2014 amplituner z 2 wyjciami HDMI Pioner 924, Onkyo nr636

Henry

Active member
Bez reklam
Żeby mieć choćby te namiastkę trzeba niestety zainwestować i w ampli i kolumny ;)
Niestety budżetowy zestaw z tzw. Atmos nie zagra jak choćby zestaw 5.1/7.1 ze średniej półki, więc pytanie czy jest to gra warta świeczki...
 

Maras2012

New member
i zgdzam się z Tobą i się nie zgadzam

1. to jak co gra co lepiej co gorzej to po części jest ocena obiektywa ale w dużej mierze subiektywna słuchacza który może mieć różne preferencje.

2. Pozostaje kwestia otwarta co dla kogo jest budżetowym rozwiązaniem a co już klasą średnią. skoro dedykowany ampli kina domowego jakiś podstawowy można kupić za 700-800pln to jest to dla mnie low-end. a sprzęt za ok 2 tys jest zdecydowanie dla mnie klasa średnią. Dla kogoś innego klasa średnia to ampli za min 6 tys itd itd. Pomiajm kwestie czy mnie stać czy nie. tu jest istotne ile to jest dla mnie warte, i dla mnie taki gadżet dający takie doznania jest dla mnie wart tyle ile chcę przeznaczyć nie widzę powodu aby pałacić za ampli 5-6-8 tys i drugie tyle za kolumny.dla realnie niewielkich różnic w odczyciach. ktoś inny może mieć oczywiscie inne podejscie do tego tematu. Ja za różnicę w cenie wolę ponurkować w jakichś ciepłych wodach albo poszusować w alpach

3. Oczywiście obiektywnie kolumny po 5 tys pln za szt zagrają prawdopodobnie lepiej od moich budżetowch "chińskich" 606 i w stereo będzie różnica (pytanie czy warta różnicy w cenie, dla mnie nie) ale przy kinie domowym nie jest to tak istotne. Tu najistotniejsze w odczuciach widza oglądającego film i "zatapiającego się" w scenie, jest to aby system mógł prawidłowo umiejscowić dzwięki w przestrzeni a tu moim zdaniem cytując Ciebie "budżetowy system z ATMOSem" zrobi to lepiej niż "zestaw 5.1 ze średniej półki"

dla mnie sprzet za ok. 2 tys pln wspomniany nr636 z dolby atmos nie jest na pewno budzetowym AV. dla producenta tez nie bo ma tez nizsze modele w ofercie.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Henry

Active member
Bez reklam
Nie będę się z Tobą absolutnie spierał w tym temacie, bo jak słusznie zauważyłeś są to nasze subiektywne odczucia ;)
Ale proponuję Ci posłuchanie dobrze skalibrowanego zestawu opartego o tzw. sprzęt ze średniej półki, być może odczujesz różnicę, a być może uznasz, że nie jest ona taką, do której warto dopłacać ;)
 

werf

Active member
Bez reklam
onkyo ma hdcp 2.2 ale za to ma niepelne hdmi 2.0 (nie obsluguje pelnej predkosci czyli ok 18Gbps).
oznacza to ze z powodu niepelnej predkosci nie obsluguje niektorych funkcji (gamuty, glebia kolorow, 4k60p).

NIKT w tym roku nie ma "pelnego pakietu" hdmi 2.0 + hdcp 2.2
ktory zapewnialby poprawna obsluge wszystkiego co bedzie mial bd 4k.

atmos w tym roku tez jest troche ograniczony, byc moze przybliza go do wersji kinowej w nastepnych latach.

O ile wiem prace nad HDMI 2,0 miały zostać ukończone w sierpniu lub wrześniu tego roku
Jeśli tak jest Onkyo posługując się nazwą HDMI 2,0 musi spełniać jego wymogi
 

hans2

Banned
o ile 4K uciągnie nawet standard 1.4 ale tylko do 30p bo więcej nie wydoła to już 4K 60p potrzebuje przepustowości na pozimie 17,04 Gbit/s a ONKYO obsługuje 4K 60p wiec czemu nie miała by wyciągać maxa przepustowości czyli około 18 Gbit/s

onkyo z hdmi 2.0 ma chipset ktory obsluguje predkosc 10.2gbps, czyli taka sama predkosc jak hdmi 1.4.
hdmi 2.0 dodaje m.in. obsluge subsamplingu 4:2:0 ktory pozwala lepiej wykorzystac ta predkosc (taka "kompresja").
i tylko dlatego onkyo bylo w stanie wcisnac 4k60p dla 4:2:0 w ten kabel.
natomiast o 4:2:2 i 4:4:4 (lepszych jakosciowo) juz mozesz zapomniec przy 4k60p.

a co do ATMOS to nie sądze żeby jego pełna wersja kinowa trafiła pod strzechy domowe. Nie sądzę aby ktoś instalował w domu 64 głośniki i czym je napędzi

nie chodzi o ilosc glosnikow tylko o obsluge tzw "object-based" audio.

