4K UHD 3840 × 2160 - Luźna dyskusja

przemo73

New member
Bez reklam
Chciałbym rozpocząć luźną dyskusję na temat nowej, większej rozdzielczości w odbiornikach TV które coraz bardziej wdzierają się na nasz rynek.
Czy warto w ogóle spoglądać w ich stronę? Może to tylko "chłyt matertitowy" producentów, ponieważ w interesie coś dziać się musi.
Zastanawiam się nad tym ponieważ chciałbym za niedługo kupić odbiornik około 65" z androidem.
Może w zupełności na kilka lat wystarczy FHD?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Co tu dyskutować, gdybym miał teraz kupować tv 65", to byłby to już 4K, a czy FHD wystarcza? Oczywiście że tak, wolalbym 90" FHD, jak 80" 4K. Minuty bym się nie zastanawiał, ale osobiście poczekam na Oledy 4K.
 

przemo73

New member
Bez reklam
Po tym co napisałeś, jeszcze bardziej zagmatwałeś w łepetynie ;)
Należy jeszcze chyba wziąć pod uwagę cenę 65" 4K i 65" FHD.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Myślę że każdy powinien indywidualnie podejść do tematu, z uwzględnieniem budżetu. Dla mnie FHD jest dalej świetny, nie mam nic mu do zarzucenia, inne zdanie mam nt. wyższych rozdzielczości przy PC, wpływ ma na to wiele czynników, no ale to nie wątek o komputerach.
Moim zdaniem, teraz jest mały problem, bo o ile ceny TV 4K lecą na łeb i szyje, to już na horyzoncie (realnie) pojawia się OLED, a Oled w moim mniemaniu jest o wiele większym wydarzeniem, można tu mówić o rewolucji, a jak wspomniany Oled będzie jeszcze w 4K, to jesteśmy w domu ;)
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Mam tylko nadzieje ze te Oledy beda dopracowane bo np. w telefonch Samsunga kolory sa za bardzo cukierkowe,czerwony wchodzi w rozowy a zielony w niebieski.Nawet na porownaniach z HTC One bylo widac ze kolory nie sa naturalne,jakby mialy zimny odcien.Druga sprawa to slabe odwzorowanie szarosci w ciemnych scenach,mamy tylko czarna plame bez detali...
 

przemo73

New member
Bez reklam
Szczytem marzeń będzie OLED TV 4K z androidem na pokładzie.
Jednak do tego jeszcze trochę czasu upłynie. Mi bardziej chodzi o codzienne użytkowanie (kablówka, konsola) odbiornika.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Android to nie problem, pare stówek i temat załatwiony, ale jeżeli ma to być zakup na lata, to brałbym już 4K.
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Kanaly FHD beda skalowane do 4K...i wydaje mi sie ze 1080p bedzie lepiej wygladac na takim telewizorze...Musze sie w koncu wybrac do jakiegos sklepu,wziac troche materialow (w tym 4K) i z deczka potestowac...
 

przemo73

New member
Bez reklam
Oczywiście chodziło mi o skalowanie FHD do rozdzielczości natywnej ekranu. Jeśli Kiki ma możliwość przeprowadzenia takiego testu to poproszę.

From Nokia 5110
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Co tu dyskutować, gdybym miał teraz kupować tv 65", to byłby to już 4K, a czy FHD wystarcza? Oczywiście że tak, wolalbym 90" FHD, jak 80" 4K. Minuty bym się nie zastanawiał, ale osobiście poczekam na Oledy 4K.

Takie samo mam zdanie, a jeszcze dodam- tv na lata to tak też średnio wygląda, bo po pierwsze żeby był tv na lata powiedzmy na 5-6 lat to trzeba gwarancje wykupić na te 5 lat. Gdyż w innym wypadku z tego co można poczytać w necie ludziom często tv siadają i nie ma już cześć do reperacji danego modelu.. zdarzają się przypadki że po 1,5 roku już tv nie jest do naprawienia, a co dopiero po 4 czy 5 latach jak co roku wychodzą nowe modele.. Do tego bardzo duże koszta naprawy wrecz nieopłacalne...Więc tv na lata to taki średni pomysł, chyba ze się wykupi gwarancje 5 letnia lub ma się szczęście..
Osobiście na chwilę obecną kopiłbym dobry tv FHD tylko duży rozmiar bo to większa radość dla oczu niż mniejszy tv 4k i do tego droższy albo porównywalny w cenie ( jak jakiś tańszy model chciałoby się kupić), a do tego mniejszy rozmiarem odbiornik.
Ale myślę że rzeczywistość będzie taka że za dwa lata praktycznie wszystkie tv od powiedzmy 50 cali będą to tv 4k i w cenie obecnych fhd - oczywiście mowa o tej średniej półce bo ta wysoka zawsze będzie droższa..
Dla mnie rewolucja to będzie oled 4k i dopracowany technicznie - to będzie przełom..
 

rafaell68

Member
Gdyby chociaż było trochę materiałów 4K, ale jest ich prawie zero. Ciężko powiedzieć co będzie za rok, za dwa, ale na chwilę obecną bardzo mało argumentów przemawia za 4K - chociaż chciałbym żeby było inaczej.

Całkiem ciekawą opcją jest seria U6900 od samsunga. Cenowo wychodzi przyzwoicie.
 
Do góry