[Nasze Zestawy AV] mój smart leaving room

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Tyle samo kabli trzeba co do zwyklego sonoffa.

Potrzebujesz zasilanie czyli 230v i minus.
No i kabelek jeden co idzie do zarowki.

Sesso terz potrzebuje takie kable bo musi miec caly czas zasilanie aby dzialal odbiornik pilota.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Znalazlem taki ciekawy bajer.

Sonoff RF nadajnik
https://s.click.aliexpress.com/e/br5Kvomy

Jest bezprzewodowy wlacznik zasilany bateria. Montujesz go gdzie chcesz np w miescu gniazdka i on zdalnie zalaczy ci sonoffa basic z RF.

Tylko ciekawe jak dlugo bateryjka bedzie trzymac. Jak samo RF to moze tak dalugo albo dluzej niz zwykly pilot od bramy.


I to by bylo jeszcze lepsze rozwiazanie niz to wczesniejsze z sonoff touch.
Wiec masz mozliwosc wlaczania zarowek manualnie przez ten bezprzewodowy wlacznik, za pomoca pilota rf, za pomoca aplikacji na telefonir i za pomoca alexy/googla.
 
Ostatnia edycja:

buldoggg

Member
Bez reklam
Znalazlem taki ciekawy bajer.

Sonoff RF nadajnik
https://s.click.aliexpress.com/e/br5Kvomy

Jest bezprzewodowy wlacznik zasilany bateria. Montujesz go gdzie chcesz np w miescu gniazdka i on zdalnie zalaczy ci sonoffa basic z RF.

Tylko ciekawe jak dlugo bateryjka bedzie trzymac. Jak samo RF to moze tak dalugo albo dluzej niz zwykly pilot od bramy.


I to by bylo jeszcze lepsze rozwiazanie niz to wczesniejsze z sonoff touch.
Wiec masz mozliwosc wlaczania zarowek manualnie przez ten bezprzewodowy wlacznik, za pomoca pilota rf, za pomoca aplikacji na telefonir i za pomoca alexy/googla.


super,tylko gdzie tego szukać w polskich sklepach żeby nie czekać 2-3 tygodnie na przesyłkę :/
 

wolfikx

New member
Bardzo fajny temat, dzięki.

Osobiście mam Akexa Echo i korzystamy z niej tylko do puszczania muzyki.
Wielki minus, że nie jest po Polsku i długo się to nie zmieni.

Co ciekawe to można ją spiąć z Heosem i sterować nagłośnieniem multi room.

Co do całego inteligentnego domu to ciekawe podejście i dobrze wiedzieć.

Ja obecnie jestem na etapie budowy domu i instalacja niskonapięciowa pod inteligentny jest poprowadzona po całości, magistrala per pokój/strefa+ sterowanie 230 do urządzeń typu rolety czy ogrzewanie podłogowe.
Oprócz tego czujki zalania i dymu zamykające zawory i uruchamiające alarmy.

Co do systemu to wstępnie wybór padł na ABB ale czy tak zostanie to nie wiem.

Dobrze wiedzieć, że są one sposoby bo może czegoś nie udało się zaplanować i będzie łatwiej za pomocą np: sonoff.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Sonoff nadaje sie wszedzie tam, gdzie chcesz zalaczac napiecie i robic to zdalnie - telefonem, alexa czy google.
Sonoff basic ma chyba 2000wat wiec jak masz ledy to mozesz caly dom podpiac do jednego :)
Ja mam piec (z zapalarka) i wszystkie pompki podpiete. Mierzy mi zuzycie pradu.
Miernika nie potrzebuję, kiedyś zmierzyłem wszystkie urządzenia i wiem ile zżerają...
Czyli skoro nie mam lampek zewnętrznych w gniazdkach tylko wszystkie na wyłączniki podtynkowe, to taki Sonos mi na chusteczkę, bo wyraźnie chodzi o podpięcie drutów... a przeciez nie będę teraz ciął tak pieczołowicie zarbianych kabli zasilających w innych urządzeniach, ale taki express do kawy to przydałoby sie włączyć rano zdalnie :D
Taki Sonoff ewentualnie przydać się może wtedy do takich urzadzeń, ktore nie maja pilota i siłą rzeczy nie obsłuży ich Broadlink jak rozumiem?
 

