JBL SB450 - pierwsze wrażenia

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
Witam
Czy komuś z posiadaczy udało się uruchomić OSD na ekranie telewizora? JBL na stronie pisze, że powinno działać przy podłączeniu przez HDMI ARC.

Ewentualnie, czy brak OSD utrudnia codzienne korzystanie?
U mnie będzie tylko dźwięk z TV (kablówka - karta CI) i filmy przez Internet.
Może po początkowym ustawieniu nie trzeba nic regulować i nie będzie to problem?
Daj linka, proszę do odpowiedzi JBLa.
 

Wybebeszacz

New member
Odpowiedzi JBLa są w zakładce 'Product Q&A' na podstronie o SB450:
h t t p : //uk.jbl.com/soundbars/SB+450.html?dwvar_SB%20450_color=Black-EMEA#cust_qa
(nie mogę wkleić jako link - nie mam pięciu wypowiedzi)

Trochę wyżej w 'Customer Reviews' ktoś inny też opisywał problem z wyświetlaniem OSD.

Kurczę, już chciałem zamawiać, a trochę mnie to wstrzymuje. Da się na pewno po początkowym ustawieniu funkcjonować bez OSD, można bez podglądu sterować funkcjami z pilota, ale...
JBL powinien coś z tym zrobić. Tym bardziej, że na stronie piszą że powinno działać.
Może planują jakąś aktualizację?
 

Audio_33

New member
Witam też mam JBL450 i brak wartości liczbowych na ekranie tv uważam za dużą wpadkę. Czy mógłby ktoś podać ,,swoje'' ustawienie JBL , chętnie porównam to ze swoim.
 

pebe86

Member
Bez reklam
Największym problemem jak dla mnie jest fakt, że bas można regulować zarówno pilotem, jak i pokrętłem na subwooferze.
Co to oznacza? Że np. pokrętłem możemy zejść z basem do zera, a na pilocie bas wzmocnić- i wtedy nie za bardzo wiadomo jak to ustrojstwo jest ustawione :)

Dlatego ja, żeby je poprawnie ustawić (i wiedzieć na przyszłość jak) reguluję bas pokrętłem na zero, potem na pilocie również do zera. Wtedy wiem że wartość domyślna basu jest "0". I ustawiam bas pokrętłem na nieznacznie powyżej połowy skali- taki dźwięk mi najbardziej odpowiada.

Nie mniej jednak brak OSD to "fakap" producenta, który mocno uprzykrza życie. A szkoda, bo to w sumie jedyna jego wada (jak dla mnie). Tutaj jednak najlepiej pod względem funkcjonalnym wypadają soundbary Samsunga czy Sony.
 

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
Tam jest, o ile dobrze rozumiem, napisane, że OSD pojawi się tylko wtedy gdy będziemy mieli przełączony telewizor na wejścia HDMI tam gdzie jest podłączony soundbar. Czyli HDMI1 HDMI2. Przy oglądaniu zwykłego programu z TV lub innego źródła nie podłączonego przez soundbar OSD nie będzie, bo nie ma jak.
 

Wybebeszacz

New member
Support JBL odpowiedział na moje zapytanie:

Thank you for your e-mail.
The SB 450 does not have On Screen Display and as for the moment we do not know whether this feature could be added in the future.
Should you have any other inquiries, please let me know.


Czyli problem znany, na razie nie rozwiązany i być może nigdy nie będzie...
Co ciekawe w odpowiedziach na stronie pisali co innego.

A jak to wygląda w innych soundbarach - zwłaszcza tych "lepszych"? Większość ma jakieś małe wyświetlacze lub w inny sposób komunikuje wybór funkcji lub wysterowanie (np. diody). Ale czy są takie, które niezależnie od źródła sygnału TV są w stanie wyświetlić na ekranie OSD? Nigdy poza sklepem nie miałem do czynienia z żadnym soundbarem.

Pytam z ciekawości, bo pewnie i tak ostatecznie zdecyduję się na tego JBLa, ponieważ kluczowy jest dla mnie dźwięk. A regulować po początkowym ustawieniu prawdopodobnie nic nie będę.
 
Ostatnia edycja:

Audio_33

New member
Jakość dźwięku zdecydowanie rekompensuje brak OSD. Basy ustawione mam trochę ponad połowę skali, głos reguluje pilotem tv, dźwięk przestrzenny włączony, Bluetooth załącza się automatycznie. Tak więc OSD jak dla mnie być nie musi.

P.S Jedyne co pozostaje do ogarnięcia to przełącznik fazy. Jakieś wnioski ktoś ma?
 

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
Jakość dźwięku zdecydowanie rekompensuje brak OSD. Basy ustawione mam trochę ponad połowę skali, głos reguluje pilotem tv, dźwięk przestrzenny włączony, Bluetooth załącza się automatycznie. Tak więc OSD jak dla mnie być nie musi.

