5.1 modne na głębokiej prowincji - dyskusja

na czym i jak słucham muzyki stereo / na czym wolałbym słuchać


  • Total voters
    0

rafix01

Member
Bez reklam
A mnie się ostatnio spodobało pewne stwierdzenie redaktora miesięcznika Hi-Fi i Muzyka (przy okazji testu kolum) tak napisał:
[...] (chociaż wieść niesie, że 5.1 modne jest już tylko na głębokiej prowincji.)

Też to czytałem i też mi się spodobało, bo to właściwie prawda ... wg mnie nastąpił przesyt kinem i dźwiękiem dookólnym, więc coraz więcej osób wraca do starego, poczciwego stereo !
Dla mnie wystarczy stereo, bo jak idziesz na koncert, to nie ma kolumn dookoła, tylko scena i kolumny są z przodu, i tak też słucham muzyki w domu.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Chyba zartujesz. Jak moze nastapic przesyt dzwiekiem dookolnym w kinie, jak to nierozerwalna czesc
tej materi, nikt nie wraca w kinie z 5.1 do 2.0, bo to idiotyzm!

Co do koncertow, widac ze nie byles nigdy na koncercie, bo wlasnie tam slychac wszystko dookolnie!
Nie czytalem tez wypocin redaktorzyny i nie wiem czy nie wyrwane z kontekstu bo calosc moze miec sens, ale za sam tak idiotyczny tekst o prowincji i dzwieku dookolnym, dla mnie autor co to wypocil jest zerem.

Zapomniales jeszcze o spiewajacym,krzyczacym tlumie ktory tez klaszcze i calej tej atmosferze dzwiekowej ktora cie otacza wlasnie na koncercie.
Slyszales koncert Frediego na Wembey i klaszczacy tlum w rytm Radio Gaga, jakie stereo jest sie w stanie do tego zblizyc?
Wystarczy wybrac sie na koncert Metalliki, Rammsteina aby wiedziec ze bez dobrego 5.1 w domu nie zblizysz sie do tego co mozna poczuc na wlasne skorze live na koncercie.
Do koncertow tylko i wylacznie dzwiek dookolny w dobrym gestym wydaniu BR i ciarki chodza.
Porownywanie koncertow 2.0 vs 5.1 ma sie tak samo jak filmow.
Stereo tez slucham dla jasnosci ale tam gdzie stereo ma oczywista przewage.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Również nie zgadzam się z opinią "chociaż wieść niesie, że 5.1 modne jest już tylko na głębokiej prowincji". To wszystko zależy co się więcej słucha/ogląda. Wiadomo, najlepiej by było gdyby były ampli do KD przystępne cenowo, które równie dobrze by zagrały jak wzmak stereo. A tak to trzeba kombinować i iść na kompromisy (ampli z pre out, oddzielny zestaw stereo lub ampli KD który powiedzmy lepiej radzi sobie w stereo od innych amplitunerów KD) Ja osobiście mam bogatą kolekcję filmów i nie wyobrażam sobie oglądania np "Transformers" na zestawie stereo. Oczywiście muzyki też lubię posłuchać, no i tu trochę mi brakuje dobrego wzmaka. Tak więc jak ktoś słucha więcej muzyki to zamieni amplituner KD na zestaw stereo, a jak ktoś ogląda więcej filmów to co najwyżej będzie wymieniał kable, kolumny czy ampli aby ta muzyka też jakoś w miarę cieszyła, ale na pewno nie zrezygnuje z 5.1.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dlatego znajac zycie zaznaczylem ze tekst redaktorka byc moze wyrwany z kontekstu :krol:
Co nie zmienia sensu, bo twardo trzeba powiedziec ze 5.1 a jeszcze lepiej 7.1 i dalej, to podstawa
w materiale ktory jest do tego stworzony i zadna powracajaca rzekoma moda niema tu nic do rzeczy i nic niczego nie zastapi.
Dodam, jezeli juz mowimy o doznaniach to uzupelnic film akcji mozna dodatkowo specjalnym "wibratorem", ktory mocujemy do sofy a ten podlaczamy pod suba i mamy doznania cielesne przy kazdym filmie jak tylko sub sie budzi do zycia. To tak w temacie bodzcow jakie mozemy dodatkowo sobie zafundowac nie ruszajac sie z domu.

