4K vs FullHD

Deo3

New member
Posiadam aktualnie plazmę Panasonica 42". Obraz z różnych źródeł, szczególnie gorszej jakości (telewizja - niekoniecznie HD, płyty DVD) wg mnie jest na wysokim poziomie. Od jakiegoś czasu szukałem zamiennika LCD dla mojej Plazmy, ale z warunkiem podobnej jakości obrazu z ww. źródeł. Chodzi też o jak największe kąty oglądania telewizora - bez spadku jakości obrazu. Kilkakrotnie porównywałem jakość obrazu z moich (specjalnie niższej jakości, np. "Podróż za jeden uśmiech", ale też lepszych, np. "Gladiator") płyt DVD na różnych telewizorach LCD, przede wszystkim 4k - ostatnio na Sony 55 XE9005. Moje spostrzeżenia: jakość obrazu w porównaniu z aktualną Plazmą - bez porównania, oczywiście na korzyść Plazmy!!! Wobec tego moje pytanie - jeżeli ktoś przez długi czas nie będzie korzystał z materiałów 4K (a tych w tej chwili jak na lekarstwo i uważam, że programy telewizyjne, podobnie jak było w przypadku HD, będą nadawane w 4k za około 5 lat, pomijam "reklamki" w Youtube itp.), jaki jest cel kupowania za wygórowaną cenę telewizorów 4k (a może niedługo 8k ???), jeżeli po podłączeniu w domu takiego odbiornika jakość odbieranego sygnału będzie powodowała "chęć wyrzucenia telewizora przez okno"? Jeżeli ktoś musi w tej chwili wymienić telewizor, to czy nie lepiej na FullHD, a za parę lat kupić dużo lepszy niż dzisiaj, telewizor 4k? Czytałem na różnych forach, że firmy wycofują się "pomału" z produkcji telewizorów FullHD, więc może jest to ostatnia chwila, żeby ten typ jeszcze kupić, i dalej cieszyć się lepszą jakością obrazu z aktualnych "sygnałów" do momentu wymiany na naprawdę dobry LCD 4K, a może OLED?
 

barburian

New member
Bez reklam
Tv

Posiadam aktualnie plazmę Panasonica 42". Obraz z różnych źródeł, szczególnie gorszej jakości (telewizja - niekoniecznie HD, płyty DVD) wg mnie jest na wysokim poziomie. Od jakiegoś czasu szukałem zamiennika LCD dla mojej Plazmy, ale z warunkiem podobnej jakości obrazu z ww. źródeł. Chodzi też o jak największe kąty oglądania telewizora - bez spadku jakości obrazu. Kilkakrotnie porównywałem jakość obrazu z moich (specjalnie niższej jakości, np. "Podróż za jeden uśmiech", ale też lepszych, np. "Gladiator") płyt DVD na różnych telewizorach LCD, przede wszystkim 4k - ostatnio na Sony 55 XE9005. Moje spostrzeżenia: jakość obrazu w porównaniu z aktualną Plazmą - bez porównania, oczywiście na korzyść Plazmy!!! Wobec tego moje pytanie - jeżeli ktoś przez długi czas nie będzie korzystał z materiałów 4K (a tych w tej chwili jak na lekarstwo i uważam, że programy telewizyjne, podobnie jak było w przypadku HD, będą nadawane w 4k za około 5 lat, pomijam "reklamki" w Youtube itp.), jaki jest cel kupowania za wygórowaną cenę telewizorów 4k (a może niedługo 8k ???), jeżeli po podłączeniu w domu takiego odbiornika jakość odbieranego sygnału będzie powodowała "chęć wyrzucenia telewizora przez okno"? Jeżeli ktoś musi w tej chwili wymienić telewizor, to czy nie lepiej na FullHD, a za parę lat kupić dużo lepszy niż dzisiaj, telewizor 4k? Czytałem na różnych forach, że firmy wycofują się "pomału" z produkcji telewizorów FullHD, więc może jest to ostatnia chwila, żeby ten typ jeszcze kupić, i dalej cieszyć się lepszą jakością obrazu z aktualnych "sygnałów" do momentu wymiany na naprawdę dobry LCD 4K, a może OLED?


