1366 a 1024 (panasonic seria X)

destructor

New member
Bez reklam
Witam,

Mam problem w wyborze pomiędzy modelami Panasonica X10Y a X20E 50 cali a być może inną marką w podobnym przedziale cenowym, choć docelowo ukierunkowuję się raczej na jeden z tych modeli (warunki domowe są ok).
Pierwszy ma rozdzielczość 1366x768 a drugi 1024x768. Trochę odpowiedzi uzyskałem od kiki.
Jeśli chodzi o sygnał SD to na obu będzie ok z tego co się zorientowałem.
Jak sprawa będzie wyglądała w przypadku sygnału HD czy FullHD? Czy będą widoczne różnice, choćby patrząc z 1 metra albo i bliżej? Jak z graniem z PC (gry PC, emulacja MAME) czy konsoli jeśli chodzi o jakość obrazu i lagi (nad powidokami się nie rozczulam)?
Jak będzie wyglądała sprawa skalowania jeśli chodzi o czarne pasy i dopasowanie obrazu do ekranu (czy to ruchomego czy zdjęć)? Czy będzie wogóle jakaś różnica czy nie?

Co przemawia za/przeciwko 1366 a co za/przeciwko 1024, pamiętając że tv ma 50 cali?

Podobno były porównywane kiedyś gdzieś na tym forum te rozdzielczości ale nie mogę odnaleźć wątku na ten temat, poza tym technika idzie naprzód, może te 1024 w X20E jest "inne". Nie dają mi spokoju te rozdzielczości, jest to ostatni krok przed pójściem do sklepu i wypłaceniu pieniążków sprzedawcy.

Niektórzy wspominali również coś na temat "buczenia/bzyczenia" tych tv w niektórych egzemplarzach, więc prawdopodobnie nie trzeba tutaj się rozpisywać, chyba że warto tu wspomnieć o czymś kilka słów?

Przede wszystkim chodzi mi o te rozdzielczości.

PS. W przyklejonym temacie o X20E nie znalazłem info na ten temat choć ktoś tam o to pytał (bez odpowiedzi) a przejrzałem każdego posta.
 
Ostatnia edycja:

Majdanek

New member
W końcu 1366x768 to jest panoramiczna rozdzielczość 16:9, a 1024x768 to zwykłą rozdzielczość 4:3.
Ja na twoim miejscu póki jest jeszcze w sklepie brał Panasonica P42X10Y.
Też plusem starszego modelu jest powłoka antyrefleksowa w której niestety nowszy model nie posiada.
 

destructor

New member
Bez reklam
42 za mały ekranik, wiem że będę żałował tak jak to było z monitorem.
Interesuje mnie 50 cali tylko.
Piszesz że 1366 to panoramiczna a 1024 to zwykła, ale przecież ekran jest panoramiczny.

Wyedytowałem info o 50 calach w poprzednim poście.
 

zibite

New member
Moim skromnym zdaniem oglądanie tych modeli o przekatnej 50 " z odległości 1 m i mniejszej jest nieporozumieniem. Jest wówczas wyraźnie widoczna siatka ekranu co nie należy do zbyt ekscytujących widoków i w żadnym wypadku nie upiększa obrazu. Do oglądania plazmy z tak małych odległości niezbędny jest obraz Full HD. No ale to jest tylko moje subiektywne odczucie.
 

destructor

New member
Bez reklam
Nie chodzi mi o to że będę oglądał TV z odległości 1 m tylko jakie są widoczne różnice pomiędzy tymi rozdzielczościami. Telewizory FullHD mnie nie interesują.
 

neutron1

New member
Nie zastanawiaj się zbyt długo tylko bierz 50x10y, wyższa rozdzielczość, powłoka antyodblaskowa, 50x20 jest trochę za bardzo zubożały moim zdaniem w porównaniu do poprzedniego modelu, jedyną jego zaletą jest to że mniej prądu ciągnie. 1024x768 w przypadku 50 cali to jest nieporozumienie kompletne, do SD jeszcze ujdzie ale do HD to jest trochę za mało.
 

