65OLED806 - najlepsze ustawienie na ścianie pod Ambilight

Rad_k

New member
Dobry wieczór forumowicze,

Dzisiaj do mnie dotarł 65OLED806 (dzięki Kiki!) i się zastanawiam, jak go powiesić, aby Ambilight najlepiej wyglądał. Przede wszystkim jaką odległość od ściany stosujecie? Według Philipsa powinno być "do 15 cm" ale wiele stron, wiele osób radzi większą lub mniejszą odległość. A drugie pytanie, ile staracie się zostawiać miejsca po bokach? Wystarczy niewiele (bo podobno już przy kilku-kilkunastu centymetrach efekt Ambi jest dobrze widoczny), czy właśnie jak najwięcej?

Aktualnie ściana na telewizor ma 230 cm szerokości i 127 cm wysokości (koniec głośnika to 83 cm, początek półki 200 cm, spróbuję dodać zdjęcie). To znaczy, że wieszając 65OLED806 (143 cm na 83 cm) będę miał po około 44 cm po bokach oraz powiedzmy 10 cm od dołu i 24 cm u góry. Czy takie coś Waszym zdaniem jest odpowiednie i właściwe? Czy jednak warto zwiększyć miejsce na telewizor?
- mógłbym przesunąć półkę do góry (i tak wisi krzywo) lub całkiem się jej pozbyć
- mógłbym coś zrobić z głośnikiem centralnym (na pewno znajdę inne miejsce na róg i konia), chociażby zmienić półkę pod telewizor na niższą?
- mógłbym odsunąć regał na książki (widoczny z lewej), zyskując do 44 cm (czyli po bokach będzie po 66 cm)

A może niepotrzebnie się przejmuję, nie męczyć się z przemeblowaniem i zostawić, jak jest? Telewizor powinien być mniej więcej wielkości tego niebieskiego prostokąta. Takie coś wydaje się być ok?
1637670936874-wymiary.jpg


Telewizora jeszcze nie włączałem. Zerkałem tylko do opakowania i naprawdę robi wrażenie, a z wieszaniem zaczekam na weekend na szwagra. Na pewno podzielę się wrażeniami!
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Dzięki za informację. A tak z ciekawości, ile masz wolnej ściany po bokach telewizora, nad nim i pod nim?

Dużo więcej niż ty, ale nie sugeruj się. Nie w tym rzecz. Efekt ambi to będziesz widział tak do 50cm od krawędzi tv. Z centymetrem nie mierzyłem ale będzie gdzieś koło tego. Z tego co pokazałeś na zdjęciu to w ogóle bym się nie przejmował tymi centymetrami. Tylko tą górę i dół trochę bym tak jak piszesz przemodelował. Półka wyżej lub OUT, a sprzęty niżej.
 
Ostatnia edycja:

Rad_k

New member
Dziękuję wszystkim za wszelkie informacje i rady :)

Zamówiłem jednak taki uchwyt na telewizor, który można obracać i odsuwać od ściany, bo dokupiłem jeszcze jakąś budżetową bieżnię (bo koń zaczął się na mnie krzywo patrzeć jak przez covid parę kilo się przybrało xD) - i jeśli rzeczywiście będę ją używał, to lepiej sobie telewizor odrobinę obrócić. Niestety z dzisiejszych planów wieszania nic nie wyszło, bo szwagier złapał grypę żołądkową (dziwne, że nie modny COVID), więc tylko z pomocą sąsiada postawiłem telewizor na nóżkach - a do wieszania wrócę za 2 tygodnie, jak szwagier wydobrzeje.

Pierwsze wrażenia są bardzo dobre! Telewizor wygląda fenomenalnie! Wcześniej miałem budżetowego Philipsa (55PUS7334) i powiem Wam, że różnica jest ogromna. Świetny obraz, świetna czerń, szybki i responsywny procesor i wydaje mi się że mocniejsze diody od Ambilight. Nie jestem ekspertem... ale według mnie, amatora, jest on idealny! Najbardziej mnie zaskoczył dźwięk, który z telewizora brzmi naprawdę dobrze (lepiej niż niektóre dyskontowe, budżetowe soundbary).

Widziałem, że w ustawieniach domyślnie miałem zaznaczony dźwięk ARC (nie eARC) i dźwięk wielokanałowy, ale to nie najlepsze ustawienia przy zewnętrznym amplitunerze? Jeśli HDMI 2.1 podłączam do Yamaha 685 (który ma eARC), to powinienem ustawić eARC na "automatyczny" i wyjście na dźwięk wielokanałowy "obejście"? Wtedy pełne informacje zostaną wysłane do amplitunera, bez udziału telewizora, i on sobie z tym da radę? A da się jakoś zweryfikować, czy ustawienia są poprawne? Ani w telewizorze ani w amplitunerze nie znalazłem informacji, czy eARC działa. Amplituner odbiera dźwięk wielokanałowy, więc chyba jest ok?

