55 cali -> LE55A956 czy LN55B7000??

Butik

New member
Wykańczam mieszkanie, czas kupić TV i waham się między dwoma w/w modelami. Brać już A956, czy czekać na LEDową B7000? Ktoś z Was widział i porównywał oba telewizory?
 

msmyla

New member
Seria 9 też ma podświetlanie LED.
Były to bardzo dobre telewizory, ale nie pozbawione wad. Ja bym brał UE55B7000. Trochę się zgapiłeś, bo niedawno były ponad tysiąc złotych tańsze... ;)

Tak w ogóle zawsze nowsze modele są lepsze:D . Seria 9 została dyskontynuowana. Jeśli chcesz, możesz zaczekać na B8000, który będzie 200Hz. Powinien się niedługo pojawić :eek:k:
 

Butik

New member
>Trochę się zgapiłeś, bo niedawno były ponad tysiąc złotych tańsze... ;)

Niedawno moje mieszkanie było jeszcze w stanie surowym i bardziej myślałem o deskach, farbach, płytkach niż telewizorach ;-). Niestety...

>Tak w ogóle zawsze nowsze modele są lepsze:D .

Dziś ćwieka wbił mi facet z Top Hi-Fi na Andersa twierdząc, że starsze wersje są lepiej dopracowane. W tej starszej wersji jest 'miejscowe przyćmienie LED' (cytat ze strony Samsunga) w tych nowszych całe podświetlanie matrycy LED. Podobno jedno i drugie ma swoje wady i zalety.

Z pewnością w nowych wersjach bardzo 'pociąga' mnie ich płaskość (3cm!!!) :).

>Seria 9 została dyskontynuowana.

A to ciekawe, czy to jest pewna informacja?

>Jeśli chcesz, możesz zaczekać na B8000, który będzie 200Hz.
>Powinien się niedługo pojawić.

Niby nie spieszy mi się na gwałt, więc może poczekam, ale chętnie usłyszałbym jeszcze parę opinii, szczególnie od osób, które miały możliwość porównania obu wymienionych przeze mnie modeli.

Swoją drogą coś się dziej z logistyka Samsunga, bo wszystkie 55-calówki są strasznie cięzko dostępne. Dzwoniłem po kilku sklepach internetowych i wszędzie mówiła mi o terminach końco-kwietniowych lub początko-majowych. Ciekaw jestem w czym jest problem.
 

Tommy_M

New member
Butik napisał:
Swoją drogą coś się dziej z logistyka Samsunga, bo wszystkie 55-calówki są strasznie cięzko dostępne. Dzwoniłem po kilku sklepach internetowych i wszędzie mówiła mi o terminach końco-kwietniowych lub początko-majowych. Ciekaw jestem w czym jest problem.

Wiesz co szczerze powiedziawszy to bym powiedział, że to tak jakby się dziwić, że np. ciężko dostępne są buty rozmiar 47 :D - chcesz kupić towar który zarówno w dystrybucji pewnie nie jest hurtowo brany pod uwagę, a także detalicznie nie jest na stanie w wielu miejscach.
 

Geezer

New member
Butik napisał:
Wykańczam mieszkanie, czas kupić TV i waham się między dwoma w/w modelami. Brać już A956, czy czekać na LEDową B7000? Ktoś z Was widział i porównywał oba telewizory?

Czekać ??
55B7000 stoją w Media-Markt (przynajmniej Wawa), od ręki po niecałe 12 klocków. Świeci i wygląda . Ten to dopiero można wieszać na ścianie ! :)
Też się waham czy poczekać na B8000.
 

WoJoW

New member
Mam nadzieję, że naprawdę dopracują to 200Hz. Jeżeli tak będzie, to rzeczywiście będzie to bardzo łakomy "kąsek", jako pierwsze połączenie (pomimo, że EDGE) LED i 200Hz. A do tego ten rozmiar... Najlepiej poczekać na B8000, opinie ludzi, jak spisuje się w szczególności 200Hz, bo podświetlenie powinno być raczej podobne jak w 7000.
 

qazar

Member
Bez reklam
Wybierając pomiędzy a956 a b7000 to jak wybieranie pomiędzy lepszą jakością obrazu a świetnym wyglądem i trendy grubością
 

Butik

New member
Geezer napisał:
55B7000 stoją w Media-Markt (przynajmniej Wawa), od ręki po niecałe 12 klocków.

W którym??

qazar napisał:
Wybierając pomiędzy a956 a b7000 to jak wybieranie pomiędzy lepszą jakością obrazu a świetnym wyglądem i trendy grubością
Sugerujesz, że A956 świeci lepiej? Na płaskości szczególnie mi nie zależy, tylko właśnie na dobrym świeceniu. Przeglądając opisy na tym forum plus opinie nawet w tym wątku można zgłupieć...

