16/9

avidya

New member
Witam, mam male pytanie. Może wydawać się dziwne, ale nurtuje mnie od dluższego czasu.
Otóż telewizory LCD mają format 16/9, i wiem, że większość filmów (choćby na dvd) także jest w tym formacie. To co mnie czasami dziwi to to, że niekiedy film wyświetlany na tv lcd nie wypelnia calego ekranu, lecz jest jeszcze dodatkowo panoramizowany. czy jest to inny format? Czy tak nie powinno być, skoro zarówno film, jak i telewizor są w 16/9?
Bardzo proszę o odpowiedź.
 

timbot

New member
Bez reklam
w błędzie jesteś uważając, że każdy film na dvd jest w formacie 16/9, gdyż wiele jest np w formacie 2,35:1 lub 14:do iluś tam. czyli i tak zostaja czarne pasy góra/dół, z tym, że dość wąskie.
oczywiście może byc tak, że masz nie ustawione w odtwarzaczu dvd wyjscie sygnału 16:9, tylko masz standardowe ustawienie 4:3 i wtedy nawet gdy film na dvd jest 16:9 to odtwarzacz wysyła sygnał 4:3 z duuuzymi czarnymi pasami, a telewizor pasów może nie uciąć (szczególnie przy podłączeniu przez hdmi) i po prostu ten obraz z duzymi pasami rozciągnąć wszerz

jeśli piszesz "niekiedy" to znazcy ze dvd masz dobrze ustawione, a format filmu nie jest 16:9, co prosto sprawdzić na tyle okładki filmu
 

timonek

Member
Bez reklam
Witaj powiem tak po pierwsze sie mylisz co do tego ze wiekszosc filmow jest w formacie 16/9 nie wiem jakie ty filmy ogladasz ja sporo ogladam i bardzo rzadko trafiam na film w formacie 16/9 wszystkie sa prawie w wiekszej panoramie ostatnio nawet i produkcje animowane jest to format 21/9 mozna powieniedz lub inaczej 1:2,35 czyli wieksza panorama i to jest normalne ze na telewizorze bedziesz mial takie pasy jak mozna stwierdzic ze tv nie sa produkowane zeby nie bylo za duzego skoku czy moze z innego powodu w wiekszej panoraamie ale tutaj mozna sobie roznie myslec jak to z tym jest bo i nowe wysokie rozdzielczosci ktore ustalaja tam na gorze tez sa w formacie 16/9 a filmy sa w wiekszyej panoramie i chyba niedlugo beda wszystkie tak wychodzily a jest to juz od dawna sam z tego powodu rezygnuje z kupna tv plazmowego 42 cale poneiwaz majac do tej pory tv 29 cali to ogladajac film w wiekszej panoramie na 42 calach wcale nei bede mial wiekszych postaci na ekranie wiec trzeba sie za czyms wiekszym rozgladaac w moim przypadku, wiec na koniec to jest normalne ze tak bedziesz mial pasy na ekranie mzoesz najwyzej uzyc jakiegos ustawienia jesli posiadasz zeby powiekszyc obraz w pionie ale wtedy stracisz s poro obrazu po bokach tu juz sam mosisz zdecydowac co wolisz ale wedlog mnie zawsze ejst lepiej widzec caly film sadze ze ci pomoglem jak amsz jakies pytanie jeszcez to pisz.
 

avidya

New member
Wielkie dzięki za info, bardzo mi rozjaśniliście sprawę.
Jest to tym bardziej dziwne, że tv 16/9 są teraz bardzo popularne. Może to glupie pytanie, ale dlaczego w takim razie nie pojawiają się telewizory w formatach 21/9? Timonek, dobrze piszesz, że postacie czasami nie są większe na większym ekranie, sam tego doświadczalem, ale jest to dla mnie nadal bardzo dziwne zjawisko :) Kiedyś myślalem, że po to m.in. są takie telewizory, żeby tych pasków nie bylo :)
 

timbot

New member
Bez reklam
ja bym inaczej sie zastanawiał - skoro telewizory 16:9 sa dominujace w kinach domowych, to dlaczego wszystkie filmy nie sa robione w tym formacie?
oczywiscie mozna to tłumaczyć wizją filmowców, ze chca pokazać szerszy obraz, bez kupy nieba na górze i ziemi na dole..... ale jak dla mnie to powinno być i tak wszystko w 16:9, lub z cienkim pasem na dole - na napisy :)
 
Do góry