BYLEjakość techniczna platform satelitarnych

Lemil

Banned
Czy widzisz jakiś problem, żeby siedzieć przy komputerze i przy piwku? Ja nie widzę żadnego problemu. Natomiast problemem może być ograniczenie się do takiej ilości piwka, czy jakiegoś innego czegoś, aby być w stanie dostrzec cośkolwiek na ekranie. Mi się wydaje, że zbyt ekscesywne używanie piwka obniża ostrość widzenia tak, że można co najwyżej, ale nie ma tu pewności, odróżnić babę bez brody od baby z brodą.

Natomiast jedno pyfko (lub dwa małe pyfka) nie przeszkadzają w zobaczeniu i usłyszeniu, że Polsat to... eee krowi placek jeśli o jakość techniczną emisji chodzi.
 

Forest89

Active member
Bez reklam
Problem jakości polskich stacji telewizyjnych niejako leży po stronie odbiorców, którzy nie domagają się nic więcej... byle HD było w logo wpisane i na zewnątrz na talerzu na przeciw okna sąsiada najlepiej :D
Mój wujaszek pół roku oglądał "HD" w rozdzielczości 576p bo nikt się nie kapnął, że trzeba w tunerze przestawić na 1080i :D
 

Ramlesa

New member
Problem jakości polskich stacji telewizyjnych niejako leży po stronie odbiorców, którzy nie domagają się nic więcej... byle HD było w logo wpisane i na zewnątrz na talerzu na przeciw okna sąsiada najlepiej :D


Po czym tak wnioskujesz?
Masz jakiś pomysł jak nakłonić nadawców do transmisji w HD?

Wolę obejrzeć solidny materiał ..... w SD niż sieczkę w 4K
 

Forest89

Active member
Bez reklam
Po czym tak wnioskujesz?
Masz jakiś pomysł jak nakłonić nadawców do transmisji w HD?

Wolę obejrzeć solidny materiał ..... w SD niż sieczkę w 4K
Źle mnie zrozumiałeś. Nie piszę o kanałach SD bo ich egzystowanie niejako rozumiem, ale chodziło mi o HD, które generalnie na wszystkich polskich stacjach jest marne jakościowo a ludzie nie interweniują bo się nie znają, bo kogo interesuje jakiś tam bitrate video, który często w HDripach na necie wyższy ;)
 

Lemil

Banned
Jak to ludzie się nie znają? Znają się. Ostatnio zapanowała moda na zamienianie kabla sieciowego (czyli tego, co idzie do gniazdka elektrycznego 230V) na "lepszy", bo to poprawia jakość :hihi: A w ogóle ludzie wiedzą to, co się im powie. A mówi im się, że jest świetnie i oni po namyśle "świetność" są w stanie zobaczyć. Nawet na Polsacie i TVP2 w mniemanym HD.
 

Brazylia123

New member
Lemil@ czy dysponujesz może diagramem , wartością procentową bitrate ale w odniesieniu do platformy nc + chodzi mi o kanały sportowe stricte : nsport HD , Canal + Sport HD , Canal + Family .
Ciekaw jestem czy jest diametralna różnica w jakości / bitrate w stosunku do telewizji kablówek czyli dvb-c .
Bo na pewno kompresja jest dużo wyższa w dvb-c , ale czy bitrate - jakość obrazu jest dużo gorsza od platformy nc+ .

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

ROMAN38

New member
Bez reklam

Brazylia123

New member
Lemil@ czy dysponujesz może diagramem , wartością procentową bitrate ale w odniesieniu do platformy nc + chodzi mi o kanały sportowe stricte : nsport HD , Canal + Sport HD , Canal + Family .
Ciekaw jestem czy jest diametralna różnica w jakości / bitrate w stosunku do telewizji kablówek czyli dvb-c .
Bo na pewno kompresja jest dużo wyższa w dvb-c , ale czy bitrate - jakość obrazu jest dużo gorsza od platformy nc+ .

Dobra już wiem na nsport HD i canal sport HD jest dobrze , a faktycznie kablówki to jeszcze większa kaszana i kompresja sygnału .
Jest jak jest jedni są tego świadomi , inni za wzorzec uważają logo HD i to się nie zmieni , żadne diagramy tego nie zmienią .
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Wartości bitrate w dniach 10 lipca - 15 sierpnia

Canal Sport

547907canal_sport.jpg


Canal family HD

709768canal_family_hd.jpg


Canal family 2 HD

142612canal___family_2_hd.jpg


Orange sport

906018orange_sport.jpg


TVP Sport HD

754836tvp_sport_hd.jpg
 

Lemil

Banned
Lemil@ czy dysponujesz może diagramem , wartością procentową bitrate ale w odniesieniu do platformy nc + chodzi mi o kanały sportowe stricte : nsport HD , Canal + Sport HD , Canal + Family
Post zasługujący na jakieś szczególne wyróżnienie. Z dwóch powodów. Po pierwsze @Lemil miał bana na forum akurat w momencie, gdy autor zamieścił post. Co prawda ban był czasowy, ale mimo wszystko prosić o odpowiedź kogoś, kogo de facto nie ma na forum i nie może odpowiedzieć świadczy o jakimś rodzaju heroizmu.