Pewnie dla mnie, który dotychczas jechał na 36" calowym CRT Philipsa i tak każdy z nich będzie niewyobrażalnym skokiem jakości.
 

msmyla

New member
Butik napisał:
>Seria 9 została dyskontynuowana.

A to ciekawe, czy to jest pewna informacja?

Skoro usunęli wszystkie modele serii 9 ze strony Samsunga (USA, Austria) i nie było nawet najmniejszej wzmianki o nowej serii 9... no to nietrudno samemu wywnioskować ;)

>Jeśli chcesz, możesz zaczekać na B8000, który będzie 200Hz.
>Powinien się niedługo pojawić.

Niby nie spieszy mi się na gwałt, więc może poczekam, ale chętnie usłyszałbym jeszcze parę opinii, szczególnie od osób, które miały możliwość porównania obu wymienionych przeze mnie modeli.

Niestety nie miałem takiej okazji...

W każdym razie polecam CNET. Im można ufać - a jeśli ktoś mówi, że nie mają racji, to tak nie jest. To jest zdecydowanie najpewniejsza strona z recenzjami na całym świecie. A tam wolą nową serię B7000 od starej A956 (sprawdź pole 'editors' favorites')

B7000

A956
 
Ostatnia edycja:

qazar

Member
Bez reklam
Butik napisał:
W którym??


Sugerujesz, że A956 świeci lepiej? Na płaskości szczególnie mi nie zależy, tylko właśnie na dobrym świeceniu. Przeglądając opisy na tym forum plus opinie nawet w tym wątku można zgłupieć...

Pewnie dla mnie, który dotychczas jechał na 36" calowym CRT Philipsa i tak każdy z nich będzie niewyobrażalnym skokiem jakości.

Nie sugeruje ale opieram się na teorii i praktyce, obu modeli. W domu mam A956 i prze 7 dni miałem b7000, LD i Smart Led to inna technologia niż Edge LED i to widać, nie ten poziom czerni i bieli oraz jak dla mnie kolorów
 

rendar

New member
Jak dla mnie roznica nie jest zbyt wielka, korzysc z cienkiego lcd jest o wiele wyzsza niz roznica w obrazie, ja mam u siebie i smoliscie, i bialo, i bez nierownomiernosci podswietlenia, opinia subiektywna,

tak naprawde nie ma idealow, przynajmniej narazie, zawsze bedzie cos kosztem czegos, ja bym nie zamienil swojego tv na grubego klocka odstajacego od sciany za ciut lepsza czern, przekonujcie sie na wlasnych oczach, a nie na odczuciach innych lub testerow...
 

qazar

Member
Bez reklam
Każda opinia jest subiektywna ;) Smolistą czerń ma i lg, liczy się jej głębia i ilość detali. Wystarczy obejrzeć na BR AvP:Reqium na obu modelach...
 

animia

New member
B7000 i B8000 to oszczędnościowe („kryzysowe”) wersje A956:
- LED local dimming (strefowe wygaszanie podświetlenia) zastąpiono przez Edge LED (zawsze świeci cały ekran). Podświetlenie strefowe w A956 można wyłączyć w menu, a w B7000/B8000 nie da się go włączyć (fizycznie maja dużo mniej diod, w dodatku tylko na krawędziach).
Zaletą jest tylko dużo cieńszy ekran B7000/B8000 niż A956 oraz ok. 6% mniejsze zużycie energii (dużo prostsza elektronika, gdy nie ma procesorów local dimming) i nic poza tym.
W salce demo Samsunga na Słowacji widziałem obie serie w trakcie pracy:
1. jakość obrazu HD w A956 nie daje żadnych szans B7000/B8000 (lepszy poziom czerni, brak nierównomierności podświetlenia
2. w zwykłej rozdzielczości SD nie było widać większej różnicy, a nawet „na oko” B7000/B8000 jest ciut wyraźniejszy (oprogramowanie B7000/B8000 lepiej skaluje SD do 1080p, ale najbliższy upgrade firmware w A956 to wyrówna)
3 dźwięk z wbudowanych głośników tradycyjnie u Samsunga nie zachwyca w żadnej z tych serii (potrzeba zewnętrzny amplituner + kolumny).

No cóż - za to B7000/B8000 są znacznie tańsze w produkcji a w konsekwencji także w sklepie.
Wybór to: jakość obrazu A956 (jeśli jeszcze gdzieś się A956 kupi) lub cieńsza obudowa + niższa cena B7000/B8000.
 

rendar

New member
animia przesadzasz z ta nierownomiernoscia, ogladam br czesto i nie widze tego u siebie obraz z plyt br bajka, swietna glebia i czern, ale kazdy ma inne oczy...
 

bary

New member
>B7000 i B8000 to oszczędnościowe („kryzysowe”) wersje A956:
>- LED local dimming (strefowe wygaszanie podświetlenia) zastąpiono przez >Edge LED (zawsze świeci cały ekran).

