Kable i listwy zasilające - ma to sens..?

Bipo

Active member
Bez reklam
Tym postem rozpętam burzę….;-) oj będzie się działo…;-)

W tym wątku proszę o pisanie waszych doświadczeń w temacie listem i kabli zasilających. Mile widziane zdjęcia waszych kabelków, listew zasilających, wtyczek itd… Wiem, że są sceptycy i negatywnie nastawieni forumowicze do tego typu rzeczy ale jest zapewne wiele osób którzy z chęcią poczytają i podziela się swoim doświadczeniem i wiedzą w tym temacie.

Ja zacznę od siebie i swoich spostrzeżeń
Przez Borixona, który kiedyś mnie skusił na kupno lepszej listwy zasilającej od Tomanka niż ta co była czyli komputerowa za 15zł to w ostatnim czasie wymieniłem praktycznie całe zasilanie do stereo/kina. Człowiek był sceptycznie nastawiony do tego ale po zmianie okablowania do kolumn i wielu tygodni testów gdzie jeździłem i przywoziłem z salonów kolejne kable głośnikowe wreszcie otworzyłem oczy, że jednak kable głośnikowe mają istotne znaczenie w naszym systemie.
Dlatego podjąłem wyzwanie przetestować na swoim sprzęcie kilku lepszych kabli zasilających czy to kolejne audiovodoo czy też coś się zmieni na plus lub minus. Z uwagi, iż i tak planowałem zmienić w końcu te zasilające sznurówki fabryczne za 10zł na coś bardziej audiofilskiego szczególnie iż wielu kolegów już to zrobiło a mnie się ich prace bardzo ale to bardzo podobały.
Naczytał się człowiek różnych informacji na temat zasilania i jego wpływu na brzmienie systemu dlatego musiałem sprawdzić to u siebie aby mieć jakikolwiek pogląd w tym temacie. Ponieważ nie udzielam się w temacie, którego sam nie przetestowałem.

Po wielu godzinach wertowania i szukania jakie kabelki zakupić wybrałem jedną firmę tj. Furutech. Nie jest tania ale ma bardzo dobre opinie i można co najważniejsze sobie kupić kabelki ze szpuli na metry z różnych pułapów cenowych. Zakupiłem więc 3 kabelki zasilające ale z różnych pułapów cenowych tak aby każdy był inny. Założone są chwilowo na nie najprostsze wtyki tak by sprawdzić czy zabawa ma sens i czy kabel wprowadzi jakiekolwiek zmiany.

Obecnie posiadam 3 kable:
- Furutech Fp-314AgII (180zł/mb)
- Furutech Fp-3TS20 (420zł/mb)
- Furutech Fp-3TS762 (440zł/mb)

Po podłączeniu 314 do wzmacniacza i przesłuchaniu kilku utworów, niestety ale na moim sprzęcie zbytnio nic się nie wydarzyło. Tak też myślałem, kolejne audiovudoo i nic po za tym. Wpiąłem więc do odtwarzacza i włączyłem te same utwory…… totalnie żadnej zmiany. Niestety ale nic się nie zmieniło w systemie więc kabelek poszedł na bok.

Podłączamy TS20 do wzmacniacza i puszczamy muzykę…. Coś jak by się zmieniło ale to bardzo delikatna zmiana. Na pewno nie bas ale tak jak by wyraźniej wszystko słychać. Jest to bardzo mała zmiana ale coś zaczyna się dziać. Jest to tak delikatna zmiana, że trzeba się wsłuchać w dany utwór aby to wychwycić jak dla mnie za mało wyraźna. Dlatego zmieniam kabel TS20 i podłączam go do odtwarzacza. I tu mnie zatkało, jak puściłem pierwszy utwór Pink Floyd z drugiej płyty The Wall to sam nie wierze w to co słyszę. Struny gitar zabrzmiały tak czysto i wyraźnie, że mnie zamurowało. Słuchałem tę płytę tyle razy, że znam na pamięć jej brzmienie a tu bach . Czystość dźwięku mnie zaskoczyła tak że zmieniam na kolejne utwory i jest coraz lepiej. Tak jak na dolne rejestry zbytnio zmiany nie wprowadził tak średnica i wysokie dostały dużej wyrazistości i czystości. Podobnie miałem ze zmianą głośnikowych z tellurium q ultra blue na chord oddyssey (Kapusta wie już o czym mówie.. ;-) ). Odłączyłem go i podłączyłem serie aby się upewnić czy to audiovoodoo . Muzyka znów straciła ten efekt wow i wyciągnięcia najwyższych akordów struny gitary akustycznej. Od razu przepinam na TS20 i wraca to najwyższe wyciągnięcie akordu i jego czystość….. sam nie wierze w to co piszę ale to słyszę.

