16:9 full hd upscaling pytan kilka ;)

gooral

New member
cyfra+ (sd)
tv 16:9 full hd (ustawiony w tryb 16:9)
ps3
nagrywarka dvd z upscalingiem do 1080p(przez nia leci c+ do tv)

czemu niektore kanaly z TV sa rozciagniete (za duze na 16:9 jakby je ktos 2x zeskalowal) a inne maja pasy gora/dol - da sie to jakos automatycznie usunac?
to samo filmy dvd i bluraye z ps3 czasami reklamy na filmie leca na pelnym ekranie a pozniej film juz nie (kurde dla tego zmienilem tv z hdready na full hd bo mnie szlag z tym trafial).
da sie to jakos ogarnac? wiem, ze w tv moge "powiekszyc" obraz, ale po pierwsze trace wtedy obraz po bokach po drugie niektore tv z c+ sa idealne (po upscalingu) czyli jak doloze w tv rozciaganie to trace i boki i gore z dolem... nie chce mi sie co chwile zmieniac ustawien..
moze mi ktos napisac czy to ja dusza jestem czy poprostu wiekszosc filmow leci w formacie szerszym niz 16:9 (tv wyswietla mi zawsze, ze sygnal wejsciowy to full hd 1080p)
 

gooral

New member
poczytaj sobie o formatach obrazu, no chyba, ze to jest prowokacja.

no ja wiem, ze teoretycznie tv sa w 4:3 a filmy bluray moga byc w 2.x:1, ale po jakiego grzyba wymyslano HD i 16:9 skoro to wyglada tak samo *owo jak na 4:3?
Ja zrozumialem caly temat z uscalingiem (tutaj dvd) do 1080p tak, ze obraz zostanie rozciagniety tak by wypelnic 1920x1080 (wiem w porownaniu do 4:3 bylby lekko naciagniety na boki)
i tutaj deformacje lub czarne pasy rozumiem
ale film brd w natywnym HD po hdmi do tv z natywnym hd i dalej taka kupa? myslalem, ze albo filmy nagrywaja w 16:9 albo full hd powinno byc 2xxx:1000 by te flimy ogladac.
po co ci 46" jak obraz rzeczywisty to -kilka cm z gory i z dolu?
rozumiem, ze twierdzisz ze TTTM i poprstu trzeba sie przyzwyczaic?
 

NickSon

Member
16:9 to proporcje na potrzeby stacji telewizyjnych !!!
Kinowe to 21:9 (2,39:1) Philips produkuje nawet taki tv :)
Problemy z formatem na kanałach telewizyjnych ma kazdy niestety stacje tv nie mają wspólnych wytycznych i np tvp zawiera już cały obraz 16:9 w sygnale PAL (4:3) tzn zwęża obraz i nie marnuje rozdzielczości (i tak już niskiej) na czarne pasy Ty to odbierasz i telewizor tylko ten obraz rozszerza na boki. Niektóre stacje telewizyjne niestety w format 4:3 wpisują 16:9 bez zwężania czyli musza być pasy wtedy sporo tracimy na rozdzielczości
To się tyczy oczywiście tylko kanałów SD (PAL) na platwormach cyfrowych czy też bezposrednio po antenie.
Na platwormie cyforwej mozesz mieć jeszcze problem ze skalowaniem różnych formatów niektóre telewizory uniemożliwiają zmiany formatu gdy dostają 1080. Tu powinien zadzałać system zmiany formatów wysyłany przez nadawce i urządzenie czyli w tym przypadku tuner cyfrowy powinien przeskalować taki sygnał. NIestety czsami to nie działa albo działa nieadekwatnie do tego co nadaje stacja i obraz z pasami wpisany w 4:3 tuner cyfrowy nam rozszerza tylko na boki i mamy tragicznie rozciągniety obraz. Myślę że niedługo to sie zmieni i wszyscy będą ściskać 16:9 bez pasów w proporcje 4:3 do czasu kiedy nie przejdą z PAL np na HD 720
 

SławekSS

New member
Bez reklam
upscaling to nie to samo co format obrazu.
TV masz 16:9, czyli 1.75:1 filmy mają zazwyczaj 2.35:1 lub 2.4:1 wtedy tylko tv o stosunku boków 21:9 będzie na całym ekranie. Philips takie robi.
philipscinema21x9.jpg

