Ustawienia i kalibracjia 55xe9005

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
czyli jak najlepiej ustawić obraz do 65xe9005?

Poczytaj testy o tym modelu i na początek jako ;bazę; wpisz ustawienia np. z testu np.avforum i powoli dostrajaj do swoich warunków i upodobań . Pamiętaj że nie wszystkim pasują ustawienia kalibracyjne profesjonalnie wykonane przez firmę oczywiście w pomieszczeniu gdzie Ty oglądasz programy z telewizora.
 

AudioFan

New member
trochę droga impreza za taką usługę

Boli tylko przed kalibracją, po pozostaje tylko mega zadowolenie do tego stopnia, że nie wyobrażam sobie tego tv bez kalibracji.
Zderzenie z rzeczywistością daje zmiana trybu obrazu na wcześniejszy który wydawał się OK a teraz wygląda jak jakaś pomyłka.

Żeby nie wyolbrzymiać to naświetlę jedną istotną zaletę kalibracji.
Skalibrowany tv daje nam obraz zgodny z intencjami reżysera czyli jeżeli np film ma wyglądać komiksowo to będzie komiksowy, jeżeli ma wyglądać mrocznie w ciemnych odcieniach tak właśnie będzie, jeżeli ma wyglądać tak jak byśmy tam byli live czyli rzeczywiście to będzie rzeczywiście.

Bez kalibracji tv przede wszystkim reprodukuje zbyt zimne barwy dlatego wszystko wygląda podobnie (czytaj jako przekłamane) nie ma tego ogromnego zróżnicowania barw a właśnie to przedkłada się na zróżnicowanie we wszelkiego rodzaju treściach wideo budując klimat czy realizm.

Jeżeli wszystko mamy dopracowane do cna to można siedzieć z otwartą buzią zastanawiając się jak oni to zrobili np scena w lesie - 5 odcinek serialu Punisher.
Owe dopracowanie daje TYLKO I WYŁĄCZNIE INDYWIDUALNA KALIBRACJA.
 
Ostatnia edycja:

Mateo89

New member
A do Sony XE9305 też dostane? Zrobiłem ustawiania jak na teście z tej przeprowadzonym przez recenzenta HDTV czy to wystarczy?
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Podoba się Tobie obraz który teraz oglądasz? jeżeli tak to zostaw i ciesz się , a jeżeli nie do końca to masz możliwość ustawień i próbuj .
 

Mateo89

New member
Jędrzej 1957 podoba mi się ale jest jeden problem bo wszystko co zrobiłem zostało ustawione w trybie kino pro który jest dla mnie trochę za ciemny i zrobiłem te same ustawienia na ustawieniu na programie prawdziwe kino który jest trochę jaśniejszy czy to będzie problem ze tak robię i tracę na jakiś przez to? Stosowałam się do tego testu
Z HDTV test sony XE9305
 
Ostatnia edycja:

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Tobie pasują takie ustawienia więc zero problemu , najważniejsze że masz dobrą jakość odtwarzanego oglądanego programu i jesteś zadowolony. Nie patrz na ustawienia np. w testach jako na wyrocznie i pamiętaj że ustawienia Twoje z których jesteś zadowolony w moim 65XE9005 mogą znacznie odbiegać od moich preferencji dlatego parametry ustawiasz u siebie i ;pod siebie ; .
 

Mateo89

New member
jedzrzejj 1957 ustawienia mi pasują ale jest jeden mankament którego nie moge ustawić tak jakbym chciał otóż chodzi o to że najlepiej ogląda się film na kino pro jesli chodzi o jego płynność nie wiem jak to nazwać dokładnie ale obraz wydaje się jakby go trochę rwało natomiast gdy włączę najlepszy dla mnie tryb czyli prawdziwe kino to wydaje mi się obraz zbyt płynny taki teatralny efekt i nie wiem jak go zmniejszyć ,czy w ogóle można w XE93 do ulubionego trybu obrazu ustawić osobno płynność odtwarzania? nie lubię mocno upłynnionego obrazu i nie mogę znaleźć pośredniego rozwiązania , jest możliwe coś z tym zrobić ?
 

simopl

New member
...czy w ogóle można w XE93 do ulubionego trybu obrazu ustawić osobno płynność odtwarzania? nie lubię mocno upłynnionego obrazu i nie mogę znaleźć pośredniego rozwiązania , jest możliwe coś z tym zrobić ?

Sprawdź sobie w takim razie jakieś***ustawienia pośrednie i pokombinuj. Motionflow ustaw na "Własne". Gładkość ustaw na 2 lub 3. Czystość na minimum lub 0 (są różne oznaczenia). Tryb kliszy daj na mały / średni i powinno być dużo lepiej.