Czas na ostatni kabelek TS762. Po włączeniu do wzmacniacza tradycyjnie bardzo mała ale słyszalna zmiana tym razem nie w średnicy, nie w wysokich a w basie. Tak jakby dociążyło rejestry na dole ale dla potwierdzenia podłączam go do CD. I….Pierwsze co to bas, i to wychwyciłem bez żadnego wsłuchiwania się. I tylko potwierdziło moje spostrzeżenia, ten kabel ewidentnie dociążył dół i poprawił w odbiorze bas. I to na tyle że każdy powinien to wyłapać. Reszta pasma delikatnie jakby złagodniała kosztem uwypuklenia niższego dołu.

Wnioski:
- nie mam pojęcia jak to się dzieje, że taki kawałek drutu potrafi wprowadzić słyszalne zmiany w brzmieniu mojego systemu , zaburzyło to moje wcześniejsze przemyślenia na ten temat bo jak większość z Was byłem negatywnie do tego typu rzeczy nastawiony,
- kupiłem, sprawdziłem na swoim systemie i mam wreszcie jakieś małe doświadczenie w tej dziedzinie audiovodoo
- wzmacniacz, który posiadam z tego co zauważyłem jest mało wrażliwy na zmiany w zasilaniu ale odtwarzacz CD za to bardzo, zmiany są na tyle zauważalne i słyszalne iż sceptyków zapraszam do siebie na odsłuch i kawę. Posłuchamy i sprawdzimy czy mnie się tylko wydaje czy to naprawdę słychać,
- nie mam pojęcia czy to też duży wpływ lepszej listy z dobrymi filtrami, która może spowodowała iż dalej po zmianie okablowania słychać zmianę…. Przed listwą mam oddzielny kabel poprowadzony do bezpiecznika i tyle.
- nawet w moim systemie, gdzie kolumny nie są jakieś hi endowe słychać zmiany w brzmieniu dlatego zachęcam do zabawy z zasilaniem,
- minus tej zabawy jak zawsze to cena, niestety ale to nie jest tania zabawa ale jeśli chcemy uwolnić nas system i go wprowadzić na kolejny nawet minimalny level wyżej to warto..;-)
- tańsze okablowanie nawet ze znanej firmy jaką jest Furutech nie wprowadziło u mnie w systemie żadnych zauważalnych/słyszalnych zmian, dlatego zachęcam aby zabawę z zasilaniem zacząć przynajmniej od modelu FP-3TS20 jeśli to miało być z firmy furutech. Nie wiem jak to jest w przypadku innych firm ale nie zniechęcałbym się jeśli kupiłbym jakiś tani kabelek znanej firmy i nie było by żadnych zmian tylko bym sięgnął i wypożyczył na testy wyższy model.
- jestem jak to się mówi prostym człowiekiem, który albo widzi coś, że się zmieniło albo nie, słyszę zmianę albo nie. W założonym budżecie (u mnie to było max 500zl za metr) wybieramy kilka kabli od tańszych do droższych które się mieszczą w max.założonym przez nas pułapie cenowym. Nastepnie podłączam na zmianę dane kable z różnych poziomów cenowych. W przypadku kabli zasilających kupowałem w ciemno ponieważ i tak miałem je zmieniać na coś lepsze bez znaczenia czy to będzie efekt na plus czy na minus. Jest to moje hobby a kableki to kolejny level , który należy poprawić i upiększyć, taka mała biżuteria..;-) Teraz trzeba je ładnie ubrać aby oczy cieszyły bo uszy już mają niespodziankę.