destructor

New member
Bez reklam
Widziałem wczoraj panasonica 42 calowego serii X10Y czyli rozdziałka 1024x768, obok LCD 1920x1080, nie pamiętam jaki (pamięć dobra ale krótka) ale ceną znacznie przewyższający X10. Podany był sygnał telewizyjny HD, szczerze nie widziałem różnicy w jakości obrazu nawet z 50 cm chciałem jakieś szczegóły zobaczyć. W AGDRTV był 50X20E ale sygnał był SD (na X20 mi najbardziej pasował, biorąc pod uwagę że dostrojenie wystawionych TV było takie a nie inne), miły pan nie był w stanie mi włączyć sygnału HD czy FullHD gdyż za duży problem dla niego, w ciągu tygodnia mogę przyjść to będą mieć n-kę. Wszystkie LCD miały zapodany sygnał HD/FullHD a na plazmy chyba po złości dali SD. Oczywiście nie obyło się bez "to już ostatnie sztuki tego panasonica", chcąc chyba mi sprzedać kota w worku, choć po ich cenie na pewno był nie kupił - 2999 z przekreśloną ceną 3699 bodajże (a 3 dni temu nie było tych panasoniców, a już tyle sprzedali i już taka przecena). Poczekam ten tydzień.

Jeśli chodzi o tą powłokę antyrefleksyjną to na 42X10Y widać, że ona jest, ale przyjrzałem się wszystkim plazmom w MM stojącym w tym samym rzędzie, łącznie z mega lustrzanym Samsungiem (znów nie pamiętam jakim) i tak były ustawione, że na wszystkich odbijało się oświetlenie MM i pomimo tej powłoki i tak widać to odbijające oświetlenie dobrze (choć oczywiście słabiej niż na pozostałych plazmach), także powłoka jest delikatnie mówiąc taka sobie a a poza tym w panasonicu jeśli dobrze spostrzegłem są jakby 2 szyby dzięki czemu odbijających się światełek MM było 2 razy więcej gdyż każda szyba odbija swoje.
Bez odbić to tylko LCD-ki, choć w jasny dzień to i tak muszę przy moim monitorku przy PC rolety zasuwać, żeby jakieś szczegóły podczas gier widzieć (nie odbija światła ale kolory stają się bardziej "blade").
Także powłoka antyrefleksyjna w tej plazmie nie za bardzo do mnie przemawia a różnica w cenie to około 600-700zł pomiędzy 50X10 a 50X20.

Obsłuchałem tego 50X20 z każdej strony, buczenia nie było a tego mógłbym nie ścierpieć.

Co mi się podoba w X20 względem X10 to ramka nie jest gładka i nie zbiera wszystkich możliwych światełek :)

W google wynalazłem na szybko takie różnice (tlumacz google):
10 do X20
+
+
Audio retur via HDMI (HDMI 2 ver 1,4)
powrót Audio przez interfejs HDMI (HDMI 2 ver 1.4)
Afspilning af AVCHD video via SDXC kortlæseren
Wideo w formacie AVCHD poprzez SDXC IFD
Real Black Drive-system (dybere sort)
Real Black Drive System (głęboka czerń)
DVB-C YouSee godkendt.
DVB-C YouSee zatwierdzone.
Optisk out 5.1
Optyczne 5,1
VIERA link (HDAVI 5) (DVB timer Rec. til Panasonic DVD/HDD optager).
VIERA Link (HDAVI 5) (DVB godzin Rec. Panasonic DVD / HDD).
Også auto skift til HDMI fra anden producent end Panasonic (F.eks Canal Digital HD "Sagem")
Również przełącznik HDMI z auto do innego producenta niż Panasonic (np. Canal Digital HD "Sagem")

÷
÷
ingen VGA indgang
nie wejście VGA
ingen S-video indgang
nie wejście S Video
50" kun 1024x768
50 "tylko 1024x768


Dochodzę do wniosku że przy skalowaniu 1280 do 1024 (76 linii różnicy) to najprościej byłoby wyrzucić (1280/76=16,842) co 16-17 linię, więc czy to będzie zauważalne dla oka? Przy 1920 (1920-1024)=896 więc 1920/896=2,142 czyli wyrzucamy co 2 linię. Przy 1366 dla HD wychodzi powielenie co 15-16 linii a dla FullHD wyrzucenie co 3-4 linii. Tak to sobie obliczyłem w mojej teorii ale w praktyce to by trzeba oba TV postawić obok siebie i takiej praktycznej opinii potrzebuję. A sam czekam na możliwość oglądnięcia w AGDRTV (lub gdzie indziej).

Dzięki kiki, też myślę że różnicy nie będzie.
 
Ostatnia edycja:
Do góry