Pilot jest przyjemny w dotyku, chociaż podświetlenie pilota jest odrobinę niedopracowane. Bo jak chce się nacisnąć guzik to się nie świeci. Jak już guzik znalazłem i go nacisnąłem to się zapala. Ale po chwili, gdy potencjalnie potrzebuje się nacisnąć kolejny przycisk, to znowu gaśnie. Na 65' telewizorze główne menu wygląda już nieostro - ale to wina Androida (który menu wyświetla w FullHD?) i ma to zostać poprawione (806 ma podobno dostać Android TV w Q1 - gdzie to powinno działać ładniej).

Nie orientujecie się, czy telewizor ma kartę 1000 mbitów i jest sens podłączać kabel sieciowy? Czy 100 i lepiej lecieć po WiFi? Niestety nie znalazłem tej informacji w internecie.

Zastanawiałem się, czy telewizor 65' nie jest za duży do mojego pomieszczenia. A później rozważałem, czy jednak nie zamówiłem za małego. Ale po sprawdzeniu jest idealny - oglądam z 2 metrów, poprzednie 55' było mało, a 65' jest świetne!

Generalnie wszystkim ten telewizor polecam - póki co jestem bardzo zadowolony. No chyba, że ktoś ma ograniczony budżet, to 805 i 706 są tańsze, a pewnie wiele osób nie zauważy dużej różnicy?
 
Ostatnia edycja:

tom357

New member
805 i 706 są tańsze, a pewnie wiele osób nie zauważy dużej różnicy?

A Ty zauważasz? Pytam serio.

Nie wiem jak w wersji 805 bo to starszy model,ale model 706 jest przecież w zasadzie identyczny co 806..

Różnice jakie ja zauważam to brak w modelu 706 jednej strefy ambilight,hdr 10 adaptacyjne i inny pilot.
Ogólnie "bebechy" wydają się być identyczne-czy to prawda?
 

Rad_k

New member
A Ty zauważasz? Pytam serio.

Nie wiem jak w wersji 805 bo to starszy model,ale model 706 jest przecież w zasadzie identyczny co 806..

Różnice jakie ja zauważam to brak w modelu 706 jednej strefy ambilight,hdr 10 adaptacyjne i inny pilot.
Ogólnie "bebechy" wydają się być identyczne-czy to prawda?

Jest o tym wyżej dyskusja, ale podobno do 805/806 idą lepsze matrycę, a do 705/706 gorsze? Nie wiem, czy to prawda - nie widziałem ich obok siebie, by dokładnie porównać. Nowsze 706/806 mają nowszy, lepszy procesor i HDMI 2.1 (z którym podobno były problem, które to już podobno udało się rozwiązać), ale też nie wiem, czy to jest do zauważenia w przypadku "normalnego" użycia? Osobiście bym się nie pakował w starsze 705/805. Wcześniej planowałem kupić 706, ale postanowiłem dopłacić za pilot i światła. Tak jak mówiłem, jeśli dla kogoś różnica w cenie między modelami jest istotna, wymaga dłuższego oszczędzania lub zrezygnowania z innych zakupów, to brałbym 706. A jak ktoś może dopłacić, ma na to odłożone pieniądze, nie jest to dla niego duże wyrzeczenie, to moim zdaniem warto.
 

tom357

New member
Tak szczerze to ja nie znajduję uzasadnienia cenowego philipsa 806 względem 706.

Bo jeśli bebechy są takie same to różnica cenowa jest ogromna.
A na stronie philipsa trudno dostrzec by któryś z modeli się wyróżniał.

Fakt,jest dodatkowa 4-ta strefa podświetlenia,ale to nie usprawiedliwia różnicy cenowej.Tak samo jak i pilot,który posiada mikrofon i podświetlenie.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
To tak jak z cenami na 855 i 856. Chyba tylko 4 strefa ambi to różnica. 4 strefę zrobiłem sobie sam na Hue bridge z trzema punktami i spełnia mi jeszcze dwie dodatkowe funkcje. Zwykłe oświetlenie ściany ze sprzętem i iluminofonia przy muzyce ze Spotify.
 

Rad_k

New member
A na stronie philipsa trudno dostrzec by któryś z modeli się wyróżniał.

Fakt,jest dodatkowa 4-ta strefa podświetlenia,ale to nie usprawiedliwia różnicy cenowej.Tak samo jak i pilot,który posiada mikrofon i podświetlenie.

