Optoma HD151x - krótka recenzja

Papcio12

New member
Witam,

Właśnie jestem przed zakupem projektora i tutaj pojawił się dylemat, praktycznie byłe już zdecydowany na Benq w1070, póki nie przeczytałem tego tematu i nie porozmawiałem z osobą zajmująca się sprzedażą projektorów.
Osoba ta poleca Optomę HD151x, gdzie za plusy wymienia: jasność, kontrast, elektronikę, plus do tego optyka ponoć jest szklana, a nie plastikowa jak w przypadku Benq (prawda to?).

Pokój w którym mam używać projektora to pomieszczenia o wymiarach 3.3 x 4.6 x 2.6 m(szer. x dł. x wys.), ściany jasny beż, sufit biały. Jedna z większych ścian to w 80% okna, mogą być zasłonięte.
Projektor ma zastąpić TV, a więc oglądanie będzie zarówno w dzień, na wieczór jak i w nocy. Podwieszony ma być pod sufit.
Odległość widza od ekranu będzie w granicach 4 - 4.5 metra, wielkość obrazu jaką chce osiągnąć to około 120".
Który projek z tych dwóch waszym zdaniem lepiej będzie wybrać i jaki gain ekranu do powyższych warunków. Dodam, że to będzie mój pierwszy projektor.
Z góry dzięki za podpowiedzi.
 

RwVision

New member
Ja wybralem pomiedzy tymi dwoma benq'a tylko dlatego, ze optoma jest strasznie jasna - do HD151x ekran conajmniej 0,8 grey, a ten ktory zamowilem ma jedynie 1.1.

Benq u mnie swieci na razie na bezowa sciane z odleglosci ponad 4m a i tak jasnosc daje mi po oczach. Pomysl takze, czy 120" nie bedzie Cie meczylo jak na codzienne ogladanie tv z 4m.
 

Papcio12

New member
Na początek i tak kupie tylko projektor, przetestuje różne opcje wielkościowe na żywo i dopiero potem będę się zastanawiał, ale patrząc na wytyczne, to do odległości ~4 metrów, 120" ekran jest optymalny.

Pytanie z innej beczki, czy w Optomie HD151x do 3D potrzebny jest jakiś konwerter czy tylko okulary?
 

Papcio12

New member
RwVision mógłbyś wrzucić jakieś fotki, jak wygląda u Ciebie obraz z tego Benq w dzień bez jakiegoś szczególnego zaciemnienia i wieczorem?
 

Pasikonik007

New member
Mam Optoma HD151X od 3 tygodni. To mój pierwszy projektor. Obraz ze źródła full hd jest bardzo dobry. Używam ekranu białego o szerokości 200 cm, projektor w odległości około 3,5 metra, ustawiony w tryb referencyjny. Przyznaję, że przy oglądaniu filmów w nocy obraz jest trochę za jasny. Myślę o tym, by w takich sytuacjach zakładać na obiektyw filtr szary. Co o tym sądzicie? Możecie coś polecić? Nie wiem, jakie przyciemnienie będzie odpowiednie, gdzie szukać takiego filtra.
 

RwVision

New member
Trzymaj porcje zdjec - robione dzisiaj, bez zadnych ustawien w obrazie. Jedyne co sie zmienia to odsloniete zaluzje, zasuniete + odsuniete z zapalonym swiatlem oraz zmiana pomiedzy trybem lampy eko vs normal.

Zadne zdjecie nie bylo zrobione w totalnej ciemni, bo zaluzje w pelni nie przyslonia swiatla, a takze mialem otworzone drzwi z naprzeciwka. Takze sama sciana jest gdzies w 80% biala, wiecej testow porobie gdy zamontuje docelowy ekran.

