Odległości ekran-projektor-widz

areqq

New member
Hej

Usilnie myślę jak wpasować projektor w salon. Obawiam się trochę że będę miał za duży obraz 100" 3,3m od oczu.
Podzielcie się proszę w tym wątku waszymi osiągami: wielkość ekranu, odległość od projektora i widza z komentarzami czy za duży, czy za mały czy jak w sam raz ;)
 

gadulinho

New member
Bez reklam
Podpinam się do pytania. Zastanawiam się nad odległością 3,3 metra od ekranu i szerokość obrazu na ekranie 200 lub 210 cm (92-96 cali)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
przy testach utrzymywałem odległość 3 metry i wielkość obrazu 100" - t wielkość gdzie ja nie byłem w szoku . To zaczynało się dopiero nieodparte wrażenia niecodzienności .
Oczywiście decyzja należy do Ciebie.
 

darok

New member
Odległość od ekranu 3.30cm wielkość (92cale 213x113cm)tak wybrałem po testach w domu dla mnie i dla żony oraz znajomych jest ok nikt się nie uskarżał że za blisko
 

tomek67

New member
darok napisał:
Odległość od ekranu 3.30cm wielkość (92cale 213x113cm)tak wybrałem po testach w domu dla mnie i dla żony oraz znajomych jest ok nikt się nie uskarżał że za blisko
Mam w sumie bardzo zbliżoną.
Większego chyba się już nie da,
bo na filmach na których są dynamiczne zmiany scen jest to po prostu męczące.
 

Smartek

New member
Od siebie dodam - na swoim przykładzie - że 120 cali to stanowczo za dużo na odległość mniejszą od 3,5m.
Dopiero >3,5m obraz jest OK i nie trzeba latać oczami.
 

Gikey

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja co prawda nie mam jeszcze projektora ale zamierzam nabyć w przeciągu najbliższego miesiąca. Natomiast sam ekran, który powieszę na ścianie, nabędę później gdyż mam zamiar przez 2-3 tygodnie po zakupie testować optymalną wielkość obrazu wyświetlając obraz po prostu na ścianie. Wiem, że jakość wyświetlanego w ten sposób obrazu będzie gorsza ale przemęczę się te paręnaście dni żeby dobrać sobie właściwy wielkościowo ekran. Jeśli masz taką możliwość to też tak popróbuj.
Czytałem też gdzieś, że w większości przypadków dobra odległość od ekranu to około 1,5 jego szerokości.

Pzdr
G
 

Buti

New member
92 cale z 2.8m. Projektor HDready. Pixele zaczynają być widoczne przy statycznych obrazach. W filmach nie.
 
Ostatnia edycja:

diespinnepl

New member
A u mnie jest na odwrót.

Jak dam 100 lub np 92 cale to wszyscy mówią "czemu taki mały" ? Siedzę równe 3.3m od obrazu. 110 nie jest za duże i najbardziej wszystkim odpowiada. O dziwo. Bo też myślałem, że przecież 92 bedą optymalne jak tak czytałem te Wasze wypowiedzi.

Dla mnie 100 to minimum z 3.3metra (BenQ W500)
 

rutzilla

New member
Witam
Mój pierwszy post. Jutro kupuję Sanyo PLV Z5.

Czy z 5 metrów, obraz 240x135 bedzie ok? - zastanawiam się czy oczopląsu nie dostanę.


Proszę o rady.
 

gadulinho

New member
Bez reklam
rutzilla napisał:
Witam
Mój pierwszy post. Jutro kupuję Sanyo PLV Z5.

Czy z 5 metrów, obraz 240x135 bedzie ok? - zastanawiam się czy oczopląsu nie dostanę.


Proszę o rady.

