42PJ550 problem z gniazdami AV

Witam
Pisałem tu już kiedyś o tym, że mam przebicia obrazu z TV analogowej podczas oglądania TV SAT. Dostałem odpowiedź, że to zapewne winaźle ekranowanego kabla SCART. Nie będąc pewny jaki (i za ile) będzie na pewno dobrze ekranowany postanowiłem potestowć różne konfiguracje tych kabli które mam i wszystkich wejść w TV.

Efekt bardzo niezadowalający. Obawiam się, że TV trzeba odesłać do serwisu bo tak jak jest to chyba nie powinno być.

Gdy kabel SCART (sygnał z Cyfry +) jest na AV1 to obraz jest "ziarnisty".

Po wpięciu koncentryka są przebicia z TV analogowej, ale obraz się "wygładza".

Przy wpięciu SCART do AV2 obraz cały czas jest dużo lepszy i brak przebić z analogu.

Przepinanie z AV1 do AV2 skutkuje "zawieszeniem się" telewizora. Nie działa wcale pilot ani przyciski na TV. Trzeba kilka/kilkanaście razy szybko włączyć i wyłączyć kabel z sieci to dopiero po jakimś czasie TV zauważa kable na wejściach i piolt i TV reagują jak powinny.

Przy próbie wybrania wejścia (poprzez wciśnięcie INPUT na pilocie czy TV i wybraniu jednego z dostępnych ) trzeba to niekiedy robić po 2-3 razy bo TV wraca od razu do tego, na którym był.

Gdy wyłączę TV a był na AV1 lub AV2 aktywnym (był na kablu sygnał z dekodera) to po włączeniu
TV przy braku sygnału z AV1 lub AV2 przeważnie jest latające logo LG z napisem brak sygnału. Wg FAQ na stronie LG niby tak właśnie powinno być, ale dlaczego w takim razie rzadko bo rzadko, ale jednak czasem TV automatycznie przełącza się na sygnał z (cały czas wpiętej) TV analogowej. Wydaje mi się, że TV powinien chyba za każdym razem skanować gniazda w poszukiwaniu jakiegoś sygnału.

Wczoraj to już zupełnie mnie zaskoczyło bo po godzinie oglądania filmu z pendrive`a obraz sie zamroził i oczywiście jedynym sposobem przywrócenia TV do jakiej takiej funkcjonalności było włączanie go i wyłączanie z sieci chyba przez godzinę.

Co byście poradzili?
Jak wogóle wygląda reklamacja w LG? Pakować TV i wysyłać kurierem z opisem usterki?
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Pobaw się kablem SCART ale z odłączona 8mą nóżką.

Jest duża szansa że to jest przyczyna kłopotów. ;)
 
Ale pomijając inne problemy to dlaczego takie różnice pomiędzy jakością odbioru na AV1 a AV2? To jest cały czas na tym samym kablu.

Czy to nie tak, że jeśli wszystko z TV jest ok to powinien na nim działać każdy jeden (nie modyfikowany) kabel?

Ja mogę odlutować tą nóżkę, ale gdyby taki właśnie kabel był wymagany do tego modelu TV to pewnie by o tym napisali w instrukcji. A skoro nic o tym nie było a na standardowym kablu dzieją się takie jaja to chyba coś nie tak z tym moim egzemplarzem.
..................................................................................................................................
..................................................................................................................................
Dzwoniłem po południu na infolinię serwisu LG.
Z tego co się dopytałem to tuner powinienem podpinać pod AV2 a do AV1 DVD itp.
Po drugie telewizor sam nie wyszukuje sygnału i jeśli został wyłączony na jakimś źródle sygnału (np tuner SAT) i po ponownym włączeniu tv a przy wyłączonym tunerze nie powinien się przełączyć na żadne inne źródło sygnału tylko odpalić wygaszacz z latającym LG.

Poradził mi jeszcze zamiast tunera SAT (bo to może jego wina) podpiąć inny sprzęt i poprzepinać pomiędzy gniazdami.


