Docieranie plazmy a czarność czerni

Im dalej w las tym robi się ciemniej?


  • Total voters
    0

XoR

New member
Czytałem ostatnio pewną ciekawostkę, otóż czytałem że czerń w panelach plazmowych z czasem się pogłębia i po tych kilkuset godzinach docierania będzie znacznie lepsza. Było to w jakimś wątku na zagramanicznym forum gdzie kolo narzekał że mu 42px80 jasno świeci i że nie tego się spodziewał bo jego CRT lepszą czerń dawał. Poziom jej w moim 37pv80 ogólnie mnie zadowala bo jest na poziomie conajmniej dobrego CRT :eek:k: Widać niestety ogromną różnicę pomiędzy czernią ramki a ekranu :(

Chciałbym się dowiedzieć więc czy mam się spodziewać, że z czasem jak się luminofor bardziej zużyje to będzie mój TV generował coraz ładniejszy obraz (tak aby czasem się pocieszyć lub dla podjarki, że będzie później jeszcze bardziej zajebiście :mrgreen:) czy raczej ten efekt nie występuje??

Jak to jest więc? Niektórzy mają już swoje PDP dość długo już i powinni coś zaobserwować o ile pamiętają jak świeciły kiedyś lub widzą jak świeci ten sam model jeden nowy a jeden już dotarty :)
 
Ostatnia edycja:

WuMike

New member
Bez reklam
Generalnie, luminofor, wraz ze zuzyciem swieci coraz slabiej, wiec na chlopski rozum nastepuje ogole zaciemnienie obrazu, przy czym nie bedzie to wcale ladniejszy obraz, bo nie osiagniesz zadowalajacego poziomu bieli :)
 

XoR

New member
Ostatnio grałem w Battlefield Bad Company na PS3 i tam jest taka wredna biała ramka która zostawia paskudny powidok, dość mocny i na długo. Co dziwne jednak, to to że w miejscu tego powidoku jest lepszy kontrast :eek:

Normalnie czerń była lepsza a na białych obrazach widać było że się w tym miejscu jaśniej świeci. Jeśli by cały obraz taki efekt dostał to by był dużo ładniejszy obraz!

Ogólnie jednak nie widzę aby czarny się poprawiał, wręcz mam wrażenie, że czarny robi się coraz jaśniejszy :( Na liczniku mam niecałe 180 godzin. Używam ustawień czasem 50% czasem więcej, tak 75%. Powidoki się robią mniejsze ale właśnie czarny imho się pogarsza. Może to mi się tylko tak wydaje, sam nie wiem w sumie. Najlepiej jakbym miał obok taki sam TV tylko nowy to bym był pewien :(
 

elvvis

New member
no ja muszę powiedzieć że ten Battlefield doprowadził mnie do rozstroju nerwowego przez tę durną ramkę , u mnie wręcz utrwaliła się ona na obrazie. Ale na szczęście widać to tylko z odległości gdzieś 30 cm i to w na prawdę ciemnym pokoju.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Jeszcze jeden post w temacie.

Kilka miesięcy temu, na początku korzystania z plazmy Panasonica, zrobiłem w nocy zdjęcie czarnego ekranu tv, do którego nie był podawany żaden sygnał. Od tamtego czasu upłynęło jakieś 1300 godzin użytkowania tv, cały czas na tych samych nastawach. Dzisiaj wykonałem zdjęcie z tymi samymi parametrami ekspozycji (czas, przesłona , ogniskowa, program). Załączam efekty dla porównania. Zdjęcia wykonane na długim czasie ekspozycji (25 sekund), stąd tak jasna "zawartość" ekranu, w rzeczywistości, przy braku oświetlenia zewnętrznego, świeci on dużo słabiej.

Obraz u góry to ekran tv na początku użytkowania, poniżej ekran tv z przebiegiem około 1400 godzin.
876876.jpg

Odpowiadając na pytanie z ankiety: Bez względu na to, czy założenia powyższego porównania są prawidłowe czy nie (starałem się aby prawidłowe było przynajmniej jego wykonanie :) ) nie zauważyłem, aby "czarny" ekran plazmy stawał się coraz czarniejszy.

Pozdrowienia!
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Uwaga słuszna (nie napisałem o tym wcześniej), ale oba zdjęcia zrobione tym samym aparatem, z matrycą ustawioną na taką samą czułość - ISO 100.

Pozdrowienia!
 

emer

Member
Bez reklam
albo jednak były jakieś różnice w ekspozycji czy warunków robienia zdjęć, albo to normalnie szok ... i jak to ma sie do 100 000 h ....
Słabo widać, ale czy kolor ramki okalającej panel jest identycznie ten sam ?
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
emer, szoku nie ma ;) Prawdopodobnie gdybyś postawił dwa takie telewizory obok siebie, to różnicy byś nie dostrzegł. Może być ona dodatkowo powiększona przez pryzmat długiego czasu naświetlania. Różnic w warunkach zewnętrznych raczej nie było - w obu przypadkach ciemna noc, zasłonięte rolety, wyłączone wszystkie źródła światła zewnętrznego. Jeśli wspólne dla zdjęć (takie same) były czas, przesłona, ogniskowa/odległość od ekranu, korekta ekspozycji, inne ustawienia manualne, nawet balans bieli to co jeszcze mogłoby wpłynąć na zafałszowanie obrazu?

Nie w tym rzecz. XoR zapytał o to, czy ktoś pamięta jak ekran wyglądał na początku użytkowania tv i po jakimś czasie. Po co pamiętać skoro można fotkę zrobić ;)

Pozdrowienia!
 
Ostatnia edycja:

XoR

New member
Wydaje mi się że jak TV pochodzi jakieś kilka godzin to czarny jest jaśniejszy niż gdy się go dopiero włączy. Nie wiem czy to prawda, zdjęć robił nie będę bo z nimi to też różnie bywa czasami.

@bogdan_bronowice
Jeśli po tych 1000h czerń zrobi się 2x jaśniejsza to plazma idzie na sprzedaż :( Mam jednak nadzieję, że coś schrzaniłeś ze zdjęciami :mrgreen: Źle że nie widać ani ramek ani reszty pokoju.

ps. Jasność i kontrast oczywiście ustawione były na minimum podczas robienia tych zdjęć?
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Oczywiście, że jasność i kontrast nie były nastawione na minimum, bo ani nie oglądam tv z takimi nastawami ani nie zamierzam ;p Nastawy w obu przypadkach takie jak tu. Zresztą chyba jest tak, że od początku (minimum) do połowy skali jasności i kontrastu z ciemnym obrazem nic się nie dzieje, nie rozjaśnia się on ani nie przyciemnia.

Być może coś zrobiłem nie tak przy wykonywaniu tych zdjęć, jednak nie przypuszczam. I jeszcze raz napiszę. Prawdopodobnie gdybyś postawił dwa takie telewizory obok siebie, to różnicy byś nie dostrzegł. Tu czas ekspozycji wynosił blisko pół minuty. Po różnych korektach histogramu tych zdjęć wygląda to tak, jakby panel plazmowy na swojej powierzchni ładnie i w miarę równomiernie się... hmm... "dotarł"? Na marginesie - ramki są obie czarne a pokoju też nie zamierzam pokazywać ;)

Masz rację, że ze zdjęciami różnie bywa - te podane wcześniej każdy może sam ocenić. Myślę, że na ich podstawie bynajmniej nie trzeba od razu sprzedawać plazmy. Ja przy swojej zamierzam zostać bardzo długo :)

Pozdrowienia!
 
Ostatnia edycja:

GOLUMN

Member
Jak długo?

Witam.Mam pytanie.Przez ile godzin trzeba docierać plazmę?200 czy 300 godzin?Ja na liczniku mam już 200 godzin i już bym chciał ustawić obraz według własnych potrzeb a nie oglądać wszystko na 50% a z drugiej strony nie wiem czy nie przeczekać jeszcze te 100 godzin i być pewniejszym że z obrazem nic nie będzie się działo.:eek:k: Proszę o odpowiedź użytkowników po "dotarciu".Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i pozdrawiam.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
To Ty jesteś dla tv, czy tv dla Ciebie? Niektórzy zalecają nawet 1000 godzin "docierania". Jeśli nie jesteś pedantem, który co chwila sprawdza, czy aby się nie pojawił jakiś powidoczek, to olej to i używaj wedle uznania (co jakiś czas zapuszczając procedurę przeciwdziałania wypaleniom - w zależności od modelu tv). W końcu plazma nie jest idealną technologią i za 5 lat będzie trzeba wymienić na coś nowszego :D
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Popieram, jeśli telewizor masz zamiar używać do oglądania telewizji ;) to możesz zacząć go normalnie używać. Nawet jeśli jakiś krótkotrwały powidok dostrzeżesz wieczorem na ciemnym ekranie to następnego wieczora (po oglądaniu innego programu) nie powinno go już być.

Sygnałem ostrzegawczym mogłoby być jedynie utrzymywanie się danego powidoku przez kilka dni pomimo oglądania zróżnicowanych programów. Takie jest moje zdanie uwzględniające niewielkie czasowo doświadczenia użytkownika plazmy.

Pozdrowienia!
 

shrek80

New member
dotarcie plazmy

Witam kilka dni temu kupiłem Panasonica PY 85 nie mam pojęcia o docieraniu plazmy ale z tego co czytam rozumię że zalecanym jest ustawienie wartości na połowę ustawien kontrast jasność itp. przez pewien okreslony czas Proszę niech mi ktoś wyjaśni co taka plazma dzieki temu zyska i jeszcze jedno jak napisał jeden was o zapuszczaniu procedury przeciw dzialaniu wypalania CO TO TAKIEGO ??? z góry dziekuję za odpowiedzi...
 
Ostatnia edycja:

cypel

New member
bogdan bronowice, możesz wrzucić zdjęcia źródłowe, jakie udało Ci się zrobić ?
chcę podejrzeć exifa, czym robione i na jakich nastawach, jeśli foty były robione automatem (tzw. green program) to można je sobie wsadzić w ...
dziurkę od nosa
obowiązuje jedna sztywna zasada
manualny tryb i sztywne ustawienia
oczywiście światło zastane też ma na to wpływ
raz jest go więcej raz mniej
raz jest ropzproszone bardziej innym razem mniej

robienie zdjęć wyświetlaczom, kineskopom, monitorom, to lekkie nieporozumienie moim zdaniem
w ogóle fotografowanie czegokolwiek - nigdy
nie będzie identycznych warunków (światło - bo ono jest najważniejsze), chyba, że testy robimy w warunkach laboratoryjnych

takie zosie zamosie cykające zdjęcia z biodra na automacie mają się nijak do rzeczywistości a i również osobistej percepcji
cykanie dla cykania i pognębiania się, chyba tylko\\\


ale z czystej ciekawości, jeśli to nie problem, to proszę o wrzucenie źródłowych fot, a jak by były rawy to już w ogóle cacy
może być rapid albo inne ustrojstwo, cokolwiek :)
 
Ostatnia edycja:

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Nie przeczę, że możesz mieć rację. Prosimy komisję śledczą o szczegółowy raport ;)

Pozdrowienia!

Filename : DSCF4427.jpg____________________Filename : DSCF5548.jpg
JFIF_APP1 : Exif___________________________JFIF_APP1 : Exif
Main Information___________________________Main Information
Make : FUJIFILM____________________________Make : FUJIFILM
Model : FinePix S6500fd____________________Model : FinePix S6500fd
Orientation : left-hand side_______________Orientation : left-hand side
XResolution : 72/1_________________________XResolution : 72/1
YResolution : 72/1_________________________YResolution : 72/1
ResolutionUnit : Inch______________________ResolutionUnit : Inch
Software : Digital Camera FinePix S6500fd Ver1.00
Software : Digital Camera FinePix S6500fd Ver1.00
DateTime : 2008:05:31 01:20:02_____________DateTime : 2008:11:03 00:52:40
YCbCrPositioning : co-sited________________YCbCrPositioning : co-sited
Copyright :________________________________Copyright :
ExifInfoOffset : 294_______________________ExifInfoOffset : 294
PrintIM IFD : 28Bytes______________________PrintIM IFD : 28Bytes
Print Image Matching Info__________________Print Image Matching Info
Version : 0250_____________________________Version : 0250
Unknown (0002) : 01 00 00 00_______________Unknown (0002) : 01 00 00 00
Unknown (0101) : 00 00 00 00_______________Unknown (0101) : 00 00 00 00
Sub Information____________________________Sub Information
ExposureTime : 25,00Sec____________________ExposureTime : 25,00Sec
FNumber : F4,0_____________________________FNumber : F4,0
ExposureProgram : Manual___________________ExposureProgram : Manual
ISOSpeedRatings : 100______________________ISOSpeedRatings : 100
ExifVersion : 0220_________________________ExifVersion : 0220
DateTimeOriginal : 2008:05:31 01:20:02_____DateTimeOriginal : 2008:11:03 00:52:40
DateTimeDigitized : 2008:05:31 01:20:0_____DateTimeDigitized : 2008:11:03 00:52:40
ComponentConfiguration : YCbCr_____________ComponentConfiguration : YCbCr
CompressedBitsPerPixel : 20/10 (bit/pixel)_CompressedBitsPerPixel : 20/10 (bit/pixel)
ShutterSpeedValue : 25,99Sec_______________ShutterSpeedValue : 25,99Sec
ApertureValue : F4,0_______________________ApertureValue : F4,0
BrightnessValue : EV-4,4___________________BrightnessValue : EV-4,5
ExposureBiasValue : EV0,0__________________ExposureBiasValue : EV0,0
MaxApertureValue : F2,8____________________MaxApertureValue : F2,8
MeteringMode : Division____________________MeteringMode : Division
LightSource : Unidentified_________________LightSource : Unidentified
Flash : Not fired(Compulsory)______________Flash : Not fired(Compulsory)
FocalLength : 11,70(mm)____________________FocalLength : 10,80(mm)
MakerNote : FUJIFILM Format : 414Bytes (Offset:868 )
MakerNote : FUJIFILM Format : 414Bytes (Offset:868 )
FlashPixVersion : 0100_____________________FlashPixVersion : 0100
ColorSpace : sRGB__________________________ColorSpace : sRGB
ExifImageWidth : 3024______________________ExifImageWidth : 3024
ExifImageHeight : 2016_____________________ExifImageHeight : 2016
ExifInteroperabilityOffset : 1274__________ExifInteroperabilityOffset : 1274
FocalPlaneXResolution : 3932/1_____________FocalPlaneXResolution : 3932/1
FocalPlaneYResolution : 3932/1_____________FocalPlaneYResolution : 3932/1
FocalPlaneResolutionUnit : Centimeter______FocalPlaneResolutionUnit : Centimeter
SensingMethod : OneChipColorArea sensor____SensingMethod : OneChipColorArea sensor
FileSource : DSC___________________________FileSource : DSC
SceneType : A directly photographed image__SceneType : A directly photographed image
CustomRendered : Normal process____________CustomRendered : Normal process
ExposureMode : Manual______________________ExposureMode : Manual
WhiteBalance : Auto________________________WhiteBalance : Auto
SceneCaptureType : Standard________________SceneCaptureType : Standard
Sharpness : Normal_________________________Sharpness : Normal
SubjectDistanceRange : Unknown_____________SubjectDistanceRange : Unknown
Vendor Original Information________________Vendor Original Information
Version : 0130_____________________________Version : 0130
Unknown (0010)2,43 : FC A153_______________Unknown (0010)2,43 : FC A153
Quality mode : NORMAL______________________Quality mode : NORMAL
Sharpness : NORMAL_________________________Sharpness : NORMAL
White Balance : Auto_______________________White Balance : Auto
Color : NORMAL_____________________________Color : NORMAL
Flash mode : Off___________________________Flash mode : Off
Flash strength : -67/100___________________Flash strength : 0/100
Macro mode : Off___________________________Macro mode : Off
Focus mode : Auto Focus____________________Focus mode : Auto Focus
Unknown (1022)3,1 : 1______________________Unknown (1022)3,1 : 1
Unknown (1023)3,2 : 1512,1008______________Unknown (1023)3,2 : 1512,1008
SlowSync : Off_____________________________SlowSync : Off
Mode : Manual______________________________Mode : Manual
Unknown (1032)3,1 : 1______________________Unknown (1032)3,1 : 1
Sequence Mode : Off________________________Sequence Mode : Off
Unknown (1101)3,1 : 0______________________Unknown (1101)3,1 : 0
Unknown (1200)3,1 : 0______________________Unknown (1200)3,1 : 0
Unknown (1210)3,1 : 0______________________Unknown (1210)3,1 : 0
Blurring warning : Yes_____________________Blurring warning : Yes
Focus status : Nice________________________Focus status : Nice
Exposure status : Nice_____________________Exposure status : Nice
Unknown (1303)3,1 : 0______________________Unknown (1303)3,1 : 0
Unknown (1400)3,1 : 1______________________Unknown (1400)3,1 : 1
Unknown (1408 )7,4 : Offset:1170___________Unknown (1408 )7,4 : Offset:1170
Unknown (1409)7,4 : Offset:1182____________Unknown (1409)7,4 : Offset:1182
Unknown (140A)3,1 : 0______________________Unknown (140A)3,1 : 0
Unknown (4100)3,1 : 0______________________Unknown (4100)3,1 : 0
ExifR98____________________________________ExifR98
ExifR : R98________________________________ExifR : R98
Version : 0100_____________________________Version : 0100
Thumbnail Information______________________Thumbnail Information
Compression : OLDJPEG______________________Compression : OLDJPEG
Orientation : left-hand side_______________Orientation : left-hand side
XResolution : 72/1_________________________XResolution : 72/1
YResolution : 72/1_________________________YResolution : 72/1
ResolutionUnit : Inch______________________ResolutionUnit : Inch
JPEGInterchangeFormat : 1422_______________JPEGInterchangeFormat : 1422
JPEGInterchangeFormatLength : 10168________JPEGInterchangeFormatLength : 10408
YCbCrPositioning : co-sited________________YCbCrPositioning : co-sited
 

woldi19

New member
cypel napisał:
w ogóle fotografowanie czegokolwiek - nigdy
nie będzie identycznych warunków (światło - bo ono jest najważniejsze), chyba, że testy robimy w warunkach laboratoryjnych
Dlatego ten test,także moim zdaniem jest totalnym nieporozumieniem:roll:
 
Do góry