Jeśli tak jest Onkyo posługując się nazwą HDMI 2,0 musi spełniać jego wymogi

mylisz sie, nie musi. w przypadku hdmi specyfikacja jest taka ze producent wybiera ktore features obsluguje i moze juz dac nalepke hdmi 2.0 jednoczesnie nie obslugujac wszystkiego co specyfikacja zawiera.
 

werf

Active member
Bez reklam
mylisz sie, nie musi. w przypadku hdmi specyfikacja jest taka ze producent wybiera ktore features obsluguje i moze juz dac nalepke hdmi 2.0 jednoczesnie nie obslugujac wszystkiego co specyfikacja zawiera.[/QUOTE]


Po co robi się standaryzacje skoro każdy robi co chcę

Jakieś fakty popierające tą teorie ?
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
tak jest skonstruowany "standard" hdmi 2.0.
jesli chodzi o dowody to mysle ze powinien wystarczyc fakt ograniczonej przepustowosci tego chipsetu
w polaczeniu z informacja ze 4k60p 4:4:4 jest czescia standardu a jednak onkyo go nie przesle.
inni producenci przesla, ale bez hdcp 2.2.

edit: obecnie sa 2 chipsety do wyboru, ale zaden z nich nie obsluguje wszystkiego.
producenci wybieraja co jest dla nich wazniejsze.
i dla mnie, nie znajac awaryjnosci tych ukladow, onkyo wybralo na te chwile lepiej.
lepiej bo 444 wymaga duzo wiecej miejsca niz 420/422 i nie sadze zeby szybko pojawil sie na dyskach optycznych material w 4k60p 444.

ale to nie znaczy ze onkyo obsluguje caly standard.
 
Ostatnia edycja:

werf

Active member
Bez reklam
tak jest skonstruowany "standard" hdmi 2.0.
jesli chodzi o dowody to mysle ze powinien wystarczyc fakt ograniczonej przepustowosci tego chipsetu
w polaczeniu z informacja ze 4k60p 4:4:4 jest czescia standardu a jednak onkyo go nie przesle.
inni producenci przesla, ale bez hdcp 2.2.

Myślę że to jest tak
Końcowe zamknięcie standardu HDMI 2,0 nastąpiło chyba w tym miesiącu
Amplitunery natomiast powstawały dużo wcześniej stąd różne wizję producentów
pewnie teraz będą wszystko prostować programowo

Z ciekawości napiszę do Onkyo
 

hans2

Banned
jak sie nastawiasz na sprzet "na lata", ktory koniecznie ma obslugiwac 4k
to najrozsadniej poczekac jeszcze rok az sie sytuacja wyklaruje.

ale nie wiem czy 4k jest warte czekania przy tv 50"
 

hans3

New member
w jednym z podcastow nt home theater znalazlem ciekawy epizod ktory wyjasnia wiele nt hdmi 2.0:

wu wu wu youtube.com/watch?v=ziTuNcpiUwk&list=UU7UTd0UR2WJc4TUSWLywRJQ

color sampling 444 vs 422 vs 420
nowy gamut
 

hans3

New member
tak, sam ostatnio to zasugerowalem ale przytaczam bo tam jest wyjasnione co jeszcze daje hdmi 2.0.
nawet parokrotnie pada zdanie ze wyzsza rozdzielczosc to nie jest najwiekszy plus specyfikacji.
 

kpr

New member
Odświeżę trochę temat, bo zacząłem szukać ampli z 2 wyjściami HDMI.

Aktualnie mam Onkyo TX-SR578 z jednym wyjściem + splitter. Nie do końca mi to leży bo całość nie jest stabilna. TV/Projektor nie zawsze łapie kompa podłączonego do ampli, muszę uruchamiać kilka razy żeby złapało. Już nie mówiąc o HDMI Through. A do tego brak ARC w splitterze.

Jak się ma poniższa trójka do mojego Onkyo? Chciałbym się zmieścić w 2k pln
1. Onkyo TX-nr636
2. Pioneer 924
3. Denon X2100


I czy Pioneer ma obsługę ARC? Nie mogę znaleźć nigdzie w specyfikacji.
 
Do góry