buldoggg

Member
Bez reklam
Miernika nie potrzebuję, kiedyś zmierzyłem wszystkie urządzenia i wiem ile zżerają...
Czyli skoro nie mam lampek zewnętrznych w gniazdkach tylko wszystkie na wyłączniki podtynkowe, to taki Sonos mi na chusteczkę, bo wyraźnie chodzi o podpięcie drutów... a przeciez nie będę teraz ciął tak pieczołowicie zarbianych kabli zasilających w innych urządzeniach, ale taki express do kawy to przydałoby sie włączyć rano zdalnie :D
Taki Sonoff ewentualnie przydać się może wtedy do takich urzadzeń, ktore nie maja pilota i siłą rzeczy nie obsłuży ich Broadlink jak rozumiem?

światło musi mięć 3 rzeczy

1-normalny włącznik czy to przy lampce czy przez włącznik ścienny
2-mieć możliwość sterowania przez telefon-aplikacje
3-współpracować z alexa

ponieważ ja mam tak ustawione że jak mówię do alexy "movie night" to ona włącza mi lampkę nr 2,projektor,xboxa do netflixa i głośniki logitech

jeżeli masz coś co chcesz podłączyć pod sonoffa to nie tniesz kabli tylko dokupujesz przewód-wtyczkę i zarabiasz do sonoffa a do niego podłączasz np lampkę itp

jeżeli chodzi o ekspres do kawy(mam delonghi) to już jest wyższa szkoła jazdy ponieważ 99% ekspresów automatycznych po włączeniu robi płukanie dysz (i tutaj jest problem) po 2 to nawet jak jest podłączony do prądu to nie da się z wykorzystaniem sonoffa wybrać rodzaj kawy :) mały,duży itp :/
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Krzysiek.

Jak nie chcesz pruc kabli to masz dwa wyjscia.

1. kupic wlaczniki podtynkowe sonoffa
https://allegro.pl/sonoff-touch-wlacznik-swiatla-sterowany-wifi-i7446419863.html

2. Isc w system np. Fibaro. Kupujesz maly przekaznik, wpychasz go w puszke podtynkowa za wlacznikiem swiatla i gotowe. Masz takie moduly do swiatel, rolet itp. Minus taki ze w Fibaro trzeba kupic jeszcze centralke.

https://allegro.pl/fibaro-double-sw..._unit_id=b5bdc051-837b-4d62-938c-17ed7833344d

3. Jak masz zarowki z gwintem e27 to kup zarowki Yelight.
 
Ostatnia edycja:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Tak mi sie wydaje,ze w przypadku światła, najlepiej kupić tzw inteligentne zarówki i po krzyku.

Nie dokonca.

Bo wchodzisz do pokoju i wciskasz wlacznik swiatla. Musisz czekac ze 2 minuty zanim inteligentne zarowki polacza sie po WiFI.

Wychodzisz z pokoju wylaczysz reka wylacznik to zarowki tez sie rozlacza z wifi i juz nie dzialaja.


Natomiast to ostatnie rozwiazanie co wstawilem to mozesz zgasic swiatlo reka na wlaczniku, a zapalic je spowrotem glosem za pomoca alexy lub z telefonu.


Kolejny problem to zarowki, standardowe e27 nie ma problemu ale wszystkie inne zaczynaja sie problemy. No i wyglad takiej zarowki inteligentnej nie kazdemu musi sie podobac, szczegolnie ze coraz modniejsze sa "zarowki edisona".
 

iT!T

Member
Sonoff to nic innego jak mikrokomputer ESP8266 (w przypadku sonoff touch - esp8285) z podpiętym przekaźnikiem elektromagnetycznym 10A zamknięty w obudowie.

