[Nasze Zestawy AV] Dolby Atmos 5.1.2 by DrWredman

Drunk

New member
Bez reklam
Wreszcie mogę powrócić do testów mojego suba klipscha.
Po kalibracji zapuściłem Resident Evil w 3D, bo akurat kilka dni temu zakupiłem okulary a film czekał właśnie na tę chwilę. Swoją drogą efekty 3D naprawdę fajnie zrobione.
Podczas seansu kilka razy podchodziłem do suba i skręcałem raz Gain a raz Low Pass bo pojawiało się nieprzyjemne dudnienie.
Na razie sub stoi w kącie w szeregu z frontami.
Po pierwszym seansie nie jestem jeszcze usatysfakcjonowany i czuję, że przed nami długa droga zanim się zaprzyjaźnimy ;)
Rzeczywiście z użyciem podwójnego kabelka Oelchbach sub od razu budzi się ze stand by. Przy pojedynczym trwało to jednak chwilę zanim coś go wzbudziło.
Mam też wrażenie jakby był głośniejszy, ale to chyba autosugestia.
Jutro dalsze testy.
Dudnienie zapewne słychać gdy przebywa się przy tylnej ścianie. Jest ono wynikiem powstawania fal stojących w zakresie ok. 100hz. U mnie w Onkyo są 2 narzędzia żeby temu zaradzić i problem znika ;)
 

Drunk

New member
Bez reklam
BGC w zakładce THX i EQ for standing wave, u mnie zdało egzamin.

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie pułapek basowych w rogach pomieszczenia.

PS. Zapomniałem dodać że częstotliwość fal stojących zależy od długości i szerokości pomieszczenia, w sieci można znaleźć rozpiskę na ten temat i wtedy teoretycznie jeśli nie mamy lepszych do tego narzędzi możemy próbować zwykłym EQ je niwelować.
 
Ostatnia edycja:

Drunk

New member
Bez reklam
Warto ten problem jakoś rozwiązać, bo psuje przyjemność z oglądania. U mnie BGC działa jak ręką odjął, ale dudnienie było słyszalne wcześniej tylko jak stało się w rogach z tyłu, w pozycji normalnego oglądania, czyli na środku pomieszczenia problem nie występował.
 

DrWredman

Active member
Warto ten problem jakoś rozwiązać, bo psuje przyjemność z oglądania. U mnie BGC działa jak ręką odjął, ale dudnienie było słyszalne wcześniej tylko jak stało się w rogach z tyłu, w pozycji normalnego oglądania, czyli na środku pomieszczenia problem nie występował.

Z tym dudnieniem to nie ma aż takiego dramatu, tym bardziej, że wszystko jest jeszcze w fazie regulacji i testów. Na pewno uda mi się ustawić suba jak najlepiej tyle, że trochę to potrwa.
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Lipet, jeśli interesuje Cie Maraś to wiem gdzie w Wawie można kupić SR6010 nówkę w czarnym kolorze (nie z ekspozycji a zapakowaną w oryginalny karton) za 4K :) Walczę z myślami i jeśli sam jej nie kupię to mogę Ci dać namiary :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Lipet, jeśli interesuje Cie Maraś to wiem gdzie w Wawie można kupić SR6010 nówkę w czarnym kolorze (nie z ekspozycji a zapakowaną w oryginalny karton) za 4K :) Walczę z myślami i jeśli sam jej nie kupię to mogę Ci dać namiary :)

Rozumiem, że miałeś na myśli SR7010? Jeżeli za 4k, to ok cena.
Chociaż używki można wyrwać za granica poniżej tej kwoty.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To Ci powiem, że nie jest to jakaś specjalna okazja ;)
Jasne, 7010 nie nowa, pisałem, że używka.
Aczkolwiek i nowa była do ściągnięcia pare msc. temu właśnie za 4k.
Natomiast 7009 można wyrwać używkę jeszcze na gwarancji za 3k.
Kwestia kiedy trafisz na ofertę, a te się zdarzają.
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli tak to proszę o namiary, chętnie skorzystam :)
P.S. Armanig, 7009 za 3K na gwarancji również mile widziane :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
A to widzisz, ja swoją 7009 na gwarancji stan gabinetowy, dobrych pare msc. temu sprzedałem za jakieś 3k, nie pamiętam już dokładnej kwoty. Potem znowu kupiłem, zamieniłem i takie tam roszady, dużo by pisać.
Musisz szukać i węszyć jak Tommy Lee w Ściganym, nie ma lekko ;)
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
A to widzisz, ja swoją 7009 na gwarancji stan gabinetowy, dobrych pare msc. temu sprzedałem za jakieś 3k, nie pamiętam już dokładnej kwoty. Potem znowu kupiłem, zamieniłem i takie tam roszady, dużo by pisać.
Musisz szukać i węszyć jak Tommy Lee w Ściganym, nie ma lekko ;)
Tomi Li Dżons, chcąc być bardziej precyzyjnym :D
Ajjjj Armani, bo Ty to zawsze taki cichociemny, poganiasz sprzęty w zacnych kwotach i słowem nawet nie szepniesz... a ja właśnie jestem od dłuzszego czasu w trakcie poszukiwań 7009 bo dojrzewam do Atmosa u siebie, a i tak jakiś ampli do sypialni muszę kupić, więc wolę zostawić stary do sypialni i kupić nowy do salonu ;p

Jakbyś zauważył jakąś okazje na Marasia (bo patrz, ja nie zauważam jakoś) i nie będziesz potrzebował to daj znać. W ramach wdzięczności jakaś ruda 0.7 się znajdzie :)
 

DrWredman

Active member
Klibracja Suba ciąg dalszy

No i kolejne 3 godziny niedzielnego spokoju minęło na kręceniu gałkami w subie.
Ponieważ w filmach bywa różnie więc wziąłem na tapetę koncert Rogera Watersa - The Wall.

