2,9 m od telewizora - jaka wielkość?

szymon0018

New member
Myślę nad 40/42 cale. 37 widzi mi się za mało, a 46 za dużo. W tym momencie mam 32 i on jest zdecydowanie za mały...
 

krazy777

Member
Bez reklam
Jak masz sporo kanałów w HD to bierz 46 i się nie zastanawiaj. Kupisz 40 i będziesz sobie pluł w brodę :D
 
I

irek6311

Guest
Na taką odległość od TV 42" do 46" ,
ja z doświadczenia polecę 42" bo nie wszystko w HD jest i będziesz wszystkie zniekształcenia dokładnie widział na 46" ....
46" ok jak tylko z Blu-ray filmy będziesz oglądać a w to szczerze wątpię ,
większość przekazów z satelity jest kiepskiej jakości i znaczek HD nie powinien tam być .
 

jery--

New member
Bez reklam
Ja też mam taką odległość i kupiłem 47". Myślałem że z programami w SD będzie kicha, ale nie jest źle, oczywiście wszystko zależy od nadawcy, a nawet od konkretnej audycji (przykładowo w TVP 1). Czasami oglądam z dwóch metrów pod lekkim kątem i też nie czuję dyskomfortu. Uważam że jakością programów w SD nie ma co się tak przejmować kupując TV bo z roku na rok będą w odwrocie, a przyjemność oglądania HD (nawet tego z satelity) na dużym ekranie jest bezcenna :) Poprzednio tak jak Ty miałem 32". Teraz myślę sobie że można było brać 55".
Sygnał z Cyfry+ i DVB-T (o dziwo naziemny cyfrowy wygląda na gorszej jakości).

pozdrawiam
 
I

irek6311

Guest
Odległość od TV ma standard i ~ 3m od TV to 32" do 42" ,
można kupić 100" telewizor i da się oglądać ale obraz będzie nienaturalnej wielkości ...
przykład może nazbyt przejaskrawiony ale 55" z 3 metrów to przesada li żart ,
ja mam TV 37" i z 3,5 metra oglądam programy i niedosytu nie mam ...
w gościnnym mam Panasonic 50" Viera TX-P50G30E i z 5 metrów ok się ogląda ,
trochę teorii tu http://www.cinematic.pl/wiedza/odleglosc_widza.html
 
Ostatnia edycja:

jery--

New member
Bez reklam
Ja opisałem praktykę i moje spostrzeżenia, a nie teorię. Do zakupu tego TV sposobiłem się ze dwa lata i te zalecane odległości są mi znane doskonale. Wyszło mi że z takiej odległości 46-47" to właśnie idealny kompromis między SD, a HD, do SD trochę za duży, do HD trochę za mały. Poza tym SD można oglądać z pasami po bokach, lub naokoło i masz mniejszą przekątną ;), ja tak oglądam te ze słabszą jakością.
Żałuję że nie kupiłem większego bo jak pisałem do programów w SD nie przywiązuję już wagi, przyjemność oglądania HD na dużym ekranie jest dla mnie istotniejsza.
Mam też możliwość oglądania TV z ok. 4 metrów jakby była "tragedia" na ekranie, ale rzadko z tego korzystam...

pozdrawiam
 

jery--

New member
Bez reklam
Dziwne te odpowiedzi.Link powyżej.Ja zadałem pytanie o odległość od tv 3,5 do 4,5 metra i otrzymałem odpowiedzi że jedynie 55 cali kupować a nawet 60-65 natomiast ani jedna osoba nie polecała 46 cali.Jedno forum a róznorakie opinie.

Ale szymon0018 ma 2,9 m, to jednak bliżej niż u Ciebie dlatego mniejsza przekątna jest proponowana.

pozdrawiam
 

diuczysko

New member
Bez reklam
Ja mam z 2,5 m 42" i jest już obecnie sporo za mały. Następny to minimum 50".
Także celuj w co najmniej 46".
 