Deimos: wrzuc fotki swojego sprzetu lepiej.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

rafix01

Member
Bez reklam
Chyba zartujesz. Jak moze nastapic przesyt dzwiekiem dookolnym w kinie, jak to nierozerwalna czesc
tej materi, nikt nie wraca w kinie z 5.1 do 2.0, bo to idiotyzm!

Co do koncertow, widac ze nie byles nigdy na koncercie, bo wlasnie tam slychac wszystko dookolnie!
Nie czytalem tez wypocin redaktorzyny i nie wiem czy nie wyrwane z kontekstu bo calosc moze miec sens, ale za sam tak idiotyczny tekst o prowincji i dzwieku dookolnym, dla mnie autor co to wypocil jest zerem.

Zapomniales jeszcze o spiewajacym,krzyczacym tlumie ktory tez klaszcze i calej tej atmosferze dzwiekowej ktora cie otacza wlasnie na koncercie.
Slyszales koncert Frediego na Wembey i klaszczacy tlum w rytm Radio Gaga, jakie stereo jest sie w stanie do tego zblizyc?
Wystarczy wybrac sie na koncert Metalliki, Rammsteina aby wiedziec ze bez dobrego 5.1 w domu nie zblizysz sie do tego co mozna poczuc na wlasne skorze live na koncercie.
Do koncertow tylko i wylacznie dzwiek dookolny w dobrym gestym wydaniu BR i ciarki chodza.
Porownywanie koncertow 2.0 vs 5.1 ma sie tak samo jak filmow.
Stereo tez slucham dla jasnosci ale tam gdzie stereo ma oczywista przewage.

O ile pamiętam to autorowi chodziło o dźwięk 7.1 i 9.1 i dlatego napisał o tym 5.1 że na prowincji

Zgadza się, to miał na myśli. Niektórzy jednak zrozumieli to na opak:hihi:

no nie wiem, kto zrozumiał na opak :hihi:

Zwróćcie uwagę, że artykuł pochodzi z gazety HI-FI Muzyka, gdzie mowa jest o muzyce a nie o filmie !!! czyli mowa o stereo, a hi-fi znaczy (wg google) "termin określający reprodukcję dźwięku o jakości bardzo zbliżonej do oryginału" to po pierwsze ...

wg mnie, autor wcale nie miał na myśli systemu 7.1 czy 9.1 bo testował system stereo (para kolumn, wzmak stereo + odtwarzacz CD) i podejrzewam, że wcale go takie systemy nie interesują do słuchania muzyki stereo.
Autorowi chodziło wg mnie o to, że coraz więcej ludzi rezygnuje ze słuchania dobrej jakości muzyki stereo z odtwarzaczy dvd/blu-ray i amplitunerów kina domowego i wraca do korzeni, czyli wzmaków stereo i odtwarzaczy CD lub gramofonów, stąd wzmianka o 5.1 na prowincji (w domyśle chodziło na 99% o wszelkiego rodzaju zniekształcacze dźwięku DSP typu rock live, 5ch stereo, hall, dts neo itp.)

Zwróćcie uwagę na opisy odsłuchów, jest mowa o przestrzeni, brzmieniu, tonacji itp. i o to chodzi w muzyce, aby oddać ją jak najbardziej zbliżoną do tego co nagrali w studio.

Nie zastanawialiście się, dlaczego firmy wracają i ulepszają z powrotem sprzęt stereo?! A właśnie dlatego, że już elektroniką 5.1 nie da się słuchać hi-fi (czyt. stereo) bo taką lipę nam wciskają w postaci tanich ampli AV naszpikowanych gadżetami i jeszcze tańszymi odtwarzaczami blu-ray.

