5+1 czy 2+1... a może 2+0... oto jest pytanie...

j3r2yk

New member
pięć miesięcy temu (dzięki forum :) ) kupiłem Sharp 46XD1E. Od razu miałem zamysł kupna czegoś co będzie brzękać - niestety finanse na to nie pozwalały.
Jako, że bez dźwięku już nie mogę żyć :) i wciąż ograniczonym budżetem (jeszcze ponad pół roku spłacania TV) pomyślałem, że z tego co uzbierałem, kupię jakiś zestaw 5+1 z dvd a'la MediaMarkt. ale jak tak chodziłem i oglądałem te cuda panasonic, lg i inne samsungi, to już nie byłem taki pewny...

jako, że bez brzękania w pokoju już nie wytrzymać, muszę coś kupić już teraz. zestaw będzie głównie używany do słuchania muzyki - różnej (niestety :) ), z przewagą "muzyki gitarowej" chociaż zdarzy się napewno coś elektronicznego, jak i ciężkich hiphopowych dzwięków. czasami filmy i konsola. pokój niestety nieduży 4x5. budżet 1500-2000 (jak nie będę jadł w tym miesiącu ;-) )

i tu moje pytanie: co kupić? :) a uściślając czy wybrać jakiś zestaw dvd 5+1, czy może 2+1 z ampli. a może zrezygnować z SW kosztem lepszych frontów? może jeszcze jakaś inna kombinacja? :) oczywiście konkretne propozycje byłyby bardzo pożądane

niestety trzeba wziąć pod uwagę to, że przez najbliższe pół roku mój budżet będzie wciąż ograniczony w związku z czym chciałbym, żeby to naprawdę grało. a po pół roku można pomyśleć o rozbudowie.

bardzo proszę o pomoc. niestety jestem laikiem pod względem sprzętu grającego, więc samemu ciężko jest mi podjąć dezycję.

pozdrawiam
Jerzy
 

Skibus

New member
Nawet stero będzie dośc słabe 2000 zł na 20 m2 to za mało. Ok 1,2 tyś kosztuje w miarę sensowny wzmacniacz ( CA 540Av2 ) do tego kolumny na taki metraż to za używane ok 1600 zł ( Mimas II, może Hyperion III ale będzie trudno dostać ). Nowe kolumny to niestety ok 2500 zł za cokolwiek sensownego. A do tego trzeba by jeszcze kable i jakieś żródło.

Jako, że muzyka zapomij o HK, JBLe i innch takich wynalazkach. Do muzyki sie nie nadają.
 

j3r2yk

New member
ale mnie zdołowałeś ;-)
co do ceny tego CA 540Av2, podałeś cenę za używany? w tej cenie to nigdzie nie mogę znaleźć - około 2k wszędzie gdzie zaglądam są.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
nie wiele Ci zabraknie do Zestawu
Yamaha 331 z kolumnami Yanmaha - 2400 zł
JVC 411 +n652 + kolumny JVc - 2400
Pioneer 417 + dvd 400 + Rubicony - 2600 zł.
Musisz mniej jeść :D a z pewnością będziesz zadowolony z kina.
 

Skibus

New member
Nie będzie zadowolony bo w muzyce Twoje prpozycje się nie sprawdzą, a w KD będzie średnio.

Coś mi się zdaje że trafiłeś na CA 540Rv2. To amplituner, ja proponowałem wzmacniacz stereo. Co do ceny to pogadaj z Blackninja ( nowy znalazłem w sklepie internetowym za 1245 pln )
 

j3r2yk

New member
a rzeczywiście - brałem pod uwagę R, nie A... nie doczytałem do końca dokładnie Twojej propozycji z jednego powodu. jednak kierowałbym się w kierunku amplitunera - docelowo jednak chciałbym mieć KD, które będzie mnie zadowalać przy odtwarzaniu muzyki - co będzie głównym sposobem użytkowania. już nawet uruchomiłem kontakty w celu zakupu tego CA, w Anglii znalazłem za 200 fuli (o połowę tańsze) :)
czy róźnica między 540Rv2 a 540Av2 jest aż tak kolosolna i nie warto iść w tym kierunku? może masz jakąś propozycję? zaznaczam, że nie jestem "wielkim audiofilem", przynajmniej narazie :)
z góry przepraszam, że temat zszedł bardziej w kierunku aplitunera i nie jest we właściwej częśći forum
 

Skibus

New member
Jeżeli stać Cię na 540Rv2 to spokojnie kupuj. Gra bardzo przyzwoicie ( miałem okazję posłuchać oba w bezpośredniej konfrontacji i dużo nie stracisz na jakości kupując R. Troszkę gorsza dynamika i scena ).