Głównym minusem (acz niewielkim) jest to, że urządzenie fabrycznie działa na sofcie który łączy się przez chińskie serwery producenta, co stawia pod znakiem zapytania kwestie bezpieczeństwa domowej sieci wifi, w której urządzenie pracuje.

Dlatego zaleca się przeflashować pamięć układu instalując oprogramowanie opensource, jest kilka opcji, najbardziej popularne to EspEasy i Tasmota.

Sonoff basic po wgraniu otwartego softu można spokojnie zintegrować z automatyką domową na kilka różnych sposobów (MQTT, IFTTT, HTML, etc...) mając jednocześnie pewność, że tylko my panujemy nad urządzeniem.

Pytaliście czy można połączyć sonoff basic z manualnym przyciskiem. TAK - po otwarciu sonoff ma jeden wolny pin (GPIO14), pod który możemy podpiąć włącznik mono lub bistabilny, trzeba tylko odpowiednio skonfigurować oprogramowanie (alternatywne oczywiście). W internecie jest cała masa informacji na ten temat.

Ktoś w wątku podrzucił kanał $zmala z YT mnie również zainspirowała jego instalacja i prawie dwa lata temu całkowicie przerobiłem instalację el., wybrałem inną topologię i oprogramowanie, ale uważam, że dla każdego kto chce zacząć przygodę z smart domem DIY na poważnie jest to świetny kanał na początek nawet jeśli gdzieś później pójdzie w innym kierunku.


Ps. Sonoff to oczywiście nie jedyne rozwiązanie tego typu. Mamy m.in. polski Supla i bułgarski (chyba) Shelly 1 - obydwa stworzone, żeby mieścić się w puszce pod gniazdem lub włącznikiem.

Ps2. zawczasu, dobrze przemyśleć infrastrukturę wifi w domu, bo jeżeli nie chcecie iść w rozwiązania przewodowe, to po pewnym czasie okaże się, że macie dziesiątki (albo setki) urządzeń obciążających domowe wifi, które na "zwykłym boxie" od operatora może nie uciągnąć.
 
Ostatnia edycja:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Tylko my rozmawiamy o rozwiazaniach dla "pieciolatkow" oraz nie inwazyjnych w nasze instalacje, wgrywanie i obsluga nowych softow esp to juz zbyt skomplikowane dla wiekszosci z nas. Sam probowalem i duzo czasu to wszystko zajmuje.

Fajny system Szmalu ma w garazu, ale znowu, jak obejzalem drugi odcinek to odeszla mi ochota.
 

iT!T

Member
Tylko my rozmawiamy o rozwiazaniach dla "pieciolatkow" oraz nie inwazyjnych w nasze instalacje, wgrywanie i obsluga nowych softow esp to juz zbyt skomplikowane dla wiekszosci z nas. Sam probowalem i duzo czasu to wszystko zajmuje.

Fajny system Szmalu ma w garazu, ale znowu, jak obejzalem drugi odcinek to odeszla mi ochota.

Nie przesadzajmy, to nie technologia kosmiczna - w sonoff trzeba wlutować raptem 4 kabelki, w przypadku shelly1 nie trzeba nawet nic lutować - piny są wystawione, a tutorial wgrywania espeasy do do esp8266 trwa niecałe trzy minuty (dosłownie).

Z drugiej strony wystawianie naszej sieci chińczykom, to jak chodzenie nago po ulicy z nadzieją, że nie zwrócimy na siebie uwagi.

Żeby nie było, ja też nie robię tego, żeby zapełnić sobie czas wolny. Mnie również się nie chciało lutować, czytać tutoriali, etc., ale potestowałem sonoff na oryginalnym sofcie (w wydzielonej sieci ofc) i w ciągu 2 m-cy zaliczyli 2 kilkudniowe przerwy w działaniu ich serwerów - to przesądziło.

To na prawdę nie jest trudne, internet kipi od tutoriali, wystarczy trochę cierpliwości ;).
 
Ostatnia edycja:
Do góry