Marantz SR4600 + Qadral Quintas 500

Yuiren

New member
Witam,

Postanowilem zrobic mini recencje tego zestawu ktory dzis rano skompletowalem i caly dzien odsluchiwalem. Moze komus sie przyda.

1. Cena

Na poczatku mialo to byc 1800zl. Niestety a moze stety, apetyt rosnie w miare jedzenia i po prawie miesiacu odsluchow i decyzji, jest to juz 2500zl. Ale niezaluje ani zlotowki.

Marantz SR4600 - sklep w Lodzi sprzedal mi go za 1080zl
Quadral Quintas 500 (5.0) - Blackninja , 1060zl (z przesylka)
Mission M51 - monitorki, rewelacja za te cene - 199zl
Kable glosnikowe Real Cable TDC-300 - 15zl za metr
Interkonekty na bazie Klotz La Grange gy 107 - 17zl za metr
Wtyczki Nakamichi (bananki + RCA) x15 - 59zl łącznie

2. Konfiguracja

Rozmiar pokoju : 16m2 , przeznaczony tylko do odsluchu i A/V.
Marantz to niezwykle ciezka w konfiguracji maszyna, moim zdaniem bardzo ciezko w tym klocku stworzyc scene taka jak sobie wymyslimy. I to nie tylko moja opinia. Przez ladnych pare godzin ustawialem to pudlo i ciagle mi cos nie pasowalo. Po osiagnieciu swoistego Status Quo kiedy juz tylko na noze moglbym zalatwic sprawe z tym ampli dalem sobie spokoj. Moze usiade do tego jeszcze za pare dni.
Glosniki sa rozstawione wedlug zalecen Dolby Digital EX 7.0 gdzie Missiony sa tyłami.
Jak widac brakuje Suba, ale balem sie ze mi glowe urwie w tym pokoiku.
O tym pozniej.
Odtwarzaczem DVD jest Xbox podlaczony przez TosLink z oprogramowaniem Xbox Media Center. Odtwarzaczem CD jest SONY CDP-XE530 z wyjsciem cyfrowym, podlaczony TosLinkiem.
3. Muzyka - Stereo

Na poczatek poszla plyta CD audio Gregorian 7 na ktorej tez ustawialem glosniki i amplituner.
Zestaw w stereo gra delikatnie, miekko, moze nawet miejscami plasko. Brakuje mu mocy to widac. Ale niema co wymagac cudow po sprzecie za 2500zl. Jednak po odpowiedniej konfiguracji zestaw pownien zadowolic wiekszosc nieaudiofili.

4. Muzyka - Dolby Digital 5.0

Pozwole sobie zacytowac iz "podniecanie sie muzyka z DVD 5.1 to jak zachwycanie sie MP3 multichannel". Dlatego postanowilem zastosowac pewien trik, i przy uzyciu Xboxa wyprowadzic dzwiek z CD Audio na wszystkie kanaly. Wyszlo, hm. Inaczej. Mnie sie bardzo podoba. Jednak na krotka mete, na dluzej. Denerwuje. Dzwiek jest wszedzie. Troche to przytlaczajace.

5. Film - DTS 5.0

I tu pierwsze rozczarowanie. Ktore juz podejrzewalem wczesniej. Brak basu.
Niestety mimo wspanialej jakosci i mocy jakie daja te glosniki, brak im niskich. Wysokie i srednie sa wspaniale, scena jest dynamiczna, bogata. Jednak basu brakuje. Dopiero po ustawieniu equalizera na optymalny kompromis pomiedzy jakoscia a glebia basu, dalo sie uslyszec wybuchy i eksplozje.
Subwoofer do kina to absolutnym wymogiem. Nie planujcie kupna kina domowego bez niego.

6. Film - Dolby ProLogic IIx - 7.0

A tutaj bardzo mile zaskoczenie. Drzewiej, bardzo zadko udawalo mi sie uslyszec niuanse tylnych kanalow. Jedynie jakies wazniejsze wydarzenia w ogladanym materiale ktore dzialy sie za widzem byly wyraznie slyszalne w tylnych kanalach. Pozatym pozostawaly one dla mnie ciche. Jednak teraz sytuacja sie zmienila, slysze swiszczenie kul, kroki osob chodzacych z tylu, ktorych wczesniej poprostu niezauwazalem gdyz byly zbyt nieistotne. Dzwiek prawdziwie otaczajacy. Oczywiscie granica pomiedzy Surround a Surround Back jest rozlana, gdyz brak jest materialu 7.1 ale musze powiedziec ze bardzo ciekawie to dziala. I niemeczy. Jestem tak zachwycony ze miejscami zapominam o braku subwoofera. O czym brutalnie przypominaja mi filmy ktorym towarzysza wybuchy czy wystrzaly.
Poprostu ból, czuć brak. Bardzo poważnie czuć.

