46"-50", do 2200

tf4RdY

New member
Witam serdecznie

"Nadejszła" wielkopomna chwila, kiedy to moja rodzicielka (lat 60) postanowiła zmienić TV, ma być "większy, i trochę lepszy obraz bo stary się psuje i zwęża".
Na forum, jak widać w profilu, jestem od dawna (choć bywałem nieregularnie) ale postanowiłem poprosić o pomoc (czytam i szukam od 2 tygodni, a że czytać lubię to przejrzałem już mnóstwo wątków)

1.Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 5,5x4m
2.Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? ok.3,5m
3.Ile osób zasiada przed telewizorem ? 1, okazjonalnie 2
4.Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu ? mniej więcej na wprost, chociaż wg. jednego z akapitów z blog. skalibruj tv . pl/2013/04/plazma-czy-led-lcd-w-2013-roku/ - prawie nigdy nie siedzimy idealnie na wprost ;)
BTW- bardzo polecam powyższy artykuł dla niezdecydowanych, fajne kompendium w pigułce

5.Telewizor ma stać czy ma wisieć ? Stać, i przy okazji tu mały problem- w fajnym regaliku o skomplikowanej konstrukcji lecz szerokości tylko 110cm (wejdą więc do 47" max), ale jako że mam smykałkę do majsterki to ewentualnie w planie "mała" modyfikacja tej sprytnej szafeczki.
6.Jak słońce świeci w pokoju ? Pokój jest raczej jasny ale bez tragedii, po lewej stronie są okna i drzwi na balkon
7.Jaki masz obecnie telewizor ? Ja taki jak w sygnaturce, a mama "jakiś" Szajsung CRT 29"
8.Co chcemy aby telewizor posiadał ? Najlepszą jakość obrazu w stosunku do swojej ceny, mile widziany smart i 3D, odtwarzanie możliwie wielu formatów poprzez USB
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora ? Cyfrowe UPC (kablówka)
10.Jakie urządzenia ? okazjonalnie pendrive
11.Ile godzin dziennie ma pracować telewizor ? No właśnie. Często bywa i z 14-16h, a za rok emeryturka Mamy, może być jeszcze gorzej...
12.Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? Matową
13.Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? S jak seriale, publicystyka, okazjonalnie film
14.Czy zamierzasz serfować po internecie ? Tego jeszcze mama nie wie, ale polubiła Youtube, Google+ i ewent. Facebooka
15.Czy zamierzasz grać w gry? nie
16.Preferencje co do marki ? Panasonic
17.Preferencje co do wielkości ? Przy tej odległości 50 wydaje się niezaprzeczalnym minimum
18.Co Cię denerwuje w telewizorach ? kiepskie skalowanie SD, efekt "teatru" (właśnie, jak się to fachowo nazywa?), czerń, smużenie
19.Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? i tak i tak
20.Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 2200
21.Czy telewizor ma mieć 3D? Niekoniecznie musi, ale fajnie by było (raczej pasywne)


Jako że funduszy z początku było mniej, miały być:
Panasonic P50X60e - "tania a dobra" plazma, hd ready się nie bałem z racji odległości, 90% kanałów w sygnale w SD no i tego że to PDP
LG 50PN6500 - jak wyżej, tyle że FHD. Niby niepotrzebne w tych okolicznościach (a chyba nawet niewskazane), ale z drugiej strony- kto wie, może "na przyszłość" lepiej...
Samsung PS43F4900 - nie wiem czy to nie przypadkiem jakiś niedoceniany model, niewiele o nim w necie, a 3D przy tej cenie... plus spore możliwości kalibracji, wydaje się być rozsądny... Tylko ta przekątna :(

ALE

zakiełkowała myśl że przecież przy takim czasie pracy TV plazma sama w sobie chyba za rozsądna się nie wydaje :/ Te powyższe to pewnie stare panele, "odświeżone" tylko na 2013.
"Z pewną taką nieśmiałością" ukierunkować się trzeba było na LCD.. no dobrze, niech będzie- na LCD z LEDowym rodzajem podświetlenia :)

Po kolei
Panasonic TX-L42E6E - sympatyczne toto się zdaje, i trudno oczekiwać więcej niż 50Hz w tej cenie, i smart może akceptowalny... że 3D nie ma, to trudno, nikt nie wie czy Mama sama z siebie kiedykolwiek skorzysta, ale rozmiar :/
Panasonic TX-L42ET60E - w tym przedziale (aktualnie ~2200) "klasa sama w sobie", na jego temat chyba wszystko już zostało napisane, a Mamę wszak ma się tylko jedną i chce się jak najlepiej ;) Ale znów- trochę mały... :/

Więc większe.
I tu na placu boju ostał się chyba tylko jeden, Philips 46PFL4508H/12. Często tu polecany, aczkolwiek nie udało mi się dotrzeć do potwierdzonego info czy to matryca 50 czy 100Hz. Znając życie i Philipsa (a nieco wyższym modelem niedawno się sporo bawiłem u dalszej rodzinki) prędkość "działania" (menu, smart) pewnie woła o pomstę do nieba, ale chyba można na to przymknąć oko, bo kanały przełącza i tak dekoder UPC :) Problem tylko z 3D, bo nie dość że aktywne, to nie ma żadnych okularów w komplecie- wszak to kolejny wydatek, a wliczając go być może...

No więc właśnie- być może coś jeszcze w tej/zbliżonej cenie?
Może jakiś LG..? Może Toshiba, Sharp, cokolwiek..? :) A jak będzie węższe niż 110cm to już będzie pełnia szczęścia :)

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie podpowiedzi, sugestie lub wręcz konkrety ;)
(innymi słowy- niech ktoś wreszcie podejmie za mnie decyzję ;) )
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Jeśli gdzieś dostaniesz, to Panasonic 50X60, czy Samsung 51F5000 będą fajnym wyborem - ale ich produkcja jest już skończona, wiec może jakieś resztki zostały w magazynie.
Z ledów jeśli trochę mniejszy rozmiar akceptujesz - to właśnie Philips 46PFL4508.
Z 50" porządnych jakościowo musiała by być jednak dopłata - do
Toshiba 50L7335
Sharp 50LE752

O obydwóch na forum znajdziesz masę tematów.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
No to mamy problem.
Rzeczywiście plazma 50X60 jeśli dostaniesz będzie extra sprzętem. Jeśli nie to Philips 46PFL 4508 w telewizorach lcd skalowanie ma bardzo dobre. A to mamie się spodoba.
Obsługa jest też nie wymagająca.
 

tf4RdY

New member
Dziękuję bardzo za odpowiedzi, mimo iż nic nowego, w sensie innego, nie zaproponowaliście :) Gdybym to ja płacił za prąd, to bez zastanowienia brałbym 50x60 (w przeciwieństwie do Philipsa jest go sporo na magazynach, i internetowych i stacjonarnych, a mamy gotówkę więc bez różnicy, )

@Karpaj - rozumiem że od czasu postu #3 w http :// www .hdtv .com .pl/ forum/philips/ 97664-philips-seria-pfl-4508-nowosci-2013-a .html miałeś już więcej styczności z 4508 i zmieniasz zdanie? Bo tam z jednej strony chwaliłeś, ale z drugiej skrytykowałeś "teatr" i banding.
Lepiej wykonany od zeszłorocznej serii, w końcu elementy obudowy do siebie pasują.
Poprawili płynność działania menu, szybkość przełączania się kanałów oraz czas włączenia telewizora.
Nie do końca jednak udany jak dla mnie manewr z nóżką - wygląda koszmarnie, jak w zeszłorocznej 6907. Kto to widział takie pręty.
Jeśli chodzi o obraz - czerń i równość podświetlenia to nadal wielka zaleta sprzętu tej marki. Kalibracja fabryczna jest natomiast mocno przeciętna, a kolory (zwłaszcza czerwień) lubią się przejaskrawiać.
Oprócz tego niestety to samo co rok temu - widoczny gołym okiem teatr, oraz banding.
Ale ogólnie myślę że pozytywnie, zwłaszcza że widziałem cenę w okolicach 2500zł.
Smarta nie miałem tu okazji testować, ale jeśli będzie tak samo płynny jak nowe Cloud TV od LG, Panasia czy Tośki, to będzie ok.

@kiki - byłbyś taki uprzejmy i sprawdził czy i ewentualnie za ile mógłbyś sprowadzić/sprzedać 4508? Oczywiście skrobnij na PW.

Z innej beczki- wiem że nie ten dział, ale nie chcę zakładać nowego wątku lub dopinać się do kogoś- przy pasywnym 3D to oczywiste że każde okulary polaryzacyjne pasują, ale rozumiem że przy aktywnym każde innego producenta też? Czy koniecznie muszą być rekomendowane? (w tym wypadku Philips PTA507, PTA508, PTA509, PTA516, PTA517, PTA518).

Tak się zastanawiam też, czy to przez znaczną odległość siedzenia (oraz- jakby nie patrzeć- wiek i płeć odbiorcy, w sensie że przysłowiowo "nie zobaczy różnicy") polecacie TV większy a (chyba) gorszy jakościowo (głównie matryca i procesor)?
Piję do Panasonic TX-L42ET60E, dotychczas wydawało mi się że w swojej cenie nie ma sobie równych, wszak to natywne 100Hz (a i ergonomia, szybkość, jakość wykonania, akcesoria i przede wszystkim producent jakby lepsze...). Tyle że na taką odległość może się okazać po prostu ciut mały.
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Teatr to oczywiście kwestia gustu, niektórzy go nawet lubią, ale na Philipsach pojawia sie dość często, nawet w droższych modelach. A banding to niestety kwestia matrycy. Zdania raczej nie zmieniam - może poza tym, że na starcie 40" za 2500zł, był trochę drogi, to teraz 46" ~2300zł jest ok :>
 

tf4RdY

New member
Rozumiem. No fakt, do 'teatru' czasem podobno można przyzwyczaić oczy (i mózg, przede wszystkim, kwestia "punktów zaczepienia wzroku" ;) ) i nie wyobrażać sobie już innego obrazu...
Jeszcze co do matrycy- @kiki wspominał gdzieś że to 50Hz, zresztą na logikę w tej cenie i rozmiarze trudno sobie wyobrazić żeby było inaczej, zaś Ty wielokrotnie piszesz że 100...
(na przykład http://www.hdtv.com.pl/forum/1030272-post2.html http://www.hdtv.com.pl/forum/1037984-post3.html lub http://www.hdtv.com.pl/forum/1019426-post2.html)
- to jak to w końcu jest? :)
 

tf4RdY

New member
Temat do zamknięcia, bowiem chciałem się "pochwalić" i zarazem podzielić radością- udało mi się kupić "nowego" Panasonic'a 47ET60 w okazyjnej cenie, tj. 2500,-. Był jedynie rozpakowany (mała ryska na podstawie nogi), ale nigdy nie uruchamiany.
Opinie o nim krążące mają pełne odzwierciedlenie w rzeczywistości- faktycznie świetny. Jedyny minus jaki do tej pory udało mi się odnaleźć to stanowczo zbyt mały (i nie konfigurowalny) rozmiar czcionki wbudowanego media playera. Nie będę więc powielał setek pozytywnych komentarzy, w jednym wielkim skrócie- polecam. A za pomoc serdecznie dziękuję.
 
Do góry