Tak też zrobiłem i ... lekko już zgłupiałem.
Zostawiłem jak zawsze wpięty kabel koncentryczny od tv analog i przepinałem się kabelkiem EURO, na którego końcu był odtwarzacz DVD. Co ciekawe po wypięciu się z jednego gniazda do drugiego sygnał zanikał i wyskakwał wygaszacz. Nie włączał się sygnał z analogu ani automatycznie nie przełączał się na to gniazdo do którego wpiąłęm kabel z DVD. Trzeba było wybrać ręcznie źródło sygnału. Przepinałem tak w kółko dobre parędziesiat razy. Następnie dopiąłem do tego jeszcze kabel z SAT. Bez zmian. No to wypiąłem i wpiąłem koncentryk. W tym momencie brak reakcji na pilota i guziki na TV.

Po wyłączeniu i włączeniu z sieci TV działa tak:

Wyłączam TV na aktywnym sygnale na AV2, po włączeniu jeśli niema sygnału na AV2 to automatycznie leci sygnał z AV1 jeśli i tam niema sygnału to automatycznie leci sygnał z analogu.

Hierarhia jest taka:

1) AV2
2) AV1
3) Gniazdo antenowe

Jeśli jest sygnał na wszystkich gniazdach to leci to co z AV2.
To tak bardzo łopatologicznie wyjaśnione.

Jak więc widać przez chwilę było tak książkowo jak mówił serwisant, a później tak jak to ja jemu mówiłem :-/

Prosiłbym użytkowników tego modelu i jemu pokrewnych żeby napisali jak to u nich wygląda. Czy TV sam szuka sygnału i się przełącza między nimi w jakiejś tam hierarhii (niekoniecznie takiej jak u mnie) czy może po wyłączeniu sygnału musicie za każdym razem ręcznie wybierać z menu źródło sygnału/wejście.
 
Ostatnia edycja:

digitalus

Banned
Gdy kabel SCART (sygnał z Cyfry +) jest na AV1 to obraz jest "ziarnisty".
jaki masz tuner? pace,pioneer, dtf- kenwood? , najlepsza jakosc obrazu w trybie rgb.trzeba zmienic w menu tunera wyjscie video z pal na RGB.chyba ze jest juz ustawione na rgb.ustawic na rgb,wylaczyc tuner pilotem i wlaczyc
przebicia to raczej wina kabla euro. u mnie byly podobne objawy. po wymianie kabla bylo ok.
 
Ostatnia edycja:

digitalus

Banned
zmiana jest latwa .wejdz do menu tunera, bedzie widac jak jest ustawione. wystarczy zmienic z pal na rgb.nazwa tunera jest z tylu dekodera
 
Ostatnia edycja:
Mnie to już najmniej o tą jakość obrazu chodzi. Pisałem przecież, że na drugim wejściu na tym samym kablu jest już lepiej i bez odbić.
Najbardziej interesuje mnie teraz jak u innych posiadaczy tego modelu jest z tym szukaniem sygnału przez TV, bo już naprawdę nie wiem jak on powinien działać prawidłowo.

Mój nr GG: 212663

Sent from my GT-I5700 using Tapatalk
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Do swojego Tv dostałeś instrukcje obsługi i np.:
- tam na stronie 4 jest o różnicach między AV1 a AV2
- polecają tez odpowiednio podłączone urz. zewnętrzne skonfigurować
- itp. itd.

Masz na pilocie przycisk wyboru wejścia.
Lepiej się sprawuje właśnie gdy nie ma podłączonego sygnału automatycznego wyboru (nóżka 8 Euro), gdyż Ty np wymuszasz we. AV1, a sygnał z kabla po 8mej nóżce np AV2.
Widzisz konflikt?
(nie każdy TV sobie z tym poradzi , a ten wypada że właśnie nie)

Po drugie:
-często w kablu Euro jest wykorzystywanych tylko parę nóżek (czasami nawet tylko 4ry) , więc reszta jest zbędna i tylko zakłócenia może wprowadzać.
- stąd w sprzedaży są różne odmiany kabla Euro
- itp. itd.