Kazdy inny tv bedzie miał pasy u dołu i u góry.
 

gooral

New member
upscaling to nie to samo co format obrazu.
TV masz 16:9, czyli 1.75:1 filmy mają zazwyczaj 2.35:1 lub 2.4:1 wtedy tylko tv o stosunku boków 21:9 będzie na całym ekranie. Philips takie robi.
Kazdy inny tv bedzie miał pasy u dołu i u góry.

no to wychodzi na to, ze to jedna wielka kupa...
ja rozumiem, ze philips robi takie tv, ale do ciezkiego filmy sa krecone nie tylko przez philipsa czemu innu producenci albo nie zaczna krecic filmow w 16:9 albo sprzedawac tv w 2.xx:1?
juz kij z tv tutaj rozumiem, ale dvd/brd?
 

SławekSS

New member
Bez reklam
skoro filmy powstają w formacie kinowym od zarania dziejów czyli 2.4:1 lub 2.35:1 to dlaczego na BR lub DVD maja wypuszczać je okrojone z obrazu, czyli niekompletne w formacie 1.75:1?
To tak jakby na płycie CD w jednym z kanałów zostawili tylko same basy, a średnie i wysokie wycieli.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
To tak jakby na płycie CD w jednym z kanałów zostawili tylko same basy, a średnie i wysokie wycieli.

bardzo dobre porownanie ! niestety nie do wszystkich dociera.....
bardzo lubie , ba ! jestem wrecz fanem "kinowego rozmiaru", oczywiscie zdarzaja sie dobre filmy w formacie 16:9, ale 1:2.40 ma swoj klimat
 

gooral

New member
bardzo dobre porownanie ! niestety nie do wszystkich dociera.....
bardzo lubie , ba ! jestem wrecz fanem "kinowego rozmiaru", oczywiscie zdarzaja sie dobre filmy w formacie 16:9, ale 1:2.40 ma swoj klimat

no dobrze ja wszystko rozumiem tylko jesli filmy nie pasuja do tv to albo ktos kiepsko filmy nagrywa albo daje d*y przy projektowaniu tv.
 

SławekSS

New member
Bez reklam
Po pierwsze, tv jest do oglądania tv
Po drugie, filmy w formacie kinowym są tworzone do kina, a nie do tv i do oglądania w kinie.
Twoje oburzenie jest nie na miejscu. Jak Ci nie pasuje, to filmy w formacie kinowym oglądaj w kinie, a filmy tworzone dla Tv oglądaj w telewizorze, albo kup sobie projektor i ekran(no ale tu też będziesz miał problem, bo ekrany tez maja różne formaty....hmmm.... Eureka, już wiem, kup sobie tyle ekranów ile jest formatów i rozwijaj dokładnie taki jaki będzie pasował do filmu, wtedy nie będziesz narzekał na pasy).


Pozostaje jeszcze opcja kolorowych wstążeczek do przykrywania pasów.

ps. a w kinie nie przeszkadzają Ci pasy po bokach. Przecież część filmów nie proporcji 2.4:1?
Ekran zasłaniają kotarami i mamy czarne pasy po bokach. tez ktoś dał d....?
 
Ostatnia edycja:

trupi.jad

New member
A właśnie że jego oburzenie jest bardzo na miejscu. Nawymyślają k***a 1000 najróżniejszych formatów a póżniej jest problem z dopasowaniem wszystkiego do wszystkiego :evil: :x Dokładnie to samo tyczy się zapisu dżwięku, też z tysiąc rozmaitych standardów :fool:
Zresztą, nawet śmiesznie to brzmi bo standard z definicji powinien być tylko jeden, ech...
 