Obraz rzucany z ~4.30m, 125"

Aparat nie wylapal w 100% tego co sie widzi (w trypie eko z zasunietymi zaluzjami obraz naprawde jest ciut jasniejszy)

benqw1070

Jesli nie masz w salonie zadnych rolet na oknach to optoma byla by lepsza w dzien, jednak wtedy w nocy biel na pewno meczyla by oczy. Inna sprawa jesli masz rolety/zaluzje/zaslony i dalbys benq'a albo optome z ekranem grey 0.8.
 

Papcio12

New member
Wielkie dzięki za zdjęcia.

Kurcze wygląda to całkiem nieźle, myślałem że będzie gorzej :).
Rolet na razie w oknach nie mam, ale będę zakładał, póki co są zasłonki.

Mój pierwszy plan był taki, że kupuję benq plus jakiś ekran z gainem 0.8.
Hmmm ciężki orzech do zgryzienia, czy Benq + gain 0.8 , czy Optoma + gain 0.8.

Za Benq przemawia, kolor biały i mniejsze wymiary od Optomy zawsze się mniej rzuca w oczy na suficie (żona :D), żywotność lampy i duuuuuużo pozytywnych opinii na jego temat (wszystkich nie będę wymieniał).
Natomiast za Optomą, jasność (lepszy do 3D i w dzień), szklana optyka, porównanie kojota, z którego wynika, że warto się nim zainteresować :).
Cena w obu przypadkach jest bardzo zbliżona w tej chwili, różnica około 100 zł na korzyść Benq (tańszy).

Co do ekranu mam ambitny plan zrobienia dwustronnego ekranu :). Z jednej strony gain 0.8, a z drugiej coś >1.3 do 3D.
Czy takie rozwiązanie w przypadku Optomy w ogóle jest sensowne, czy wystarczy tylko jedna strona z 0.8?
Jeśli chodzi o 3D w Benq, to z tego co wyczytałem na forach warto mieć właśnie ekran powyżej 1 - 1.3.
 

RwVision

New member
Fakt - benq ładnie sie prezentuje.

Dla optomy raczej nie oplaca sie robic podwojnych ekranów - wystarczylby 0,8 - 0,9 (dla 3d pewnie tez). Dla benq dałbym gain ~1.0. Zwykłe zaluzje zaslonia duzo swiatla, a rolety podgumowane zaslaniaja 100% światła.

Nad optoma zastanawialbym sie, jesli ogladalbys naprawde duzo 3d i to w dzien(w co watpie). I jesli upatrzylbys sobie porzadny ekran grey. W innym wypadku benq.

Jeśli jeszcze trochę poczekasz, to może w nast tyg porobię testy na moim gain 1.1 i cos Ci to bardziej pomoze.
 
Ostatnia edycja:

submotioner

New member
Wpisuję się merytorycznie po raz pierwszy...ale to jest taki pierwszy raz, jakiego nikomu nie życzę.
Optoma oszukuje klientów podając poziom szumu wentylatorów na poziomie 27dB. Realnie zmierzyłem 40dB i pokrywa się to z testem bliźniaczego HD36. Poniżej tłumaczenie fragmentu testu HD36 zrobionego przez francuzów (linku z w w w . projection - homecinema . fr
nie moge wkleić, bo nie napisałem jeszcze 5 odpowiedzi...ale przeklejam tłumaczenie).

Fragment tłumaczenia (google translator) na ten temat:

"TECHNICAL VERDICT

Operating noise

In low mode, we measured 35 dB and 40 dB up lamp mode. Sound Level Meter positioned at 50 cm from the projector, at the listening position of the viewer. Avoid high-fashion lamp too noisy".