Zastanówcie się jeszcze dlaczego płyta analogowa jest droższa od CD?
Bo coraz więcej ludzi woli słuchać jakości i realnie rozstawionych muzyków na scenie i w przestrzeni, tak jak stali w studio nagraniowym a nie hałasu dookoła głowy przy użyciu DSP lub remasterowanych starych kapel do sztucznego dźwięku 5.1

armanig,
1. dźwięk dookólny w kinie jak najbardziej i nawet ja nie mam zamiaru przesiadać się z 7.1 do 2.0, tyle tylko, że jak wyżej pisałem, autor i ja mówimy o muzyce stereo z płyt CD a nie filmie czy SACD. Przy okazji, SACD też wielkiej furory nie zrobiło, a stereo ciągle jest i to w coraz lepszych klockach,

2. obawiam się, ża na prawdziwym koncercie to ja już byłem, jak Ty jeszcze nie wiedziałaś co to jest półnuta.

3. mam ze trzy koncerty na dvd (5.1) i dwa na blu-ray U2 360 i Armin'a Mirage ... i też klaszczą, są lasery itp. jest fajnie obraz HD, dużo hałasu i mało muzyki, nagle gitara gra z prawej za plecami a gitarzystę jednak widzę przede mną na ekranie ... dla mnie to jest nienaturalne. Co innego w filmie, leci helikopter z tyłu w głośnikach, więc na ekranie go nie ma i to jest naturalne, bo również w rzeczywistości jest tak, że go przecież nie widzę, bo jest za plecami, ale słyszeć go słyszę ...i to jest naturalne :)

4. ja ci powiem, że dobrze nagrana płyta CD + odpowiednia elektronika, też Ci spowoduje ciarki (piszesz, że słuchasz stereo, gdzie ma oczywistą przewagę, to powinieneś wiedzieć/słyszeć i o to mi chodziło),

5. wypociny redaktorzyny masz na końcu mojego postu.

REASUMUJĄC całą burzę:

mi chodzi i pewnie redaktorowi też chodziło, że muzyki stereo słucha się ze wzmaka stereo + odtwarzacza CD + płyty CD a nie z gadżetów 5.1

i dla jasności: filmy jak najbardziej od 5.1 wzwyż, natomiast efekciarskie koncerty na blu nie są dla mnie

takie jest moje stanowisko, które realizuję w domu (muza 2.0 z CD, film 7.1 z blu-ray) :)

strona nr 65 (prawy dolny róg artykułu)
http://www.monitoraudio.pl/testy/hifiim_012012_MA_GX100.pdf

EDIT:
Deimos: wrzuc fotki swojego sprzetu lepiej.

są w temacie
 

rafix01

Member
Bez reklam
Jako, że ostatnio stwierdzenie "5.1 modne na głębokiej prowincji" wywołało lekkie emocje na forum :) na końcu posta zamieszczam link do testu, gdzie stwierdzeie to padło. (str. 3(65), prawy dolny róg artykułu).

Proszę, aby usunięte wpisy z tematu "nasze zestawy" (nt. 5.1 i prowincji) wróciły do tego wątku, aby forowicze nie musieli pisać drugi raz tego samego :)

EDIT rafix01:
posty wróciły, są to posty od #1 do #8 :)

!!! Zapraszam do dyskusji, w temacie jak interpretujecie i dlaczego akurat tak :) stwierdzenie autora testu o 5.1 i prowincji, czyli co autor miał na myśli, tylko na spokojnie :)

Dalej, napiszcie, kto, jak i na czym słucha lub wolałby słuchać muzyki stereo czy może jest mu to bez różnicy ważne, że gra.

ankieta (instruckja):

Prośba do klikających w ankiecie: jeśli zaznaczacie opcję "pasuje mi tak, jak obecnie słucham" to kliknijcie również, jak obecnie słuchacie :)

1. ankieta jawna,
2. można zaznaczyć kilka opcji,
3. zaznaczcie proszę, jak wolelibyście słuchać lub że pasuje tak jak jest :)

czyli, ja zaznaczyłem tak:

odtwarzacz cd + wzmacniacz stereo
stereo słucham dwukanałowo / np. pure direct
pasuje mi tak, jak obecnie słucham