Generalnie wypada że (w 99%) masz sprawny TV tylko trzeba odpowiednio podłączyć.
(zgodnie z instrukcjami sprzętu i odpowiednimi kablami).

Napisz czego oczekujesz, bo pierw że obraz "zaśnieżony" , potem o kolejności załączania (?)
 
Generalnie wypada że (w 99%) masz sprawny TV tylko trzeba odpowiednio podłączyć.
(zgodnie z instrukcjami sprzętu i odpowiednimi kablami).

Napisz czego oczekujesz, bo pierw że obraz "zaśnieżony" , potem o kolejności załączania (?)



Nie pisałem, że obraz zaśnieżony tylko że "ziarnisty". Zaśnieżenie z reguły kojarzy się z białymi kropkami na ekranie, a tutaj jest to coś co mógłbym porównać do delikatnej "pixelozy" na monitorze PC, ale jak już pisałem, po wpięciu w AV2 i ta "ziarnistość" i odbicia znikają. Więc mogę uznać, że ten problem rozwiązany. Jak widać nie jest to wina kabla tylko tego, że gniazda AV1 i AV2 nie są równorzędne i trzeba patrzeć co gdzie wpinać i na jakich wejściach co jak chodzi.

Co do podłączenia odpowiednimi kablami to nie doczytałem żeby były do tego TV zalecane jakieś "odpowiednie kable". Pisze poprostu kabel Euro. Nie ma nic o konkretnej ilości pinów połączonych w kablu. Czy w takim razie nie powinien to być zwykły typowy ogólno dostępny kabel. Nie neguję tego, że ja wybieram inne źródło a kabel dzięki 8 nóżce inne i się może gryźć (już kiedyś to przerabiałem z kinem domowym i innym TV, ale tam nie musiałem później włączać i wyłączać kabla z sieci przez godzinę żeby wreszcie zaskoczył). To oczywisty konflikt. Tylko w takim razie, powinno być w instrukcji w rozdziale z problemami, że jeśli tak się dzieję to może to być wina kabla z połączonymi 8kami. Skoro tego nie ma to widocznie taki problem nie występował, albo nie był zgłaszany. (no albo nikt o tym nie pomyślał)

Najistotniejsze jest to, że TV mi się zawiesza przy wpinaniu wypinaniu wtyczek w gniazda. Nie będę pisał wszystkich objawów po raz kolejny bo wszystko jest w dwu moich postach powyżej. Dopytuję o wszystkie szczegóły jak to działa u innych posiadaczy tego modelu, bo staram się wykluczać po kolei różne składowe całego zestawu (tunery, kable, TV).
Jak już pisałem, ostatnio "zawiesił" się nawet podczas oglądania filmu z pendrive`a.

Dziwi mnie to z tymi kablami, bo chyba standardowymi sprzedawanymi na rynku są pełne 21 żył. Znajomy ma kabel "standard z allegro" za niewielkie pieniądze i w modelu 42pj350 nic mu sie nie wiesza przy przepinaniu. No chyba, że kupił pełny a ma tylko kilka żył.

Ciekawi mnie z jakiego kabla (pełne21 czy nie) korzysta witek_z i jak to u niego działa.

Tak jak mówiłem narazie staram się dopytać i wykluczyć wszelakie ewentualności, bo jak wezmą go na serwis, to napewno mogą nie mieć takiej konfiguracji jak ja i nic nie stwierdzą.
 
