30 km od nadajnika - problem.

sidi666

New member
Witam.
Mieszkam w kuj-pom. ale najbliższy nadajnik to Konin (żółwieniec), na południe ode mnie. Odległość to niecałe 30km. Czytam różne fora i ludzie piszą ze dla tak małej odległości wystarczy antena kierunkowa bez wzmacniacza (!). I chyba to guzik prawda albo ja nie umiem poprawnie anteny ustawić. Bez wzmacniacza ledwo odbieram kanały sd (masa przycięć). Ze wzmacniaczem (model gps-F 29-39dB) sd jest w miarę ok (choć też nie perfect) natomiast HD to masakra - pikseloza i rwanie dźwięku. Antena skierowana dokładnie w kierunku nadajnika, bez istotnych przeszkód terenowych po drodze. Antenę (19 elementową) podłączyłem nawet na krótko do laptopa na metrowym kablu aby wykluczyć winę instalacji antenowej i nadal to samo. Co jest nie tak? Konin nie nadaje na północ? Patrząc po sąsiadach to 90% ludzi ma skierowane anteny na Bydgoszcz - mimo, że jest dalej (koło 70km) - ja tak nie zrobię bo mam antenę na południowej ścianie. Mam kupić większą antenę i wzmacniacz dla 30km???

Wysłane z mojego GT-I9070 za pomocą Tapatalk 2
 

digitalus

Banned
Witam
Po zmianie kierunku ustawienia anteny trzeba chwile zaczekac.Jesli obserwujesz na pasku menu telewizora poziom i jakosc sygnalu to pojawi sie z pewnym opoznieniem.Nie mozna szybko krecic antena bo nie "zlapiesz" maksymalnego poziomu sygnalu.Duzo tez zalezy od profilu terenu.Korzystales ze strony w linku nizej ? aby dokladnie ustawic antene w kierunku nadajnika.
Interactive DVB-T map

19 elementowa antena jest bardzo mocno kierunkowa .To dobra antena.Aby uzyskac dobry poziom jakosc sygnalu trzeba dokladnie ustawic w kierunku nadajnika.Czasami nawet przesuniecie anteny w prawo ,lewo lub do gory o pol metra moze przyczynic sie duzej zmiany poziomu sygnalu.
http://www.dipol.com.pl/dobor_anteny_do_odbioru_naziemnej_telewizji_cyfrowej_dvb-t__bib217.htm

Obecnie korzystam z anteny logarytmicznej bez wzmacniacza i odbieram nawet sygnal z nadajnika oddalonego o 100km
 
Ostatnia edycja:

sidi666

New member
Problem rozwiązany. Winny był wzmacniacz. Dla 30km wzmacniacz bardziej przeszkadza niż pomaga. Po wymianie na symetryzator odbieram wszystkie 3 muxy z Konina - jakość 100% i siła 99%. Co prawda po wpięciu anteny DVB-T w instalację SAT siła spadła do poziomu 64-80% ale jakość pozostała na poziomie 100% i wszystkie programy odbierają idealnie.

Wysłane z mojego GT-I9070 za pomocą Tapatalk 2
 

mateuszz115

New member
Przy takiej odległości polecam antenę kierunkową z wzmacniaczem. Warto zainwestować te kilkadziesiąt złotych - przynamniej mamy pewność , że wszystkie kanały będą wyświetlane poprawnie.
 
Do góry