5.1->2.0/2.1 Czy w ogóle się da?

mistrz

New member
Witam

Doszedłem ostatnio do wniosku, że obecny setup nie do końca mi pasuje. Albo inaczej: nie wykorzystuje tego co oferuję, a że nie lubię jak się coś "marnuje" to szukam jakiegoś rozwiązania. Inna sprawa, że dodatkowo chciałbym troszkę zmienić charakter wnętrza i pójść w stronę minimalizmu. Ale do rzeczy.

Obecnie jestem w posiadaniu Onkyo 608 i do tego HKTS 7. Do tego podpięte X360 i dekoder N. To co chciałbym osiągnąć to pozbycie się obecnych głośników i ampli, a w ich miejsce zostawienie jakiegoś 2.0/2.1 (chyba bardziej 2.1, bo głównie mają być do filmów i gier). I teraz pytanie: jak to zrobić żeby było dobrze? Czy w ogóle się da?

Od razu zaznaczam, że możemy darować sobie rozmowy dotyczące efektu przestrzennego etc. Jestem świadomy z jakimi zmianami się to wiąże. Chodzi mi bardziej o propozycje rozwiązań, bo ja szczerze mówiąc mimo poszukiwać nie znalazłem nic satysfakcjonującego. Zainteresowałbym się jakimś soundbarem np Yamahy z dodatkowym subem, ale problem polega na tym, że w miejscu gdzie stoi TV po jednej stronie jest ściana z oknem, a po drugiej otwarta przestrzeń salonu także nie wiem jak w takim momencie zachowałby się system, który opiera się (wg mojej wiedzy) o dźwięk odbijany od ścian czyli symetria jest chyba mocno wskazana. Ale żeby było wiadomo o co mi chodzi to generalnie właśnie Yamaha YHT-S401 byłaby plus minus tym czego szukam: mały sub połączony ze wzmakiem, 3 wejścia HDMI, kompaktowe rozmiary. Coś w tym stylu tylko w wersji 2.1. Już wspomniałem, że głównie filmy i gry, ale jakby to w miarę nadawało się również do muzyki to tylko lepiej. Chociaż to jest raczej miły dodatek niż priorytet.

Na koniec przypomniało mi się jeszcze inne rozwiązanie chociaż bardziej teoretyczne, bo nic pasującego do założeń nie znalazłem: wzmak stereo z wej/wyj HDMI i do tego normalne kolumny 2.0.

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

edit.
Dobra, znalazłem: http://www.uk.onkyo.com/en/products/htx-22hdx-35463.html

Na polskiej stronie nie widziałem. Dokładnie to czego szukałem. Pytanie: czy jest jakaś alternatywa do tego Onkyo? Ewentualnie czy zapowiedziany jest jakiś następca, bo ten zestaw miał premierę na wiosnę 2010.
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Amplitunery ,odtwarzacze dvd mają wbudowane układy konwersji sygnału 5.1 na sygnał 2.0 ,co jest szczególnie przydatne w małych pomieszczeniach gdzie nie ma miejsca na pełny zestaw głośników - zapewne Twój amplituner też tak ma .
Sounbar jest świetnym rozwiązaniem problemu uniknięcia "zagracenia pokoju " szczególnie sprawdzi się w niedużych pomieszczeniach 10-15 m2 ,mało umeblowanych o dużej liczbie płaskich powierzchni
 

mistrz

New member
Dzięki za odpowiedź. Soundbar byłby niezłą opcją, ale jak wcześniej wspomniałem, telewizor po jednej stronie ma ścianę, a po drugiej pustą przestrzeń także takie rozwiązanie chyba kiepsko by się sprawdziło. Spodobał mi się ten zestaw Onkyo, ale nie widzę go ani na Allegro, ani Ceneo. Na polskiej stronie producenta ani słowa, ale oczywiście u Niemców czy w Anglii jest. No i cena całkiem znośna, bo ~1100.
 

starx

New member
ja też od jakiegoś czasu rozglądam się za zestawem 2.1 i chyba znalazłem Harman Kardon BDS-370 teraz tylko muszę dozbierać fundusze;) zerknij na niego
 

mistrz

New member
Byłaby to bardzo ciekawa propozycja, ale niestety player Bluray jest mi kompletnie zbędny, bo w przyszłości obstawiam, że taki napęd będzie obecny z następcy X360. Nie licząc tego Onkyo niestety na chwilę obecną nie znalazłem nic innego. Wprawdzie zbiera niezłe recenzje, ale mimo wszystko wolałbym mieć coś do wyboru.
 

mistrz

New member
Widziałem, ale tutaj zestaw podpinany jest bezpośrednio do tv, wolałbym takie rozwiązanie jak w Onkyo z kablami HDMI.

