65OLED806- ustawienia, technikalia, HDRy

Och

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dzień dobry forumowicze

Jestem posiadaczem tytułowego OLED-a Philipsa od kilku dni.
Okazało się, że dopiero przy tym TV jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o config czy wiedzę na temat konkretnych funkcji Android TV - więc śmiało możecie podejść do mnie jak do kogoś kto pierwszy raz ma telewizor w domu. Szybki skrót:

65OLED806 na ścianie w piwnicy
Pomieszczenie raczej ciemne z mozliwością zaciemnienia 100proc
Multiroom Canal+ ( dekoder 1080i)
Kanały TVN Turbo, Dokumenty, dużo filmów i seriali oraz piłka nożna
Do TV podpięty HDMI z Yamaha RX-V371 i optyczny
Do Yamahy wpięty dekoder

Otóż mam kilka pytań

Konfiguracja: Próbowałem ustawień z yt ( watch?v=8fBuXdKlaPw ) polecanych w innym wątku - tragedia, ruch rąk na TVN Turbo czy TTV ( sygnał canal+ 1080i - dekoder multiroom bez 4K ) rozmyty, sztuczny, komiczny.

Ustawiałem manualnie ISF Dzień pod konkretne wartości polecane przez pracownia MediaExpert - może być aczkolwiek filmy jak w operze mydlanej.

Kombinuje jak mogę i nawet jak jestem blisko to zawsze coś nie tak - już tłumaczę z czego i jak korzystam i co chciałbym osiągnąć:

Pomieszczenie w piwnicy więc nie grozi mi zbyt jasne naświetlenie, tv wisi na ścianie.
W dzień lecą w tle takie kanały jak TVN Turbo, BBC Brit, czy jakieś Discovery - czyli głównie dokumenty, gdzie chciałbym mieć naturalne ale powiedzmy trochę podkręcone kolorki - bo nie kupiłem OLED-a żeby mieć blady obraz oczywiście.

Wieczorami oglądam dużo filmów seriali oraz meczy piłki nożnej.
Używam Netflixa, HBOMaxa, Viaplay, Playera, C+Online, Amazona, a w tv Eleven Sports, C+Sport, HBO, C+ etc

Nie znam się kompletnie na rodzajach sygnału, nie wiem który to HDR który to SDR, chciałbym mieć jakoś tak uniwersalnie ustawiony telewizor że oglądając handel samochodami na turbo, mógł się przerzucić na żywo wyglądający mecz czy film bez konieczności przełączania trybów kolorów i cudowania i żeby ruch był zawsze "odpowiedni "

Ustawiałem wszystko bez wspomagaczy i automatyczne wykrywanie filmu z właczeniem Filmmakera przy użyciu AI - działał w miarę dobrze ( choć był bardzo ciemny ) ale np na tvn turbo szaleje , co 20 sek zmienia się tryb to w jedną to w drugą, na polsat sport premium super hd przerzuca mi na filmamkera z jakiegoś powodu, ogółem nie spełniał swojej roli, natomiast jak ustawię " z treści" to nie zmienia się wcale - TV mam podpięty do aplitunera Yamaha RX-V371 do którego jest też wpięty dekoder - nie wiem czy to ma jakiś wpływ.

Kolejnym z problemów jest Dolby, yamaha nie ma Atmosa i w momencie gdy włączam na hbomax nowego batmana pojawia się atmos i dzwieku brak, moge wlaczyc glosniki w tv albo dzwiek stereo - obie opcje mocno gówniane. Czy z tym coś da się zrobić ?

Oraz pytanie czy jakiekolwiek fitry ustawień telewizora działają na Dolby Vision które narzuca Netflix czy hbomax ? bo mogę ustawiać 30min włacze tam coś i wszystko i tak idzie swoją drogą.

Trochę tego jest ale pewnie i tak czegoś jeszcze brak.
 

Guzioo_PL

Member
Bez reklam
Cześć,
Każdy ustawia obraz pod siebie - jedni wolą tak, drudzy inaczej. Niektórym profesjonalna kalibracja pomaga, dla innych jest nie do zaakceptowania taki obraz.

Na początek kilka podstaw (które może są oczywiste ale warto przypomnieć:
- w ustawienia obrazu wchodzimy przez MENU > Często używane ustawienia > Wszystkie ustawienia, a przez DOMEK> Ustawienia
- Moim zdaniem, najlepiej jest wejść w styl obrazu (MENU > Często używane ustawienia > Wszystkie ustawienia>Obraz>Styl obrazu> ISF Dzień/Noc) poustawiać wszystko, a później jeszcze raz tam wejść, podświetlić wybrany styl i nacisnąć ZIELONY przycisk na pilocie, aby zastosować ustawienia do wszystkich źródeł.