Druga sprawa to bitrate. Ni podaje się go w procentach. Zazwyczaj bitrate podaje się w kilobitach lub megabitach na sekundę.

No i już na deser. TVN obniżył bitrate swoich kanałów HD o połowę. Tym samym nawet jeśli ktokolwiek miał jakieś złudzenia, że w POlsce ktokolwiek się przejmuje jakością to tych złudzeń już się definitywnie pozbył. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. W telewizji ma coś być widać. Ma być widać reklamy. Dużo, bardzo dużo reklam. Poza tym telewizja ma być takim propagandowym kołchoźnikiem do urabiania mózgów i przerabiania ich na sieczkę.
 

bluray

Banned
UWAGA !

Narzędzia do pomiaru przesyłu ( srumienia ) nie mają obecnie przełożenia na jakość obrazu ( PQ = picture quality ).

MPEG 2 wymagał ogromnego strumeniowania.
MPEG 4 znacznie mniej, przy zachowaniu wyższej PQ !

Obecnie są wdrażane jeszcze nowocześniejsze systemy skutecznej kompresji.
Przekłada się to na niższy bitrate z podwyższeniem jakości obrazu (PQ).

Zapodawane parametry miernicze nie są miarodajne.
 

Lemil

Banned
Narzędzia do pomiaru przesyłu (strumienia) nie mają obecnie przełożenia na jakość obrazu (PQ = picture quality).

Zapodawane parametry miernicze nie są miarodajne.
Zastanówmy się nad powyższym przez chwilę.

Rzekomo można zakodować obraz w taki sposób, że mniejsza ilość informacji, danych czy bitów będzie użyta do zapisania informacji o obrazie. Czyli w "starej" metodzie do zakodowania obrazu używamy 10 Mb natomiast w "nowej" tylko połowę, czyli 5 Mb. Załóżmy też, że obraz ma mieć taką samą jakość i taką samą ilość szczegółów w obu metodach kodowania.

Czyli tak. Do wczoraj był w telewizji a TVN stary kodek. A od dzisiaj jest nowy. I koduje on tak, że potrzebuje tylko połowy bitów. Dobrze.

Ale w naszych domach od dłuższego czasu stoi ten sam sprzęt. Ten sam tuner, ten sam telewizor. Ten sam chip wideo jest odpowiedzialny za obraz w telewizorze. I w tunerze też jest po staremu. Więc teraz mam takie pytanie:

Skoro zmienił się w TVN kodek i koduje on inaczej, mocniej ściskając dane, to skąd mój stary tuner i mój stary telewizor ma wiedzieć, jak sobie z tym nowym sposobem kodowania poradzić i z połowy bitów stworzyć obraz o takiej samej jakości.

Czy mamy do czynienia z jakimś cudem, który polega na tym, że stary sprzęt w naszych domach potrafi odkodować nową metodę kompresji obrazu stosowaną przez TVN?

Otóż moi drodzy w TVN nie stosuje się ŻADNEJ NOWEJ METODY kompresji pozwalającej zachować tą samą jakość przy połowie danych. TVN zwyczajnie wypieprza na śmietnik połowę informacji o obrazie, połowę szczegółów a to, co zostaje poddaje kosmetyce czyli podniesieniu kontrastu, retuszowaniu kolorków, podniesieniu ostrości itd. itp. żeby to co zostanie dla niewprawnego oka sprawiało POZORY w miarę dobrej jakości.

Ale gdybyście mogli porównać jakość oryginału np. jakiegoś filmu, to byście mogli zobaczyć jak okaleczony i wykastrowany został obraz. To co jest teraz w TVN to w zasadzie tylko kontury, a cała zawartość, drobne szczegóły, to wszystko zostało wyrzucone, usunięte z obrazu.

Nie ma nic za darmo. Zwiększenie stopnia kompresji można uzyskać tylko stosując nowy kodek. A więc dopóki jest H.264 to nie da się zmniejszyć bitrate o połowę nie niszcząc jakości. Gdyby zastosowano H.265, to można mieć taką samą jakość z połowy przepływności. A skoro TVN korzysta z MPEG-4 to zmniejszenie bitrate oznacza zmniejszenie jakości o połowę. I czas skończyć z tym robieniem wody z mózgu. Cała blaga całą dobę to może być w telewizji. Ale kłamać na forach to już się wam nie uda.
 