Ustawienie motionflow na płynny i trybu kliszy na duży to zabójstwo. Nie idzie tego oglądać ;)
 

Mateo89

New member
Simopl czy gdy ustawie sobie ustawienia uniwersalne dla mnie do oglądania telewizji czyli na opcji prawdziwe kino ustawie by nie było tak płynnie itp to czy mogę grać na konsoli ps4 pro na tym samym ustawieniu czy muszę zawsze zmieniać na tryb gra który niby daje niższy imput lag? Możesz coś na ten temat powiedzieć?
 

simopl

New member
Simopl czy gdy ustawie sobie ustawienia uniwersalne dla mnie do oglądania telewizji czyli na opcji prawdziwe kino ustawie by nie było tak płynnie itp to czy mogę grać na konsoli ps4 pro na tym samym ustawieniu czy muszę zawsze zmieniać na tryb gra który niby daje niższy imput lag? Możesz coś na ten temat powiedzieć?

Powiem Ci tak jak to wygląda na moim przykładzie. Są gry w które gram na trybie Gra - bez żadnych upłynniaczy. Ale są to głównie tytuły działające w 60 klatkach na sekundę takie jak np. Doom, The Last of Us, Wolfenstein, Nier: Automata. Wtedy żadne upłynniacze są niewskazane - nie dość, że niewiele wniosą to jeszcze dodadzą do tego większy input lag w okolicy 90-100ms.

Do gier działających w 30 klatkach takich jak np. Horizon Zero Dawn, Uncharted zdarza mi się przełączyć na tryb z upłynniaczem. Używam wtedy parametru czystość na poziomie 2 lub 3, a trybu kliszy na mały. Wyższe ustawienia powodują powstawanie artefaktów.

Należy pamiętać, że przy innych trybach niż gra czy grafika zwiększa się***opóźnienie (input lag). Musisz sprawdzić czy Ci to odpowiada. Moim zdaniem niektórzy z tym przeginają i do wolniejszych gier niewymagających mega dużego refleksu lekki upłynniaczyk można załączyć żeby zredukować efekt "rwania" ekranu (tzw. judder, stutter) :)

Niestety żyjemy w czasach gdy większość gier działa na konsolach w 30fps. Miejmy nadzieje, że następna generacja zamiast ślepo iść w natywne 4k pójdzie bardziej w płynność ruchu i da nam stabilne 60fps w każdej grze, a wtedy już o wszelkich upłynniaczach można zapomnieć.
 

Mateo89

New member
Simopl rozumie. Czyli żeby zagrać w większość gier bez rwania obrazu muszę włączać sobie uplynniacz tak? A czy mogę regulować sam uplynniacz w tym tv na trybie prawdziwe kino bo nie zmieniać ustawień telewizora bo jeśli przełącz na inny tryb to znowu muszę ustawiać wszystko od nowa bo obraz się zmienia. Mam nadzieję że mnie zrozumiałeś o co mi chodzi. Czy po prostu musze miec osobne ustawienia do konsoli a osobne ustawienia do tv bo nie można na jednych robic wszystkiego ?
 
Ostatnia edycja:

simopl

New member
Simopl rozumie. Czyli żeby zagrać w większość gier bez rwania obrazu muszę włączać sobie uplynniacz tak? A czy mogę regulować sam uplynniacz w tym tv na trybie prawdziwe kino bo nie zmieniać ustawień telewizora bo jeśli przełącz na inny tryb to znowu muszę ustawiać wszystko od nowa bo obraz się zmienia. Mam nadzieję że mnie zrozumiałeś o co mi chodzi. Czy po prostu musze miec osobne ustawienia do konsoli a osobne ustawienia do tv bo nie można na jednych robic wszystkiego ?

Jeśli działają w 30 klatkach i szarpanie obrazu jest duże, bardzo wkurza i nie przeszkadza Ci większy lag to tak, musisz włączyć***upłynniacz. Zawsze też***warto wejść jeszcze w opcje samych gier. Np. takie Uncharted ma ustawienia płynności (rozmycia) obrazu przy poruszaniu kamerą w skali od 0 do 10. Wiedźmin też pozwala na ustawienie efektu blur co może pomóc.

Do każdego ze złącz HDMI musisz ustawiać parametry obrazu odzielnie w zależności od źródła. Ja pod PS4 skonfigurowałem sobie 2 podstawowe tryby - jeden to tryb Gra, drugi to tryb Własny z upłynniaczem (płynność 3, tryb kliszy mały). W trybie upłynniania prawdziwe kino masz już***z góry przypisane wartości i nie można ich edytować. Tak czy inaczej nie jest to zbyt dobry tryb do gier. Lepiej wyregulować to ręcznie tak, aby uniknąć artefaktów.
 
Do góry