Docieranie plazmy a czarność czerni

Im dalej w las tym robi się ciemniej?


  • Total voters
    0

adam001

New member
ja mam też PV80
i tez w ciemnym pomieszczeniu troche świeci
wychodzone ma dopiero 260 h
więc taki ich urok
mysle ze z czasem kiedy ostygną emocje z zakupu Panasa
będzie się pojawiać więcej głosów o wadach tych TV
bo narazie na forum same skowronki o tym TV
i na koniec miałem Panasa CRT 29" i zmieniłem na PV80 i on ma sie nijak do CRT
Pozdrawiam !
Adam
 
Ostatnia edycja:
B

burz

Guest
miałem Panasa CRT 29" i zmieniłem na PV80 i on ma sie nijak do CRT..

czyli co? Nowy taki kiepski czy odwrotnie?
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Miałem Panasa CRT 21" i zmieniłem na 42PV80. Oba oglądane z około 3,5m.
Oj, za dużo teraz oglądam TV, za dużo... ;)

Mój też trochę świeci w ciemnym pomieszczeniu, ale o ile jestem w stanie to obiektywnie ocenić, to w dużo mniejszym stopniu niż LCD KDL-40D3500 (i to oglądany na wprost, pod kątem ten LCD świeci jeszcze mocniej). Żona też tak stwierdziła, choć jej o to nie pytałem.

Pozdrowienia!
 

Voytas1

Klub HDTV.com.pl
vip
@bogdan bronowice
Czy w przypadku obu tych zdjęć mijał taki sam czas od włączenia telewizora do wykonania zdjęcia? Czy w drugim przypadku przed zrobieniem zdjęcia nie był wyświetlany materiał z dużą liczbą jasnych scen (w porównaniu z pierwszym zdjęciem)? Jeśli warunki pracy matrycy przed sfotografowaniem nie były w obu przypadkach identyczne, to może mieć to duży wpływ na wynik Twojego testu.
Pzdr
 

mexxmen30

New member
A ja powiem tak robiłem zdjecia mojej plazmy i komorka na roznych ustawieniach i cyfrowym aparatem i zawsze wychodziły tak sobie dopiero po ustawieniu czułosci na 400 i oswietleniu dziennym zdjecia wyszły realistyczne wiec stwierdzam ze nie mozna porownywac zdjec z przed miesiaca zmiana głupiego natezenia swiatła lub jak ktos robi w ciemnosci minimalnie inny kont błysku lampy błyskowej juz oszukuje realny stan panela plazmowego nie da sie poprostu postawic aparatu na statywie i przez miesiac go nie ruszac ..........
 

schamann

New member
Nie znam sie na technologi tylko tyle co wyczytalem z tego co wiem to czarny realizowany jest przez to ze wylacza sie pixel takze czy mozna wogole tu mowic o jakis zmianach czarnego?czy pixel przestaje sie wylaczac do konca ze czarny sie pogarsza a moze wylacza sie lepiej ze sie czarny polepsza :) Przyszla mi w zwiazku z tym kolejna mysl czy najczarniejszy czarny to bedzie taki sam jak wyglada ekran przy wylaczonym tv ?Wszystkie pixele sa wtedy nieaktywne.Jezeli tak to moge w swojej plazmie stwierdzic za naprawde czarna to jest ramka wokol ekranu a ekran jest grafitowy i taka bedzie czern jezeli tok mojego rozumowania jest poprawny.I nie jest to krytyka jestem bardzo zadowolony ze swojego 42" PY8

Pozdrawiam
 

mexxmen30

New member
Troche zle rozumujesz jak by pixele podczas wyswietlania czarnego sie wyłaczaly jak to opisujesz to czarne pasy przykladowo były by grafitowe jak to zauwazyłes podczas wylaczonego tv , natomiast czarnosc wydaje mi sie zalezy od sygnału jaki jest nadawany i oswietlenia zewnetrznego jakie pada na tv zauwazylem u siebie ze wieczorami czarne pasy sa prawie takie same jak ramka na programach nadawanych w 1080i tez prawie czarnosc osiaga kolor ramki pamietajmy tez ze ta ramka jest w czarnym lakierowanym kolorze , natomiast co zauwazyłem na DiscoveryHD niekiedy czarnosc w reklamach demonstracyjnych wysoka rozdzielczosc wyglada jak smoła, jeszcze jedna kwestia porownaj sobie czarnosc ramki dookoła panelu a dolnej czesci w kształcie łuku tez dwa odcienie jeden lakierowany drugi mat............
 

schamann

New member
Sek w tym ze tak wlasnie jest za dnia nie znalazlem bardziej czarnego koloru niz ten grafitowy jak ekran(zrobilem test ustawilem na czarnym tle dvd i wylaczylem tv obserwowalem czy odcien sie zmieni byl taki sam czyli grafitowy.Wieczorem czarny oczywiscie jest wyrazniejszy. Bo i ekran jest ciemniejszy w slabym oswietleniu.Ale tak samo stanolem przy tv i porownywalem czernie na 50 programach - czasem jest zludzenie ze jest bardziej czarny ale to tylko zludzenie wynikajace z kontrastu z innym kolorem najbardziej z bialym lub innymi jaskrawymi.
 
Ostatnia edycja:

szachu_pl

New member
Ale schamann ma oczywiście racje, czerń nie może być bardziej "czarna" niż kolor ekranu plazmy! Oczywiście, może być takie wrażenie, ale to tylko oszukują nasze oczy. Zapraszam do podstaw z zasady działania plazm (i nie tylko). W skrócie, max czarny jest gdy składowe RGB są zerowe, biel gdy są maksymalne. Jak z resztą można by było uzyskać bardziej czarny kolor?
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
schamann, w tej technologii nie jest tak, że nieużywany punkt (czy też punkt, który powinien wyświetlić się jako czarny) jest całkowicie wyłączany. Niewielkie napięcie cały czas jest dostarczane do wszystkich punktów panelu - stąd niewielka emisja świetlna, mimo wszystko mniejsza niż w lcd.
W niektórych segmentach rynku producenci próbują ścigać się aby wyznaczać coraz to lepsze (mniejsze) parametry tej minimalnej emisji światła, lub stosują inne sztuczki mające ją ograniczyć dla ciemnych/czarnych fragmentów sceny. Jeżeli już mówić o nieaktywności wszystkich pikseli, to ma ona miejsce (przynajmniej w przypadku linii PV80 Panasonica) gdy telewizor jest wyłączony.
Odbiór ciemnych barw czy czarnego koloru jest uzależniony od warunków oświetlenia zewnętrznego oraz tego jak zbudowana jest sama scena. W pierwszym przypadku zalecenie mówiące o tym, że telewizor warto oglądać przy niewielkim oświetleniu zewnętrznym z jednej strony wpływa właśnie na poprawienie odbioru czarnego koloru a z drugiej powinno zmniejszać zmęczenie wzroku spowodowane jego skupianiem w ciemności na jaskrawym obrazie. W drugim zaś przypadku inny jest odbiór mrocznej sceny gdzie osoba idzie bez światła przez ciemne otoczenie, inny zaś gdy np. bohater ubrany na czarno stoi na tle jasnego budynku - jest to nawet nie tyle złudzenie, jak raczyłeś napisać, ale właściwość postrzegania ludzkiego oka - gdybym miał przyrównać to do pojęć związanych z fotografią to jest to jakby ważony dla całej sceny pomiar światła (w przeciwieństwie do pomiaru punktowego) ;)
Oprócz tego nadawcy różnych programów, w zależności od transmitowanego materiału, stosują różne definicje tego, który kolor jest najciemniejszy a który najjaśniejszy - często na niektórych programach wydaje się wtedy, że czarnego koloru nie ma tam w ogóle.

Pozdrowienia!
 
Ostatnia edycja:

schamann

New member
Cyt "Niewielkie napięcie cały czas jest dostarczane do wszystkich punktów panelu - stąd niewielka emisja świetlna, mimo wszystko mniejsza niż w lcd."

Tu sie zgadzam obserwowalem wieczorem problem i rzeczywiscie jest bardzo niewielkie podświetlenie na czarnym.Ale powodje to tylko pogorszenie jakby czarnego w stosnku do wylaczonego tv:)

Zastanawia mnie jedno skoro czarny zalezy od panela czemu nie zrobic go bardziej czarnym :)Byc moze technologia budowy plazmy wymsza taki kolor albo mogloby sie to odbic w druga strone ze bialy nie bylby bialy :)

pozdrawiam
 

broda1725

New member
Bez reklam
No właśnie ale skoro by tak było że czerń zależna od koloru matrycy to czy plazmy z samsunga nie miały by lepszą czerń ? bo np. patrząc na tv samsunga i panasa (wyłączone) to ciemniejszą matryce ma samsung, przynajmniej na moje oko.
 

schamann

New member
No mi sie wydaje ze w 100 % jest to zalezne ,znajdz w ciagu dnia na ekranie cos czarniejszego niz matryca mi sie nie udalo.Kombinowalem ze stop klatkami itd.
co do samsunga moze podswietlac bardziej niz panas i wtedy nici z czarniejszej czerni
 

stapoz

New member
Nie mówiąc o tym, że plazmy mają zielone a nie czarne matryce, więc czerń jest ciemno zielona co wyraźnie widać przy oświetleniu dziennym...
 

digitalus

Banned
moze ktos napisac jaka jest jakosc czerni np w pliku z muzyka powazna?.poczatek koncertu pink tez powinien sie dobrze prezentowac , szczegolnie kolor czarny, gdy jest ciemno.
moge wyslac jeszcze cos innego , tez w formacie 16:9 i lepszej jakosci.
chyba ze nikt nie sprawdzal:)nawet ogladajac pliki na ekranie monitora tez powinno byc widac ze jakosc jest dobra.
chcialem uzyskac obiektywna, bezstronna odpowiedz jak wyglada czern z tych plikow w plazmie panasonic.
plik z muzyka powazna powinien powalac na kolana, mam na mysli kolor czarny:) muzyka tez:)
 
Ostatnia edycja:

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Podpowiedz proszę jaki ma być cel tej oceny - jeśli Ci zależy to mogę próbować to sprawdzić jutro ale jeśli chodzi o samą definicję koloru czarnego to w tym co przykładowo leci w "n" takowe definicje są różne, jedne lepsze (bardziej czarne) inne gorsze (niektóre programy nadawcy tak nadają jakby kolor czarny w ogóle nie istniał ;) ). Poza tym może się okazać, że definicja barwy czarnej w pliku zostanie rozwalona przez np. kiepską jakość kabli czy odtwarzacza dvd (choćby mojego).

Edit: Ty zrobiłeś swój, ja zatem robię mój edit.
digitalus napisał:
chcialem uzyskac obiektywna, bezstronna odpowiedz jak wyglada czern w plazmie panasonic.
:) obiektywną powiadasz... i bezstronną... A jaki przyjąć punkt odniesienia? ;)
Moje obiektywne zdanie (to taki oksymoron jest ;) ) odniesione do modelu PV80 jest takie, że czerń jest przyzwoita, w porządku. Oczywiście jeśli w ogóle odpowiedni jej poziom jest w podawanym do telewizora materiale. Nie można jednak mówić o czymś takim, że tam gdzie jest barwa czarna tam punkty obrazu są całkowicie wygaszone i nie emitują żadnego światła. Świecą lekko, i widać to na pustym czarnym ekranie (lub gdy w danej scenie przeważa czarne i ciemne barwy albo w ogóle gdy film jest utrzymany w ciemniejszej tonacji) ale myślę, że jest to pomijalne w porównaniu do sporej liczby ekranów lcd. Gdy natomiast w danej scenie występują jedynie niewielkie elementy o barwie czarnej, to z uwagi na percepcję wzroku czarny wydaje się czarny czyli jest taki jak powinien.
Wszystko powyższe odnosi się do mojej oceny obrazu oglądanego wieczorem lub w nocy. W ciągu dnia czy przy mocnym oświetleniu zewnętrznym percepcja oka jest zupełnie inna - myślę, że uprościć to można w ten sposób, że w ciągu dnia nie dostrzeże się tej minimalnej emisji światła generowanej przez panel plazmowy. Dodatkowo przykładowo przy bardzo jasnym oświetleniu zewnętrznym aby telewizor oglądać w miarę komfortowo trzeba się czasem posiłkować podniesieniem jasności i kontrastu obrazu (np. włączając tryb normalny czy dynamiczny). Te parametry mają wpływ na percepcję obrazu (czarny=czarny). Tak jak i oświetlenie zewnętrzne (lub jego brak).

Jeszcze jedna uwaga, ponieważ dział o Panasonicu - nie wiem też, jak przykładowo odniósłbym się osobiście do jakiegoś modelu FullHD, np. PY80. On ma teoretycznie dwa razy większy kontrast natywny ale nie wiem czy jest to wynik mniejszej emisji światła przez komórki plazmy dla koloru czarnego czy też większej jasności jaką może osiągnąć panel (lub kombinacji tych parametrów). Jeżeli byłaby to kwestia mniejszej emisji światła to efekt byłby tylko lepszy :) Jeśli większej jasności (dającej w rezultacie możliwość raportowania większego współczynnika kontrastu) to dla mnie byłoby to pomijalne - praktycznie nigdy nie oglądam telewizora ustawionego na pełną jasność.

Pozdrowienia!
 
Ostatnia edycja:
Do góry