42PV80 i samoczynne zmiany proporcji obrazu

mdepesz

New member
Wczoraj kurier przywiozl zamowiony telewizor. Podlaczylem go do kablowki. Dzisaj zaczalem testy obrazu. Kupilem go z mysla o nadchodzacych ME.
Akurat na polsacie sport lecial jakis mecz, wiec moglem sprawdzic jak sie sprawuje nowy zakup. Troche sie zdziwilem jak w pewnym momencie przy zblizeniach kamery telewizor zaczal samemu "dostosowywac" proporcje obrazu co objawialo sie chwilowa zmiana proporcji i powrotem do poprzednich ustawien :confused:. O co chodzi??? Tak bedzie stale? Ogladam mecz a tu nagle "przeskok" proporcji? Wiecie moze od czego to zalezy?
 

Ryszards68

New member
Proporcje obrazu

Mecz pewnie „szedł” w 4:3? Przy włączonym Auto tak będzie się działo. Trzeba ustawić inne proporcje (Aspect na pilocie – może Zoom 1, lub z pasami po bokach 14:9?). Ideałem byłoby gdyby nadawano wszystko w formacie 16:9, ale na to będziemy musieli dłuuugo czekać. ME z pewnością będą w tym formacie…, więc spokojnie.
 

mdepesz

New member
Ryszards68 napisał:
Mecz pewnie „szedł” w 4:3? Przy włączonym Auto tak będzie się działo.

Hmmm widzialem, ze telewizor ustawia rozne proporcje obrazu zaraz po przelaczeniu na inny kanal, jezeli ten nadawany jest w innych ustawieniach.
Ale jezeli mowisz, ze normalne jest, ze po 5 minutach ogladania programu gdy nastepowalo zblizenie kamery telewizor przestawial Aspect ratio, to pozostaje mi testowac dalej tv na innych ustawieniach, skoro na auto moze sie cos takiego dziac.
 

sittek

New member
czy są jeszcze jakieś kruczki techniczne w przypadku plazm panasa?
niedługo go zakupię i nie chciałbym miec gorącej linii do serwisu panasa :)
pozdrawiam

mam nadzieję,że jak na euro 2008 naszym strzelą gola to Panas przełączy samoczynnie kanał :)
 

bor0wy

New member
Witam,
nie znalazlem lepszego tematu wiec bez zakladania nowego napisze tu.
Mam Panasonic TH-50PV700 i do tego podlaczana kablowke UPC (zwykly kabel koncentryczny).
Dlaczego jesli wlacze mecz na polsat sport extra i ustawie w tv format 16x9 to nadal widze czarne u gory i dolu ekranu?
Czy jesli obraz nadawany jest w formacie 16x9 i w tv zmienie na taka rozdzielczosc to nie powinny zniknac czarne pasy?

dziekuje za pomoc
 

kaede

New member
Jeśli masz czarne pasy w obrazie z kablówki to nie jest to format 16x9 tylko po prostu 4x3 z czarnymi pasami na górze i dole (tzw. letterbox) i do wyświetlania tego formatu na całym ekranie w Panasonicach słuzy tryb Zoom 1. Tryb Auto też po kilkunastu sekundach powinien dobrze je usunąć ale jak pisali poprzednicy ten tryb czasem się myli.
 

bor0wy

New member
No dokladnie w trybie AUTO zmienia mi na zoom1, ale to po czym poznac format 16x9 ze tak jest nadawane?

Drugie pytanie to odtwarzanie filmow z komputera. Na monitorze mam czarne pasy z dolu i gory na plazmie to samo czy tak to powinno byc?
Czy te pasy przy 16x9 jakos nie powinny znikac? Strasznie mnie to denerwuje bo nie ma co z tym zrobic przez pan scan to obetnie tak obraz ze nic nie bedzie widac, ewentualnie przez KMPlayer moge ustawic skalowanie do 4:3 ale to wtedy obraz jest rozciagniety w pionie.
Tak zle i tak nie dobrze.
Pisze o filmach w divx/xvid
 

kaede

New member
Tryb 16x9 zawsze wyświetla na ekranie cały obraz wejściowy cokolwiek nie podasz na całym ekranie (czyli jak masz sygnał wejściowy z pasami to pasy będą widoczne w trybie 16x9).
Żeby wyświelic szerokoekranowy film z komputera ktróry ma monitor 4x3 to albo na komputerze zostawiasz pasy a w TV wybierzasz Zoom1, albo włączasz właśnie w playerze skalowanie do 4:3 a w TV wtedy wybierasz 16x9 i otrzymujesz na TV prawidłowe proporcje - i to daje też odpowiedź na twoje pierwsze pytanie: nadawanie w 16x9 można rozpoznać po tym że po wybraniu w TV trybu 4:3 wszystko jest nienaturalnie zwężone w poziomie/rozciągnięte w pionie (do wyboru ;) ) Jednak rzadko się zdarza chyba w kablówkach żeby tak nadawano, zapewne z obawy przed narzekaniami włascicieli TV 4:3 (moja kablówka nadawala tak polsat sport extra, ale na euro2008 przełączyli swoje dekodery na 4:3 :( )
 