Zakładam, że wszyscy filmy wolą oglądać w systemie od 5.1 wzwyż, więc ten temat pomijam :) (raczej nikt filmów w 2.0 już nie ogląda mając KD w domu)


http://www.monitoraudio.pl/testy/hifiim_012012_MA_GX100.pdf
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jako, że ostatnio stwierdzenie "5.1 modne na głębokiej prowincji" wywołało lekkie emocje na forum :) [...]
Proszę, aby usunięte wpisy z tematu "nasze zestawy" (nt. 5.1 i prowincji) wróciły do tego wątku, aby forowicze nie musieli pisać drugi raz tego samego

Tez prosze o wrocenie moich wpisow, piszac trace swoj czas a ten bardzo sobie cenie, nie jest to fajne aby wartosciowa dyskusja nagle znikala, owszem moze i dzial nie do konca ale warto dopisac gdzie posty zostaly przeniesione. Szanujmy sie troche, forum ma zyc.
 

mietka

New member
Mogłeś jeszcze postawić pytanie ilu głośników używasz 5.1 7.1 9.1
według mnie system 5.1 jest najczęściej wykorzystywany
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wszystko zalezy od materialu i od upodoban.
Dla przykladu takie "Yello" na cd, tylko w stereo, profanacja jest zapuszczanie tej plytki
przepuszczonej przez procesory dzwieku na 5.1
Ale juz np. HD radio niekoniecznie, istotne jest jak nasze DSP w ampli "rozlozy"
dzwiek, nie jestem purysta i takze slucham zrodla stereo na 5.1 -zestawie.

Sa kawalki trance/techno itp. gdzie przynajmniej moim zdaniem sygnal stereo zyskuje
przestrzen wgledem stereo, zapuszczony przez jeden z trybow dsp. W tym kojnkretnym gatunku muzycznym nie jest przynajmniej dla mnie tak istotne.

Co innego nagrane zrodlo w 2.0 i drugie wydanie BR 5.1, tutaj zdecydowanie odpalam ampli i wybieram 5.1 .
 

bluray

Banned
Ankiety nie wypełniam bo już od kilku lat nie słucham stereo.
Stereo w naturze nie istnieje.
Format wymyślony wyłącznie z powodu niewydolności procesorów w latach 60-tych.

Że przypomnę: pierwsze dwa LP The Beatles były w MONO.
 

Deimos

Banned
Kolego rafix01,ja mailowo pytałem o to redaktora z HI-FI i Muzyka i jest tak jak napisałem powyżej. Chodziło mu o systemy powyżej 5.1.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
rafix01;765584 [B napisał:
armanig[/B],
1. dźwięk dookólny w kinie jak najbardziej i nawet ja nie mam zamiaru przesiadać się z 7.1 do 2.0, tyle tylko, że jak wyżej pisałem, autor i ja mówimy o muzyce stereo z płyt CD a nie filmie czy SACD. Przy okazji, SACD też wielkiej furory nie zrobiło, a stereo ciągle jest i to w coraz lepszych klockach,

2. obawiam się, ża na prawdziwym koncercie to ja już byłem, jak Ty jeszcze nie wiedziałaś co to jest półnuta.

3. mam ze trzy koncerty na dvd (5.1) i dwa na blu-ray U2 360 i Armin'a Mirage ... i też klaszczą, są lasery itp. jest fajnie obraz HD, dużo hałasu i mało muzyki, nagle gitara gra z prawej za plecami a gitarzystę jednak widzę przede mną na ekranie ... dla mnie to jest nienaturalne. Co innego w filmie, leci helikopter z tyłu w głośnikach, więc na ekranie go nie ma i to jest naturalne, bo również w rzeczywistości jest tak, że go przecież nie widzę, bo jest za plecami, ale słyszeć go słyszę ...i to jest naturalne :)

4. ja ci powiem, że dobrze nagrana płyta CD + odpowiednia elektronika, też Ci spowoduje ciarki (piszesz, że słuchasz stereo, gdzie ma oczywistą przewagę, to powinieneś wiedzieć/słyszeć i o to mi chodziło),

5. wypociny redaktorzyny masz na końcu mojego postu.