Jak to instrukcja forumowa mówi: sub volume na godz. 12 i odcięcie (LOW-PASS) na maksa.
Kalibracja przeszła jak zwykle. Znów musiałem dociągać odległość w lewej kolumnie frontowej i trochę w centralnym. Sub stoi nadal w rzędzie, razem z całym sprzętem przy frontowej ścianie. Kalibracja suba ustawiła chyba na -2dB.
No i tzw dupa z tego wyszła. Subwoofer walił basem i buczał przy każdym basowym dźwięku.
Aż łeb od tego bolał i ciśnienie rosło, nie tylko w salonie ale i w mojej głowie.
Przez 2 godz biegałem do suba, i co chwila skręcałem głośność albo częstotliwość (LOW-PASS). Kilka minut odsłuchu i znów zabawa. Jak już zszedłem pokrętłami do minimum to zaczynałem się zastanawiać po co mi to pudło, skoro to prawie nie gra. Jednak po całkowitym skręceniu głośności suba ciśnienie w salonie tak jakby opadło, jakby ktoś wyłączył część głośników. Nieeeee, jednak czegoś brakuje. Lekkie odkręcenie gałki i ciśnienie powracało.
Kolejny utwór i kolejne kręcenie gałkami, raz w górę raz w dół, aż znów zszedłem do minimum.
Próbowałem też przełącznik odwrócenia faz. Przy przełączeniu wydawało się OK, ale po chwili miałem wrażenie, że nic to nie zmienia.
Jednak pilot do subwoofera to nie taka głupia sprawa - oszczędza sporo irytacji. Jednak świadomie wybrałem takiego suba bez pilota więc trzeba biegać. No i tak sobie biegałem przez te dwie godziny z myśleniem, a może ten sub za duży, a może za mały, a może pie...ć to wszystko w diabły i pójść w stereo. Pewnie każdy z was miał podobne dylematy patrząc po tym ile nowych subwooferów się sprzedaje z drugiej ręki.
Aż tu nagle zapaliła się żarówka nad głową jak u Wesołego Dobromira. Dobrze, że ta piłka nie waliła mnie w głowę.
pomyslowy_dobromir.jpg


Wymyśliłem, że skręcę decybele we frontach i centralnym do minimum, abym mógł słyszeć tylko bas. I tak też zrobiłem. Teraz dokładnie słyszałem sam bas z cicho grającymi pozostałymi dźwiękami.
Mogłem sobie ustawić dokładnie tak jak chciałem. Ocięcie LOW-PASS jest niewiele odkręcone, za to bardziej jest podkręcona głośność.
Zależało mi aby pozbyć się dudnienia, brumienia, buczenia i ustawić tak subwoofer aby czuć było podmuch uderzenia basowego, a nie jakieś drgania mebli i ścian. Nie da się tego opisać, ale ma to być takie głośnie Puchhhhhh lub Buchhhhh.
No i niemal prawie się udało. :D
Odpaliłem Furię bo tam jest sporo wybuchów. Już po pierwszej scenie, gdzie po uruchomieniu czołgu FURY odjeżdża z pola walki i zaczynają spadać bomby, banan pojawił się na twarzy. Nareszcie. :D

Jest już bardzo blisko tego co chciałem uzyskać. Jeszcze przy mocniejszych wybuchach pojawia się lekkie brumienie, co będę się starał wyeliminować przy kolejnym podejściu do tematu.

W moim odczuciu instrukcja kalibracji suba ma się nijak do rzeczywistości. Albo trzeba do tego mieć porządne narzędzia albo robić to na własny słuch. Akustyka naszych pomieszczeń jest bardzo różna, a wręcz niepowtarzalna, nie mówiąc o różnych subwooferach. U siebie w mieszkaniu czuję suba w korytarzu 3 pokoje dalej jeśli są otwarte drzwi.

Przetestuję jeszcze kilka ustawień suba w innych miejscach i jeszcze z nim powalczę.
Fajne jest to, że czasami, aż się boję podczas seansu już na samą myśl, że zaraz coś pier.... wybuchnie głośniej niż się tego spodziewam.
Sub, bez dwóch zdań, dodaje dramaturgii do filmów, a chyba o to chodzi. Jednak poprawne ustawienie to mega wyzwanie, do którego potrzeba sporo cierpliwości.
 
Ostatnia edycja:

Rafal7

Banned
Fajnie że Ci się udało.
Co do fazy, to nic Ci nie da że trochę odkręcisz, albo dajesz na zero albo przekręcasz do końca w drugą stronę.
 
Do góry