Witaj, jeśli nie planujesz nic oglądać w 4K np.. NETFLIX ,to zakup TV 4K mija się z celem.
OLED FHD 55EG910V plazmę zastąpi b.dobrze.
Naprawdę dobre LCD 4K są już teraz w sprzedaży i tez lepsze od Plazm praktycznie pod każdym względem . Z wyłączeniem kątów - ale to wina matrycy i jej ograniczeń i w LCD nic tego nie zmieni.
 

rvoice

New member
Jestem posiadaczem 42" plazmy i oled'a wskazanego powyżej Miałem dokładnie te samą niepewność co do wyboru nowego telewizora i uważam że model 55eg910v spełni Twoje oczekiwania obrazu przy źródłach jakie posiadasz i zaoferuje dodatkowe funkcje (3D, świetny pilot, bezproblemowy odczyt formatów video z nośników zewnętrznych). Jeżeli jednak ktoś przekona Ciebie że nagle 4K stanie się sygnałem powszechnym to zainteresuj się Panasonic 58ex780. Zanim kupiłem oled'a porównywałem go z innymi modelami i jedynie ten Panasonic wyświetlał obraz warty uwagi wedlug mnie( przy natywnym 4K, a sygnał DVBT 720dpi nie był tak już zachwycający)

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Witaj, jeśli nie planujesz nic oglądać w 4K np.. NETFLIX ,to zakup TV 4K mija się z celem.
OLED FHD 55EG910V plazmę zastąpi b.dobrze.
Naprawdę dobre LCD 4K są już teraz w sprzedaży i tez lepsze od Plazm praktycznie pod każdym względem . Z wyłączeniem kątów - ale to wina matrycy i jej ograniczeń i w LCD nic tego nie zmieni.

...tylko niektóre tv 4k to już teraz są w dobrych cenach.. więc może warto.. dzisiaj Kolega może nie oglądać ale np. za rok zacznie..
 

Idaho70

Member
A czy w nowej ofercie LG, albo generalnie w nowej ofercie producentów na 2017, jest jakiś model porównywalny z 55EG910V tylko płaski, a cenie ok 5000? Ja nic nie znalazlem :(
Tez jestem szczęśliwym posiadaczem plazmy Panasonika 42" (8 letnia, HD ready) i chciałoby się zmienic na cos nowego... Oglądałem też tego LG 55EG910V, ale nie wiem czy będzie wystarczający do olądania sportu? Z innych jestem nastawiony na coś z serii Sony XE (85xx, 90xx) ale muszą się ceny trochę ustabilizować
 

rvoice

New member
Przy sporcie zakrzywiony ekran lg mi nie przeszkadza tzn nie powoduje reakcji, że np ogladana piłka nożna wygląda nienaturalnie. Wręcz przeciwnie ja nie widzę różnicy w porównaniu do płaskiego ekranu jak i płynności obrazu-matryca jest 100hz. Jak już chcesz patrzeć na inne tv to porównaj sony xe 90xx z panasonic z nowej serii ex780 (obecna cena 6999pln)

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 

bobtong

Member
DVD nie oglądałem już 10 lat i chyba już nie chce ...jak dla mnie to co 2 osoba na tym forum korzysta z 4k nawet nie myśl o fullHD
Kolego czeka cię rewolucja jeżeli się zdecydujesz na 4k
Jeżeli interesują cię kąty widzenia to zdecyduj się na matryce IPS i musi być 120 hz żebyś chociaż trochę miał namiastkę plazmy oczywiście nie będzie czerni dobrej ale kolory powinieneś mieć też przyzwoite
LG UH7707 Lub jeżeli chodzi o 3D to LG UH8507 oczywiście 3d już nie produkują
Kupujesz konto netflix na allegro i masz tam tyle filmów fullHD że prędko tego nie ogarniesz jak masz jakieś kino to większość masz w 5.1 masz tam filmy 4k i jeszcze znajdziesz tam kilka tytułów w HDR jak już oglądniesz wszystko to możesz sobie wykupić amazona to samo tylko trochu mniej do oglądania i jeszcze możesz wykupić konto na CDA.pl podobno za jakis czas wprowadzą filmy w 4k
A jeżeli się zdecydujesz na model sony xe9005 i odpalisz film HDR na netfilx to nie będziesz mógł spać a jest to tylko namiastka z tego co możesz uzyskać z odtwarzacza ultra HD i szybko zapomnisz o plazmie
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Oczywiście że zapomni bo ile można żyć przeszłością :) będzie cieszył się teraźniejszością..
 

