100 Hz w LCD - czy warto?

scott

New member
mikey2spikey napisał:
ktory LCD bylby najlepszy do kablówki, tzn , który ma odpowiednie wzomcnienie sygnału i czuły tuner...

najlepsze testy można przeprowadzić w sklepach, gdzie do jednego splitera podłączone jest dożo sprzętu - to jest często 'najlepsza' najgorsza kablówka świata :) masz słaby sygnał, masz porównanie...
 

KKuba

New member
Bez reklam
A mnie to coraz bardziej zaciekawia. Mamy w tej sprawie z rewelacyjnym efektem placebo, połącząnym z nawijaniem makaronu na uszy przez Producentów. Jasnym jest, że smurzenie nie ma nic wspólnego z częstotliwościa odświeżania obrazu (to nie plazmy koledzy), jasnym jest także, że odświeżanie nie wpływa na męczenie się wzroku w LCD. Nie przy obecnych matrycach. A tu czytam sobie coraz dziwniejsze rzeczy, jakieś antygrawitacyjne telewizory. :)
Żeby odświeżania miało wpływ na męczenie wzroku czas reakcji matryc musiałby być na poziomie jakiś 4ms (ktoś pisał 2ms - ale mnie wychodzi 4 ms - to i tak teoria) i to przy załozeniu, że polaryzacja ciekłego kryształu po zaniku napięcia przechodzi w stan "black" w tym czasie. Oczywiscie takie telewizory w przyrodzie nie istnieją (deklarowane czasy to z reguły jakiś szary-szary). Przy normalnym czasie reakcji, koło 8ms (mierzonej "jest- nie ma") nie da sie zaobserwować migotania, bo kryształ nie zmieni polaryzacji w takim czasie.
Co ciekawe smurzenia na matrycy 8ms, przy sygnale w PAL też się nie da zauważyć, albo mi mnożenie słabo idzie. Musiałoby pojawić się przejscie biało-czarne kilkanaście razy na sekundę. Co jest oczywiście możliwe, ale jakoś chyba mało prawdopodobne, no chyba, że scena wybuchu nuklearnego, albo lot kuli w Matrixie ;) Oczywiscie sytuacja zmienia się po podpięciu komputera i odpalneniu gry ale to jakby inna bajka.
Natomiast to generalnie świadczy o ogromnym postępie w matrycach LCD, widocznie jakieś inne usprawnienia technologi podnoszą jakość oglądania. Natomiast widać, że napsiać prawdę typu, że w TV jest "nowa głęboka struktutura wafli ciekłokrystalicznych" to jest słabo marketingowe. Lepiej napisać że ten TV ma 100Hz, mimo, że to nic absolutnie nie znaczy. Ale ludzie kupują takie hasła i nawet widzą rzeczy, których nie ma. :) Przepraszam, że się uśmiecham, ale matematyka, a raczej kalkulator jest dość brutalny - polecam sobie wykonać parę mnożeń. Dojdziecie do tych zabawnych efektów co ja.
 
Ostatnia edycja:

jtd

New member
Bez reklam
100Hz to oznacza ze telewizor sam sztucznie doklada klatki do obrazu, tworzy jakgdyby nowa wersja np programu lub filmu, gdzie takie klatki nie istnialy, poprostu telewizor je tworzy:) taka mala montarzownia w telewizorach.
 

KKuba

New member
Bez reklam
Może i coś tworzy, ale tego nie wyswietla. Własnie o to chodzi z placebo. Wykonaj sobie mnożenie 8ms*100. Wyjdzie Ci właśnie nonsens - to jest coś prawie zbliżone do 1 s. Przy 120Hz to jest już jest równe 1. To by było przy załozeniu, że polarazacja kryształu trwa... nic. Pamietajcie, że to 8ms to czas dojścia panelu do prawidłowego koloru. Czyli prawidłowy obraz jest wyświetlany przez 0s. Znaczy osiagamy stan i ten stan natychmiast zanika - przechodzimy od razu w drugą klatkę. PAL zakłada 50 klatek czyli 20ms na klatkę. Jak widać 100hz na matrycy LCD to jakaś bzdura. No chyba, że mi kalkulator źle liczy. ;)
A, widzę, że jeszcze źle policzyłem drugą rzecz. Efekt smużenia przy materiale 50z też nie wystąpi. Wydaje mi się, że oko ludzkie nie da rady z zauważeniem przejścia przy 8ms, co daje 12ms na poprawną barwę. Nie jestem okulistą, ale tak na oko właśnie to nie mamy szans na zobaczenie smugi w PAL. Jeśli panel robi to szybciej to już będzie to absolutnie niemożliwe - 6ms to 14 ms poprawnej barwy. Co ciekawe moim zdaniem podnoszenie częstotliwosci odświeżania może... pogorszyć jakość obrazu. Policzcie sobie co się dzieje. Ja nie twierdzę, że nowe panele LCD nie są lepsze - ja tylko twierdzę, że 100Hz mie ma z tą poprawą nic wspólnego.
 
