Jak dbać o ekran plazmy

maxoff

New member
witam serdecznie. zanim znalazłem cokolwiek w necie na temat czyszczenia ekranów plazm wyczyściłem ekran płynem do mycia szyb. To był największy błąd, ekran tak sie rozmazał że płakać mi się chciało, zadzwoniłem do PANASONICA i dowiedziałem się że na to nie uwzględnią reklamacji, mają rację, bo co głupiemu po rozumie, pomyślałem. jednak postanowiłem się nie poddać, zwilżyłem mikrofibre by usunąć płyn po czym przez prawie 6 godzin chuchałem i polerowałem ekran koszulką niemowlęcą. QUOTE]

Zapewne jeśli miałeś powłokę anty-refleksyjną to już po tym zabiegu ją spolerowałeś.... :)
Chyba że ekran bez takowej powłoki to miałeś szczęście.
Ja kiedyś w monitorze CRT SONY (dawno, dawno temu w dobrych casach gdy CRT SONY rządziło i kupe kasy kosztowało) niechcąco prysłem czymś na ekran i po starciu tego preparatu stwierdziłem że starła się w tych miejscach powłoka - no i kilkanaście godzin polerowania całego ekrany by zetrzeć ją do końca. Także przeżyłem coś podobnego, więc wiem jak to można przeżyc stresa przez to czysczenie gdy człowiek się nie zastanowi tylko byle czym spryska ekran :)
 

pro_fill

New member
Bez reklam
na szczęście wątek ma tylko 5 stron i przejrzenie wszystkich wpisów nie było trudne.
pierwsze posty są z 2007 roku, wtedy jeszcze chyba były stosowane starsze rozwiązania, które nie mają przełożenia na nowe modele.
przy kupnie plazmy dopytywałem się czym czyścić ekran, odpowiedź, że tylko wodą i miękką czystą szmatką bardzo mnie zadowoliła.
dowiedziałem się również, że plazma w przeciwieństwie do LCD ma szybę. nikt nie wspomniał o żadnej powłoce antyrefleksowej i zdziwiłbym się jeśliby była [panasonic TX-P42s20e], bo gdy ekran jest czarny to mogę się przeglądać jak w lustrze.
jedno pytanie do dnia dzisiejszego mnie nurtuje i nikt z pełnym przekonaniem nie potrafi odpowiedzieć.
czy owa "szyba" jest szklana czy z wysokogatunkowej pleksi?
 

pro_fill

New member
Bez reklam
dzięki - piękna lekcja poglądowa :D

bardzo mnie cieszy fakt, że jest to jednak szkło.
czy szyba jest wymienna, czy ma jednak zatopione elementy odpowiadające za wyświetlany obraz [jestem laikiem, to nie moja dziedzina]?
 

timbot

New member
Bez reklam
według mojej wiedzy do szyby przylkejone są jedynie cienkie, przeźroczyste elektrody. W sumie to tylko takie paseczki, po jednym dla każdego rzędu pikseli.
Tylko nie wiem jak zapewnione jest przyleganie szyby do siatki komórek wymazanych fosforem za szybą :D
Dodatkowo pomiędzy szybą a komórkami jest gaz (xenon, neon wodór), on też nie może się ulotnić :D poza tym na logikę, to gaz jest w każdej komórce z osobna a nie cała przstrzeń wypelniona (bo gdyby była cała jednolicie, to po walnięciu w plazmę, już by nic nie świeciło :), a że świeci, to znaczy że gaz się nie ulatnia z niektórych komórek....

Tak szczerze, to nie wiem, czy tylko szyba jest wymienna. Teoretycznie z powyższego to tak, ale w praktyce szyba i jej elektrody muszą być idealnie ułożone z komórkami wybarwionymi fosforem - tak, żeby elektrody na szybie zgrywały się z komórkami i elektrodami w komórkach. Dodatkowo musi ona przylagać idealnie do komórek, trzeba te przestrzenie wypełnić gazem i jeszcze podłączyć sterowanie elektrodami na szybie.....
czyli w praktyce chyba jednak cała matryca idzie do wymiany :D
 

miro78

New member
Mam pytanie do szanownych forumowiczów, czy jest jakiś sposób na usunięcie drobnej ryski z ekranu plazmy? Jakaś pasta czy coś takiego? Nie mam pojęcia jak ta ryska się tam znalazła - zauważyłem podczas przecierania ekranu - na włączonym TV niczego nie widać.
Będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi.
 

pro_fill

New member
Bez reklam
na to odpowie ci ktoś związany z lakiernictwem, a mam na myśli polerkę [proszę się tylko nie śmiać].
problemem jest tylko to, jak wyżej już ustalono, jest to szkło, to wg mnie nie ma lekarstwa na naprawienie tego. kiedyś "szkło" reflektora polerowałem i przywróciłem mu połysk, lecz był to plastik.
gdyby okazało się, że zamiast wspomnianej szyby mamy jednak pleksi, to wtedy można myśleć, lecz nie rób tego sam - daj zarobić fachowcowi.
on wie, jakim papierem zmatowić najpierw i jak mocno docisnąć polerkę, aby nie "przypalić" polerowanego materiału. samemu mógłbyś narobić większych szkód.
wracając do materiału szkła. załóżmy, że to jest szkło [ja w to wierzę], można spytać fachowca od odprysków w szybach samochodowych.
wyczyści, założy sprzęt, wpuści żywicę, wypompuje powietrze - po utwardzeniu wyrówna ścinając nadmiar żywicy. musiałbyś poprosić, aby pokazał ci efekt takiej regeneracji i to pomogłoby ci podjąć decyzję.

powodzenia i opisz na co się zdecydowałeś aby inni z podobnymi problemami wiedzieli jak postępować.
 

miro78

New member
Dzięki za odpowiedź.
A czy ktoś próbował już może pasty Displex? Czy jest szansa usunąć ryskę tym właśnie produktem?
Może ktoś z Was miał już taki problem i jakoś go rozwiązał?
Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.
 

yogibabo

New member
Pewnie juz za późno ale przestrzegam przed polerowaniem tego typu pastami. Taką operację możesz sobie zrobić na szybce od komórki ale nie na ekranie telewizora czy monitora. Raz że zrobisz nowe, widoczne pod światło ryski, a dwa - w miejscu rysy zetrzesz powłoke wiechnią i zrobisz sobie na ekranie lustro
 

darjejek

New member
Witam.

Kiedyś użyłem na ekranie pasty. Wydawało mi się na początku, że byłem bardzo delikatny. Skończyło się na polerce całego ekranu żeby wyrównać odbarwienia. Oczywiście powłoka wierzchnia została uszkodzona i ekran stał się o kilka tonów jaśniejszy. .

Pzd.
 
Ostatnia edycja:

ameor

New member
Mam pytanie o wypalanie się plazmy. Powiedzmy że będę często oglądał seriale na plazmie. I jak wiadomo w górnej i dolnej części ekranu będą czarne pasy. Czy jeśli obejże sobie np 1 h serial i wyłączę telewizor na 1 h, a potem będę oglądał kolejny to mogą mi się te pasy wypalić? Czy muszę włączyć np film na pełny ekran?
 

don111

Banned
w początkowym okresie użytkowania (~pierwsze dwa miesiące) powinieneś oglądać na pełnym ekranie, możesz zrobić jakiegoś zooma i po problemie,

teoretycznie nie powinno się nic dziać nawet jakbyś oglądał z tymi pasami, ale przezorny zawsze ubezpieczony ;)
później oglądanie z pasami będzie bez znaczenia
 

boxster

Member
Czy ktoś czyścił od środka szybę osłaniającą ekran? Mam od pewnego czasu wrażenie, że szyba jest lekko zakurzona od środka i powstaje na niej odbicie wyświetlanego obrazu - efekt lustra - i w efekcie końcowym obraz mocno traci na ostrości - robi się mleczny.
 
Ostatnia edycja:

Marcin2000

New member
Bez reklam
Proponuję do odkurzania panelu w plaźmie np. G30: Pronto StaubXpress Duster

pod tą nazwą ukrywają się pieżaste ścieraczki bez chemii które zakłada się na raz kupioną rączkę i delikatnie wprost znakomicie oraz prawie bezdotykowo ściągają kurz z ekranu, obudowy, podstawy i okolic TV.

U mnie się sprawdzają rewelacyjnie, żadnych skutków ubocznych odzielnego wkładu używam do samej matrycy a odzielnego do obudowy i jej najbliższego otoczenia.

Zero rys i uszkodzeń poecam do kupienia np. w Rossman :bober:
 

bamber8

New member
ja od kilku lat a stara plazmę od 6-ciu czyściłem miękką ścierką i psikaczem do mycia szyb w domu bel alkoholu i nigdy nic sie nie stało żadnych smug czy plam z LCD w komputerach z resztą tak samo robię i jest |OK.
 

Tom001

New member
Czy ślady po czarnych pasach do góry i na dole ekranu ( jaśniejsze) znikną czy też pozostaną, czy są to powidoki, czy już wypalenie plazmy bo po przeczytaniu szeregów postów na tym forum nadal nie wiem jak to jest. Ja mam plazmę 3 miesiące i użytkowałem z czarnymi pasami góra dół, teraz mam bez pasów,ale w tym miejscu ekran jest jakby jaśniejszy, czy to się zniweluję z czasem ? Z góry dzięki za pomoc.
 

Marcin2000

New member
Bez reklam
Czy ślady po czarnych pasach do góry i na dole ekranu ( jaśniejsze) znikną czy też pozostaną, czy są to powidoki, czy już wypalenie plazmy bo po przeczytaniu szeregów postów na tym forum nadal nie wiem jak to jest. Ja mam plazmę 3 miesiące i użytkowałem z czarnymi pasami góra dół, teraz mam bez pasów,ale w tym miejscu ekran jest jakby jaśniejszy, czy to się zniweluję z czasem ? Z góry dzięki za pomoc.

zastosuj plazma recovery repair lub inny pokaz (zapętlony cało ekranowo) slajdów (you tube) przez 6-8 godzin jak powidoki to znikną jak wypalenia to pozostaną... niestety :p
 

ognik

New member
Miękka ściereczka i czysta woda...wszystkie inne detergenty i specjały reklamowane w sklepach to tylko próba zgarnięcia większej gotówki od klienta przy zakupie nowego tv.
 

albercik7

New member
No to ładnie. Ja zawsze przecieram ścierką i wodą z płynem do naczyń. Pewnie już powłoki nie ma :( Można to jakoś sprawdzić, naprawić? Telewizor ma 3 lata mało go używam - szkoda by było...
 
Do góry