Wszystkie trzy kabelki są dostępne ze szpuli, więc można dobrać ilość metrów do swoich potrzeb.

Ps. Niestety ale im grubszy kabel tym tragedia jest z jego podłączeniem i ułożeniem. Podstawki pod kabel zasilający nie są po to aby poprawić brzmienie ale aby Ci gniazda nie wyrwało i wtyczka nie wypadła. Ciężki i gruby kabel plus ciężka wtyczka potrafi wypaść z gniazda, po podłączeniu najgrubszego kabla do amplitunera, który stoi na samej górze, zwisa około 70cm kabla w dół. Jeśli dołożymy do tego ciężką wtyczkę może ona wypaść dlatego tu by się przydała podstawka, ja nie mam jak jej zamontować dlatego zaparłem o tylną ścianę i kabel siedzi tak jak trzeba.
Ciekaw jestem waszych spostrzeżeń w tym temacie, jeśli macie jakieś fajne fotki i spostrzeżenia to piszcie i wklejajcie zdjęcia. Niech ten temat będzie wątkiem gdzie można pooglądać lub dowiedzieć się w temacie zasilania.
 
Ostatnia edycja:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Taka mala dygresja.
Zamiast kupowac te glosnikowe i zasilajce to kupilbys lepsze kolumny.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Bipo kumpel po przeczytaniu Twojego wpisu prosił o zadanie Tobie pytania (ja tak jak napisałem kiedyś i sobie obiecałem o kablach tutaj nie dyskutuje). Napisałeś, że nie patrzysz na cenę, a dopiero po przesłuchaniu pytasz się ile taki kabel kosztuje? O ile taki kabel Ci się spodoba. To na jakiej zasadzie wybierasz kabel ? Wchodzisz do sklepu i wybierasz brązowego Furutecha, niebieskiego Wireworlda i czarnego Chorda (specjalnie nie piszę modeli) Po przyjściu do domu podoba Ci się brązowy Furutech, idziesz do sklepu, a sprzedawca Ci mówi bardzo dobry wybór - 1,8 m. kosztuje powiedzmy 6 tys zł.
Jemu się wydaje, że patrzysz na cenę bo musisz wybrać kabel czy też kable do testów z półki cenowej jaka Ciebie interesuje. I podczas testów powiedzmy cena może nie grać roli dla Ciebie bo wyznacznikiem jest to co usłyszysz a nie cena, bo często ona nie gra, czego zapewne nie raz byłeś świadkiem. Więc cenę zawsze znamy przed testem danych kabli, chyba, że ktoś chce sobie zrobić ślepy test i nie wie co i za ile gra.

Lolo ale jakby kupił lepsze kolumny to i zapewne kupiłby do tego lepsze kable.. tak to działa u większości osób, które decydują się na lepsze kolumny, lepszą elektronikę itp..
Nie wspomnę co dla kogo znaczy lepsze.. bo w przypadku kolumn i elektroniki to jest bardzo znaczące..
Ile dla Ciebie znaczy lepsze ile musiałby wydać pieniędzy na te lepsze kolumny, jakby wydał 2-3 tys. więcej wyjściowo od tego co wydał na swoje miałby wtedy duży przeskok jakości wg Ciebie? A może jest z tych osób, ze jak wymieni sobie kolumny na lepsze to zrobi to wydając 8 tyś więcej wyjściowo w stosunku do tego co ma, bo 2-3 tys. wiecej to moze dla niego przeskok byłby niezauważalny. A wtedy wcale niekoniecznie kable, które ma dzisiaj by pasowały do tych droższych kolumn w sensie zagrania ze sobą.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Taka mala dygresja.
Zamiast kupowac te glosnikowe i zasilajce to kupilbys lepsze kolumny.
Co to ma wspólnego z tematem..?

Ps. Nie wiem czy Tobie ale pisałem jaki jest powód dlaczego w chwili obecnej nie zmienie kolumn.