7. Podsumowanie

Moja subiektywna opinia o tym zestawie jest bardzo pozytywna. Nie zaluje zakupu Marantza zamiast Denona. Mimo ze prawdopodobnie Denon "wybuchał" by lepiej, gdyz jest mocniejszy i bardziej dynamiczny niz Marantz. Jednak SC4600 tez ma swoja zalete. Muzyka Stereo na Denonie jest miejscami Denerwujaca, zbyt agresywna, za mocna. Porownałbym ja do zbyt pikantnego dania. Ktore samo w sobie jest smaczne, lecz za bardzo pali by jesc je czesto.
Uwazam ze za 2500zl ten zestaw jest zjawiskowy. Slyszalem daleko drozsze kina domowe ktore niebyly tak dobrze zestawione, byc moze Marantz + Quadrale to poprsotu dobry duet. Ktorego smialo moge kazdemu polecic.

Dziekuje za przeczytanie i uwage,
Pozdrawiam serdecznie,
Maciej
 

paweln

New member
OK koledzy. Jestem nowy. Nawiązując do Marantza SR4600 i jego ceny to dlaczego spadła w stosunku do SR4300? Z ok. 3500 na 1000??? Po prostu firma była zmuszona czy też coś się za tym kryje. Jakieś kompromisy przy prdukcji i spadek jakości??? Pytam bo mam okazje kupic SR4300 za 1000. Może coś wiecie???
 

jotgie

New member
Witam,

szukałem, szukałem i znalazłem opinię o tym zestawie, nad którym myślę - opis jest super, wielkie dzięki:eek:k: . Jedno mnie tylko zastanawia (jestem prawiczkiem w sprawie KD więc wybaczcie niewiedzę): Quintas 500 to 5 glosników,tak? czyli komplet (pomijając suba). A co to są te monitorki m51 i po co one? Szukałem w necie i znalazłem za 1790, więc to chyba nie to http://www.kino-domowe.pl/go/_info/?id=664?
Zastanawiałem sie też nad innymi ampli (Pionek 916, Yamaha 559 i Onkyo 504) słyszałem też, że Quadrale będą lepiej grały na Pionkach i Denonie. Co myślicie? wszystkie te ampli są w podobnej cenie, na niuansach technicznych się nie znam, wodotrysków nie potrzebuje. Mam 25m pokój dobrze ustawny, lubię dobrego rocka, i heavy/trash, choć i jakieś łagodniejsze dźwięki z tego polecą (umcyk umcyk raczej nieee...). KD nie jest głównym celem i nie wymagam od sprzetu, zeby pękały mi ściany, wolę miękki, łagodny basik. Ach no i mam TV philipsa 9551 z hdmi, jeśli ma to jakieś znaczenie (a'propos: jak mam ten 4 kilowy centralny głosnik postawić na pochyłej obudowie telewizora?:D)
 

jotgie

New member
okolo 2000 - 2300, moge dac troche wiecej, jak bedzie cos naprawde super - na sam ampli i kolumny 5.0, dvd zostawiam na potem, jak dozbieram, na razie pojdzie z kompa.
 
Ostatnia edycja:

masaj007

New member
W tej cenie zmiescisz sie z całym zestawem czyli dvd+amplituner Onkyo i Quadral Quintas. Jezeli kino jest priorytetem to zobacz amplitunery Yamahy mają dużo ustawień dsp co może się podobać
 

jotgie

New member
własnie KD priorytetem nie jest:) jak już pisałem powyżej, bardziej muzyka, ale bez szczególnych wymagań (nie marzę o zestawie stereo za 40k:). Wystarczy jak będzie "ładnie" grało, a kino przy okazji. Podoba mi się patent z automatycznym ustawianiem, za pomoca tego mokrofonika, zastanawiam się, czy potrzebuję z hdmi - chyba warto by było skoro tv też ma (dvd myśle że wezmę pionka 490 z hdmi - chociaż czytałem że nie ma upscalera a samsung, chyba 380, ma - choc nie wiem co to jest:) ale to potem), potrzebuję taki ampli, który doda trochę dołu do kolumienek bez sub-a, no i ważne: nie będę słuchał muzyki głośno - słyszałem, że niektóre zestawy trzeba ostro rozkręcić, żeby było coś słychać, ja chcę, żeby mi po cichu też brzmiało.
 

masaj007

New member
Samsung 860 ma upscaler. Zwiększa rozdzielczośc filmu przesyłąnego po DVI/HDMI.
Jak szukasz czegoś z mocnym dołem to odpowedx nasuwa się sama HK :D
Może jak kino tylko przy okazji to zestaw stereo z dvd? W muzyce zagra dużo lepiej a w kinei tez może dać łądne efekty
 

Yuiren

New member
UUUUU, duzo pytan. Nie zauwazylem ze wątek sie obudził :)

Jesli chodzi o pytanie o Marantza i jego cene. To niemam pojecia dlaczego cena spadla. Ale wydaje mi sie ze konkurencja w postaci Denona 1706 naciskala cena, i jak zwykle my konsumenci na tym zyskalismy :) A dorwalem go tanio bo firma sprowadzala sprzet z niemiec, a tam sa one tansze. (Oczywiscie dostalem fakture i gwarancje, wiec to zadna lewizna).

