3 źródła + 2 odbiorniki - połączone optymalnie?

xlbravo

New member
Witam,

Mam w planie komplet sprzętu do nowego mieszkania, które wlasnie sie wykancza i od czwartku maja zaczac klasc kable. Sprzet stoi w roznych miejscach w pokoju a kable maja byc zatopione w posadzce, wiec jezeli poloza na to jeszcze podloge a cos sie nie zgra to wyjdzie wiekie g.. ;) Dlatego chciałem poprosic o weryfikacje, ze to co planuje ma szanse zadziałać.

sprzet:
PS3
dekoder n
komputer
amplituner (jednostka centralna bose)
TV + Projektor

PS3 + dekoder n, oczywiscie przez HDMI do amplitunera
komputer kablem 5m DVI->HDMI tez do amplitunera
dodatkowo dzwiek z komputera do amplitunera kablem optycznym

wyjscie HDMI z amplitunera do jakiegos sterowanego na pilota HDMI switcha
HDMI switch do TV i projektora

Najwieksze watpliwosci mam co do tego czy obraz z komputera wyjdzie tym HDMI out z amplitunera, czy dla bezpieczenstwa nie trzeba go od razu prowadzic do projektora? (niechetnie bo bo to wychodzi sporo dalej po scianach).

Będę wdzieczny za wszelkie komentarze!

Pozdrawiam
 

JackS.

New member
Bez reklam
PS3 + dekoder n, oczywiscie przez HDMI do amplitunera
komputer kablem 5m DVI->HDMI tez do amplitunera
dodatkowo dzwiek z komputera do amplitunera kablem optycznym

wyjscie HDMI z amplitunera do jakiegos sterowanego na pilota HDMI switcha
HDMI switch do TV i projektora
Switcha? W tej konfiguracji potrzebujesz raczej splittera HDMI, rozdzielającego sygnał z amplitunera do telewizora i projektora.
 

grzeseik

New member
sie zastanow co sie stanie w przypadku jak kabel sie uszkodzi? zrywanie podlogi?

chyba jednak ciut mniej destrukcyjnie jest puscic przewody w scianie, najlepiej w rurce (ja tak zrobilem). jak nie jest za pozno to radze sie zastanowic ;)

czy twoj komputer nie ma wyjscia hdmi? wtedy nei musialbys porwadzic dodatkowo optyka aby przekazac dzwiek.

spliter rzeczywiscie zalatwilby Ci problem przelaczania TV/porjektor
 

xlbravo

New member
chyba nie zapisala sie moja wczorajsza odpowiedz :/
Niestety nie mam w komputerze HDMI (zakladam, ze musialby byc w plycie glownej zeby spelnial zadanie?)

kable rzeczywiscie planuje puscic w rurkach, ale poniewaz bedzie to szlo po paru zgieciach, wiec pewnie moze nie byc za latwo to pozniej przeciagnac, wiec raczej staram sie to ustalic dobrze na poczatku.

Dodatkowe pytanie to czy sa moze jakies gniazda DVI albo HDMI zeby nie musial ze sciany wystawac hamski metrowy kabel tylko zeby zakonczyc to ladnym gniazdem i dodatkowa wtyczka?
 

xlbravo

New member
a jeszcze jedna sprawa - jest moze jakas przejsciowka, ktora by zebrala obraz z dvi i dzwiek z optyka i przeslala dalej hdmi ?
 

andrew k

New member
Szukanie nie boli :)
KABEL HDMI-DVI(18+1) +AUDIO 2M (84455) (1475068266) - Aukcje internetowe Allegro
tu nie doczytałem że chodzi o optyk, i raczej się nie da :(
gniazdo gniazda HDMI instalacyjne podtynkowe wa-wa (1487588753) - Aukcje internetowe Allegro
tu poszukaj czegoś innego, bo te jest strasznie tandetnie wykonane.
Coś jeszcze za Kolegę poszukać? ;)
Niestety nie mam w komputerze HDMI (zakladam, ze musialby byc w plycie glownej zeby spelnial zadanie?)
wymień kartę na taką z HDMI i po kłopocie
co sie stanie w przypadku jak kabel sie uszkodzi
odpowiednio grubsza rurka i przejdzie, ale te ferryty...hmm będzie ciężko wymienić w razie co, chyba żeby do każdego kabla szła oddzielna rurka.
 
Ostatnia edycja:

grzeseik

New member
i przy wyciaganiu kabla zawiaz sznurek na koniec - wtedy latwiej przeciagnac nowy przewod, choc i tak z tymi z duzymi glowkami (np hdmi) nie bedzie latwo.
 

xlbravo

New member
Dzieki za podpowiedzi, bardzo pomocne.

Podsumowując zostaje ostatni dylemat, w którym chciałem sie poradzić. Wygląda na to, że nie ma łatwego sposobu, żeby z mojego komputera bez wyjścia HDMI, łatwo przesłać do amplitunera dźwięk 5.1 a do tego obraz.
- jezeli zrobie eleganckie gniazdo HDMI zaproponowane przez kolege i uzyje przejsciowki DVI + audio -> HDMI to dzwięk bedzie tylko stereo
- moge ewentualnie dodatkowo puscic w scianie kabel optyczny, ale to dodatkowe koszty i zamieszanie w instalacji

Co lepiej zrobic -zainwestowac w nowa plyte glowna z HDMI, czy na razie puscic dodatkowy kabel optyczny w scianie i zmienic na spokojnie plyte glowna za dwa-trzy lata?
 

pkomp

New member
nie płyte główną tylko kartę graficzną - złącze PEG zapewne na płycie głównej masz? - karta coś pokroju ati hd5xxx już prześle wszystko...pokroju hd6xxx juz z 3D
 

macu

New member
Z tym hdmi to trochę lipa, myślę że mimo to warto położyć kable hdmi, bo prędzej czy później gniazdo hdmi będziesz miał.
Jestem teraz na etapie tworzenia instalacji i załatwiam to tak. Kable hdmi (2 kable, po jednym w każdą stronę laptop-ampli, amli-projektor) puszczam w ścianie zakończone gniazdkami hdmi (aktualnie poszukuję jakiś ładnych, bo te tańsze są koszmarne). Dodatkowo kable są pociągnięte w plastikowej listwie (kilka złotych za 2m.) zamocowanej minimalnie pod tynkiem. W razie konieczności trzeba będzie tylko zdjąć pasek tynku i mam pełny dostęp do kabli.
Kwestię rozdzielacza załatwiłem kupując Digitus Switch HDMI video matrix 4wejścia / 2wyjścia. Raz że rozdziela mi sygnał z ampli na tv i projektor, dwa można jeszcze podłączyć jakieś urządzenie omijając apli, a trzy że wzmacnia sygnał (tu nie wiem na ile to konieczne, bo nie mam pojęcia jak sygnał wzmacnia ampli). Koszt tego matrixa to 240 zł. Podobno obsługuje też sygnał z n-ki, z czym wiele splitterów na problem.
A sygnał z kompa świetnie idzie przez ampli do projektora.
 
Do góry