Ostatnia edycja:

SławekSS

New member
Bez reklam
A właśnie że jego oburzenie jest na miejscu. Nawymyślają k***a 1000 najróżniejszych formatów a póżniej jest problem z dopasowaniem wszystkiego do wszystkiego :evil: :x Dokładnie to samo tyczy się zapisu dżwięku, też z tysiąc rozmaitych standardów :fool:
Zresztą, nawet śmiesznie to brzmi bo standard z definicji powinien być tylko jeden, ech...
standard czego?
 

trupi.jad

New member
"Skoro filmy powstają w formacie kinowym od zarania dziejów czyli 2.4:1 lub 2.35:1 to dlaczego na BR lub DVD maja wypuszczać je okrojone z obrazu, czyli niekompletne w formacie 1.75:1 ?"


A dlatego że znakomita większość telewizorów jest okrojona z obrazu... teraz kapisz czy jeszcze nie ?
 
Ostatnia edycja:

SławekSS

New member
Bez reklam
"Skoro filmy powstają w formacie kinowym od zarania dziejów czyli 2.4:1 lub 2.35:1 to dlaczego na BR lub DVD maja wypuszczać je okrojone z obrazu, czyli niekompletne w formacie 1.75:1 ?"


A dlatego że znakomita większość telewizorów jest okrojona z obrazu... teraz kapisz czy jeszcze nie ?

Jak to czego ? Jeden standard obrazu i jeden standard dżwięku.
No ale nieee, po co, to byłoby zbyt proste, lepiej utrudniać sobie życie, prawda SławekSS ?
Cóz ja moge odpisać? Przytoczę fakt autentyczny na Wasze oburzenie.
Kiedyś bardzo dawno temu byłem na obozie harcerskim, był tam jeden gość.
W tym czasie w USA powstała super drużyna piłki nożnej o nazwie "Cosmos" która miała zagrac super mecz z drużyną Europy. Gośc ubzdurał sobie , że drużyna europy gra z kosmosem. Za cholere nie dał sobie wytłumaczyć, że tak nazywa się druzyna piłkarska z USA i nie leca w kosmos, bo niby jak.. Chodził i truł jak oni beda grać w tym kosmosie, no to żeśmy mu tłumaczyli, ze wsiadą w statki kosmiczne i poleca grać z kosmosem, gdzieś w przestrzeni kosmicznej.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Chodził i truł jak oni beda grać w tym kosmosie, no to żeśmy mu tłumaczyli, ze wsiadą w statki kosmiczne i poleca grać z kosmosem, gdzieś w przestrzeni kosmicznej.

:D
zabawne sa te pretensje do calego swiata...- "bo mnie oszukuja! zaplacilem za 46" a nie swieca sie wszystkie bo sa pasy..." :D
 

gooral

New member
Po pierwsze, tv jest do oglądania tv
Po drugie, filmy w formacie kinowym są tworzone do kina, a nie do tv i do oglądania w kinie.
Twoje oburzenie jest nie na miejscu. Jak Ci nie pasuje, to filmy w formacie kinowym oglądaj w kinie, a filmy tworzone dla Tv oglądaj w telewizorze, albo kup sobie projektor i ekran(no ale tu też będziesz miał problem, bo ekrany tez maja różne formaty....hmmm.... Eureka, już wiem, kup sobie tyle ekranów ile jest formatów i rozwijaj dokładnie taki jaki będzie pasował do filmu, wtedy nie będziesz narzekał na pasy).


ech widze, ze jestescie strasznie madrzy az z was ta madrosc kipi....
No filmy sa do ogladania w kinie - bravo. A o dvd/brd slyszales kiedys? to do domu czy do kina jest?
Nie przypominam sobie by na jakimkolwiek filmie pisalo, ze jest w "formacie kinowym" za to pisze ze jest w "HD" (czyli 16:9). Dodatkowo bylo by cacy gdyby nie to, ze niektore film jednak dzialaja ok..
Zamiast po ludzku napisac, ze sie nie da bo tak juz jest to tradycyjnie po polsku kazdy sie musi powymadrzac...
Ja rozumiem o czym piszecie tylko najzwyczajniej stwierdzam, ze to granie w *ja z klientami.
To samo wzmacniacze - dzisiaj patrze na yamahe 367 co pisze na metce 5x100W a co z tylu? 280W z sieci pobiera normalnie po co nam elektrownie jak tak prosto 500 z 280 zrobic....

Zreszta nie Twoja wina wiec cala ta dyskusja jest wogole bez sensu. EOT
 
Do góry