REASUMUJĄC całą burzę:

mi chodzi i pewnie redaktorowi też chodziło, że muzyki stereo słucha się ze wzmaka stereo + odtwarzacza CD + płyty CD a nie z gadżetów 5.1


Nie rozumiem o co cala burza.
Sprawa jest prosta, material z cd slucham na stereo, mam troche plyt i nie przepuszczam ich przez ampli bo to profanacja, z tym ze jak wspomnialem czesto slucham chociazby radia internetowego i tam owszem zdarza sie ze wole efekciarsko jak audiofilsko, od muzyki elektronicznej ktora zapuszczam od czasu do czasu z radia nie oczekuje brzmienia audiofilskiego o ile sluchanie radia moze byc audiofilskie. No ale to nie istotne.

Rozmowa glownie tyczy sie sluchania koncertow na systemie stereo, tutaj ja zdecydowanie wybieram 5.1. (czyli wersje wydania 5.1/7.1 na naszym systemie 5.1/7.1)
Piszesz ze slyszysz gitare za plecami a gitarzyste widzisz przed soba.

To ja Ci proponuje sluchania wydan studyjnych i nie bedziesz mial wiecej dylematow, tutaj stereo
jak znalazl i sam tak wydanego materialu chetnie slucham. Z tym ze ja bylem na wielu duzych koncertach i mam calkowicie inne odczucia.
Koncert to widowisko i wielkie show!, nikt nie idzie tam delektowac sie audiofilskim brzmieniem, naglosnienie rostawiane jest na calej arenie, stosowane sa linie opozniajace, slychac krzyczacy/spiewajacy tlum i powiedzmy ze podobnie zapuszczajac dobre wydanie mam w domu, wierz mi!
Dla Ciebie jest to nienaturalne jak napisales, dla mnie wlasnie to jest najblizsze naturalnosci.
Nigdy zadnego koncertu na jakim bylem nie chcialbym odsluchac w wydaniu stereo, wiedzac ze jest takze dobre wydanie 5.1.
Mam kilkanascie koncertow i sporo z tych wydan zapiera dech w piersiach, tylko i wylacznie za sprawa 5.1!

Piszesz takze ze dobrze wydana plyta stereo takze spowoduje ciarki, jestem tego samego zdania,
ja nie jestem przeciwnikiem stereo, tylko odnosze sie do tematu w ktorym zostaly porownane odczucia z koncertow wydanych na 5.1 i 2.0. Mam znajomego audiofila ktory ma sprzet za 120tys., wiem co to jest dobre stereo ale powyzej pewnej kwoty ja juz tego nie czuje, na szczescie.

Podsumowujac i tutaj chyba sie zgadzamy z malym wyjatkiem co do koncertow:
Plyta CD (stereo) do tego wzmacniacz i player cd.
Plyta wielokanalowa (w tym szczegolnie koncerty!) do tego player BR i amplituner
To jest moje zdanie.

Ps. Piszesz takze ze jak Ty byles na prawdziwym koncercie, to ja niewiedzialem co to jest polnuta,
byc moze chociaz nastolatkiem juz od dawien dawna nie jestem, ale jak to bylo tak dawno to byc moze to byl koncert Czerwonych Gitar na Woronicza :-D , i nie wiesz jak sa realizowane koncerty
na swiatowym poziomie przynajmniej w ostatnim 20-leciu i nie mam tu na mysli Edyty Gorniak.. :)
 

pro_fill

New member
Bez reklam
[...]
Zakładam, że wszyscy filmy wolą oglądać w systemie od 5.1 wzwyż, więc ten temat pomijam :) (raczej nikt filmów w 2.0 już nie ogląda mając KD w domu)[...]
więc jestem rodzynkiem. może nie mam kina z prawdziwego zdarzenia, bo filmy oglądam z dysku multimedialnego i płyt, które kręci mi PS3, ale oglądam je właśnie w stereo.

i kolejne stwierdzenie:
bo mało kto ma warunki na więcej niż 5.1 hehe
nie mierz wszystkich własną miarką. zapewniam cię, że warunki na obecna chwile mam lepsze niż nie jeden forumowicz, który na powierzchni połowy tego co mam obecnie wciskają nawet 7.1 - z checią przeglądam wątek "nasze zestawy", aby pośmiać się, że np. kolumna stoi prawie w drzwiach, że prędzej się potkniesz o nią, niż ominiesz.

