślam że dla mnie Optoma wśród tanich DLP oferuje najlepszy obraz.
 

cezar1972

New member
uwazasz ,ze projektor hd ready 720p wyswietli sygnal 1080i w lepszej jakosci obrazu niz projektor full hd ?

Uważam, że różnica w jakości obrazu nie jest warta wydawania 30% więcej za projektor FullHD.
Jest to moje prywatne zdanie, z którym nie każdy musi się zgadzać.
Oczywiście są ludzie dla których 10% poprawy jakości obrazu lub dźwięku (w przypadku sprzetu HI-FI) jest warte wydania kwoty większej o 100%. Ja się do nich nie zaliczam, zwłaszcza gdy chodzi o sprzęt budżetowy.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Uważam, że różnica w jakości obrazu nie jest warta wydawania 30% więcej za projektor FullHD.
Jest to moje prywatne zdanie, z którym nie każdy musi się zgadzać.

rozumiem ,ze opinie taka wyrobiles sobie uzytkujac projektor Full Hd ?
troche mnie to dziwi, czytalem Twoje posty - miales kilka projektorow na testach , dlaczego wiec nie zostawiles sobie proja Hd Ready skoro twierdzisz ,ze roznica w jakosci obrazu nie jest (wedlug Ciebie) adekwatna do roznicy w cenie ?!
 
Do góry