Uważam, że to skandal, taki poziom głośności dyskwalifikuje w mojej opinii prtojektor do użytku domowego.
 

lll

New member
Optoma oszukuje klientów podając poziom szumu wentylatorów na poziomie 27dB.
Może sytuują Sound Level Meter 5 metrów od projektora? ;)
Natomiast zgadzam się, moim zdaniem zarówno Optoma jak i większość projektorów szumi zbyt głośno - ale mówimy o użytku domowym wieczorem lub w nocy, przy niskim poziomie głośności ścieżki dźwiękowej. Jako że projektory w podobnej klasie cenowej oferują podobną jakość, następnym razem będę szukał po prostu najbardziej cichego. Właściwie już teraz szukałem, dlatego padło na Optomę (podane 26 dB w eko). :) Ale, tak czy inaczej, z mojego proja jestem zadowolony.
 

submotioner

New member
Odpaliłem teraz, zza okna słychać szum dnia, z oddali przez uchylone okno kosiarka - i dalej jest mega fatalnie. Przy takim poziomie głośności ten projektor słychać w innym pomieszczeniu... Nie wiem, może egzemplarz jest wadliwy (na co mogłoby wskazywać to, że po wyłączeniu wentylatory nie przyspieszają - co ma mieć miejsce i trwać ok. 15 sekund przed przejściem do stanu czuwania). W każdym razie, stojący obok Epson, dla którego producent podaje 29dB w eco - wydaje mi się teraz cichutki, jak nigdy dotąd. Sprawę oczywiście bezzwłocznie zgłaszam do dystrybutora, gdyż w obecnej sytuacji sensowne użytkowanie po prostu nie wchodzi w grę.
 

YABBA235

New member
Ja już przerabiałem kilka Optom i tylko dwie z nich są ciche:
stara HD78DC3 ( 22 db ) i moja nowa ( stara) HD82 - tyle samo.
Wszystkie optomy klasy 1xx czy 3x są za głośne :) a to naprawdę dyskwalifikuje je do użytku domowego.
 

submotioner

New member
27dB by mnie zupełnie satysfakcjonowało. Ale mam 45 i wentylatory zawieszone na max, a to chyba wskazuje na jakąś usterkę.
 

YABBA235

New member
27dB by mnie zupełnie satysfakcjonowało. Ale mam 45 i wentylatory zawieszone na max, a to chyba wskazuje na jakąś usterkę.

Pamiętaj, że każde dodatkowe 3dB to dwukrotny wzrost głośności.
27dB to za dużo, chyba, że pj masz wysoko nad głową ( wysoko, czyli mam na myśli >1,5m ).
 

submotioner

New member
Wiem, pamiętam i zgadzam się, ale co zrobić - w tej cenie trudno o cichy sprzęt (mam specyficzne wymagania co do Throw Distance i ciężko mi było znaleźć cokolwiek spełniającego kryteria).

Ale ad rem...problem rozwiązany. Okazało "się", że winna całej sytuacji była funkcja DUŻA WYSOKOŚĆ, która jeśli pozostaje włączona - aktywuje permanentne maksymalne obroty wentylatorów (może mieć to sens w sytuacji, gdy projektor jest użytkowany np. 3000m n.p.m.). Dopiero wyłączenie tej funkcji odblokowuje ustawienia lampy (i umożliwia np. włączenie trybu ECO).
Tak czy inaczej, nawet w najłagodniejszych ustawieniach HD151x nie daje większych szans na 27dB i jest ono bliższe wartościom 3-5dB wyższym. Poza tym, urządzenie nie lubi ograniczonej przestrzeni - mam dla projektora wyciszającą, dość dobrze wentylowaną półkę, w której 200W Epson pracował bezproblemowo nawet przy zamkniętych drzwiczkach (wiem, wiem, tak się nie robi, testowałem tylko raz przez 60min żeby sprawdzić wentylację), Optoma w dużo lepszych warunkach (pełne otwarcie drzwiczek) gromadzi obok siebie znacznie więcej ciepła (mimo dwóch dużych wentylatorów). Cóż, przyjdzie się przyzwyczaić (bardzo niechętnie), ale kolejny projektor kupię już stricte pod kątem niskiego poziomu hałasu.
BTW, wg informacji uzyskanych od krajowego dystrybutora cena HD151x wzrośnie (u niektórych już wzrosła) do poziomu HD36.