bobtong

Member
Ale muszę przyznać że ci się ta plazma jeszcze nie spaliła a ma najkrótszy żywot z TV to gnioca nie łamioca :D
 

rvoice

New member
A teraźniejszość to ograniczony dostęp do treści 4k bo:
- nie każdy posiada techniczne możliwości do przesyłu video 4k przez siec (czyli przepustowosc łącza odpowiednio wysoką)
- treści 4K inne niż dema są dostępne na płatnych serwisach
- nie każdy ogląda telewizję z odległości 1-1,5 m bo mówimy o przekątnej 55 cali, aby ewentualnie zachwycić się tym 4k.
Obecnie jest problem z dobrą jakością full hd, a żaden powszechny nadawca tv nie podał daty wdrożenia 4K. Taka jest teraźniejszość.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 

bobtong

Member
A teraźniejszość to ograniczony dostęp do treści 4k bo:
- nie każdy posiada techniczne możliwości do przesyłu video 4k przez siec (czyli przepustowosc łącza odpowiednio wysoką)
- treści 4K inne niż dema są dostępne na płatnych serwisach
- nie każdy ogląda telewizję z odległości 1-1,5 m bo mówimy o przekątnej 55 cali, aby ewentualnie zachwycić się tym 4k.
Obecnie jest problem z dobrą jakością full hd, a żaden powszechny nadawca tv nie podał daty wdrożenia 4K. Taka jest teraźniejszość.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Raczej ja nie mam ograniczonego dostępu do 4k tv też nie oglądam bo wszędzie reklamy albo peło albo PIs jedynie skoki oglądam :)
jakie masz łącze i gdzie zakupiony internet ??? i czy masz jakiś limit ???
 

rvoice

New member
Mam sieć max do 20mbs bez ograniczeń transferu, co spokojnie pozwala mi na streaming full hd. Może w przyszlości dotrze do mnie światłowód i pewnie w przyszłości sygnał 4k zrobi się powszechny i nie chodzi mi wyłącznie o nadawców tv ale np potanieją odbiorniki 4K ( ja potrzebowałbym 65-75cali do swojego pomieszczenia aby zauważyć różnicę), potanieją filmy BR UHD i gry. Skoro obecnie 4K to "droga przyjemność" to moim zdaniem wybór należy do kupującego, ale warto znać też cenę "zachwytu" nad nową technologią.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 

bobtong

Member
Przyszłość tv już nie istnieje teraz będziesz oglądać aplikacje typu ipla,tvn player tam będzie 4k ,wcześniej wspomniany netflix, amazon itp itd Stare dinozaury jeszcze tV oglądają ale to już też długo nie potrwa mojej mamie pokazałem jak się obsługiwać iplą i cała resztą i teraz na tym tylko śmiga a ma 60 lat
Filmy 4k możesz sobie pobierać nie propaguje piractwa ale na inne rozwiązania szkoda a nawet brak funduszy a gierki 4k możesz już grać na p4 pro i w przyszłości na Scorpio nie wspominając o PC..
Warto się zaopatrzyć w nowy tv ze względu na funkcje ale nie w fullhd bo to już przestarzała technologia ..
 

rvoice

New member
Jeżeli chodzi o przyszłość to pełna zgoda, ale nadal uważam że to co piszesz o 4K to kwestia 7 lat i zawsze to będą treści premium, za korzystanie z których będzie trzeba płacić nie małe pieniądze nadawcom usług streamingowych i producentom gier. Na dzisiaj obecnie nie widziałem lepszego tv niż wspomniany oled full hd w przedziale 5-6 tyś. Do dobrych telewizorów LCD odnoszących się do opisanej przez Ciebie przyszłości należy sporo dopłacić (65 cali 4K i dobre kąty widzenia) i również nie ma gwarancji, że za 7 lat tak samo jak Ty (i inne osoby) promujące dzisiaj 4K, nie będzie się pisać o technologi obrazu 8K. Ja wolę dobry telewizor full hd i poczekać 7 lat na powszechność 4K. To mój wybór :)