Podobno 806 jest jaśniejszy. Tak jak Ci pisałem - jeśli cenowa różnica jest dla Ciebie istotna, to bierz tańszy. A jeśli Ci niespecjalnie zależy, to możesz dopłacić do droższego. Zwłaszcza jeśli będzie wisiał (bo dolne Ambi), a sterowanie głosowe to coś, co Ci się może przydać.
 

tom357

New member
Podobno 806 jest jaśniejszy. Tak jak Ci pisałem - jeśli cenowa różnica jest dla Ciebie istotna, to bierz tańszy. A jeśli Ci niespecjalnie zależy, to możesz dopłacić do droższego. Zwłaszcza jeśli będzie wisiał (bo dolne Ambi), a sterowanie głosowe to coś, co Ci się może przydać.

To nie tak.
Ja już wybrałem świadomie oleda 706 a to dlatego,że 806 mnie niczym nie przekonała.

Po pierwsze:
Cena 2tys więcej
Po drugie:
Ambilight używam jedynie podczas nocnych seansów odświętnie bo zawsze tak jakoś mało czasu.
Po trzecie:
Tv stoi na stoliku rtv,więc szkoda tej 4-tej strefy
Po piąte:
Sterowanie głosowe jest w 806 jak i w 706 tyle,że w 706 pilot jest bez mikrofonu-można sterować z poziomu smartfona lub dokupić pilot za stówkę.

Pamiętaj,że zawsze znajdzie się inny sprzęt do którego można dopłacić więcej,ale nie zawsze taka dopłata jest uzasadniona.

W przypadku 806 właśnie tego uzasadnienia nie widzę,nawet jeśli uwzględniłbym korzystanie z ambi i z funkcji głosowych,ale może kiki napisze coś więcej.

Różnic jest osiem.

Napisz więc:D
 
Ostatnia edycja:

Rad_k

New member
Jak kupiłeś i podjąłeś decyzję, to w zasadzie czemu pytasz? xD

Jeszcze jest większa jasność. W internecie spotkałem się z wartościami:
- 936 / 986: >935 nits
- 806 / 856: >850 nits
- 706: >765 nits

To, czy dla kogoś kilka funkcji i lepsza jakość jest warta większej sumy, to już indywidualne podejście. Wspomniane przez Ciebie 2 tysiące różnicy to dla jednych rok pracy, dla innych miesiąc, dzień lub godzina :)


(wartości z https://www.avforums.com/threads/ne...ed-tvs-for-2021.2342008/page-36#post-29607613 - o ile wolno wrzucać linki do źródła?)
 

tom357

New member
To, czy dla kogoś kilka funkcji i lepsza jakość jest warta większej sumy, to już indywidualne podejście. Wspomniane przez Ciebie 2 tysiące różnicy to dla jednych rok pracy, dla innych miesiąc, dzień lub godzina :)

Lepsza jakoś,więcej funkcji?
Konkrety:niewiem:

Oczywiście ja nie dyskutuję o tym co kto powinien kupić tylko próbuję ustalić skąd taka duża różnica w cenie skoro tv jakoś szczególnie się nie różnią.

Chyba nie chcesz mi napisać,że 4-ta sterfa ambi jest warta +50% ceny względem oleda 706 ?

I nie ma tutaj znaczenia ile trzeba pracować na daną rzecz-to kwestia indywidualna. Znaczenie ma jedynie podejście producenta;)

A co do jasności hdr to w modelu 806 jasność jest nieco mniejsza niż w modelu 805-testy dostępne w sieci.
 

Rad_k

New member
Lepsza jakoś,więcej funkcji?
Konkrety:niewiem:
Mówiłem: ładniej wykonany pilot z mikrofonem + Ambi od dołu + większa jasność/jakość.

Oczywiście ja nie dyskutuję o tym co kto powinien kupić tylko próbuję ustalić skąd taka duża różnica w cenie skoro tv jakoś szczególnie się nie różnią.
Myślę, że różnica w cenie wynika też z marży na poszczególne segmenty? 706 jest "budżetowy", a to oznacza, że producent oczekuje na niego mniejszej marży? A 936 jest "premium", więc na nim procentowa marża jest największa?

Chyba nie chcesz mi napisać,że 4-ta sterfa ambi jest warta +50% ceny względem oleda 706 ?
To nie jest +50%. Raczej +33%? Zresztą nieważne.

I nie ma tutaj znaczenia ile trzeba pracować na daną rzecz-to kwestia indywidualna. Znaczenie ma jedynie podejście producenta;)
No ale to dwa różne pytania. Czy "coś jest opłacalne" oraz "czy coś jest warte"? Opłaca się kupić MacBooka? Nie opłaca się, bo w podobnej cenie masz 3 tańsze laptopy. A czy warto kupić MacBooka? Jak ktoś ma na to pieniądze, to przecież nie kupi sobie 3 laptopów bo i po co mu one, więc może warto kupić MacBooka. A iPhone? A dowolne opcje przy zakupie samochodu. Albo popcorn w kinie? Albo nawet dodatkowy bekon w burgerze. Możesz powiedzieć, że się nie opłaca, bo dopłata to powiedzmy 3 zł za dwa plasterki bekonu, które restaurację kosztują 50 groszy, a dopłaca się powiedzmy 15% ceny burgera, a wcale się nim bardziej nie najesz. Ale jak ktoś lubi bekon, lubi chrupanie, to warto... nawet jeśli teoretycznie się nie opłaca.