cygan

Member
Bo generalnie w filmach divx/xvid jest format anamorficzny. Więc stosunek szer.do wysok. jest 2,40:1. W panoramicznym masz ok. 1,8:1. Stąd zawsze będą pasy...no chyba, że będzie tv anamorficzny a nie panoramiczny. Standardem HDTV jest 16:9, a obraz "kinowy" nic tu nie ma do rzeczy. Swoją drogą bardzo ciekawe, dlaczego jeszcze nie powstał dla b.bogatych maniaków kina odbiornik anamorficzny? Chyba dlatego, bo inne rzeczy "nie kinowe" miałyby czarne pasy, ale po bokach...więc koło się zamyka :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

kloss_tc

New member
poniżej masz przykład jak będzie wyglądał obraz 4:3 na telewizorze 16:9 (obrazek 1)

a tak będzie wyglądał 16:9 na 4:3 (obrazek 2)
 

Attachments

  • Aspect_ratio_4_3_example.jpg
    Aspect_ratio_4_3_example.jpg
    34,3 KB · Wyś: 259
  • Aspect_ratio_16_9_example.jpg
    Aspect_ratio_16_9_example.jpg
    29,1 KB · Wyś: 243
Ostatnio edytowane przez moderatora:

kaede

New member
cygan napisał:
Bo generalnie w filmach divx/xvid jest format anamorficzny. Więc stosunek szer.do wysok. jest 2,40:1. W panoramicznym masz ok. 1,8:1. Stąd zawsze będą pasy...

Nie wszystkie filmy mają propocje ok. 2,40:1. Sa też takie, które mają propocje prawie identyczne jak TV 16x9 (najcześciej komedie, filmy niskobudżetowe i seriale TV). Wtedy pasow nie powinno być lub będą minimalne.
Ustawienia playera i TV podalem zakładając że puszczasz na TV rozdzielczość 4:3 ( np.1024x768 ), jeśli dajesz z komputera 16:9 ( np. 1280x720 lub 1376x768 ) to nic nie trzeba w playerze zmieniać, a pasy wynikają tak jak pisze cygan z proporcji filmu ok. 2,40:1.
 
Ostatnia edycja:

GarFie

New member
TH-37PV8P i wyskakiwanie z trybu Zoom1

Witam, to i ja się podczepię do tematu. Co prawda mam mniejszego brata, ale system pewnie ten sam. Telewizor nałagowo wyskakuje z trybu Zoom1, na kanałach Polsat Sport Extra i Polsat Sport (kanały te nadawane są w formacie 16x9). Sytuacja nie zdarza się na innych kanałach, nie nadawanych w pełnym 16x9. Źródłem sygnału jest tuner sat ferguson, podłaczony przez SCARTa. Ten typ tak ma, że wie lepiej jak mam oglądać, czy to może jakaś usterka?
Pozdrawiam.
 

GarFie

New member
Ucieczka od problemu... No, ale ok. Ustawiam 16:9 i mi skacze na "Szeroki" i wraca do "16:9". Dodam tylko, że w menu umożliwiającym zmianę proporcji nie ma opcji "Szeroki". :) Czyżby tuner coś dziwnego wysyłał do TV czy może mój nowy nabytek nie jest wolny od wad?
 

T/J

New member
W tym modelu telewizora jest taka funkcja automtycznego wykrywania proporcji obrazu która wykrywa sygnał szeroko ekranowy czyli panoramiczny [WSS] wówczas pokazuje się ten napis "SZEROKI" i to jest prawidłowe.Ale sygnał ten wykrywa gdy jest on podany przez gniazdo HDMI lub SCART
PS.
Gdybyś przeczytał instrukcje dołączoną na CD do telewizora to tam jest to wszystko opisane.
 
Ostatnia edycja:

GarFie

New member
T/J napisał:
PS. Gdybyś przeczytał instrukcje dołączoną na CD do telewizora to tam jest to wszystko opisane.
Masz całkowitą rację. W instrukcji na CD ładnie jest sprawa wyjaśniona (str. 40). Mój błąd, że zawęziłem swe poszukiwania do drukowanej instrukcji obsługi. :/ Niemniej ciągłe przeskakiwanie owych trybów prawidłowe IMO nie jest. Winny jak sądzę jest tuner tv sat. Po wymianie oprogramowania, trzyma tryb wymuszony przez użytkownika (co jak sądzę nie jest zachowaniem poprawnym ;)), no ale działa tak jak ja chcę. :). Dzięki wielkie za zwrócenie uwagi na ten fakt. Pozdrawiam.
 
Do góry