Automatyczne ustawianie za pomoca mikrofonika w Denonie ponoc jest do "duszy". Marantz ma inny patent w ktorym podajesz mu odleglosc glosnikow od sluchacza, wielkosc glosnikow i rozmiar pokoju. I tez sam wszystko ustawia na zadowalajacym poziomie. Oczywiscie pozniej sie bedziesz dalej bawil :D

Glosnik centralny w Quadralach niema 4 kilo :p Niestawiaj go bron Boze na telewizorze :)
Jesli lubisz Rocka,Metal i tego typu brzmienia (jak ja) to potrzebujesz suba, koniecznie. Szczegolnie do slabszych sygnalow. Z CD Audio reprodukcja audio jest dobra, w kinie jest SWIETNA, nawet bez suba. Ale jak chcesz sluchac MP3 to zapomnij o basie, tylko dobre pliki beda reprodukowaly go porzadnie.

Jesli chodzi o Denona i Marantza to jest to praktycznie ta sama firma i sprzet gra podobnie. W Lodzi w obydwu Media Marktach stoi Denon 1706 podpiety pod Quadrale, jak mieszkasz blisko to podjedz i posluchaj :) Albo zajrzyj do innego MM moze tez akurat maja to podlaczone.
Quadrale to swietne glosniki, o wiele lepsze od niskich modeli Wharfendale nad ktorymi tez sie zastanawialem. Prawde mowiac w tej cenie nieudalo mi sie znalezc nic co gralo by rownie dobrze.

A Mission M51 to monitory ktore ustawilem jako Surround Back. Dosc ciezko je kupic, ja swoje dorwalem na Allegro.

PS do Blackninja : popilnuj mi jeszcze z miesiac tego suba prooosze :)
 

jotgie

New member
no fakt, nie 4 kilo a 4,69:)
jak nie na TV, to gdzie? TV stoi na TVszafce pod oknem, wiec z tyłu nie ma nic, na czym można by go postawić. TVszafka pod tv dzielona jest na pół i ma drzwiczki ze szkła, wiec tez pod spód nie wejdzie... A TV waży 50 kilo, wiec nie postawie go na centralnym:))

czytam tak o tym subie i czytam i mimo mej niechęci do niego, pewnie będe musiał go kupić... ale pierw spróbuje bez:)

marantz i denon, tak jak mi się, laikowi, kojarzy, sprzęt z troszku wyższej półki niz pioneer, onkyo lub yamaha, prawda? Więc za tą samą cenę, będę miał produkt jakościowo lepszy ale z mniejszą ilością funkcji i wodotrysków, tak? Więc co lepiej: może w tym "gorszym" sprzęcie jest coś, co koniecznie musi być, czego nie ma np. w Denonie, a byc musi? I może dysponując takim portfelem jak ja, trzeba zrezygnowac z jakości na rzecz tego, bez czego się sprzęt do muzyki/KD nie obejdzie?

Jestem z Warszawy, wiec do Łodzi nie pojadę (choć na warszawskich ulicach ostatnio pokazały sie bilboardy zapraszające do tego miasta:)) ale myślę, że znajdę gdzieś Quadrale, które będzie można podpiąć pod któryś z moich faworytów (cenowych ofkooz:)). Ale żeby nie zamęczyć obsługi i nie spędzić całego dnia, pomóżcie wybrać coś z tych pięciu, co mogę śmiało odrzucić (ze względu na kiepski dżwięk w stereo, za to że nie zagrają z Quadralami, za to że nie ma sensu płacic za firmę, za to że nie mają koniecznych funkcji, za to że ...:))
Pionner 916
Yamaha 559
Denen 1706
Marantz 4600
Onkyo 504
Myślałem jeszcze o H/K 130 ale kosztuje już ok. 1500 więc ździebko za dużo...

z góry dzieki za wszelkie sugestie
 
Ostatnia edycja:

masaj007

New member
Marantz, Denon, Pioneer, Onkyo....mają w swojej ofercie produkty tanie jak i drogie. Marantz teraz niestety staje się ubogim krewnym Denona.
To ja zaproponuje Pioneera. SPrzęt naprawdę bardzo dobry. Sam testowałem Quadrale na wzmacniaczu i amplitunezrze 814 i zagrały bardzo fajnie
 