każdy ma własne priorytety i 10 lat temu "musiałem" mieć zestaw kina. obecnie nie mam czasu, są inne priorytety.
ja na to patrzę w taki sposób: ktoś, kto nie może sobie na wiele pozwolić dokonuje zmian w swoim otoczeniu w miarę własnych możliwości - jednemu łatwiej zmienić samochód, innemu kino domowe, a jeszcze innemu żonę.

ja mam inne priorytety i związane z budową - kto się budował, ten wie, ile tygodniowo "zestawów kina domowego" się wydaje, a kto umie liczyć, ten wie ile pochłonie 195 m kw. pow. użytkowej [ok. 250 m kw. pow. płaskich].

jedni cieszą się ze zmiany subwoofera, inni z kupna telefonu.
a ja mówię: cieszmy się z tego co mamy, są tacy co mają zdecydowanie mniej.

pozdrawia rodzynek, który nadal filmy, koncerty gdy tylko ma czas [jak go znajdzie] to słucha w systemie 2.1 :mrgreen:
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
pro fill już się tak nie chwal ;D nie chcesz zestawu 5.1 to nie masz proste mimo, że możesz mieć warunki, a ja bym chciał na przykład 7.1 ale nie mam i na razie nie będę miał bo nie mam warunków w pokoju na to, więc muszę być zadowolony z 5.0 a każdy cieszy się z czegoś innego, kiedyś możesz powiedzieć, że 9.2 zestaw Cię nie kręci już. Nie wiem czemu czujesz się uderzony skoro chodzi mi o warunki w pomieszczeniu a nie finansowe i nie wiem dokładnie o co Ci chodzi ;p. Przepraszam skoro czujesz się urażony, porównany do mnie, moich warunków i ogólnie do niższej klasy społecznościowej, masz prawo czuć się lepszy, a ja mam prawo mieć własną opinie i stwierdzenie zaczerpnięte z doświadczenia i otoczenia, znam masę ludzi co nie rozbudowuje swojego kina bądz stereo bo nie mają na to warunków. Zresztą powinieneś się cieszyć temat widać jaki jest "5.1 modne na głębokiej prowincji", więc się ciesz nie jesteś w głębokiej prowincji to ja jestem bo mam kino i co najlepsze to jestem jeszcze w głębszej prowincji, typowy wieśniak bo nawet nie mam 5.1 tylko 5.0. Jesteś GORĄ
 
Ostatnia edycja:

rafix01

Member
Bez reklam
Prośba do klikających w ankiecie: jeśli zaznaczacie opcję "pasuje mi tak, jak obecnie słucham" to kliknijcie również, jak obecnie słuchacie :)

Kolego rafix01,ja mailowo pytałem o to redaktora z HI-FI i Muzyka i jest tak jak napisałem powyżej. Chodziło mu o systemy powyżej 5.1.

skoro tak piszesz, to się wyjaśniło, co autor miał na myśli, ale jednocześnie zaskoczył mnie totalnie takim stwierdzeniem, że w domyśle chodziło o 7.1 i więcej, przy testowaniu głośników stereo.

Nie rozumiem o co cala burza.
Sprawa jest prosta, material z cd slucham na stereo, mam troche plyt i nie przepuszczam ich przez ampli bo to profanacja, z tym ze jak wspomnialem czesto slucham chociazby radia internetowego i tam owszem zdarza sie ze wole efekciarsko jak audiofilsko, od muzyki elektronicznej ktora zapuszczam od czasu do czasu z radia nie oczekuje brzmienia audiofilskiego o ile sluchanie radia moze byc audiofilskie. No ale to nie istotne.

jak dotąd się zgadzamy!

Rozmowa glownie tyczy sie sluchania koncertow na systemie stereo, tutaj ja zdecydowanie wybieram 5.1. (czyli wersje wydania 5.1/7.1 na naszym systemie 5.1/7.1)
Piszesz ze slyszysz gitare za plecami a gitarzyste widzisz przed soba.

