50-55 cali, budżet 3000-4000 zł

mblj

New member
Dokonałem zakupu mieszkania, do którego wprowadzę się w przeciągu najbliższego miesiąca. Przygotowałem w nim specjalnie przestrzeń rozrywkową stricte pod kątem czerpania frajdy z dobrego, nowoczesnego telewizora - począwszy od telewizji i filmów, przez sport, na grze na konsoli docelowo skończywszy.

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor?
ok. 10 m2 - kącik telewizyjny w formie wydzielonej, zamkniętej strefy

2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora?
ok. 2,5 - 3 m

3. Ile osób zasiada przed telewizorem?

maksymalnie dwie, najczęściej jedna

4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu?
w większości przypadków na wprost, ewentualnie maksymalne odchylenie może wynosić około 30 stopni

5. Telewizor ma stać czy ma wisieć?
Zdecydowanie wisieć

6. Jak słońce świeci w pokoju?
występuje oświetlenie boczne, może być jednak w każdej chwili zacienione - na oknach zamontowane są żaluzje

7. Jaki masz obecnie telewizor?
32-calowy Panasonic Viera, model sprzed dobrych 9-10 lat

8. Co chcemy aby telewizor posiadał?
z uwagi na fakt użytkownia modelu, o jakim wspomniałem wyżej, praktycznie obce są mi wszelkie benefity z tytułu choćby smart tv i innych funkcji tego typu, dotychczas telewizor służył mi wyłącznie do najbardziej podstawowych zastosowań, wspierałem się jedynie zewnętrznym odtwarzaczem usb celem oglądania filmów; rozważam na pewno plusy i minusy telewizorów 4K - dotychczas je odrzucałem i wychodziłem z założenia, że full hd w 100% spełni moje oczekiwania, natomiast obecnie zacząłem się wahać choćby z uwagi na możliwość grania w 4K w perspektywie zapewne najbliższego roku-dwóch lat

9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora?
zapewne NC+, ewentualnie sieć kablowa

10. Jakie urządzenia?
dekoder tv cyfrowej, na ten moment rozważam też docelowo zakup soundbara oraz konsoli PS4

11. Ile godzin dziennie ma pracować telewizor?
z uwagi na obowiązki zawodowe, paradoksalnie korzystam z tv niewiele, natomiast partnerka korzysta częściej - średnio szacuję do 4 godzin dziennie, w weekendy dłużej

12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą?
bazując na doświadczeniach z monitorami, osobiście zdecydowanie wolę matryce matowe - nie odbijają światła, co znacznie podwyższa mi komfort korzystania z nich

13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej?
w tv oglądam właściwie wyłącznie sport w postaci piłki nożnej, stąd ważny jest dla mnie brak smużenia obrazu; dodatkowo oczywiście planuję oglądać filmy (raczej z zewnętrznych źródeł - usb), partnerka natomiast korzysta raczej z programów o mniej dynamicznym obrazie - seriale, programy popularnonaukowe

14. Czy zamierzasz serfować po internecie?
dotychczas tego nie robiłem ;) natomiast wyobrażam sobie, że korzystanie choćby z youtube'a via smart tv musi dawać sporo frajdy, więc jak najbardziej zamierzam surfować, choć oczywiście w granicach rozsądku - do tego służy mi pc i laptop

15. Czy zamierzasz grać w gry - jeśli tak to ile % dziennie?
na ten moment nie posiadam konsoli, docelowo zamierzam ją kupić; nie sądzę, abym był w stanie na tego typu rozrywkę wygenerować w skali tygodnia więcej niż 5-6 godzin

16. Preferencje co do marki?
chciałbym unikać marek niszowych, o niewielkim udziale w rynku (TLC, Telefunken?), zdecydowanie koncentruję się na największych producentach

17. Preferencje co do wielkości?

z uwagi na odległość od ściany, biorę pod uwagę przekątną 50-55 cali

18. Co Cię denerwuje w telewizorach?
zbyt mały ekran ;) z drobnych, funkcjonalnych kwestii natomiast - w obecnym modelu, przy oglądaniu filmów podłączonych przez usb do zewnętrznego czytnika, nie mam możliwości "płynnego" przewijania filmu (jak w przypadku pc), jedynie przesuwanie czasu niczym w telewizjach cyfrowych, dlatego chciałbym, aby soft w nowym tv był w tej kwestii na poziomie zaawansowania powiedzmy prostych odtwarzaczy divx na pc

19. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień?
w tygodniu wieczorami, w weekendy również w dzień - mecze piłkarskie

20. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup?
pierwotnie planowałem 3000 zł, obecnie biorę pod uwagę zwiększenie tego budżetu do 4000 zł

21. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie, pasywne czy aktywne?

nie zależy mi na 3D

Z góry dziękuję za wszelkie rekomendacje i pomoc w wyborze.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Do Twojej odległości to docelowy jest 55".
Do sportu musisz opierać potrzeby o matrycę 100Hz.
Czyli masz wskazanie na Philipsa 55PUS6561 za 3850 zł z kalibracją.
Ma 4K, 100Hz, HDR, VP9, ANdroid, Ambilight.
Inne nowe modele, innych firm też są dostępne ale kosztują drożej 1 - 2 tyś zł.
Panasonic 58DX750 za 6350 zł
Samsung 55KS7000 za 5999 zł
Sony 55XD8505 za 5650 zł

Pytanie czy zostajesz przy swojej kwocie ?
Czy wolisz tańsze modele 50Hz ?

Co ile lat wymieniasz telewizor w domu ?
I czy korzystasz z aplikacji ?
 

mblj

New member
Dzięki za zainteresowanie i odpowiedź.

Budżetu zwiększać nie chcę - wydatków i tak na chwilę obecną przybywa mi z każdym dniem. Modeli 50 Hz się obawiam, bo tak jak wcześniej wspomniałem z telewizora korzystam dość rzadko, ale w dość konkretnych sytuacjach - sport i docelowo konsola. Nie chciałbym się irytować smużeniem, bo zależy mi na wysokiej jakości obrazu.

Telewizory wymieniam rzadko, ten też ma w zamyśle pracować długoterminowo. Przynajmniej kilka lat. Aplikacji nigdy nie używałem, bo nie miałem sprzętu, który by to umożliwiał. Kupując teraz telewizor, oczekiwałbym takiej możliwości.

Poziom cenowy, o jakim piszesz, jest dość wysoki. Czy w takim razie mam rozumieć, że cała armia telewizorów 4k w cenach niższych niż 4000 zł dostępna we wszystkich marketach - poza wspomnianym przez Ciebie Philipsem - jest niewarta uwagi i mam je omijać szerokim łukiem?
 

marrik

New member
Jak się pośpieszysz to w neonet jest promocja na samsunga 55j6200. Dziś kupiłem i jestem w wielkim szoku. Obraz to jest coś pięknego, matryca 120Hz robi swoje. Idealne wręcz podświetlenie, żadnego cloudingu, bandingu no i ta czerń. Najlepsze jest to że za 55 cali zapłaciłem 2879,10 zł. Jeden minus, jest taki, że trudno znaleźć ten model oryginalnie zapakowany. Mnie na szczęście się udało i z tego go niesamowicie się cieszę.

Wysłane z mojego m2 przy użyciu Tapatalka
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To dobrze pomyśl.
Marri - wymienia telewizory co 3 lata - to inna bajka.
Ale u Ciebie tak dobrze nie będzie.
Ty masz przydział na 4K.
 

mblj

New member
@kiki, zdecydowanie po to tutaj piszę, aby podjąć maksymalnie racjonalną i trafną decyzję. Liczę na Waszą pomoc i wskazówki.

Dylemat mam dokładnie taki jak kolega marrik - zastanawiam się jak (i czy w ogóle) wykorzystam 4K w najbliższych latach. Na ten moment przychodzą mi do głowy:
- filmy na youtube - przy czym ja na yt oglądam czasami teledyski, jakieś programy, skróty sportowe etc., generalnie nic przy czym można byłoby siedzieć "godzinami" i podziwiać jakość 4K,
- gry - wiedzę mam tu dość wąską, ale wynika z niej, że obecnie żadna konsola nie wspiera 4K i w najbliższym czasie poza zapowiadanym Xboxem wspierać nie będzie, a i z Xboxem nie wiadomo jak się to skończy, dodatkowo planuję zakup konsoli w przeciągu maksymalnie 1-2 miesięcy i nie chcę czekać z nim do premiery Scorpio, zatem wniosek jest prosty - moja konsola (której zapewne przez kilka lat nie zmienię) 4K niestety nie obsłuży,
- zdjęcia - to jest plus, bo lubię fotografować i retusz zdjęć na tv 4K mógłby być pomocny, ale z drugiej strony to też są incydentalne przypadki i dotychczas monitor 24-calowy w pełni mi wystarczał akurat do tego celu,
- materiały nazwijmy to pobierane online - ok, ale umówmy się, że po pierwsze na ten moment jest ich skrajnie mało i pytanie kiedy staną się szeroko dostępne, a po drugie ich waga względem przepustowości łącza statystycznego Kowalskiego jest taka, że zwyczajnie odstrasza.