Wysłane z Defy+ za pomocą Tapatalk
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

bagiennik

New member
Bez reklam
Onkyo nie jest nawet w dystrybucji w Polsce
Bostona podłączysz pod TV optycznym i po sprawie.
Co jest nie tak w tym rozwiazaniu ?
Dzwiękowo to będzie również przepaść.
 

mistrz

New member
Teoretycznie nic nie ma złego w tym rozwiązaniu, bo rozumiem ze konsole i dekoder podpinam po hdmi do tv, a tv optykiem do tych głośników i w teorii powinno to działać. Będzie miało znaczenie czy dźwięk będzie podawany jako zwykle stereo czy 5.1 czy trzeba będzie na sztywno ustawić 2.0? I skoro tak to czy proctego Bostonu jest ewentualnie jakaś alternatywa? Cena 1500-2000, ale wolałbym bliżej tej dolnej granicy.

Wysłane z Defy+ za pomocą Tapatalk
 

mistrz

New member
Ja akurat złego słowa o Bose nie powiem. Wiem jaka mają opinie, ale jestem zdania ze większość sądów o jakości sprzętu tej firmy to powtarzany zestaw stereotypów. Nie twierdze, ze to najlepszy producent na świecie, ale mieszanie go z błotem to też duża przesada. Gdyby to był taki totalny badziew to już dawno znikneliby z rynku, a trzymają się całkiem nieźle. Pytając całkiem poważnie to rozumiem, BA zagra lepiej niż komplet Bose 2.1 Cinemate?

Wracając do tematu. Bostona na bank rozważę. Ewentualnie coś jeszcze wartego uwagi w tym przedziale cenowym?

Wysłane z Defy+ za pomocą Tapatalk

edit.
Rozumiem, że ten nowy zestaw DC różni się od poprzedniego obecnością modułu Bluetooth? Wiadomo kiedy będzie dostępny i jaki koszt?
 
Ostatnia edycja:

sebol81

New member
Nie no litości...
Zamiast dywagacji na temat tej plastikowej technologii, rozejrzałbym się za fajnym zestawem normalnych kolumn w systemie 2.1.
Masz przyzwoity amplituner, który po dopieszczeniu ustawień potrafi naprawdę fajnie zagrać.
Posiadałem kiedyś podobne szare grające "plastiki" - to jest dobre dla małolatów wkraczających w świat audio.
Ja zdecydowanie poszedłbym w stronę jakichś kolumn podłogowych lub monitorów (kwestia pomieszczenia, ilości miejsca itp) i do tego koniecznie subwoofer (dla spotęgowania efektów).
 

mistrz

New member
Generalnie masz rację, ale poruszyłeś przy okazji istotną kwestię - pomieszczenie i ilość miejsca. Obecnie mam HKTS7 i ich wybór był podyktowany właśnie brakiem miejsca na normalne kolumny podłogowe czy nawet na jakieś monitory. Gdybym miał dedykowane pomieszczenie - nie ma sprawy i wybór byłby raczej jasny. Ale salon (może bardziej kącik AV) mam taki, a nie inny i muszę szukać jednak bardziej "lifestylowych" rozwiązań.

@gjozwiak: ten zestawik Onkyo wygląda ślicznie, ale jest kilka rzeczy, które przemawiają za BA:
- wydaje mi się, że w kwestii głośników to właśnie BA ma zdecydowanie większe doświadczenie
- subwoofer "gra" do przodu, a nie w dół - bardzo istotna rzecz w moim przypadku
- sub jest przewodowy, jakoś nie mam przekonania do bezprzewodowych rozwiązań
- większa moc zestawu BA (a przecież ma być do gier i filmów)
- cena Onkyo na razie jest nieznana, ale i tak nie będzie aż tak dużej przepaści (~200 PLN mniej)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry