65-75 sony XH90 vs X94j / x95j vs QN91

Krychaldo

New member
Cześć,
Planuję zakup telewizora i mam dylemat na który telewizor wybrać.

W budżecie około 8k mam do wyboru XH90 i X94j w rozmiarze 75 cali i najbardziej interesuje mnie ten rozmiar lecz rozważam również zakup 65 cali x95j lub QN91.

Za Samsungiem przemawia jego jasność lecz obawiam się braku DV.
Sony to dobra marka i zastanawiam się czy różnica 1 k zł pomiędzy XH90 a X94j jest warta do dorzucenia. I pytanie najważniejsze lepszy model 65 czy gorszy a 75 ?


1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 20m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 2-2,5 m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 3
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne? - Raczej na wprost, ale bywa różnie
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? Wisieć.
6. Jak słońce świeci w pokoju ? pomieszczenie jasne, duże okno, słonce może świecić bezpośredni na TV
7. Jaki masz obecnie telewizor ? staroć (sprzed 8 lat), każdy nowy będzie lepszy :)
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? hdmi 2.1 100hz
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? telewizja kablowa, 4k z konsoli + aplikacje: netflix,
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? PS5 (planowany zakup)
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? 12 (czy się ogląda czy nie telewizor jest uruchomiony)
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? brak
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? informacyjne, filmy, Netflix
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? Tak, ale nie jest to konieczne
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? W weekend
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? popołudnia oraz wieczór
17. Preferencje co do wielkości? min 65’’ a najlepiej 75’’
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? brak
19. Preferencje co do marki ? brak
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? nie
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? około 8000
 

mpDante

Member
Bez reklam
Miałem podobny dylemat, a może mam. Byłem o krok od zakupu QN91, ale pomimo ogromnej ilości stref wygaszania, obraz nadal rozjaśnia się przy napisach, bo jest nieporozumieniem. Do tego większość testów wspomina o widocznym DSE... więc odpuściłem ten model.

Miałem okazję dzisiaj pobawić się HX90 w rozmiarze 85" i ogólnie mogę powiedzieć, że to bardzo dobry TV. Poza tym, że mając wcześniej oleda, a teraz Samsunga Q70R mogę powiedzieć, że czerń nie jest taka fajna jak niektórzy twierdzą. Widać braki w strefach wygaszania, obawiam się, że X94J mający mniej stref nie będzie lepszy.

Moim zdaniem, nie warto dopłacać jeżeli jest spora różnica w cenie. Ja nadal będę rozważał zakup XH90, ale tylko ze względu na to, że 85" jest/był w dość dobrej cenie.

W każdym razie, jeżeli trafisz na matrycę bez zauważalnego DSE (będzie ciężko), to bierz QN91... blisko 800 stref wygaszania kontra 32 w XH czy 24 w X90 zrobi różnicę.

Mi brakuje na rynku TV z fald i kontrastem na poziomie Q70R, bo czego bym nie oglądał (poza miniled), to nie ma szału z kontrastem.


BTS: Ja z brakiem DTS radzę sobie przez aplikację Plex :) Atmosa przesyła do amplitunera/soundbara przez ARC/eArc.
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
mam XH9005 i szczerze polecam. Czern jest b. dobra, wczesniej mialem plazme Panasonica i Soniak bije Panasa pod tym wzgledem
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Sama różnica czasu technologicznego ma ogromny wpływ.

-----

Krychaldo - w Twoim Przypadku brałbym zdecydowanie Oleda 65".
I masz w czy wybierać bo wiele zmieści Ci się w klasie cenowej :
- Philips 65Oled 806/ 856
- LG 65C11
- LG 65 B13
- Philips 65Oled 706

LCD
- 75 XH90 SOny
- 756C728 TCL
- 75Nano 913 LG
- 75PUS8505

W tym przypadku sięgałbym jednak po Oleda 65.
Jak będziesz niebieski masz specjalny pakiet z dodatkowymi gratisami na BF.
 

Krychaldo

New member
Moim zdaniem, nie warto dopłacać jeżeli jest spora różnica w cenie. Ja nadal będę rozważał zakup XH90, ale tylko ze względu na to, że 85" jest/był w dość dobrej cenie.
W zależności od sklepu, X94j około 700 zł drożysz, a i większa pewność że TV nie jest powystawowy lub ze zwrotu.

W każdym razie, jeżeli trafisz na matrycę bez zauważalnego DSE (będzie ciężko), to bierz QN91... blisko 800 stref wygaszania kontra 32 w XH czy 24 w X90 zrobi różnicę.

Z tym mam problem aby ocenić, oglądałem dwie sztuki w sklepie i nie widziałem DSE.

Wczoraj miałem okazję zapoznać się z x94j i x95j w sony, mieli oba egzemplarze obok siebie. Różnica była zauważalna na korzyść x95j. Mniej odbić i więcej szczegółów w ciemnych scenach. Jeszcze jednak umówiłem się na kontakt w przyszłym tygodniu ponieważ chyba z egzemplarzem x94j było coś nie, obsługa uruchomiła aktualizacje ale trwało to zbyt długo.