Znaczy się, że B6000/7000/8000 jest taki cieniutki (1,2") to nastał kryzys... :)
Żeby zachować tak małą grubość to coś trzeba było zrobić inaczej niż podświetlać matrycę diodami od tyłu.


>Zaletą jest tylko dużo cieńszy ekran B7000/B8000 niż A956 oraz ok. 6% >mniejsze zużycie energii (dużo prostsza elektronika, gdy nie ma >procesorów local dimming) i nic poza tym.

Najlepiej gdyby nie było żadnej elektroniki, wtedy prawdopodobieństwo, że urządzenie będzie niezawodnie pracowało latami spadło by do wartości bliskiej zera.

>W salce demo Samsunga na Słowacji widziałem obie serie w trakcie pracy:
>1. jakość obrazu HD w A956 nie daje żadnych szans B7000/B8000 (lepszy >poziom czerni, brak nierównomierności podświetlenia

Czy w tej salce było całkowicie ciemno?


>2. w zwykłej rozdzielczości SD nie było widać większej różnicy, a nawet >„na oko” B7000/B8000 jest ciut wyraźniejszy (oprogramowanie >B7000/B8000 lepiej skaluje SD do 1080p, ale najbliższy upgrade firmware w >A956 to wyrówna)

Hmmm... Nie liczyłbym na to, że software naprawi jakość skalowania jeśli do tej pory nie udało się tego zrobić. Te dwa TV mają inną elektronikę odpowiadającą za skalowanie obrazu do Full HD.
Ponadto w modelu A956 kuleje przetwarzanie 100Hz i jest brak możliwości precyzyjnej i optymalnej regulacji ograniczającej niezależnie smużenie i judder. w serii BX000 płynność na materiale 1080p/24 jest zdumiewająca.
W A956 przy mocnym podświetleniu występuje efekt 'halo' na czerni przy styku z bielą co nie ma miejsca w serii BX000.
A956 jest gruby, ciężki ale można przyjąć, że ma trochę lepszą czerń. Jednocześnie wcale nie jest tak, że A956 nie 'wyżera' czy też nie gubi szczegółów na czerni.

>Wybór to: jakość obrazu A956 (jeśli jeszcze gdzieś się A956 kupi) lub >cieńsza obudowa + niższa cena B7000/B8000.

Wcale nie byłbym taki pewien co do jednoznacznego wyboru telewizora którejś z serii. Obie serie mają zalety i wady.
 

animia

New member
Oszczędność przy Edge LED to kilkakrotnie mniej diod (są tylko z boku, na krawędziach, a nie z tyłu na całej powierzchni – A956 to kilkanaście tysięcy diod sterowanych grupowo) = tańszy (a także cieńszy) TV.
A956 to był model topowy Samsunga, a cóż - w kryzysie popularne firmy (do których należy Samsung) z tego po cichu rezygnują (w odróżnieniu od np. Sony, które nie rozwija Edge LED lecz właśnie local dimming).
Ad. 1.
Salka była całkiem zaciemniona, były w niej po 2 egz. modeli (większy i mniejszy) z każdej serii (A: serie 8 i 9; B: serie 7000 i 8000). Wszystkie TV były w trybie filmowym po indywidualnej profesjonalnej kalibracji kolorów ISF (a nie w ustawieniach fabrycznych=sklepowych lub po regulacji „na oko”), niestety dla normalnego śmiertelnika kosztowo niedostępnej.
Ad. 2.
Sygnał SD był podawany z plansz testowych (właśnie tu „gołym okiem” wychodziła dobra jakość skalerów ale też nierównomierność podświetlenia serii BX000) jak i z płyt demo dvd.
Sygnał Full HD był podawany z plansz testowych jak też z płyt demo blu-ray.

Ocenę jakości obrazu tych modeli podałem z bezpośredniego porównania ich pracy w tych warunkach (zgoda, że trochę „odrealnionych”), a nie z oglądania ich w warunkach domowych (brak bezpośredniego porównania) lub w sklepie (zwykle bardzo jasne pomieszczenia, ustawienia w trybach „maksymalnie oszukujących”, a o ustawieniach gamma to szkoda nawet wspominać).
 

animia

New member
Pokaz był w połowie marca br., gdy A956 nigdzie już nie było (nie tylko w magazynach ale też w sklepach) i był pokazem designu nowych serii BX000 (jako "new look") - że ładne nie musi być drogie.
 

qazar

Member
Bez reklam
Ech naprawdę trzeba albo nie wiedzieć co to edge led albo po prostu chwalić swoje, aby na białe mówić czarne. A786 i A956 to modele lepsze(HD/BR/GRY) od serii b6/7000 z racji technologi i to widać gołym okiem, chyba że ktoś jest ślepy..
 
Do góry