Ustawienia, które moim zdaniem powinno się wyłączyć na początku
- Perfect natural Motion - Wyłączyć (szczególnie jak narzekaszna nadpłynność tuchu/efekt teatru)
- Czujnik światła - wyłączyć (to może powodować, że w danym stylu obraz jest ciemny)
- Ostrość - 0 (wtedy ostrość będzie miała taka jaka jets od nadawcy. Ew. później można to dostosowac do swoich ustawień)
- Doskonały kontrast - wyłączyć (włączenie tej opcji może powodować to, że obrazzależnie od sceny będzie się samoczynnie zjaśniał/ ściemniał)

Napisałeś:
"Do TV podpięty HDMI z Yamaha RX-V371 i optyczny" - w jakim celu masz podpięte audio zarówno pooptyku jaki HDMI? HDMI ARC tutaj wystarczy i zaleciłbym odłączyć przewód optyczny. No chyba, że jest jakiś konkretny powódtego podłączenia?
 

Och

Klub HDTV.com.pl
VIP
"Do TV podpięty HDMI z Yamaha RX-V371 i optyczny" - w jakim celu masz podpięte audio zarówno pooptyku jaki HDMI? HDMI ARC tutaj wystarczy i zaleciłbym odłączyć przewód optyczny. No chyba, że jest jakiś konkretny powódtego podłączenia?

a to już odruchowo zostało z instalacji wcześniejszych - nie wiem myślałem że optyk poprawia dźwięk mimo wszystko.
 

Och

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ponadto strasznie mnie irytuje to że po całym dniu udało mi się ustawić dość uniwersalnie obraz dla filmow programów czy meczy z naturalnym Ruchem, ale gdy tylko odpala się na Netflix film w dolby vision cyrk zaczyna się od nowa... Jakiś sposób ?
 

Guzioo_PL

Member
Bez reklam
"Do TV podpięty HDMI z Yamaha RX-V371 i optyczny" - w jakim celu masz podpięte audio zarówno pooptyku jaki HDMI? HDMI ARC tutaj wystarczy i zaleciłbym odłączyć przewód optyczny. No chyba, że jest jakiś konkretny powódtego podłączenia?

a to już odruchowo zostało z instalacji wcześniejszych - nie wiem myślałem że optyk poprawia dźwięk mimo wszystko.

Cześć,
Nie, optyczny nie będzie potrzebny. Jeżeli korzystasz z ARC to optyczny jest nieużywany, a podłączony czasami może szkodzić. Dlatego lepiej go odłączyć jeżeli się nie korzysta :)
 

Guzioo_PL

Member
Bez reklam
Ponadto strasznie mnie irytuje to że po całym dniu udało mi się ustawić dość uniwersalnie obraz dla filmów programów czy meczy z naturalnym Ruchem, ale gdy tylko odpala się na Netflix film w dolby vision cyrk zaczyna się od nowa... Jakiś sposób ?

Cześć,
Tutaj chodzi o to, że TV ma oddzielne ustawienia do obrazu SDR, a oddzielne do HDR.
Jeżeli korzystasz z Netflixa i program jest w HDR (Dolby Vision) powinieneś ustawić obraz dla tego źródła, czyli:
1. Odtwarzasz jakiś film na Netflixie z HDR
2. Wchodzisz w MENU>Często używane ustawienia> Styl obrazu i wybierasz np. Dolby Vision - jasny
3. Teraz wchodzisz w MENU>Często używane ustawienia>Wszystkie ustawienia > Obraz i tam ustawiasz wszystko pod siebie
4. Teraz za każdym razem gdy będziesz wyświetlał obraz HDR DV i styl obrazu będzie ustawiony na Dolby Vision - jasny, wtedy te ustawienia będą zaaplikowane.
 

Och

Klub HDTV.com.pl
VIP
A da się jakoś teraz zmienić ustawienia tych profili HDR ? Bo mam wybór na tym bocznym menu ale nie wiem jak np edytować ustawienia HDR

No i rozumeim że jak wzmacniacz jest bez atmosa to tu nic nie zrobię z tym faktem ?
 

Och

Klub HDTV.com.pl
VIP
Cześć,
Tutaj chodzi o to, że TV ma oddzielne ustawienia do obrazu SDR, a oddzielne do HDR.
Jeżeli korzystasz z Netflixa i program jest w HDR (Dolby Vision) powinieneś ustawić obraz dla tego źródła, czyli:
1. Odtwarzasz jakiś film na Netflixie z HDR
2. Wchodzisz w MENU>Często używane ustawienia> Styl obrazu i wybierasz np. Dolby Vision - jasny
3. Teraz wchodzisz w MENU>Często używane ustawienia>Wszystkie ustawienia > Obraz i tam ustawiasz wszystko pod siebie
4. Teraz za każdym razem gdy będziesz wyświetlał obraz HDR DV i styl obrazu będzie ustawiony na Dolby Vision - jasny, wtedy te ustawienia będą zaaplikowane.

A da się edytować poszczególne style ? Bo mam na podglądzie HDR wybór styli co już bardzo mi pomogło a jakbym jeszcze mógł je edytować to w końcu docenilbym ten tv
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
oczywiście że możesz edytować - robisz to tak samo jak edytowałeś ustawienia do SDR, czyli np. wybierasz dolby vision jasny zatwierdzasz go i wtedy możesz go edytować. Kolega Guzioo_PL napisał Ci jak to zrobić, chociaż ja to robię trochę inaczej (nie wybieram od nowa menu itd. tylko po zatwierdzeniu stylu który chcę cofam się strzałką do obrazu i ustawiam)
 
Do góry