Denon przedstawia nowe amplitunery kina domowego z Dolby Atmos Sound.

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
AVR-X4100W i AVR-X5200W dostarczą wielowymiarowy dźwięk dzięki nagradzanemu Dolby Atmos. Denon przedstawia nowe amplitunery kina domowego z Dolby Atmos Sound.

Denon, wiodący producent wysokiej jakości systemów domowej
rozrywki i osobistych urządzeń audio, przedstawia najnowszą linię amplitunerów AVR
stworzonych specjalnie, by mogły dostarczać urzekającego i wielowymiarowego dźwięku z
Dolby Atmos. Nowe modele AVR-X4100W i AVR-X5200W, o planowanej dostępności we
wrześniu, będą pierwszymi amplitunerami kina domowego Denon zawierającymi funkcje Dolby
Atmos.
Dzięki Dolby Atmos dźwięk ożywa ze wszystkich kierunków, także ponad głową, tak by
wypełnić domowe kino z zadziwiającą jasnością, mocą, detalami i głębią.
„To świadczy o wyjątkowej jakości dźwięku jakiej dostarcza Dolby Atmos, jakości dzięki której
niektórzy z najlepszych światowych twórców filmów uznali to za prawdziwe narzędzie
opisywania historii,” twierdzi Yoshinori Yamada, Global Business Team Leader for Denon
Audio and Video Products. „Każdy detal ożywa, powodując, że odbiorcy czują się jakby
znajdowali się w środku akcji filmu. To doznanie nie ma sobie równego w dzisiejszym kinie
domowym.”

Elastyczne konfiguracje głośników
Wszystkie amplitunery Denon kompatybilne z Dolby Atmos będą posiadały wystarczającą moc
obliczeniową, by użyć skalibrowane przez Audyssey MultEQ XT32, 9-kanałowe zestawienie
Dolby Atmos przy użyciu konfiguracji głośników 5.1.4 lub 7.1.2 używajace głośników
sufitowych lub przystosowanych do Dolby Atmos. Konfiguracja głośników 5.1.4 bazuje na
tradycyjnym układzie 5.1 uzupełnionym o 4 głosniki ponad głową lub głośników
przystosowanych do Dolby Atmos. Analogicznie konfiguracja 7.1.2 bazuje na układzie 7.1 z
dwoma głośnikami ponad głową lub głośnikami przystosowanymi do Dolby Atmos.
AVR-X5200W będzie miał zdolność przetwarzania wspierającą pełne zestawienie 11-kanałowe
Dolby Atmos, korzystając z konfiguracji Dolby Atmos 7.1.4. Konfiguracja 7.1.4 bazuje na
tradycyjnym układzie 7.1 z czterema głośnikami ponad głową lub głośnikami przystosowanymi
do Dolby Atmos.

O Dolby Atmos:
Dolby Atmos® dostarcza wciągającego, wielowymiarowego dźwięku, który umiejscawia i przemieszcza poszczególne dźwięki w dowolnym miejscu pomieszczenia, także nad głową w taki sposób, by ożywić całe audytorium. Od czasu swojego wprowadzenia w 2012 roku, Dolby Atmos został zaadaptowany przez wszystkie główne hollywoodzkie studia filmowe, siedmiu reżyserów-zdobywców Oscara i szesnastu nagrodzonych Oscarami realizatorów dźwięku oraz innych. Jeszcze w tym roku miłośnicy rozrywki będą mogli korzystać z Dolby Atmos w swoich kinach domowych. Aby dowiedzieć się więcej o systemie Dolby Atmos i kinie domowym, odwiedź blog Dolby Lab Notes tutaj.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Czyli Atoms szybko wkracza na nasze salony. Dobre rozwiązanie dla osób z niekoniecznie symetrycznie ustawionymi wszystkimi kolumnami systemu.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Ciekawe jak to jest, że do dzisiaj słyszy się głosy krytyki, pod adresem systemów większych niż 5.1, a tu proszę; więcej znaczy lepiej? Efektownie pewnie tak. Kolejny gadżet na wyciąganie kasy. Kolejna odmiana Neo6, Logic7, Pro Logic II, x, y itd. Poza tym. Iluż to konsumentów będzie mogło sobie pozwolić (pomijając kwestie finansowe) na stworzenie (prawidłowe), takiego kina i gdzie? Chyba tylko ci, którzy wybudują sobie do tego celu dedykowane pomieszczenie. Niektórzy, już przy konfiguracji 5.1, mają nie mały kłopot z prawidłowym ulokowaniem głośników (widzieliście na zdjęciach niektóre prezentacje). Bo chcieć, nie znaczy móc.

A przy okazji. Wiele lat temu, pan Tomlinson Holman, (dla młodszych lub niewtajemniczonych, twórca THX - od "Tomlinson Holman eXperiment"), stworzył system 10.2, a nawet 12.2, który na pokazach, potrafił rzucić na kolana każdego słuchacza. A było to w roku 1999. Ale kto to dzisiaj pamięta lub zna.

422px-Sound-10_2.svg.jpg
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ciekawe jak to jest, że do dzisiaj słyszy się głosy krytyki, pod adresem systemów większych niż 5.1, a tu proszę; więcej znaczy lepiej? Efektownie pewnie tak. Kolejny gadżet na wyciąganie kasy. Kolejna odmiana Neo6, Logic7, Pro Logic II, x, y itd. Poza tym. Iluż to konsumentów będzie mogło sobie pozwolić (pomijając kwestie finansowe) na stworzenie (prawidłowe), takiego kina i gdzie? Chyba tylko ci, którzy wybudują sobie do tego celu dedykowane pomieszczenie. Niektórzy, już przy konfiguracji 5.1, mają nie mały kłopot z prawidłowym ulokowaniem głośników (widzieliście na zdjęciach niektóre prezentacje). Bo chcieć, nie znaczy móc.

A przy okazji. Wiele lat temu, pan Tomlinson Holman, (dla młodszych lub niewtajemniczonych, twórca THX - od "Tomlinson Holman eXperiment"), stworzył system 10.2, a nawet 12.2, który na pokazach, potrafił rzucić na kolana każdego słuchacza. A było to w roku 1999. Ale kto to dzisiaj pamięta lub zna.

View attachment 9795

Dokladnie kto to bedzie instalwal w swoich 20 m. salonach... nie wspominajac juz o kosztach... ale za to bedzie realniejszy smiglowiec latal po salonie :)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Wiesz ktos kto bedzie mial kasy jak lodu to i pewnie zmieni, natomiast Ci co maja sprzet i sa z niego zadowoleni to n apewno nikomu nie przyjdzi ezmieniac amplitunera na nowy model dla systemu Atmos, podobnie jak ktos ma fajny tv FHD nie bedzie wymienial na tv 4k...oczywiscie mowie na chwile obecna, bo kto wie co bedzie za np 5 lat...
 

robertuss

Active member
Bez reklam
Wiesz ktos kto bedzie mial kasy jak lodu to i pewnie zmieni, natomiast Ci co maja sprzet i sa z niego zadowoleni to n apewno nikomu nie przyjdzi ezmieniac amplitunera na nowy model dla systemu Atmos, podobnie jak ktos ma fajny tv FHD nie bedzie wymienial na tv 4k...oczywiscie mowie na chwile obecna, bo kto wie co bedzie za np 5 lat...

Za 10 lat wiem co będzie;) Atmos 2 Ultra.Chłopaki przecież w tej branży siedzimy nie od dziś ;)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Dokładnie.Firma musi zachować płynność finansową.Stąd te wynalazki i technologie

Dokladnie, tylko mnie osobiscie irytuje to jak niektorzy opisuja dana nowosc zeby omamic ludzi, a tym samym naciagnac na kase, wiedzac ze np taki Atmos o ile w kinie moze sie sprawdzic to w salonach domowych nie ma szans.. i kazdy o tym wie bo wystarczy w 20 m salonie domowym wstawic 5 , a pozniej 7 glosnikow i zobaczyc jaka jest roznica pomiedzy tymi glosnikami. A co dopiero jesli np tam sie wstawi jeszcze ze 6 glosnikow... Malym fiatem tez kiedys jezdzilo sie po 7-8 osob :)
 