Więc odpowiadając na Twoje pytania: czy opłaca się dopłacić do 806? Nie opłaca się. A czy warto? To zależy od oczekiwań i funduszy. Moim zdaniem w moim wypadku warto. Te 2 tysiące różnicy nie rozwali mi budżetu, nie będę musiał na to oszczędzać, nie będę musiał sobie czegoś odmówić. Będę miał fajne podświetlanie, będę czuł zajebistą jakość dotykając skórzanego pilota, a jeśli zechcę, to będę mógł się go spytać o pogodę na jutro bez szukania telefonu. A większa jasność nie służy tylko do oglądania po ciemku - ale przede wszystkim umożliwia dobry HDR. Jakbym kupił 706 to pewnie ciemny dół ekranu by mnie denerwował, 2 tysiące oszczędności by mi zjadła inflacja, a ja najwyżej mógłbym się cieszyć, ile to zaoszczędziłem.

A co do jasności hdr to w modelu 806 jasność jest nieco mniejsza niż w modelu 805-testy dostępne w sieci.
Czyli może zamiast 706 lepiej było kupić 805? Większość ludzi HDMI 2.1 (w znaczeniu 4k@120hz) nie użyje, nawet nie wie jaką ma wersję Androida, a jeśli telewizor używa tylko do włączenia Netfliksa, to z jasnego ekranu będzie przynajmniej miało jakiś zysk. 806 to takie połączenie plusów 706 i 805?
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
806 została wczoraj zrecenzowana na GEEX. Jeszcze chyba żaden OLED nie dostał tak niskiej oceny "kino" (7/10). Niejeden LCD wypadał tu lepiej a to przecież główne kryterium. W recenzji jest wskazanych wiele wad obrazu w tym OLEDzie, ze zdjęciami obrazującymi jak duży jest problem. Nie mam nic do OLEDów, mam świadomość ich wad i zalet ale jak widać, sam panel czy dobra czerń i kontrast, jeszcze nie czyni dobrego TV.
 

tom357

New member
Mówiłem: ładniej wykonany pilot z mikrofonem + Ambi od dołu + większa jasność/jakość.
Pilot to kwestia gustu-ambi zgadza się-jasność mniejsza niż w modelu 805 więc i jakość gorsza niż w 805;)


To nie jest +50%. Raczej +33%? Zresztą nieważne.

4tys vs 6tys to trochę więcej niż 33%...
Taki wynik Ci wyszedł bo odwrotnie policzyłeś.Pisałem o dopłacie do 806

No ale to dwa różne pytania. Czy "coś jest opłacalne" oraz "czy coś jest warte"?

Pytanie było jedno:
Czy warto dopłacić do modelu 806-Ty widzę dopowiedziałeś sobie pytanie i jeszcze na nie odpowiedziałeś ;)

Czyli może zamiast 706 lepiej było kupić 805?
Nie.
Akurat w tym przypadku zdaje się,że bebechy są nowsze w 706 tak samo jak i nowsza wersja androida.

Wczoraj buszowałem po necie i wszędzie każdy pisze,że model 706 vs 806 różni się jedynie 4-tą strefą ambi,nóżkami i pilotem.Aha i teoretycznie jasność trochę większa czego zapewne nikt nie zauważy;)
Bebechy są identyczne.

Reasumując:

Warto dopłacić do wersji 806 jeśli chcemy 4-tą strefą i zajeb... pilot do którego można "sobie pogadać",ale z pewnością nie jest to opłacalne:smile:

Nie traktuj tego tak osobiście;)

Najważniejsze by być zadowolonym z zakupu :D
 

tom357

New member
806 została wczoraj zrecenzowana na GEEX. Jeszcze chyba żaden OLED nie dostał tak niskiej oceny "kino" (7/10). Niejeden LCD wypadał tu lepiej a to przecież główne kryterium. W recenzji jest wskazanych wiele wad obrazu w tym OLEDzie, ze zdjęciami obrazującymi jak duży jest problem. Nie mam nic do OLEDów, mam świadomość ich wad i zalet ale jak widać, sam panel czy dobra czerń i kontrast, jeszcze nie czyni dobrego TV.

W sieci dużo jest informacji o tym,że dolby vision nie działa jak należy i zapewne stąd ta słaba nota:-x
 
Do góry