W

witek_z

Guest
Był u mnie serwis ponieważ na "zbliżeniu" był czarny pasek od dołu na wejściu antenowym.
Serwisant gadał że to raz od kablówki a później że tak nadawają co oczywiście jest bzdurą, okazało sie póżniej ze można przesłwać ręcznie obraz.
Jednym słowem oni czepiają się wszystkiego tylko nie telewizora, dla nich TV jest zawsze dobry !!!
Masz ewidentnie podpsuty telewizor i już, zwykłym euro z marketu można łączyć i będzie OK, Serwis i tak do Ciebie przyjedzie jak zgłosisz usterkę w LG przez net, wtedy pokaż mu co się dzieje.
 
A jak jest u Ciebie witek_z ? Kabel po rozkręceniu wtyczki ma do wszystkich pinów dolutowane kabelki? TV sam Ci się przełącza na następne aktywne źródło sygnału bo wyłączeniu poprzedniego? Czy trzeba to zrobić ręcznie z pilota?
To już by mi trochę rozjaśniło.
Może rzeczywiście ten TV nie trawi pełnego Euro a wszystkim innym użytkownikom się trafiły w sklepach kable z niepełnym połączeniem pinów i dlatego u nich nie występuje taki problem jak u mnie.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
No - jak wolisz serwis niż np sprawdzenia nóżki 8 to już Twój "problem". ;)

Po drugie - nie zgadza się jakość sygnału na złączach AV(?).

To właśnie na gnieździe AV1 przyjmuje RGB (na AV2 już nie = tylko Composite), tak jest w instrukcji.
Różnica w sygnale jest dość znaczna (na korzyść RGB).
 
Przecież piszę, że chciałbym wiedzieć ja wyglądają kable u innych i jak im działa wtedy TV. Jeśli mają pełne 21 pinów i wszystko im działa jak powinno to chyba nie jest to wtedy wina mojego również 21 żyłowego kabla.
Jak się okaże, że mają 8 puste to też odlutuję i zobaczę co potem.

Na AV1 mam gorszy obraz z tunera cyfry. Poprawia się (?) gdy wepnę koncentryk od siatki, ale wtedy pojawiają się odbicia z analoga. Problem znika po wpięciu się w AV2. Obraz lepszy, brak odbić. Zawsze ten sam kabel Euro.

Przy sygnale z DVD chyba na jednym i drugim wejściu AV jest podobny obraz- w miarę dobry. Co do odbić z analoga na AV1 przy DVD to nie pamiętam czy były. Będę musiał na nowo podpiąć DVD i jeszcze raz to przetestować. Niestety nie mam podpiętego na stałe bo teraz wszystko leci z pendrive`a.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Problem w tym że oczekiwałeś porady.
Udzielono na początku - ty nadal oczekujesz ..... . :)

Dla informacji.
Mam obecnie z kilkadziesiąt kabli "Euro" w naróżniejszych konfiguracjach wyjść i wejść.
Sporo rozebranych z wtyczek by u klienta się nie męczyć, bo co sprzęt...to potrafi się każde podłączenie inaczej zachowywać.
itp. itd...
Dalej już nie kontynuuję..... .

Życzę powodzenia w tym temacie. ;)

Ps - tutaj masz o jakości podłączeń:
http://free.of.pl/x/xboxik/HDMI/HDMI2.html
(jest w linkach na początku o starych kablach, pinach...)
 
Ostatnia edycja:
Poradę dostałem i trzymam ją na ostateczność. Taki tępy nie jestem żeby zadawać to samo pytanie pomimo wielu odpowiedzi.

Teraz nie oczekuję porady tylko konkretnej odpowiedzi od użytkownika tego właśnie sprzętu. Chcę tylko wiedzieć czy na pełnym kablu u kogoś innego TV zachowuje się tak jak u mnie, czy tak jak powinien wg instrukcji.
Jak mi ktoś napisze, że ma pełne Euro i mu wszystko działa tak jak powinno, to jednak coś nie tak u mnie. Chyba że wszyscy mają odlutowaną 8 to ja też tak zrobie i po problemie. Widać taki urok tego TV.
 
W

witek_z

Guest
A ja przy okazji testów sprawdzających dla elephant_ml stwierdzam że nie działa mi komponent. :(
 
Do góry