Ostatnia edycja:

robertuss

Active member
Bez reklam
Dokladnie, tylko mnie osobiscie irytuja to jak niektorzy opisuja zeby omamic ludzi, a tym samym naciagnac na kase, wiedzac ze np taki Atmos o ile w kinie moze sie sprawdzic to w salonach domowych nie ma szans.. i kazdy o tym wie bo wystarczy w 20 m salonie domowym wstawic 5 , a pozniej 7 glosnikow i zobaczyc jaka jest roznica pomiedzy tymi glosnikami. A co dopiero jesli np tam sie wstawi jeszcze ze 6 glosnikow... Malym fiatem tez kiedys jezdzilo sie po 7-8 osob :)

i w Takim salonie 20m jest różnica między 5.1 a 7.1 ??Czy za ciasne pomieszczenie??Przydałby się większy metraż??
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
i w Takim salonie 20m jest różnica między 5.1 a 7.1 ??Czy za ciasne pomieszczenie??Przydałby się większy metraż??

Mysle ze kazdy ma do tego swoje podejscie, ja sprawdzalem z dwoma kumplami system 5.1 i 7.1 na 20 i 25 m, zarowno w jednym jak i w drugim przypadku nie widzielismy sensu wkladania dodatkowych dwoch glosnikow i za taka kwote o ktorej myslelismy wydac... Wiesz moze jesli ktos sobie mysli kupic dwa dodatkowe glosniki do systemu 7.1 np do 25 m za powiedzmy 1000 zl - to na upartego mozna brac, tylko my akurat myslelismy o zupelnie innych kwotach.... wiec szkoda bylo kasy w stosunku do tego co sie uslyszalo.. i pisze to szczerze bo naprawde przynajmniej dwoch z nas bylo na te dwa dodatkowe glosniki napalonych niezle :). Ososbiscie uwazam ze lepiej ta kase pzreznaczyc na jakis fajny wyjazd...
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Oczywiscie ze jest roznica, własnie na ok.20m2.
System 7.1 to nic wielkiego, wazne zeby z głową rozmieścic kolumny.

Hej , tak jak napisalem kazdy moze miec swoje zdanie w tym temacie Kolego, ale uwierz na slowo ze w kilku miejscach rozmieszczalismy dodatkowe dwa glosniki i naprawde fajne glosniki bo MA gx fx x 4 i bawilsimy sie ustawieniami samych glosnikow (dipol, monopol) i za diabla nie bylo czuc roznicy w dzwieku zeby wydac na nie ponad 6 tys ( za 2 szt.), a nawet nie bylo roznicy na polowe tej kwoty. Wiec co dopiero jakby polozyc jakies zwykle dwa monitory. Choc wtedy na pewno mniej by bolalo i moze wtedy mniejsze mialoby sie oczekiwania od tego dzwieku jaki by sie chcialo uzyskac. Choc wierze w to ze jakby pomieszczenie bylo wieksze chocby jakies 30-35 m to efekt bylby lepszy. Bo te glupie 5-10 m ma znaczenie dla takiego systemu. Zreszta sluchalem ( jak dobrze wiesz takiego super zestawu na B&W w Niemczech) wlasnie 7.2 tylko tam bylo 45 m -50 m i bylo rewelacyjnie. Ale to tez kwestia i sprzetu zapewne...

Podobnie sie mowi ze KD powinno byc cale tej samej firmy, a nawet tej samej serii, ze wtedy jest najlepszy efekt... tez o tym pisalem, ze mam Kolege ktory ma super KD z glosnikow praktycznie kazdy z innej firmy i gra rewelacyjnie. W ciemno moglbym sie zakladac niemalze z kazdym z tego forum ze czyjes KD zlozone z jednej marki, a nawet z jednej serii bedzie duzo gorsze od tego co ma kolega.. a przeciez przod inna firma, centralny inna firma, surrandy inna firma i sub inna firma - nie ma prawa dobrze to grac dla wielu wielu...

Zdaje sobie sprawe ze beda ludzie( nie mowie o Tobie) ktorzy beda pisac ze Atmos w 20 m bedzie super gralo i dopiero wtedy zobaczymy jak brzmi prawdziwy smiglowiec, czy tez prawdziwy dzwiek skrzydel motyla uslyszymy. Tylko trzeba w to uwierzyc i chciec wydac kase..
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
wiec szkoda bylo kasy w stosunku do tego co sie uslyszalo.. i pisze to szczerze bo naprawde przynajmniej dwoch z nas bylo na te dwa dodatkowe glosniki napalonych niezle :). Ososbiscie uwazam ze lepiej ta kase pzreznaczyc na jakis fajny wyjazd...

Co ty z tymi wyjazdami :) rownie dobrze mozna napisac po co Ci drogie kable HDMI, jak mozna uzyc takich za 50zl, a za reszte wyjechać nad wodę.
Akurat tylne dodatkowe kolumny, dają nieprownywalnie wiekszą różnice w odbiorze, jak drogie kable HDMI, a jak sie zdaje takie masz i nie piszesz ze lepiej za tą kwote gdzieś wyjechać.
Ja akurat zamiast drogich kabli HDMI, wolałbym zaoszczędzoną kwote przeznaczyc na tylne kolumny.
A jak chcemy na czymś oszczędzać, to proponuje zacząć właśnie od kabli HDMI.
Rozmawiajmy o kinie, a nie o wakacjach i to na co mozna wydać.
Ja mam na tyłach obecnie tanie kolumny, kupiłem za grosze, nie ma mowy o żadnych za 6tys.

Mam te 7.1 i jest duża róznica, pisze to jako były sceptyk, a miałem kiedyś negatywne doświadczenia z 7.1.
Pisząc duża, mam na myśli odpowiednie rozstawienie kolumn i dedykowana ścieżka dzwiękowa 7.1

Dla jasności, uwazam ze 5.1 jest na tyle rewelacyjny i dopracowany dzwiękowo system do KD, ze smialo moge zrezygnowac z 7.1 (jezeli zajdzie taka potrzeba), ale trudno nie docenic, niezaleznie wydobywających sie dzwieków za plecami z 4 kolumn.

Włącz sobie film np. Tron (7.1), bo to dobry przykład i oceń jeszcze raz, ostatnio przełączałem pomiedzy 5.1 i 7.1 zapętlając kilka kluczowych fragmentów.To nawet nie ma co porównywać.
Przeciez te dwie dodatkowe kolumny, to dodatkowa scieżka dzwiękowa, dzwięki "przeskakują" z kolumny, na kolumne, a tych jest 4, więc efekt surround jest często lepszy, jak ten ktory mamy na przedniej scianie. Nie rozumiem, jak mozna byc miłośnikiem dzwieku wielokanałowego (a to tylko 7.1) i tego nie docenić.
Ja tu nie pisze o Atmos, czy systemach 9.1 i wiecej, mowa o typowym 7.1.

Podstawa to odpowiednie umiejscowienie kolumn, czyli coś w ten deseń:

dolby-surround-sound.jpg
 
Ostatnia edycja:

robertuss

Active member
Bez reklam
Ja na tył to to bym chciał Yamaha Ns-333 i też da radę.No jak taka jest ścieżka dzwiękowa na płytach to warto by rozbudować kino kiedyś.Przypuszczam że ten format pozostanie z nami na długo.Jeśli pojawią się płyty nowej generacji o wielkich pojemnościach to może uda im się zmieścić to co się nie zmieściło na obecnym Blu Ray czyli Dolby TrueHd 16.2 i żaden Atmos nie potrzebny i kolejne hasła marketingowe
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Co ty z tymi wyjazdami :) rownie dobrze mozna napisac po co Ci drogie kable HDMI, jak mozna uzyc takich za 50zl, a za reszte wyjechać nad wodę.
Akurat tylne dodatkowe kolumny, dają nieprownywalnie wiekszą różnice w odbiorze, jak drogie kable HDMI, a jak sie zdaje takie masz i nie piszesz ze lepiej za tą kwote gdzieś wyjechać.
Ja akurat zamiast drogich kabli HDMI, wolałbym zaoszczędzoną kwote przeznaczyc na tylne kolumny.
A jak chcemy na czymś oszczędzać, to proponuje zacząć właśnie od kabli HDMI.
Rozmawiajmy o kinie, a nie o wakacjach i to na co mozna wydać.
Ja mam na tyłach obecnie tanie kolumny, kupiłem za grosze, nie ma mowy o żadnych za 6tys.