Czy pomijam jakieś oczywiste kanały wykorzystania 4K?
Czy mój "przydział na 4K" wynika z faktu, że zmieniając telewizory rzadko skazuję się powiedzmy w perspektywie 4-5 lat na pozostanie w tyle za technologią będącą standardem?

Jakie alternatywne względem wspomnianego wcześniej Philipsa możecie polecić w 4K?
Dodatkowo - jakie są wady i zalety poniższych modeli, dlaczego warto lub nie zwracać na nie uwagę?

Panasonic TX-50DXU701
Samsung UE50JU6872
Panasonic TX-55CX700E (lub jego wersja 50 cali)
Panasonic TX-55DXU601
Samsung UE55JU6440
Sony KD-55X8005C
LG 55UF778V

Dziękuję z góry.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Oczywiście, że wykorzystasz 4K.
http://www.hdtv.com.pl/forum/newsy/...ad-strony-dla-telewizorow-konsol-i-boxow.html
Właśnie Youtube zmieni wkrótce swoją stronę z uwzględnieniem 4K i HDR.
http://www.hdtv.com.pl/forum/newsy/128081-android-tv-7-0-obsluguje-dolby-vision-hdr10-i-hlg.html
Właśnie wchodzą transmisje HLG 4K.
Materiałów w 4K dziś jest już tysiące.
Setki filmów w Netflix, VUDU, Amazon itp.
Materiał 4K masz ze swojego smartfona, a kamery 4K kosztują kilkaset złotych.
Weszły już konsole Xbox One S w 4K z Bluray 4K. W tym roku już będą odtwarzacze bluray 4K do 2 tyś zł.
Więc nie opowiadaj, że z 3-4 lata tego nie będzie dużo.
Podejrzewam, że już w przyszłym roku producenci przestaną produkować modele fullhd , bo już dziś matryce 4K kosztują taniej.

Większość modeli podałeś z matrycą 50Hz.
Ile masz max kasy?
 

mblj

New member
Tak jak pisałem, pierwotnie zakładałem górną granicę 3000 zł, w tym momencie i tak podniosłem ją do 4000 zł. Uważam, że większy budżet na tv w moim przypadku nie jest uzasadniony.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
No nie, bo dostaniesz 55PUS6561 - czyli model 4K, 100Hz,HDR, VP9, Android, Kodi, MxPlayer
Ale 3050 zł wystarczy na wielkość 49PUS6561.
 

mblj

New member
Ok, ten Phillips jest interesujący i mocno biorę go pod uwagę w wersji 55-calowej, ale chciałbym poznać jakieś alternatywy na wypadek gdyby ww. model z jakichś na tę chwilę nieokreślonych powodów nie pasował mi.

Czy jesteś w stanie wskazać mi jakieś konkurencyjne modele?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Oczywiście - z nowych o tych parametrach najtańsze masz :
- Sony 55XD8505 za 5650 zł
- Samsung 55KS7000 za 5950 zł
- Panasonic 58Dx750 za 6350 zł
- Philips 55PUS7101 za 4850 zł
Jak będziesz niebieski kalibracja profesjonalna gratis.
 

WuMike

New member
Bez reklam
Panasonic wygrywa naturalnym obrazem, niemalże kinowym, z dobrą czernią i szczegółami, po kalibracji. Brakuje mu właściwie tylko lokalnego wygaszania ekranu, ale to dopiero w dużo droższym DX900 jest. Może w przyszłym roku najwyższa seria tego producenta będzie miała kilkaset stref, a do niższej dadzą coś w okolicach 100 chociaż. Fajnie by było.
 

mblj

New member
Informacyjnie jeszcze - więcej niż 55 cali nie kupię. Mam przygotowaną pod tv specjalną ścianę o szerokości nieco poniżej 150 cm, większy tv nie wejdzie.