Ostatnia edycja:

scott

New member
jtd napisał:
100Hz to oznacza ze telewizor sam sztucznie doklada klatki do obrazu
Tak jest. Analizując sąsiednie klatki wykonuje pośrednią pomiędzy nimi, dając tym samym dużo większą płynność ruchu.
 

KKuba

New member
Bez reklam
Panowie - chyba się kompletnie nie rozumiemiemy. Jeszcze raz - technologia paneli LCD jest zasadniczo odmienna od CRT i Plazm. Tam pojawia się problem nie świeciących pikseli. Przy 50 klatkach na sekundę obraz "mruga" bo pojawiają się okresy, kedy luminofor nie świeci. Podniesienie odświeżania do 100Hz ma na celu zapobieżnenie temu zjawisku. Rzeczywiscie pojawiają się dodatkowe klatki wstawiane przez elektronikę, co poprawia całą stabilność obrazu. Co dobre dla CRT i PLAZM jest całkowicie pozbawione sensu dla LCD. Wyliczenia matematyczne dlaczego macie powyzej. Może sobie generować telewizor i 100 dodatkowych klatek tylko i ich nie wyswietli. Bo czas rekacji panela oraz czas reakcji oka ludzkiego jest wielkością stałą. Po prostu panel LCD z definicji ma pewną bezwładność i podnoszenie częstotliwości jest zbedne (nic w nim nie mruga - świetlówka czy też diody świecą cały czas), a wręcz moze być szkodliwe przy zbyt niskim czasie reakcji panelu. Kombinacja wysokiej częstotliwości i za małego czasru reakcji panelu to idealny przepis na smugi na ekranie. Po chwili zastanowienia dojdziecie dlaczego...
 
Ostatnia edycja:

jtd

New member
Bez reklam
Nie masz zupelnie racji, 100Hz w CRT i LCD to dwie zupelnie rozne technologie. To, ze nazwali to 100Hz to tylko czysty marketing.:cool:
 

KKuba

New member
Bez reklam
Ależ oczywiscie, że mam racje. To jest czysty marketing - ta technologia tylko sie nazywa 100Hz, ale to nie jest to o czym piszą przedmówcy. Napisałem to 5 postów wyżej. To jest diabli wiedzą co, ale tylko się nazywa 100Hz - placebo. Mój wywód pokazał, że to jest jakaś tam nazwa, niewiele mająca wspólnego z odświeżaniem ekranu.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...moze jednak poprzednicy mają rację (na wzór wstawiania dodatkowych klatek, jak w jakiś poprawiaczach w CRT)????

Najprościej:
a/ zostawić matrycę w spokoju
b/ daj np na zewnątrz TV ten układ 100Hz (z wstawianiem klatek posrednich) do jakiegoś STB i niech sobie robi , co do niego należy
c/ teraz tak podaj na TV = czyli TV LCD otrzymuje całkiem inny sygnał niz jest u dostawcy (za sprawą STB).
d/ czy się coś zmieni, jak wmontujesz STB do takiego TV ???
(matryca niech sobie pracuje jak kiedyś - tylko informacja jest inna).


Pozdrawiam .;)
 

bluray

Banned
Wystarczy zrobic taki experyment na Sharpach Aquos:
na stopklatce obrazu bardzo szczegółowego zadajcie tryb "i" interlese i
po chwili przełączcie na tryb "p" - progressive. Oczywiście gdy żródłem jest sygnał 1080i ( np. PS3.).
tryb "p" to właśnie wstawianie dodatkowych klatek.
Poprawia znacznie szczegółowośc i eliminuje zakłucenia.
Mam także wrażenie, że zmiejsza smużenie w LCD poprzez wymuszenie wygaszania.
Nie ma więc wątpliwości, że na dużych ekranach ( min. 46") widz znaczącą poprawę obrazu.
I kolejna prośba do KIKI:
zrób taki test bo sprzęt masz.
Opisz spostrzeżenia.
 

KKuba

New member
Bez reklam
Masz rację, ale to znaczy, że poprzednicy nie maję racji. :) To znaczy, że 100Hz to pic na wodę fotomontarz, bo w istocie panel wyświetla tyle sama klatek, z tą sama częstotliwością. Tyle, że nie tych samych... :) Od początku pisałem, że ta nazwa to jakaś fikcja, a nikt mi nie wierzył. Ani to częstotliwość odświerzania, ani nic wspólnego ze smurzeniem (to już zgaduje - nie jestem pewien). Teraz dochodzimy wszyscy do tego samego wniosku, że to jest fikcja, tylko próbujemy zgadnąć co to tak naprawdę jest. Zapewne masz racje to jest jakiś sposób obróbki sygnału, ale... przed wysłaniem na panel LCD. Naprawdę ta nazwa to czysty marketing... :)
 

scott

New member
KKuba napisał:
tylko próbujemy zgadnąć co to tak naprawdę jest (...)
Nie ma sensu zgadywać, trzeba iść do sklepu, postawić obok siebie zwykle LCD i 100 Hz i wnet wszystko się wyjaśni. To na szczęście różnica, którą widać gołym okiem : )))

Jak już pisałem wcześniej - dla LCD system 100 Hz polega na wstawianiu klatek pośrednich pomiędzy zwykłe klatki (otrzymywane ze źródła), tak że płynność obrazu ulega znacznej poprawie.