Mam te 7.1 i jest duża róznica, pisze to jako były sceptyk, a miałem kiedyś negatywne doświadczenia z 7.1.
Pisząc duża, mam na myśli odpowiednie rozstawienie kolumn i dedykowana ścieżka dzwiękowa 7.1

Dla jasności, uwazam ze 5.1 jest na tyle rewelacyjny i dopracowany dzwiękowo system do KD, ze smialo moge zrezygnowac z 7.1 (jezeli zajdzie taka potrzeba), ale trudno nie docenic, niezaleznie wydobywających sie dzwieków za plecami z 4 kolumn.

Włącz sobie film np. Tron (7.1), bo to dobry przykład i oceń jeszcze raz, ostatnio przełączałem pomiedzy 5.1 i 7.1 zapętlając kilka kluczowych fragmentów.To nawet nie ma co porównywać.
Przeciez te dwie dodatkowe kolumny, to dodatkowa scieżka dzwiękowa, dzwięki "przeskakują" z kolumny, na kolumne, a tych jest 4, więc efekt surround jest często lepszy, jak ten ktory mamy na przedniej scianie. Nie rozumiem, jak mozna byc miłośnikiem dzwieku wielokanałowego (a to tylko 7.1) i tego nie docenić.
Ja tu nie pisze o Atmos, czy systemach 9.1 i wiecej, mowa o typowym 7.1.

Podstawa to odpowiednie umiejscowienie kolumn, czyli coś w ten deseń:

dolby-surround-sound.jpg

Wiec zaczne od poczatku , mowie o wyjazdach, bo jak wiesz lubie odpoczywac w fajnych miejscach i wlasnie za tydzien znowu wyjezdzam w cieple miejsce i jest to niewatpliwie dla mnie ( czasami mysle, ze nawet lepsza odskocznia niz obejrzenie fajnego filmu nawet w mega wypasionym kinie domowym).
A ten tekst odnosnie wakacji wziąłem z testu marantza serii 15s2 gdzie recenzent podsumowal ze lepiej jest kupic zestaw marantza Ki peral lite, a za reszte pojechac na wycieczke :) i bedzie to taniej a i czlowiek odpocznie cos w tym stylu bylo i bardzo mi sie to spodobalo.
Co do kabli HDMI , tak mam drogie kable, tylko o ile pamietasz ja pisalem ze najwieksze roznice widac na filmach dvd, przy filmach na bluray sa znikome roznice jesli chodzi o tv 55 cali, a juz nie wspomne o filmach na bluray nagranych bardzo dobrze. Malo tego w tym wypadku rowniez uwazam ze jesli ktos nie dysponuje odpowiednimi srodkami to nie ma sensu takiego kabla kupowac, bo niewatpliwie ta cena nie przeklada sie na roznice w obrazie. I to rowniez pisalem. Jak rowniez chodzilo mi to, ze czesc ludzi pisalo o kablach nie widzac na oczy takiego kabla , nie dotykajac go, i przede wszystkim nie testujac tych kabli u siebie w domu.
Teraz co do 7.1 to mialem i takie ustawienie jak na tym zdjeciu i dwa jeszcze inne i nadmieniam ze mialem glosniki gdzie moglem duzo bardziej sie pobawic jak w Twoim wypadku bo dysponowalem czteroma glosnikami typowo surrandowymi z mozliwoscia ustawienia ich dipolowo lub bipolarnie i zadenmu z nas jakos nie oprzypadlo to ustawienie do gustu - patrzac ze glosniki tyle, a nie mniej kosztuja. Bo dwoch z nas myslalo o tych glosnikach lub polka nizej z serii gx - ktore jak dobrze pamietam kosztowaly polowe tego co gx-fx. Ale jeszcze raz powtarzam zeby bylo jasne to nie oznacza ze nie bylo czuc roznicy, ona byla tylko niewarta tej ceny, a innych glosnikow osobiscie ja bym nie kupil. Choc bardziej ta roznica byla odczuwalna na 25 metrach..
Dalej co do zdjecia wg tego co ja widzialem w Niemczech, a przypominam ze tamto Kino domowe bylo ustawiane przez magikow z USA, ktorzy zajmuja sie tym profesjonalnie i naglaszaja typowo sale kinowe w domach w USA, Canadzie, a nawet zdarzalo im sie ze robili w Europie zach. od A do Z czyli robia wszystko od sufitu do podlogi wlaczajac ustawienie sprzetu i tam mowiono ze te odleglosci powinny byc wieksze niz to co jest na tym zdjeciu i tam tak bylo. Tylne glosniki od sofy staly jakies 2-2,5 m, boczne glosniki rowniez mialy gdzies taka odleglosc od sofy, ktora tam stala na podwyzszeniu. Przed sofa staly trzy fotele. Ale tam byl metraz tak jak pisalem 45-50 m i w takim wypadku jak najbardziej widze sens, a nie na 20 m glosnik przy glosniku nie malze..
Ale kazdy ma swoj poglad na sprawe i kazdy moze kupowac i ustawic co chce, dla mnie jak ktos chce nawet na 20 m mozna 16 glosnikow ustawic i jesli bedzie ktos widzial w tym sens i bedzie czul roznice to chwala takiej osobie. Ja naprawde nie mam nic przeciwko temu. Ja wyrazm wylacznie swoje zdanie na ten temat - Kolega zadal pytanie i odpowiedzialem to co ja slyszalem. A juz nie wspomne ze jesli film jest nagrany w 5.1 to juz wtedy efekt tego jest taki minimalny bo to procesor oszukuje i rozdziela na dodatkowe dwa glosniki dzwieki. Ale nie istotne Ty masz jestes zadowolony, ja nie mam i mowie, ze do czasu kiedy nie bede mial salonu ze 35 m nawet nie bede sie nad tym zastanawial .. bo wg mnie jest to nie oplacalne patrzac to jakie bym chcial kupic glosniki. I aspekt wizualny co innego miec nawet w 20 -25 m system 7.1 w pokoju specjalnie przygotowanym i tylko sluzacym do ogladania filmow, a co innego w 20 m salonie, ktory sluzy do wszystkiego. Ale o gustach sie nie dyskutuje, bo kazdy ma prawo sadzic to co uwaza i to pisac co czuje- wazne zeby bylo to szczere i podparte w tym wypadku testami.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Lolek, wystarczylo kilka zdań :)
Mnie nie przekonasz obszernymi wyjasnieniami, ale tez nikogo nie namawiam.
Przeciez to nie moja sprawa.
Jedynie, odpal Trona i przetestuj jeszcze raz, bo mam wrazenie ze nie testowales na odpowiedni materiale. Wyraziles swoje zdanie, a ja swoje i zostanmy przy tym, ale fajnie jakbys przetestowal na tym samym materiale co ja i dopiero wtedy moglibysmy podyskutowac.
Co do kabli HDMi, ja roznicy nie widze, byla jak pamietasz obszerna dyskusja na ten temat tutaj:
http://www.hdtv.com.pl/forum/kino-domowe/105779-kable-hdmi.html
Dziwi mnie tylko to, ze widzisz roznice w kablach, a sceptycznie jestes nastawiony do 7.1. Ja rozumie Atmos (nic nie wiemy), czy systemy 12.2, ale 7.1? Ja mam male glosniczki na tylach, nikomu nie wadza, nawet ich specjalnie nie widac, bo mam tam firane, a przy materialach 7.1 daja kupe frajdy.
Dodam ze kosztowaly grosze, w zasadzie nie wiele wiecej jak Twoj kabel HDMI (kupilem uzywane).
 
Ostatnia edycja:
Do góry