5.1 czy 7.1?

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Panowie i Panie oczywiście, szukam nowego amplitunera z uwagi na brak w obecnym dekoderów HD.
I tutaj mam krótkie pytanie 5.1 czy 7.1?
Odpowiedź niby prosta 7.1, ale.... no właśnie pomóżcie !!!
Pokój w którym mam swoje kino nie duży, ale dodatkowe głośniki na upartego da się dołożyć...
 

mario1969

New member
Ta ja ci tak odpowiem
w prostokącie którym mam kino 21m od czasu do czasu ustawiam 7.1 jest lepiej niż 5.1 jest jednak "ale" zawsze robię małe przemeblowanie już nie da rady z kanapki z pod tylnej ściany muszę ustawiać prawie na środek pokoju fotel przestawiać kolumny. Jeśli masz mniejszy pokój to miałoby to chyba sens wyłącznie przy małych satelitach które znikną wizualnie z pokoju i tyły bedą miały wiecej miejsca . 5.1 dobrze ustawione w zupełności wystarczają nie odczuwa się jakiego dyskomfortu. Jeśli masz oglądać tak że głośniki tylne (back sorrund) masz zaraz za głową nie uzyskasz odpowiedniej przestrzeni i trochę to rozmija się z zasadnością 7.1. Masło maślane wyszło mi
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Nie wyszło masło! Właśnie takie mam obawy bo i głośniki tylne (back sorrund) będą zaraz za głową widza / czytaj mnie:D:D:D/

Ale z drugiej strony kupić raz a porządnie...żeby później nie żałować:(
 

asoz

New member
Weź pod uwagę, że to obciążenie dwoma dodatkowymi kanałami i tak słabych amplitunerów.
Przy filmie nie odczujesz, ale na koncercie jest to całkiem realne.
A czy z tymi dwoma dodatkowymi kanałami będzie tak duuużo lepiej pod względem efektów, wątpię...

Reasumując, ja bym kupił amplituner 7.1,
ale głośniki zamontował w konfiguracji 5.1
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
kupujac nowy amplituner z dekoderami HD na 90 % bedzie 7 kanalowy (sa pewne wyjatki), tak wiec jesli kiedys bedziesz mial "zachciajke" to 7 kanalowy uklad bedziesz mogl zbudowac.
koledzy maja duzo racji w kwesti rozstawienia takiego zestawu- trzeba miec duzo wolnej przestrzeni ! w dodatku niestety niewiele jest jeszcze materialow ze sciezka 7.1 , a nakladanie "logica" na sciezke 5.1 ,przy formatach HD to dla mnie bezsens...
osobiscie pozostalem przy 5 kanalach (pokoj 20-kilka m2) ,a wyjscia back surround wykorzystalem do bi-ampa
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
na dvd 7.1 ?!- a skad taki pomysl ? w "-es" cos mi sie tam trafilo....
na bd - kilka (3 moze 4),na grubo ponad sto pozycji
 

mario1969

New member
tak się spytałem z ciekawości bo tylko może z 2-3x widziałem u siebie przy dvd jak zapaliła mi się kontrolka SB myślałem że coś nie tak i powinno się to częściej dziać. Było to na jakimś teście przy filmie lub na koncercie Jarra w Chinach (choć do końca nie jestem pewny bo teraz ta płytę pożyczyłem bratu).
Podsumowując SB zapali z materiału na dvd tylko przy nagraniu w DTS-ie ?
Nie ma materiału na DVD 7.1 nawet testowego (oczywiście po HDMI)?
Czy kanały cyfrowe HD podają sygnał 7.1 lub w DTS ?
Kiedy zapala się kontrolka 96/24 (ta przy kontrolkach L,CR,LFE idt) lub jak wymusić jej włączenie w Yamce ?
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
mario1969 napisał:
Nie ma materiału na DVD 7.1 nawet testowego (oczywiście po HDMI)?
Czy kanały cyfrowe HD podają sygnał 7.1 lub w DTS ?
Kiedy zapala się kontrolka 96/24 (ta przy kontrolkach L,CR,LFE idt) lub jak wymusić jej włączenie w Yamce ?

1) z tego co mi wiadomo - nie ma ! stare formaty przewidywaly jedynie rozszezenia 6 kanalowe ,zarowno w DTS jak i w DD (te drugie trafilo mi sie chyba raz..)
2) tak- pod warunkiem ,ze jest taka sciezka na plycie , tzn.DTS HD MA 7.1 , LPCM 7.1 , DD true hd 7.1. jesli juz to najczesciej wystepuje ta pierwsza wersja, druga to perelki, trzeciej nie spotkalem
3)lampka zapali sie ,gdy taki sygnal zostanie podany tzn. DTS 96/24 lub DTS HD MA 96/24 , w hd wystepuje dosc czesto. oczywiscie wymusic sie tego nie da , tak samo jak nie wymusisz na wyswietlaczu informacji informacji o innym formacie ,jesli nie podasz takiej sciezki dzwiekowej
 

mario1969

New member
Dzięki Mat w pkt 2 chodzi mi przede wszystkim o n-telewizję czy ona nadaje poprzez swój tuner (recoder ma wyjście hdmi) to co wpisałeś
Pozdrawiam
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
n-ka max co moze wypuscic to na dzien dzisiejszy DD 5.1 i to z tym nizszym bitrate (o ile sie nie myle) , o DTS zapomnij a o rozszezeniach do 6.1 to nawet nie masz co marzyc...:D
z HD to jest tam tylko obraz ,a i to nie zawsze ;)
 
Do góry