Co do samsunga to faktycznie bardzo dobrze się prezentował na sklepowej półce, jego jasność to duży atut, jednak tryb filmowy nie bardzo mi się podobał, kolory były wtedy blade. Zapewne jest to element który można odpowiednio pod siebie ustawić.
 

Krychaldo

New member
Krychaldo - w Twoim Przypadku brałbym zdecydowanie Oleda 65".

Podobaj mi się TV OLED lecz obawiam się wypaleń, różne są opinie i wiem że każdy producent ma swoje mechanizmy zabezpieczające lecz gdy TV u mnie działa przez 14 h dziennie to nie chce się zastanawiać czy użytkuję go zgodnie z instrukcją producenta.

LCD
- 75 XH90 SOny
- 756C728 TCL
- 75Nano 913 LG
- 75PUS8505

75PUS8505 mnie nie interesuje, czy philips ma TV 75 cali z 100 hz matrycą ?
 

mpDante

Member
Bez reklam
Efekt DSE jest głównie widoczny na jasnych elementach i głównie w ruchu. Problem może być różny w zależności od rozmiaru. Ja przegapiłem 75QN91. Jak był jeszcze zwrot od Samsunga to można go było kupić za 8300... dzisiaj jest mało opłacalny. Jeżeli Philips naprawi problem z wygaszaniem to lepiej już dopłacić do 75PML9506.

Co do Sony, to X90/X94J to chyba ten sam TV z czego 94 ma chyba wbudowany mikrofon. Ciężko coś konkretnego znaleźć w necie. X95J ma powłokę antyodblaskową ale patrząc na testy rtings.com, to ma gorszy kontrast od tańszego modelu.
 

Krychaldo

New member
Efekt DSE jest głównie widoczny na jasnych elementach i głównie w ruchu. Problem może być różny w zależności od rozmiaru.

Oglądałem skrót z meczu na tym TV ale nie dało się tego oglądać, piłka wyglądała jak kometa. Niestety nie miałem swojego materiału i wydaje mi się że był to problem materiału, pomimo że sprawdzałem kilka pozycji z youtube.

Ja przegapiłem 75QN91. Jak był jeszcze zwrot od Samsunga to można go było kupić za 8300... dzisiaj jest mało opłacalny. Jeżeli Philips naprawi problem z wygaszaniem to lepiej już dopłacić do 75PML9506.

Philips jest poza moim zasięgiem, chciałem na TV przeznaczyć max 8k. Czekam na BF, zobaczymy czy coś się ciekawego pojawi.


Co do Sony, to X90/X94J to chyba ten sam TV z czego 94 ma chyba wbudowany mikrofon. Ciężko coś konkretnego znaleźć w necie. X95J ma powłokę antyodblaskową ale patrząc na testy rtings.com, to ma gorszy kontrast od tańszego modelu.

Tutaj znajdziesz kilka informacji: https://******************************.com/test-recenzja-telewizor-sony-x90j-x92j-x93j-x94j-opinie/
Kontrast chyba jest słabszy przez powłokę antyodblaskową takie info znalazłem na innym forum.
 

mpDante

Member
Bez reklam
Chyba nie antyodblaskową, a poszerzającą kąty.

Oglądałem skrót meczu YT w niskiej jakości na XH9096 i nie szarpało piłki. Wygląda więc na to, że Samsung nadal ma problem z ogarnięciem ruchu. Może to kwestia zmainy ustawień "ulepszacza".

Ja mam ten problem, że po przesiadce z oleda widzę świecenie czerni, więc we wtorek pobawię się z ciekawości X90J, żeby porównać z XH9096, w którym niestety jest to widoczne. Pomimo tego, że ogolnie matryca jest bardzo dobra. Sam rozważałem 75QN91 ale jego wady są podobne jak w starszych modelach, więc odpuściłem. Jeszcze niedawno Samsung oddawał 1000zł, więc był bardziej opłacalny.

Alternatywą dla X90J jest Samsung Q80A. W innym temacie ktoś zasugerował, że 75" ma matrycę VA. Bo mniejsze mają na pewno. Masz wtedy ok.60 stref vs 24 w X90J. Z drugiej strony Soniak powinien mieć wyższy kontrast.
 
Ostatnia edycja:

SDman

Banned
..
Oglądałem skrót meczu YT w niskiej jakości na XH9096 i nie szarpało piłki. Wygląda więc na to, że Samsung nadal ma problem z ogarnięciem ruchu. Może to kwestia zmainy ustawień "ulepszacza".


Mecze z TV kablowej to bajka w Samsungu Q90T ruch i jego odwzorowanie to premier liga.

Ostrość i brak DSE, piłka nawet w PDP ST60 była lekko bardziej szarpana.
Fakt musi być sygnał i ja taki mam.
https://www.dropbox.com/s/c9h5r2n4mx5dfll/PilkaN_.m2ts?dl=0
 
Do góry