I

irek6311

Guest
Ja mam z 2,5 m 42" i jest już obecnie sporo za mały. Następny to minimum 50".
Także celuj w co najmniej 46".
W filmach akcji przy 50" będziesz kręcił głową by nadążyć za obiektem bo oczami nie wyrobisz ...
tak na marginesie to szczerze wątpię że 42" z 2 metrów daje kiepski/mały obraz ... żart jakiś ;)
 

szymon0018

New member
Wow wreszcie dostałem sporo bardzo dobrych odpowiedzi :D

46 cali dałoby wrażenie "wielkiego ekranu", a 42 do tej odległości to po prostu standard... Poczytam jeszcze wasze opinie na ten temat ;)
 

diuczysko

New member
Bez reklam
W filmach akcji przy 50" będziesz kręcił głową by nadążyć za obiektem bo oczami nie wyrobisz ...
tak na marginesie to szczerze wątpię że 42" z 2 metrów daje kiepski/mały obraz ... żart jakiś ;)

Widać, że niektórym pozostały stare przyzwyczajenia, mamy 2012 rok i to jest forum HDTV. Jeżeli tv ma służyć również do filmów HD i mamy przyzwoity sygnał w przypadku telewizji to tv musi być odpowiednio duży. W przypadku moich 2,5m i wspomnianych 50" szału nie będzie, uwierz mi. I na pewno nie będę miał problemów z ogarnięciem wzrokiem. Czasy się zmieniają, obecnie przeciętny rozmiar tv to 50", 40" to już taki standard, poniżej to już maluchy. Z 3 metrów to już można spokojnie oglądać 80" z projektora i nie będzie z tym problemów. Jeżeli ktoś ogląda analogową kablówkę, to wiadomo że nia ma co przesadzać z rozmiarem, ale obecnie w erze programów hd 50" z 2,5m naprawdę nie robi dużego wrażenia, to jest po prostu minimalny tv do takiego sygnału.

Na potwierdzenie wstawiam kalkulator panasonica:
http://www.tinyurl.pl?xSODe0Vy

Przykłady z forum, odległość szacuje na max. 3m :
http://www.hdtv.com.pl/forum/660450-post268.html
http://www.hdtv.com.pl/forum/508974-post167.html
 
Ostatnia edycja:
I

irek6311

Guest
diuczysko mam dużą praktykę z telewizorami i naprawiam różne ...
mogę więc popatrzeć i ocenić jak wielki TV można komfortowo oglądać ,
każdy ma inne przyzwyczajenia i wizje więc nie będę dyskutował o gustach ,
standardy w 2012 płyną od producentów bo chcą zarobić a TV powyżej 42" ceny mają proporcjonalne do wielkości ,
po latach te oglądanie 50" czy 60" TV z 2 czy 3 metrów zaowocuje chorobą oczu ale to nie mój problem a młodego pokolenia co ma manię wielkości .
 

diuczysko

New member
Bez reklam
Myślę, że problemem jest to ile ktoś spędza czasu przed telewizorem. CRT 50 Hz bardziej męczyło wzrok pomimo dużo większej odległości. Dla mnie wielkość to i komfort. Wzrok nie musi się tak skupiać, zwłaszcza na szczegółach przy sygnale hd. Dla mnie tv 50" z 3m to żadna przesada i myślę, że większość doświadczonych użytkowników forum to potwierdzi. Uwierz mi, tu nie chodzi o żadną manię wielkości. Po prostu człowiek się przyzwyczaja i dochodzi do wniosku, że potrzebuje więcej. To nie wynika z standardów producentów, tylko również z wymagań użytkowników. Każdy ma inne oczekiwania, ale jeżeli jesteśmy już na forum HDtv to mamy większe oczekiwania od szarego człowieka, który kupił 32", ogląda z 4m i cieszy się bo ma magiczne "full hd". To jest dopiero marketing.
 
Ostatnia edycja:

szymon0018

New member
Zgodzę się... Jak kupiłem 32 to wydawał mi się z początku za duży! Teraz wydaje mi się strasznie mały i oglądanie na nim mnie męczy...

Planuję 32 dać do kuchni, małą 19 do sypialni, a do salonu 42/46.
 
Do góry