Lolek może źle to napisałem , co innego miałem na myśli ale chodziło mi o to co napisałeś w określonym budżecie już poprawiam.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Bipo luzik, akurat on jest w czasie kiedy kable sobie testuje z takiej półki jak i Ty i był zaciekawiony jak Ty to robisz skoro nie znasz ceny , co wydało mu się co najmniej dziwne.. Bo szkoda czasu na testowanie np. 3 koron od siltecha skoro kosztuje tyle co wiele osób tutaj aut nie ma w tej cenie.. Nie licząc takich osób, które żyją audio i lubią sobie testować i nawet robią to za darmo, ale robią to z tego powodu, że dla nich jest to radość móc wpiąć taki kabel do systemu i porównać go z innymi całkiem dobrymi kablami np. zasilającymi. A kable zasilające robią różnicę i kiedyś o ile pamiętasz pisałam to Tobie, aczkolwiek wtedy inaczej podchodziłeś do tego tematu :) Ale to jest na tyle proste, że wystarczy podpiąć i samemu się przekonać (chyba żeby nie), ale jak Kolega Kapusta się przekonał o tym to jak widać coś w tym jest..
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Wiem, że tu na forum pewnych tematów się nie powinno ruszać (kiedyś rozmawialiśmy o tym przez telefon) ale nic się ciekawego ostatnio tu nie dzieje więc wbilem w kij w mrowisko. Może coś ciekawego człowiek przeczyta lub zobaczy... :)
Lolek też masz kilka różnych kabli zasilających, mógłbyś coś napisać prostymi słowami który najlepiej wypada w stosunku do innych które posiadasz...

Drunk Ciebie też poproszę abyś coś skrobnął bo masz już też kilka ciekawych kabelków.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Bipo przez tel. możemy pogadać o kablach tutaj nie rozmawiam już nic o kablach... mówię Ci jak Kolega szkoda czasu,a przede wszystkim zdrowia. Kilka razy z Krzyśkiem radio telefonicznie o tym rozmawialiśmy i po części to z tych rozmów taką decyzję podjąłem i jestem dzięki temu dużo zdrowszy. A zdrowię mam mam średnie, więc muszę je szanować i jak najmniej się denerwować... a czytając pewne rzeczy, mówię szkoda pisania i roztrząsania czegoś co dla większości tutaj osób nie ma sensu, a tym bardziej to dziwne, że wiele z tych osób nawet odrobinę trudu sobie nie zada i nie chce wypożyczyć i sprawdzić i samemu się przekonać. Co nie oznacza, że wszyscy usłyszą róznicę. Ale z drugiej strony to wcale nie oznacza, że można pisać różne rzeczy, choć prawo tego nie zabrania, więc papier wszystko przyjmie.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Będę śledził temat uważnie ;)
Na temat kabli i wtyczek wymieniliśmy już wiele informacji. Niedługo sam potestujesz wtyczki ;)
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Bipo wtyki od koloru do wyboru na każdą kieszeń :) no może na prawie każdą kieszeń, aczkolwiek to dla tych co chcą mieć oryginalne tego typu rzeczy nawet kosztem tego, że kupując oryginalny mają gorszy wtyk, ale od Producenta. Kto co lubi.

RCM Hi-Fi Atelier
 
Ostatnia edycja:

Borixon

Active member
Bez reklam
Bipo dziekuje za pamięć. Ze względu na to ze nie mam czasu poslkladac kabli sam, kupiłem wszystkie z Tomanka, kabel odpowiedniego przekroju, dobrze złożony itp... miałem kiedyś kilka droższych i nie zagrały lepiej wiec na ta chwile nie będę przepłacał.