Yuiren

New member
Kazdy chwali swój sprzet Masaju :). A tak naprawde to jeden kit. I wmawianie ze Marantz to ubogi krewny Denona to zwykla bzdura bo produkuje to jedna firma, i wiekszosc zestawianych elementow jest identyczna.
W tej klasie cenowej roznice w dzwieku sa praktycznie ZADNE. Przy odpowiednich ustawieniach amplitunera mozesz osiagnac brzmienie identyczne jak na innych sprzecie innych firm w ustawieniach fabrycznych, kwestia zestrojenia elementow. Wyjatkiem od tej reguly jest Harmann/Kardon ktory poprostu gra lepiej i to slychac, ale H/K jest tez najgozej wyposazony ze wszystkich pozostalych. A H/K 130 mozesz wyrwac juz za okolo 1300zl. Wiec jesli KONIECZNIE chcesz H/K to kupuj. Ale pamietaj ze dostajesz sprzet o generacje albo dwie wstecz od pozostalych.

Wedlug mnie w tej klasie cenowej nalezy sie kierowac wyposazeniem. Marantz jest wyraznie lepiej wyposazony od wszystkich pozostalych, analogowe wejscie 7.1, 4 wejscia cyfrowe, 2 wyjscia, wyjscie na przedwzmacniacz, masa innych zlacz. Generalnie wystarczy spojrzec na tyl tego ampli i widac ze niejest to juz gowienko za pare groszy.
Denon odbiega tylko troche wyposazeniem od Marantza, dla mnie zdyskwalifikowal go brak analogowego wejscia 7.1 ktore bedziemy wykozystywac przy DTS-HD lub DD+.

5.1 a 7.1 niema wielkich roznic. Teraz. W przyszlosci moga byc. Trudno jest to przewidziec. Ja chcialem miec dwa dodatkowe klocki :) A wybor nalezy do Ciebie.

Jesli niechcesz rozbudowywac zestawu, nieinteresuje Cie przyszlosc, a jedynie dzwiek 5.1 i dobre brzmienie bierz H/K 130 bez dwoch zdan, i ktokolwiek poleci cos innego w tej kategorii ma nierowno pod sufitem :)

Jesli jednak myslisz o przyszlosci, chcesz 7.1 i nowsze technologie powinienes wybrac ktorys z pozostalych. Prawda jest taka ze wszystko jedno ktory. Kazdy z nich zagra niezle. (Chciarz ja ani na Pioneera ani Onkyo bym nie patrzyl)
 

jotgie

New member
Po przeczytaniu waszych postów przychylam się do Denona (ufam firmie, jest bardzo ładny, ale jest to niski model, więc niezbyt bogato wyposażony) albo Marantza (wyczerpujący opis Yuirena zrobił swoje) lub Pionka (Pionek to był mój pierwszy typ - i myślałem wtedy o 516 a nie o 916; wyposażenie ma dość bogate i podoba się mojej drugiej połowie).

Więc pozostaje mi tylko posłuchać z Quadralami i dokonać wyboru.

I co z tym głośnikiem centralnym? Gdzie wy stawiacie swoje? I dlaczego nie stawiać na TV - że cięzki? Bo chyba jest ekranowany?
 

Yuiren

New member
Masaj, mowimy o amplitunerach, nie DVD. To nie to samo prawda ?
Widzialem wnetrznosci obydwu, i jesli chcesz oceniac jakosc klocka na podstawie "bogactwa" elementow to gratuluje. Kup Gainclona i porownaj go do czegokolwiek :)

Ja centralny mam na polce pod telewizorem. Ale jesli telewizor ma plaski dach to mozesz na nim spokojnie postawic te kolumne, niewidze problemu.
 

masaj007

New member
Yuiren napisał:
Masaj, mowimy o amplitunerach, nie DVD. To nie to samo prawda ?
Widzialem wnetrznosci obydwu, i jesli chcesz oceniac jakosc klocka na podstawie "bogactwa" elementow to gratuluje. Kup Gainclona i porownaj go do czegokolwiek :)

Ja centralny mam na polce pod telewizorem. Ale jesli telewizor ma plaski dach to mozesz na nim spokojnie postawic te kolumne, niewidze problemu.
Skoro coś takiego jest w dvd to też w amplitunerze nieprawda? Ja nie mówie, ze jest zły po prostu ilośc płytek drukowanych jest mneijsza. Wygląda, że firma oszczędza bo przecież sama sobie konkurencji nie bęzie robić.
Fatman_1 ocena według wagi wbrew pozorą może trochę powiedzieć o sprzęcie np. jakie ma trafo. Jezeli miał bym wyierac bez odsłuchu to wybrał bym cięższy amplituner z lepszym zasilaniem
 
Do góry