Na zakończenie dodam tylko, że obraz jest świetny, rozgwieżdżone niebo w "Interstellar" robi wrażenie, kolory również (ustawienia ściągnąłem od jednego gościa z amerykańskiego forum AV), praktycznie zupełny brak efektu tęczy (trzeba wywołać niejako sztuczne okoliczności). Przy ekranie white matt gain 1.0 obraz jest jasny (co jest dość oczywiste - dla głębszej czerni lepszy byłby szary z niższym gainem), ale dla mnie jest okey, lubię widzieć światło tam, gdzie jest jasno (słoneczne sceny, jupitery, etc.), w ciemnych scenach (np. prawie cały "Blade Runner") jest naprawdę kontrastowo. Już się cieszę na wieczorną projekcję "Antarctica. Year on Ice".
 

flo333

New member
Optoma HD26

Jeszcze znalazłem benq1070 + oraz polecany optoma hd151 tu lampa mniej żywota. Wszystkie w podobnej cenie. Rozumie ze okulary 3 d w komplecie nie ma?
Sprawdź Optomę HD26 lampa 5000h a w trybie eko 6500h, szybsze koło kolorów co niweluje efekt tęczy mało gdzie o tym piszą ale modele hd141x i hd26 to nie różnica tylko koloru obudowy i zapewne tak też jest w przypadku hd151x i hd36. Okularów raczej żaden projektor nie ma w komplecie :)
A to fotki robione fonem LG E975 przy włączonym oświetleniu 9x4W Led i przy zgaszonym, zdjęcia nocą więc ciemno
Ekran to biała ściana, rozmiar 100" +/-
 

Attachments

  • 20150509_220646.jpg
    20150509_220646.jpg
    831,9 KB · Wyś: 264
  • 20150509_220657.jpg
    20150509_220657.jpg
    802,9 KB · Wyś: 173
  • 20150509_220916.jpg
    20150509_220916.jpg
    704 KB · Wyś: 119
  • 20150509_220927.jpg
    20150509_220927.jpg
    632,4 KB · Wyś: 172
  • 20150510_035954.jpg
    20150510_035954.jpg
    588,6 KB · Wyś: 224
Ostatnia edycja:

submotioner

New member
A jednak się myliłem i (z ulgą) zwracam honor Optomie - 151x nie toleruje złego ustawienia. W końcu, zrezygnowany i zmęczony stresem i hałasem zamontowałem projektor swobodnie, z wolą przestrzenią obok wylotu/wlotu powietrza (półka po starym projektorze była świetna, ale dla starego projektora) i...po 3 godzinach ciągłej projekcji wentylatory pracowały cały czas na minimum. W mojej konfiguracji daje to 24dB w odległości - po skosie - 150cm od projektora (kanapa, z której oglądam). Wystarczy, nawet w nocy. Faktem okazało się również owe 27dB w bezpośredniej bliskości projektora, a wszystkie pomiary, które zrobiłem dla poprzedniego proja (wg danych producenta oraz moich pomiarów: 29dB) zeszły dokładnie o 2 dB w dół. Nie wyszedł mi pomysł z wyciszeniem absolutnym - trudno, może następnym razem, człowiek uczy się przez całe życie...
Jak widać, 151x nie toleruje przestrzeni, w których dochodzi do choćby minimalnej kumulacji ciepła przy otworach wentylacyjnych. Domyślam się, że czujnik temperatury znajduje się blisko wylotu głównego wentylatora (gdzieś w tylnej części obudowy) i w moim ustawieniu daje sygnał do podkręcenia obrotów. Być może nawet niepotrzebnie, gdyż powietrze zasysane jest chłodne, tak jak i cała obudowa.

Tak czy inaczej, mam nadzieję, że to koniec problemów i teraz z czystym sumieniem mogę ten projektor polecić. Inna sprawa, że latem w upalne dni może nie być tak różowo. Się zobaczy.
 
Do góry