Pamietaj o dokuieniu dobrych kolumn, nie oszczędzaj na tym, bo się można bardzo zawieść. Sugeruję skierować się w modele które podałem ( oczywiście po samodzielnym odsłuchu i to nie 5 minutowym ). Pamietaj, że dobry sprzęt wrażenia nie robi. Wrażenie robi tylko słaby sprzęt ( problem w tym, że przy długich odsłuchach efekciarstwo męczy )
 

j3r2yk

New member
no to kwestię "klocka" mam już praktycznie za sobą. Wielkie dzięki za nakierowanie (właściwie wskazanie) tego CA. Samemu napewno bym go nie wybrał, a czytając testy i Wasze opinie na forum, przekonałem się, że tego właśnie chcę i oczekuję. jeszcze tylko jedno pytanie mi się nasuwa - czy brak hdmi i kilku nowych dekoderów to duża strata w KD? osobiście skłaniam się ku temu, że nie ale wciąż pozostaje ten element niepewności. :)

@Skibus - co do kolumn - czy te co podałeś zgrają się w całość później jak dokupię resztę do KD?
jedynym moim "wymaganiem" odnośnie kolumn (oprócz jakości oczywiście) jest to, że 4 muszą być podłogowe. jakoś nie wyobrażam sobie pokoju z wiszącymi pestkami na ścianie. Da się jakiś dobry zestawik z czterema podłogowcami do CA540Rv2 wymyśleć w "przyzwoitej" cenie?
co do używanych - chyba jednak wolę kupić nowe - nie jestem znawcą (7 lat męczyłem Altusy, które są (były) w moim wieku :) ) i boję się, że będę miał pecha i trafię na coś uszkodzonego.
 

Skibus

New member
Będziesz po prostu dokupował kolumny pasujące do frontów i po problemie. Oczywiście mogą być 4 podłogowe, choć trochę to dużo może wyjść. może warto nad tyłami się zastanowić w formie monitorów ( i postawić ja na standach) ?

Na parę kolumn licz od 2 tyś na podłogówki, ok 1,2 na monitory ( do kolumn AA będą pasowały Ushery S520 ).
 

ArtS007

New member
Bez reklam
HDMI występuje w nowszej wersji, czyli w 540R v3. Brak nowych dekoderów może być problemem w przyszłości, ale ten amplituner posiada wejście pre-in. Oznacza to, że wystarczy mieć dekodery na pokładzie odtwarzacza HD.

ArtS :)
 

el@Pajaco

New member
hmmm, TV niczego sobie, tylko pogratulowac dobrego wyboru. Powiem od siebie tak wolał bym porządniejsze stereo niz pudełka 5.1. Lubisz gitary czyki rocka, basu i trochę ciśnienia. Polecam Paradigm Reference Studio coś z używki (oczywiście jeśli nie jesteś uprzedzony np. 40V2). Można łyknąć starsze wersje (imho bdb kolumny za niedużą cenę) do starego dobrego rocka zajefajne... a i twój metraż nagłośnią spokojnie (choć są wrażliwe na elektronike, trzeba by zapodać dobry wzmak). Na przyzwoite kino domowe to trzeba trochę więcej kasy niestety...
 

Skibus

New member
Jeżeli lubisz wokale to o paradigmach z niskich serii zapomnij. Nie rozumiem po co polecać coś tak mało uniwersalnego jak tanie serie Paradigmów.
 

el@Pajaco

New member
Skibus napisał:
Jeżeli lubisz wokale to o paradigmach z niskich serii zapomnij. Nie rozumiem po co polecać coś tak mało uniwersalnego jak tanie serie Paradigmów.

Chyba kolega nie wie co mowi...
A czy w ogole sluchal? tej serii co podalem... bo chyba nie bardzo...

Ps. a tak na marginesie To zalezy co kto lubi i w ogole...
na audiostereo jest kupe informacji radze przejrzec co by nie czuc sie potem zawiedzionym
 
Ostatnia edycja:

Skibus

New member
Tak się składa, że słuchałem, bo nawet o nich myslałem. Nie są to kolumny neutralne i do neutralności mają daleko. I wiem co mówię.

Do rocka ok, do metalu też ( precyzyjne odwzorowanie nie jest najważniejsze ), do jazzu czy klasyki to czysty masochizm. Kolumna, która nie potrafi zagrać klasyki nie jest uniwersalna ( posłuchaj na żywo pianina, a potem na swoich kolumnach ).
 

el@Pajaco

New member
Skibus napisał:
Tak się składa, że słuchałem, bo nawet o nich myslałem. Nie są to kolumny neutralne i do neutralności mają daleko. I wiem co mówię.

Do rocka ok, do metalu też ( precyzyjne odwzorowanie nie jest najważniejsze ), do jazzu czy klasyki to czysty masochizm. Kolumna, która nie potrafi zagrać klasyki nie jest uniwersalna ( posłuchaj na żywo pianina, a potem na swoich kolumnach ).