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 

bobtong

Member
Za 5 do 6 tyś możesz zakupić ale 55 cali Samsung ks7000 dobra czerń świetny kontrast i co najważniejsze w dzisiejszych TV podswietlanie 1000 nitów od tego zależy jakość HDR i ta funkcja przez lata będzie rozwijana na pewno bardziej czekam na hdr 12 bit niż 8k
Model samsunga będzie jeszcze przez co najmniej 2 lata dobrym TV najlepszym przykładem są nowe modele zastepcze qled które nie są nawet lepsze od ks7000 a przynjamniej jeden nawet wspomniany przez cb sony xe900 jest troche gorszy a jest z tego roku
Wiesz że gdybym patrzył na to że za 3 lata będzie 8k i wtedy stanieje 4k to dalej bym siedział na noki 3310 co do dostępności 4k to ja nie mam problemu i nawet na dzień dzisiejszy mega produkcje oglądam tylko w 4k HDR ostatnie Gwiezdne wojny coś pięknego
 

buldoggg

Member
Bez reklam
taki netflix z najwyższym pakietem UHD kosztuje 52 zł (sam korzystam z niego) i w moim przypadku wychodzi po 13 zł (52/4=13zł) a że u mnie w rodzinie lubią oglądać wszystko oprócz reklam to najlepsze i najtańsze rozwiązanie(oczywiście dzielenie się kontem jest w pełni legalne-netflix)
 

rvoice

New member
Przyszłość to oled a nie lcd. Obraz full hd na tym samsungu wygląda już nie tak fajnie jak opisany 4K HDR. Nie wspomnę o czerni, kontraście i kątach widzenia bo tutaj benchmarkiem dla każdego lcd też będzie oled. Pominę zjawiska powszechne na lcd jak clouding i banding zakładamy że na Samsungu nie występują. Uwierz mi, że filmy na lg 55eg910v w 3D, łącznie ze wspomnianym przez Ciebie SW Rogue One wyglądają obłędnie i ten konkretny Samsung obrazu 3D nie wyświetli. Przepraszam za mój lekki cynizm względem lcd, nie mam natomiast nic do producenta jakim jest Samsung.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 

Deo3

New member
Jeżeli chodzi o przyszłość to pełna zgoda, ale nadal uważam że to co piszesz o 4K to kwestia 7 lat i zawsze to będą treści premium, za korzystanie z których będzie trzeba płacić nie małe pieniądze nadawcom usług streamingowych i producentom gier. Na dzisiaj obecnie nie widziałem lepszego tv niż wspomniany oled full hd w przedziale 5-6 tyś. Do dobrych telewizorów LCD odnoszących się do opisanej przez Ciebie przyszłości należy sporo dopłacić (65 cali 4K i dobre kąty widzenia) i również nie ma gwarancji, że za 7 lat tak samo jak Ty (i inne osoby) promujące dzisiaj 4K, nie będzie się pisać o technologi obrazu 8K. Ja wolę dobry telewizor full hd i poczekać 7 lat na powszechność 4K. To mój wybór :)

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Zgadzam się w całej rozciągłości z powyższą opinią. Oczywiście, że zwolennicy nowej technologii 4k będą utrzymywali, że dzisiaj tylko 4k i nie moim zadaniem jest zmieniać ich zdanie. Każdy ma to co chce. Jeżeli ktoś chce 4k - proszę bardzo. Ale moim zdaniem, jeżeli nie tylko ogląda się Netfixa, Amazona i co tam jeszcze, ale także programy telewizyjne (nie tylko "PełO i PIS") to jednak trochę poczekam z zakupem 4k.
 

bobtong

Member
Przyszłość to oled a nie lcd. Obraz full hd na tym samsungu wygląda już nie tak fajnie jak opisany 4K HDR. Nie wspomnę o czerni, kontraście i kątach widzenia bo tutaj benchmarkiem dla każdego lcd też będzie oled. Pominę zjawiska powszechne na lcd jak clouding i banding zakładamy że na Samsungu nie występują. Uwierz mi, że filmy na lg 55eg910v w 3D, łącznie ze wspomnianym przez Ciebie SW Rogue One wyglądają obłędnie i ten konkretny Samsung obrazu 3D nie wyświetli. Przepraszam za mój lekki cynizm względem lcd, nie mam natomiast nic do producenta jakim jest Samsung.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Chodzi o to że ten Samsung ma wyjątkowo dobrą czerń i dobre podświetlanie za 5 tyś i nawet chyba mniej jest lepszy niż wspomniany przez cb Sony xe900 który jest o kilka tyś droższy no a na kąty nie zwracam uwagi bo zawsze siedze na wprost TV
Na 3D to tylko do kina Się na animacje mogę wybrać nigdy 3D do mnie nie przemawiało napewno nie w TV kiedyś to było wow ale to takie szybkie wow
Oleda sobie kiedyś sprawie bo jest lepszy ale trochę mnie nie stać na pewno z dobrym HDR rzecz jasna i to jest czym ja się kieruje
 
Do góry