Brazylia123

New member
Co by nie dyskutować i poddawać polemice jakość platform cyfrowych , bo o tym jest wątek to albo korzystam z tego świadomie z wszystkimi kompromisami ( gorsza jakość , kompresja itd.. ) , albo wybieramy stacje zachodnie dvb-s , no ale wiadomo że jak ktoś jest fanem piłki nożnej to nawet kosztem jakości wybierze nc+ .
Alternatywy chyba nie ma przy tych preferencjach , może się mylę .
 

Lemil

Banned
Każdy bierze co mu pasuje. Jednak pisanie bajek o jakichś nowych kodekach, których nie ma, mających zapewnić taką samą jakość przy połowie przepływności, to jest zwyczajne kłamstwo i robienie przepływności wody w mózgu. Nie ma sposobu, żeby ugotować 10 litrów zupy mając produkty przewidziane na 5 litrów. Żeby ugotować 10 litrów zupy jest tylko jeden sposób - dolać wody, dużo wody.

Wyniki oglądalności TVN spadają. Wpływy z reklam spadają. Wiarygodność leci na pysk. Kasy coraz mniej, więc się oszczędza na wszystkim. Chcą wepchać dodatkowe kanały, żeby obciąć koszty i to wszystko. Dorabianie do tego jakichś kłamliwych teorii to zwyczajna manipulacja. Może jeszcze zrobić konferencję prasową według znanych i zgranych starych schematów i zacząć tłumaczyć, że choć jest mniej, to nie jest mniej? I mimo, że jest gorzej, to jest lepiej?
 

Brazylia123

New member
Lemil @ Tak na koniec , od mnie małe sprostowanie , bo przeoczyłem twój wpis wcześniejszy ze str. wcześniej , a ja tam mam czas i ochotę na sprawdzanie i weryfikowanie czy ciebie ktoś zbanował , napisałem wtedy pytanie i tyle , proste .
Nie śledzę kto co i dlaczego jest nieaktywny , dostał bany .

Ja kończę , poematy można pisać na ten temat , a rzeczywistość pokaże jaka będzie przyszłość platform cyfrowych .
 

Lemil

Banned
Lemil przeoczyłem twój wpis wcześniejszy ze str. wcześniej, a ja tam mam czas i ochotę na sprawdzanie i weryfikowanie czy ciebie ktoś zbanował, napisałem wtedy pytanie i tyle, proste.
Nie śledzę kto co i dlaczego jest nieaktywny, dostał bana.
Wystarczyło przeczytać cośkolwiek na poprzedniej stronie. Przy każdym moim poście pod nickiem stało jak wół, że zbanowany. Przy każdym poście, więc jeśli w ogóle zauważyłeś, że taki ktoś istnieje, to znaczy, że przeczytałeś jakiś mój post, a skoro czytałeś i nie zauważyłeś... jaką ci może robić różnicę jakość dobra lub gówniana w telewizji, skoro jesteś mało spostrzegawczy? No szczerze - żadną.

A w ogóle to jest żałosny przykład na korzystanie z for internetowych. Mieć w tym wątku ponad 80 stron wpisów i nic z tego nie przeczytać. Ale tak jest zawsze.

Przecież to może być rzecz groteskowa. Ktoś na forum pisze, że mu zaginęła żona. Na trzeciej stronie ktoś pisze, że widział ją u cioci we Wrocławiu, potem ludzie piszą coś jeszcze, a zrozpaczony poszukiwacz wchodzi w wątek, czyta ostatni post, albo i nie i dalej zrozpaczony, bo nie wie, gdzie żonka.

No cóż. Po prześledzeniu 80 stron tego wątku można przewidzieć przyszłość telewizji. Coraz więcej kanałów, coraz więcej reklam. A jakość? Ma jakoś coś być widać.
 

Lemil

Banned
Na kanałach TVN bitrate jakby trochę się poprawiło, podniosło z klęczek czy też łopatek. Okazuje się, po sprawdzeniu, że TVN przestał nadawać puste bity na transponderze 11508. Musicie bowiem wiedzieć, że po wykastrowaniu bitrate z początkiem sierpnia TVN-owi zostało na transponderze puste miejsce. Coś w rodzaju, jakby kucharka mając w kuchence 4 palniki zdecydowała używać tylko dwóch. Więc teraz ta kucharka z TVN doszła najwidoczniej do wniosku, że włączy wszystkie palniki.
 
Do góry