Przy okazji, ponieważ dotyczy to nowych szybkich matryc, mniejsze jest również smużenie (które samo z siebie nie wynika ze 100 Hz). 100 Hz -> 10 ms co dziesięć milisekund zmienia się obraz. To poprawia płynność ruchu obiektów na filmie.

Krótki czas reakcji np. 2 ms (rzeczywiste) powoduje że nie widać smużenia.
Jeżeli obraz zmienia się co 10 ms w krótkim czasie (2 ms) mamy obraz bez smużenia i bardzo płynny.
 
Ostatnia edycja:

KKuba

New member
Bez reklam
A już tak na zupełnym marginesie jeśli 100Hz to jest wstawianie dodatkowych klatek - w co przyznam wątpie (Bo są LCD z odświeżaniem 120Hz - naprawdę nie mam pojecia co to jest technicznie), to ta nazwa byłaby kompletnie myląca. W CRT i Plazmach ta technologia nazywa Progresive scan dla źródeł RGB, a dla dla PAL są różne nazwy (np u Philipsa PixelPlus). I to jest dodatkowy argument, że mamy do czynienia z czymś innym na LCD. Podtrzymuje, że nie mam pojecia co to znaczy to 100Hz, bo na pewno nie to co się na pierwszy rzut oka wydaje, to nie jest częstotliwość odświerzania. Poczytałem sobie materiały Samsunga prasowe - Samsung rzeczywiscie twierdzi, że wstawia klatkę pośrednią, w co jednak nie bardzo wierzę.I to z powodów liczbowych, o których pisałem. To generalnie jakieś wyzsze triki... ;) Ale nie chce mi się zgadywać, ważne, że lepiej wygląda nawet jak kręcą na całego. ;)
 
Ostatnia edycja:

jtd

New member
Bez reklam
Slowo odswierzanie mozna tez wlozyc pod 100Hz, bo jesli ida klatki, jedna po drugiej, to jak znika jedna i na nia wchodzi druga to mozna to tez nazwac jakims odswierzaniem obrazu, ale takim troche innym, wiec niezupelnie slowo odswierzanie nie pasuje do tego problemu.:cool:
 

hojlo1

New member
Bez reklam
....przypominam o lutowym "Chipie" (jeśli się nie mylę):
- tam jest i o"czarnych "klatkach (co nadmienia bluray)
- czy o eksperymentach Philipsa ze zmiennym oświetleniem...
 

scott

New member
KKuba napisał:
naprawdę nie mam pojecia co to jest technicznie (...) na pewno nie to co się na pierwszy rzut oka wydaje, to nie jest częstotliwość odświerzania (...) nie bardzo wierzę.I to z powodów liczbowych, o których pisałem (...)

Chłopie, idź do sklepu i sam zobacz. Kalkulator wyłącz :)
 

RolphusX

New member
KKuba napisał:
A już tak na zupełnym marginesie jeśli 100Hz to jest wstawianie dodatkowych klatek - w co przyznam wątpie (Bo są LCD z odświeżaniem 120Hz - naprawdę nie mam pojecia co to jest technicznie), to ta nazwa byłaby kompletnie myląca. W CRT i Plazmach ta technologia nazywa Progresive scan dla źródeł RGB, a dla dla PAL są różne nazwy (np u Philipsa PixelPlus). I to jest dodatkowy argument, że mamy do czynienia z czymś innym na LCD. Podtrzymuje, że nie mam pojecia co to znaczy to 100Hz, bo na pewno nie to co się na pierwszy rzut oka wydaje, to nie jest częstotliwość odświerzania. Poczytałem sobie materiały Samsunga prasowe - Samsung rzeczywiscie twierdzi, że wstawia klatkę pośrednią, w co jednak nie bardzo wierzę.I to z powodów liczbowych, o których pisałem. To generalnie jakieś wyzsze triki... ;) Ale nie chce mi się zgadywać, ważne, że lepiej wygląda nawet jak kręcą na całego. ;)

Witam
Link do technologii 100Hz JVC - Clear Motion Drive

http://jdl.jvc-europe.com/site/de/lcd/feat1.html#feat01_06

aktualnie obecna w JVC 37M70.

Pozdrawiam
 

jtd

New member
Bez reklam
Tak, wszystko sie zgadza, ale co ciekawe, zauwazylem ze ta technologia jest jeszcze nie dopracowana w pelni. Otoz na obrazach w LCD 100 Hz, kontury wszystkich przedmiotow maja taka mala jasna otoczke, niczym obramowke gdzies na 1 mm. Powinni to poprawic.
 
Do góry