Proponuję poczytać posta zadanego przez autora... Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.
Uniwersalna kolumna do 2kPlnów to ciężko (za mały budżet) jak woli kulture to może coś z tannoya.
Ja sugerowałem się "przewagą" i tego się będę trzymał a tym bardziej, że i w kinie "studio" na pewno się sprawdzi (przy odpowiednio dobranym wzmaku), choć przed kupnem trzeba posłuchać bo nie każdemu ten rodzaj brzmienia pasuje.
 

don111

Banned
akurat nowa seria najniższego modelu Paradigmów - Monitor v5 (a tej Skibus nie słuchał tylko v4, poza tym tu jest mowa o serii Studio) jest o wiele bardziej uniwersalna od poprzedniej wersji, gra równiej z wyraźną średnicą (instrumenty i wokale), klasyki i jazzu spokojnie też można posłuchać ale oczywiście nie zagra to tak dobrze jak kolumny specjalnie dedykowane do tych gatunków ;)
nie jest to neutralny zestaw, muzyka dalej jak to na Paradigmach brzmi dynamiczniej i "żwawiej" niż standardowo ale taki już ich charakter - albo się je od polubi od pierwszego usłyszenia albo nie i kropka...
 
Ostatnia edycja:

j3r2yk

New member
widzę, że dyskusja rozgorzała na dobre. dobrze, że się jeszcze nie znam, bo i ja bym musiał coś dodać ;-)

Azur jest już w drodze, więc nad innym "klockiem" narazie się nie zastanawiam - jak nie będzie mi odpowiadało jego brzemienie, poszukam czegoś innego - podobno szuka się kombinacji tak długo aż uzyskuje się stan, gdzie polepszenie zestawu nie daje efektów dla słuchacza - przede mną zapewne jeszcze długa droga.

ale... piszę, bo mam powód. po długich "myśleniówkach" zdecydowałem się, zamienić miejscami sypialnię z "moim pokojem". skutkuje, to tym, że całe sprzęcicho będzie w pokoju 3,5x4m - zmniejsza się powierzchnia do nagłośnienia, pozbywam się komody która nigdy mi się nie podobała i zapewne nie pomagałaby akustyce (bo zmieści się w sypialni). nie wiem czy to dobry pomysł, zawsze mogę zmienić decyzję.

druga sprawa - niestety max budżet na kolumny jaki jestem w tej chwili wysupłać to 1000-1500 zł i nie będę ukrywał (jak każdy zapewne), że 1000 jest bliższe memu rozumowi - jednak serce kieruje się ku 1500.

w związku z tym mam prośbę o wskazanie podłogowców (lub kierunku w którym mam iść) które przez pół roku (może troszkę dłużej) będą grały jako fronty - a potem przejdą na tyły. a dlaczego tak? będę dwa razy odkrywał uroki azurka ;-) a tak naprawdę to budżet niestety.

a tak już poza tematem - to znowu jestem "pod kreską" u narzeczonej :) jak kupowałem tv - założenie było 37'' max 4000zł. skończyło się jak widać w podpisie :) może większa sypialnia ją udobrucha ;-)

edit: oczywiście fajnie by było jakby do tych dwóch sztuk co będę miał udało się kupić wizualnie pasujące lepsze fronty i resztę.
i gwoli wyjaśnienia - nie bierzcie mi za złe, że nie odnoszę się do wcześniejszych propozycji. wszystko skrupulatnie notuję w pamięci. ale może na mniejszy metraż uważacie, że lepsze będą inne? no i nie miałem możliwości odsłuchu żadnych z nich - więc wciąż słucham i spisuję propozycję.

co do grania, to tak jak zauważył el@Pajaco lubię rocka, czasami nawet coś mocniejszego - ale decydując się na CA wiem czego się spodziewać i nie oczekuję cudów jeżeli chodzi o "mocniejsze" granie. co nie zmienia faktu, że kolumny które nadadzą Azurkowi troszkę agresywniejszego brzemienia napewno nie są niemile widziane i takie też biorę pod uwagę.
 
Ostatnia edycja:

Skibus

New member
don111 > v5 już też słuchałem, i nie mylę serii Studio z serią Monitor :p

j3r2yk > moja propozycja to, mimo Twoich założeń, monitory S520 Ushera. W Twoim pokoju dadzą radę, dobrze zgrywają się z CA. Koniecznie postaw na standach ( o jakimkolwiek wieszaniu zapomniej ). W zakładanym budżecie nie znajdziesz lepiej grających kolumn. Sensowne podłogówki to niestety ( za nowe ) ponad 2 tyś.

el@Pajaco > tannoye też niestety są dalekie od neutralności. Zbyt ugłaskane i brakuje im tego czego Paradigmy mają za dużo :D:D:D. Do ca pasują kolumny Audio Academy ( i są dość blisko neutralności, chyba najbliżej w cenie ok 2 tyś )
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Z CA dobrze tez zgrywaja się Monitor Audio seria Bronze bądź wyższa Silver.

Jeste tez nowy tańszy amplituner CA z hdmi, CA340R.
 
Do góry