3D - nie, nie, nie !!! A jednak koniec telewizji 3D.

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
I bardzo dobrze! Ale nie ma co się martwić, 3D zostawia jako standard zgodności wstecz a to co im się nie udało jeszcze w tej technologii sprzedac upchaja w time capsule i wyciągną z jakiś czas jako hiper-nowość - 3DTV infinity czy cuś ;)

Niech zaczną wreszcie nadawać w FullHD bez podcinania bitratu i to bedzie już postep na miarę naszych czasów i telewizorów, które posiadamy juz od dłuższego czasu w domu.
 

banker_2

New member
problem jest wielopoziomowy. Nie tyle chodzi o to, że 3D samo w sobie jest ślepa uliczką, co klienci użuwajacy tej technologii - po fazie euforii - są znudzeni, a to przekłada się na brak zainteresowania i w konsekwencji zamykanie inwestycji od nadawców. Dlaczego tak jest:
- znakomita część odbiorników na rynku to 3D pasywne, gdzie po prostu nie da się tego oglądać długo, wiele osób narzeka na dyskomfort, a dodatkowe okulary są drogie wiec nie jest to zabawa dla całej rodziny
- znakomita część produkcji filmowej, programów jeśli używa 3D to ta technologia często funkcjonuje tam nie jako nośnik treści wspomagajacej przekaz a staje się celem samym w sobie. Tj. jest masa głupich filmów, gdzie sa sceny gdzie wyskakuja gałki oczne na widza, ale fabularnie te produkcje są cieniutkie. W koncu ile można obejrzeć filmow dla samych efektów... Poważna produkcja filmowa tej technologii nie stosuje...
- w polskich realiach, i pewnie qw dużej czesći funkcjonuje to tak na świecie - znakomita cześć filmów to jednak sa pliki z internetu. A te czesto sa niewłąściwe konwertowane, czy też chałupniczo przerabiane w 3D z 2D i lansowane jako "oryginałe" w tej technologii. Efekt - cześci po prostu nie da się oglądać, wrażenia są kompletnie nie realne i rośnie opinia, że technologia 3D jest do luftu, choć tak naprawdę cześć z tych materialów nic w spólnego z 3D nie ma... By mieć pewność, że 3D wygląda faktycznie tak jak powinno to na TV 3D powinno być odtwarzane płyty bluray z odtwarzaczy wsparciem tej technologii. A na to już nie wielu posiadaczy odbiorników 3D już stać...
- wersje 3D są drozsze od tych samych filmów w 2D co po trosze morduje tę technologię...

Moim zdaniem dopiero technologia 3D pasywna ma jakiś sens praktyczny, ale przyszła zbyt późno. Z kilku przyczyn które próbowałem wskazać powyżej, w sumie obiecujący trend, moze się załamać. Trochę szkoda...
 

banker_2

New member
Ale w sumie 3D pasywne to jedynie jakość HD ready.
Dopiero przy 4K byłoby fullhd.
racja - ale to w praktyce jest najmniej dokuczliwa wada tej technologii. Jeśli ogląda się TV bo interesuje mnie film, a nie jakość obrazu, niuanse pracy matrycy i wszelkie" benchmarkowe" skrzywienia zawodowe :) to tak naprawdę to nie zwraca uwagi, o ile nie siedzi się przed 55 cali w odległości metra. Natomiast bólu głowy, zawrotów, czy mdłości nie da się już zignorować - wiele osób w technologii aktywnej nie było wstanie obejrzeć pełnometrażowego filmu. I to jest podstawowa zaleta.
 

rys1908

New member
Kiedyś już na forum wypowiedziałem się na temat 3D w telewizorze, ale że okazja jest przednia, to pozwolę sobie powtorzyć: 3D to najgłupsza rzecz dodana do telewizora od czasów jego powstania. Co ciekawe producenci tak się tym zachłysnęli, że kupienie telewizora bez 3D jest cokolwiek trudne i sprowadza się w praktyce do zakupu odiornika bardzo niskiej klasy albo leżakującego na półce lat kilka.
Ciekawe, czy teraz będzie można kupić porządny TV bez 3D?
 

WiTT

New member
Bez reklam
No wreszcie ktoś to głośno powiedział! Bardzo się cieszę. Te pseudo 3D o kant czterech liter pobić. Po zmianie z CRT na LCD/LED na gwałt szukali technologii by znów wyciągnąć kasę od klientów.
Super! Może wreszcie się skupią na doskonaleniu obrazu 2D.
Ja się cieszę, nigdy nie byłem zwolennikiem 3D w takim wydaniu i nie prorokowałem przyszłości z tym. Także, bardzo dobrze się dzieje :)
 

rys1908

New member
Dodam jeszcze mały komentarz, że tak powiem z drugiej strony medalu. Pracuję w firmie, która produkuje sprzęt i oprogramowanie do generowania grafiki na potrzeby nadawców TV. Dwa razy w roku bierzemy udział w targach technologii TV: NAB i IBC. 2010 i 2011 były latami gdzie 3D było tematem wiodącym bądź przynajmniej istotnym, wszyscy o to pytali, w 2012 3D było już mało istotne. W tym roku kurzyło się w kącie i nikt sie tym nie interesował. Powoli będzie sie pojawiac 4K, ale zważywszy, że wielu nadawców jeszcze nie dorosło do FullHD (wymiana toru wizyjnego, to droga zabawa), a niektórzy własnie skończyli tą poważną inwestycję, to za szybko transmisji 4K się nie spodziewam:)
 
Do góry