@WuMike, o którym Panasonicu piszesz? 58Dx750 czy wskazanym przeze mnie wcześniej TX-55CX700E (lub jego wersji 50 cali)?

@kiki, dziękuję Ci za zaangażowanie, ale mam wrażenie, że nie do końca się rozumiemy. Mój budżet wynosi 4000 zł, kropka, wyżej nie wyjdę, bo uważam, że byłby to nieracjonalny wydatek. Mówię tu o sobie i swoich potrzebach, nie o ogólnym rozumieniu finansowania zakupu tv.

W tym budżecie - do 4000 zł - poleciłeś Philipsa 55PUS6561. Super, faktycznie dobry kierunek i chętnie go sprawdzę. Ale chciałbym mieć jakieś alternatywy - nie droższe o 1000-2000 zł, ale własnie w tym budżecie. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że może nie każda z tych alternatyw będzie 1:1 odpowiadała specyfikacji Philipsa. To jest zrozumiałe - z czegoś być może będę musiał zrezygnować. Tylko pytanie na jakie modele patrzeć. Chciałbym sobie na żywo obejrzeć z 3-4 telewizory, pobawić się menu, zobaczyć design, ocenić jakość obrazu i kolorów etc.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Przecież sam napisałeś żeby Ci podać inne.
No proszę Cię....

A innych w klasie cenowej Philipsa 55pUS6561 - nie ma !!!!
 

mblj

New member
Właśnie to jest sedno - prosiłem, abyś podał mi inne modele, ale wg określonych wytycznych, w tym budżetowych.

Może zapytam inaczej, bo widzę, że stajemy w miejscu - czy mógłbyś choćby pobieżnie ocenić modele wskazane przeze mnie wcześniej? Oczywiście rozumiem, że sa słabsze od Philipsa, ale jakie mają plusy i minusy?

Przypomnę:
Panasonic TX-50DXU701
Samsung UE50JU6872
Panasonic TX-55CX700E (lub jego wersja 50 cali)
Panasonic TX-55DXU601
Samsung UE55JU6440
Sony KD-55X8005C
LG 55UF778V

Ewentualnie jestem otwarty na propozycje innych użytkowników, bo jednak odpowiedź "do 4000 zł jest na rynku tylko jeden sensowny model" jest dla mnie dość trudna do przyswojenia.
 

mblj

New member
Chciałbym jeszcze dopytać - jak na telewizorze 4k o takiej przekątnej (55 cali) wyglądać będą filmy 480p albo 720p? Czy da się to w ogóle oglądać na takiego rozmiaru ekranie, czy będą oczy boleć od spadku jakości?
 

mblj

New member
Właściwie słuszna odpowiedź ;) Niemniej w chwili obecnej, oglądając film 480p na moim 32-calowym tv HD Ready, jakość jest nazwijmy to znośna. Pytanie jak będzie to wyglądało na 55 calach i do tego 4K.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Będą lepsze z 720 P niż na telewizorze fullhd.

Panasonic TX-50DXU701 - 50Hz
Samsung UE50JU6872 - 50 Hz
Panasonic TX-55CX700E (lub jego wersja 50 cali) - stary, nie produkowany model z fatalnym podświetleniem strefowym.
Panasonic TX-55DXU601 - 50Hz
Samsung UE55JU6440 -50Hz
Sony KD-55X8005C - 100 Hz, stary model nie produkowany.
LG 55UF778V - 50 Hz.

Z tych co podałeś jedynie zeszłoroczny model ma 100Hz. Ale nie będzie updatae do Marshmarlow.

Philips najnowszy model ma - 4K, 100 Hz, HDR, VP9,Android z update do Marshmarlow, Kodi, MxPlayer, Ambilight potrójny.
w każdej wersji 49, czy 55" - kosztuje taniej.

Ale czemu oglądasz i co w 480 - telewizję TRWAM ?
Przecież większość kanałów jest w HD !
A z internetu możesz sobie sam ustalać wybraną rozdzielczość .
Jaki masz przesył sygnału w domu ?
 
Do góry