To ja Ci proponuje sluchania wydan studyjnych i nie bedziesz mial wiecej dylematow, tutaj stereo
jak znalazl i sam tak wydanego materialu chetnie slucham.

tak właśnie robię, słucham płyt studyjnych w stereo, czyli zgadzamy się!

Z tym ze ja bylem na wielu duzych koncertach i mam calkowicie inne odczucia.
Koncert to widowisko i wielkie show!, nikt nie idzie tam delektowac sie audiofilskim brzmieniem, naglosnienie rostawiane jest na calej arenie, stosowane sa linie opozniajace, slychac krzyczacy/spiewajacy tlum i powiedzmy ze podobnie zapuszczajac dobre wydanie mam w domu, wierz mi!
Dla Ciebie jest to nienaturalne jak napisales, dla mnie wlasnie to jest najblizsze naturalnosci.
Nigdy zadnego koncertu na jakim bylem nie chcialbym odsluchac w wydaniu stereo, wiedzac ze jest takze dobre wydanie 5.1.
Mam kilkanascie koncertow i sporo z tych wydan zapiera dech w piersiach, tylko i wylacznie za sprawa 5.1!

tutaj się nie dogadamy ;) Ty koncerty 5.1 i więcej, ja spokojne wersje studyjne 2.0


Piszesz takze ze dobrze wydana plyta stereo takze spowoduje ciarki, jestem tego samego zdania, ja nie jestem przeciwnikiem stereo, tylko odnosze sie do tematu w ktorym zostaly porownane odczucia z koncertow wydanych na 5.1 i 2.0. Mam znajomego audiofila ktory ma sprzet za 120tys., wiem co to jest dobre stereo ale powyzej pewnej kwoty ja juz tego nie czuje, na szczescie.

dokładnie, od pewnej kwoty wzrost jakości dźwięku nie idzie wprost proporcjonalnie do wzrostu ceny za klocki, ale prawdziwy audiofil ma większy spokój ducha i umysłu :D

Podsumowujac i tutaj chyba sie zgadzamy z malym wyjatkiem co do koncertow:
Plyta CD (stereo) do tego wzmacniacz i player cd.
Plyta wielokanalowa (w tym szczegolnie koncerty!) do tego player BR i amplituner
To jest moje zdanie.

Ta, zgadzamy się w całej rozciągłości za wyjątkiem koncertów (Ty koncerty 5.1 i więcej, ja spokojne wersje studyjne 2.0)

Oczywiście, zadaniem tematu nie jest namówienie kogoś do zmiany ulubionego sposobu słuchania, tylko czysta ciekawość jak kto słucha lub wolałby słuchać.

Ps. Piszesz takze ze jak Ty byles na prawdziwym koncercie, to ja niewiedzialem co to jest polnuta, byc moze chociaz nastolatkiem juz od dawien dawna nie jestem, ale jak to bylo tak dawno to byc moze to byl koncert Czerwonych Gitar na Woronicza :-D , i nie wiesz jak sa realizowane koncerty na swiatowym poziomie przynajmniej w ostatnim 20-leciu i nie mam tu na mysli Edyty Gorniak.. :)

pass ! :razz:
 

mietka

New member
Kolego rafix01,ja mailowo pytałem o to redaktora z HI-FI i Muzyka i jest tak jak napisałem powyżej. Chodziło mu o systemy powyżej 5.1.
W związku z powyższym co redaktor zrobi lub gdzie zamontuje kolejne głośniki jeżeli wejdzie ultra TV z 23 głośnikami?Mam pokój około 21m2 i teraz mam system 5.1 dodatkowych tylnych surroundów nie jestem w stanie zamontować.Nie każdy posiada salon 6x7 aby to wszystko zamontować.Wśród moich znajomych tych co mieszkają w blokach i prywatnych domach tylko dwie osoby mogą sobie pozwolić na tą "ekstrawagancję". Większość mieszkań w blokach nie ma warunków na te tylnie głośniki co innego z dwoma dodatkowymi z przodu i tu pytanie do Was czy warto montować te dwa dodatkowe głośniki z przodu?Czy materiału filmowego jest na tyle aby dokupować te dwa głośniki?
 
Do góry