609 a kalibracja

nielot

Member
Zastanawia mnie jedna rzecz. Jaki wpływ na finalny poziom głośności ma ustawienie głośności w trakcie kalibracji ?
Wyjaśniam o co chodzi - robiłem kalibrację 2 razy ale nie zwróciłem uwagi na cyferki na skali głośności. Także nie wiem czy ampli byś ściszony do 20 na przykład czy wprost przeciwnie i było to np 60. Po drugiej kalibracji mam wrażenie że muszę bardziej podkręcić niż po pierwszej. I stąd właśnie moje pytanie. Bo albo ustawienie głośności w trakcie kalibracji nie ma wpływu na późniejsze funkcjonowanie (oznaczałoby to że nawet placebo mam do bani :) ) albo ma tylko nie wiem w którą stronę ?
 

radeqs

New member
Nie umiem odpowiedzieć na Twoje pytanie, ale napiszę jak ja to robię (nie mam i nie miałem problemów z szumami). Kalibrację przeprowadzam po prostu na najczęściej używanym poziomie głośności (czyli u mnie w okolicach 45). O kompletnej ciszy przy kalibracji wspominał nie będę :)

PS. Czy to placebo czy nie, możesz sprawdzić w speaker setup - gdzieś tam jest podane o ile dB są pościszane poszczególne głośniki.
 
Ostatnia edycja:

nielot

Member
Po pierwszej mialem -7dB
Po drugiej -4dB

A mam wrazenie ze krecic musze wiecej żeby uzyskac ten sam poziom glosnosci co przy pierwszej kalibracji
 

ndo

New member
Teoretycznie bylo kiedys jeszcze tak ze to amplituner ustalal poziom glosnosci tych dzwiekow. Faktycznie ja tez ustalalem na poziomie normalnego ogladania TV.
Z ciekawosci zrob jeszcze jedna. Jesl iza kazdym razem wychodzi co innego. wyglada na to ze powinno sie to robic na poziomie ogladania. Jednak o tym w instrukcji nie ma nic
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Wydaje mi się że podczas autokalibracji poziom głośności jest stały i podnoszony lub wyciszany przez audyssey. Zobacznie że jak obniżycie głośność na 0db i puścicie ton testowy to i tak szum będzie głośny, więc pokretło raczej nie ma znaczenia. Z doświadczenia wiem że jedynie pokrętło głośności subwoofera ma znaczenie, bo jak za głośno ustawimy to po kalibracji będzie bardziej wyciszony. Jak miałem na subie 1/2 to mi korekcja ustawiła na -12db, a jak ustawiłem tak na 1/3 to mam -9db. Co do tego co pisze kolega NIELOT, to tak jest że ja przeprowadzałem kalibrację kilkakrotnie i za każdym razem minimalnie inaczej ustawiało odległości i głośność. Dopiero jak podłączyłem kolumny w bi-ampingu to mi równe odległości poustawiało i głośność równą na frontach i centralu ora równą na kolumnach tylnych. Co do samej głośności to nie wiem czy zauważyliście, bo ludzie piszą że Onkyo trzeba bardziej podkręcać, że jest opcja podbicia db na konkretnym wejściu. Normalnie jest ustawione na 0 a można aż do + 12. Wtedy nie trzeba dużo kręcić potencjometrem.
 

armi

New member
Bez reklam
kalibracja nie ustawia głośności tylko opóźnienia
może też też obniżyć głośność np frontów czy satelitek by uzyskać 'spójność' w miejscu odsłuchu
może stąd takie wrażenie

i jaka jest różnica czy słuchasz na -20 czy -30 skoro efekt ten sam ?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Kolega się pytał czy ma znaczenie podkrecanie gałką głośności przy kalibracji, dlatego napisałem że głośność tonu testowego jest stała. Oczywiście w audyssey chodzi o to aby wyrównać głośność we wszystkich kolumnach. Zeby np tyły nie dominowały nad frontem. Jeżeli np audyssey ustawił wszystkie kolumny na 0 to równie dobrze można podbić je o 5db a i tak bedą równo grały. A wtedy gałką głośności można mniej podkręcić. Fakt jeżeli ampli odpowiedniej mocy to nie ma różnicy bo i tak na max nie słucha się.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Kalibracja ustawia tez poszczególne głośności kanałów.
W przypadku Onkyo wypada lepiej jak jest robiona na głośno, a nie cicho.
 

outside

New member
Instrukcja odpowiada na to pytanie :) Jeżeli pomiar na mikrofonie jest zbyt cichy to audyssey sam podkręca sobie volume. Zalecane jest natomiast kalibrowanie na najczęściej używanej głośności ampli
 

nielot

Member
Kalibracja ustawia tez poszczególne głośności kanałów.
W przypadku Onkyo wypada lepiej jak jest robiona na głośno, a nie cicho.

Instrukcja odpowiada na to pytanie :) Jeżeli pomiar na mikrofonie jest zbyt cichy to audyssey sam podkręca sobie volume. Zalecane jest natomiast kalibrowanie na najczęściej używanej głośności ampli

Czyli w podsumowaniu mamy sprzeczne opinie :) :) Nie zmienia to faktu że dziękuję za kilka słów na ten temat
 
Do góry