Z pewnością nie będzie za duży ekran. Ja oglądam z ok 3,3 metra ekran o szerokości 210 cm PA i jest w sam raz, a nawet sie zastanawiam czy nie mógłby mieć 100 cali :p
 

Fanek

New member
Bez reklam
rutzilla napisał:
THX

Jeszcze jedno pytanie: po pomiarach wychodzi mi że dolna krawędź ekranu zaczyna się na 100 cm od podłogi? czy to nie za wysoko?
a na jakiej wysokosci siedzisz i jak wysoki masz pokoj ?

czemu zdecydowales sie na z5, co brales jeszcze pod uwage ?
 

gadulinho

New member
Bez reklam
rutzilla napisał:
THX

Jeszcze jedno pytanie: po pomiarach wychodzi mi że dolna krawędź ekranu zaczyna się na 100 cm od podłogi? czy to nie za wysoko?

wg. mnie za wysoko, chyba że siedzisz równie wysoko ;)
Ja spuszczam swój ekran na wysokość mniej więcej 60-70 cm nad powierzchnie podłogi :mrgreen:
 

trollu

New member
Gikey napisał:
Ja co prawda nie mam jeszcze projektora ale zamierzam nabyć w przeciągu najbliższego miesiąca. Natomiast sam ekran, który powieszę na ścianie, nabędę później gdyż mam zamiar przez 2-3 tygodnie po zakupie testować optymalną wielkość obrazu wyświetlając obraz po prostu na ścianie. Wiem, że jakość wyświetlanego w ten sposób obrazu będzie gorsza ale przemęczę się te paręnaście dni żeby dobrać sobie właściwy wielkościowo ekran. Jeśli masz taką możliwość to też tak popróbuj.
Czytałem też gdzieś, że w większości przypadków dobra odległość od ekranu to około 1,5 jego szerokości.

Pzdr
G

Polecam powyższe rozwiązanie - poszedłem tą drogą i po miesiącu testów doszedłem do wniosku, że w moim przypadku (210cm szerokości ekranu, projektor HDready) konieczna jest większa odległość niż sugerowana na forum ~3,5m. Staram się oglądać z conajmiej 4m, przy długich sesjach (np 2 mecze pod rząd) przenoszę się na 6m. Zauważyłem, że syn (5 lat) oglądając bajki również woli siedzieć nieco dalej. I jeszcze jedna ciekawostka - dopadła mnie ostatnio grypa i okazało się, że oglądanie z 4m nie wchodzi w grę - ból głowy dopadł mnie już po 5min. Wygląda na to, że oglądanie wielkoekranowej projekcji jest dla mózgu / układu optycznego sporym wysiłkiem, którego nie jesteśmy świadomi w pełni zdrowia :confused:

Podsumowując - komfort oglądania jest sprawą bardzo indywidualną i jedyne rozwiązanie to TESTY TESTY TESTY (oczywiście pod warunkiem, że możesz swobodnie zmieniać odległość od ekranu)

powodzenia
 

rutzilla

New member
Fanek napisał:
a na jakiej wysokosci siedzisz i jak wysoki masz pokoj ?

czemu zdecydowales sie na z5, co brales jeszcze pod uwage ?

Siedzę na kanapie czyli głowa-oczy tak mniej więcej 120 cm od podłogi.

Z5 polecili mi w kolesie ze sklepu rzutniki.com - jako optimum w przedziale 3000 - 3500 PLn -( przypomnę, że projektor ma stać 5,5 m od ekranu 240x135) ale będę wdzięczny za inne rekomendacje.
 
Ostatnia edycja:

Bambolo82

Banned
rutzilla napisał:
Witam
Mój pierwszy post. Jutro kupuję Sanyo PLV Z5.

Czy z 5 metrów, obraz 240x135 bedzie ok? - zastanawiam się czy oczopląsu nie dostanę.


Proszę o rady.

Kup sam projektor i sam potestuj na sobie przed zakupem ekranu. Myślę że coś granicach przez ciebie podanych będzie OK, ale i tak spokojnie potestuj i nie sugeruj się zbytnio naszymi opiniami.
 

Smartek

New member
Racja, nie sugeruj się opiniami.
Jedni uważają, że z 4m 90" to maks, ja z 4m oglądam 120" i jest OK.

Kup projektor, postaw go, rzuć obraz na docelową ścianę i testuj!
Potem zmierz szerokość ekranu i kup odpowiedni ekran.

Pamiętaj - to Tobie ma być wygodnie i dobrze.

Ja oglądam praktycznie leżąc na łóżku, więc ekran mam odrobinę wyżej, jakieś 30cm od sufitu.
 
Do góry