Fajnie Bipo ze testujesz i piszesz swój odczucia, a nie z farmazony bez doświadczen. Pozdro!
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Obecnie listwa również i u mnie jest zasilana kablem od Tomanka.
Co do wtykow od furutecha to mam obecnie te wtyki:


Bardzo podobaja mi się te aluminowe z carbon em ale cena jak dla mnie kosmos.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Znalazłem jeszcze moje wypociny odnośnie listwy oraz zdjęcia listwy kolegi Milerka więc wrzucam tutaj aby było wszystko w jednym wątku:

Witam, wielu z Was w tym ja także zastanawia się czy warto zakupić listwę zasilającą do naszego sprzętu lepszą niż te marketówki za powiedzmy 50-100zł. Jak wiecie jestem z tych co muszą się przekonać na własnej skórze jak i co działa, wskutek czego zamówiłem sobie polską listwę robioną na zamówienie. Czytając w sieci opinie na temat listwy tego producenta nie spotkałem się aby były negatywne a przeciwnie same pozytywy. Dlatego postanowiłem zamówić i skompletować sobie listwę pod własne potrzeby: tj. 8 gniazd typu schuko w tym- 4 dc blockery oraz 4 filtry przeciwzakłóceniowe Schaffnera oraz włącznik. W Internecie znajdziecie sobie specyfikację jak jest zbudowana ta listwa i do czego służą dc blockery.
Wcześniej posiadałem typową listwę komputerową, która tylko służyła mi aby rozdzielić i zasilić urządzenia w prąd i nic więcej. Kupując obecną listwę wraz z kablem zasilającym (monster cable) i wydając na ten zestaw ok. 1000zł oczekujemy aby oprócz efektu wizualnego ( bo ten jest naprawdę super i robi wrażenie.. :wink:) wnosiła coś więcej w poprawę zarówno audio jak i zabezpieczeń.


Kolegi Milerka elektrowania:


 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Bipo to jeszcze w tym temacie jak już zasilanie złapałeś to można dołożyć gniazdka elektryczne i całkiem poważnie mówię. Ostatnio dużo czytam o spostrzeżeniach ludzi, którzy zwykłe gniazdka powymieniali na lepsze czy też jeszcze lepsze .. Kiedyś pogadamy prywatnie.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Bipo to jeszcze w tym temacie jak już zasilanie złapałeś to można dołożyć gniazdka elektryczne i całkiem poważnie mówię.

Skoro o gniazdkach sieciowych mówimy ,wpadł mi w ręce artykuł z Hi-Fi i Muzyka "Empiria i voodoo" gdzie były testowane różne (dziwne ) akcesoria .Było coś o nazwie Reson Licon ,dla niewiedzących Reson to Niemiecka firma produkująca m.in kable .Jest to mała buteleczka przypominająca próbki perfum tam jest przezroczysty płyn, zadanie tego płyn to wypełnienie "dziur" na stykach ,co ma poprawić przekazywanie sygnału .Można tym smarować wtyki gniazd w kolumnach i gniazdka elektryczne w ścianie - oczywiście po wyłączeniu prądu w mieszkaniu .I co to daje ?
Dźwięk stał się tak otwarty i przejrzysty ,że trudno było w to uwierzyć,kilkanaście kropelek przezroczystego płyny a zmiana na plus ogromna.Instrumenty były stabilniej osadzone w przestrzeni ,wysokie tony błyszczały z zrzuciły z siebie zabrudzenia ,poprawiła się dynamika i kontrasty między dźwiękami ,bas schodził trochę niżej i nabrał ciała"
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Mój kumpel taki preparat dostał tylko innej firmy ale powiem szczerze, że to bardziej chodziło o konserwacje wtyków itp i brudu faktycznie mówił , że było kupa, natomiast chyba nikt tego nie traktuje jako coś co by miało przynieść poprawę w dźwięku.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Bipo to jeszcze w tym temacie jak już zasilanie złapałeś to można dołożyć gniazdka elektryczne i całkiem poważnie mówię. Ostatnio dużo czytam o spostrzeżeniach ludzi, którzy zwykłe gniazdka powymieniali na lepsze czy też jeszcze lepsze .. Kiedyś pogadamy prywatnie.

Też o tym czytałem, wszystko przed nami...:grin:
Co do środków chemicznych to tylko właściwości konserwacyjne, nie spotkałem się z opiniami forumowiczów którzy by stwierdzili jakąkolwiek poprawę..:wink:
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Nawet o kobietach w każdym wieku pod tym w względem technologia dba co słychać i widać w reklamach:)
 
Do góry