P.S Jedyne co pozostaje do ogarnięcia to przełącznik fazy. Jakieś wnioski ktoś ma?
Z fazą się kombinuje jak bas się znosi, to to samo pasmo tworzą dwa głośniki.
 

machali

New member
A jak z jakością dzwięku podczas filmu, czy rękompensuje brak systemów Dolby oprócz Digital? Czy system 2.1 daje radę czy jednak coś 5.1 byłoby lepsze?
 

pebe86

Member
Bez reklam
Oczywiście że nie zastąpi. Jeśli ktoś szuka wrażeń dźwięku przestrzennego to żaden soundbar tego nie zastąpi- no chyba że te nowe wielokanałowe soundbary, ale to też tylko w określonych warunkach (czytaj- zamknięte pomieszczenie, bo w półotwartych salonach ten dźwięk ucieka).

Natomiast czystość dźwięku i basu naprawdę robią robotę- takie jest moje spostrzeżenie. Ja świadomie zrezygnowałem z kina (co prawda budżetowego, ale jednak 5.1) i z efektu jestem zadowolony.
 

Wybebeszacz

New member
Ja jestem z mojego nowego zakupu bardzo zadowolony.
Moja opinia może nie być miarodajna, do tej pory miałem jedynie dźwięk bezpośrednio z TV, ale zmiana w jakości jest ogromna. Najbardziej odczuwa się ją wtedy, kiedy wraca się do głośników TV. Dźwięk traci wtedy połowę szczegółów i wydaje się płaski i niewyraźny. Nawet przy zwykłym serialu dialogi są po prostu kiepskie - nie chce się tego słuchać.

Gdybym wydał podobne pieniądze na zestaw 5.1, to nie sądzę, żeby grał on porównywalnie. Parę razy miałem okazję słyszeć takie zestawy - owszem, dźwięki docierają z różnych kierunków, ale bas brzmi, jakby ktoś walił kolanem w dyktę. A tutaj po odpowiednim ustawieniu słyszę nienachalny, a jednak kiedy potrzeba potężny bas. Subwoofer ma duży zapas i w kluczowych momentach nie dostaje zadyszki, jak w zestawach które słyszałem. Do słuchania muzyki nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale do filmów - wg mnie daje radę.

Ważna jest też dla mnie prostota instalacji i brak kabli. Mieszkanie wynajęte, służbowe, więc nic nie chcę wiercić czy rozmontowywać. Sprzęt musi być nieskomplikowany i łatwo przenośny.

Brak OSD nad którym zastanawiałem się wcześniej - po początkowym ustawieniu niezauważalny. Wszystko od razu bez żadnych problemów zaczęło współpracować z pilotem od TV (Samsung UE55J6200). Jedyne korekty w ustawieniach jakie robię, to zmiana poziomu basu z pilota od soundbara.

JBL SB450 moje wymagania spełnia, a końcowy efekt pomimo braku pięciu kanałów jest bardzo zadowalający. Żeby uzyskać wyrażenie lepszy efekt - to już chyba tylko amplituner + pełen zestaw głośników. A jak dla mnie na tą chwilę taki zestaw odpada.
 
Ostatnia edycja:

Marshallo313

New member
Witam,
Od dzisiaj jestem również szczęśliwym posiadaczem sb450.
Na początek mam kilka pytań odnośnie podłączenia i ustawień.
Do soundbara podłączyłem wyjście hdmi na laptopa i dekoder nc+.
Dekoder jest pod przyciskiem tv a laptop pod 1.
Całość podłączyłem do tv przez hdmi arc oraz kabel optyczny (dobrze?)
Pilot samsunga nie wykrył poki co jbla się to już na jutro zostawię.

W ustawieniach tv wybrałem wyjście optyczne, dekoder dźwięku dolby, opóźnienie ustawione na 130 standardowo.

Na pilocie jest przycisk harman volume, rozumiem ze to swojego rodzaju wyrównywanie poziomu głośności ( jakoś mi nie pasuje z tym muzyka ani filmy)
 

sequ

New member
To może i ja podzielę się wrażeniami z zakupu JBL 450. Po szybkich i owocnych rozmowach z forumowym kolegą blackninja belka stoi już pod moim telewizorem. Po pierwszym, praktycznie bezproblemowym podłączeniu i uruchomieniu jakiegoś trailera dolby z youtube opadła mi szczęka. Nie spodziewałem się, że to może tak zagrać. Dotychczas nie miałem styczności z takim nagłośnieniem i muszę powiedzieć, że jestem pod dużym wrażeniem.
Dźwięk jest czysty, głęboki, wszystko ładnie słychać. Nie ma już tego plastikowego pogłosu.
Sub mistrzostwo. Myślę że sąsiedzi też podzielają moją opinię :).
Jeżeli chodzi o efekty przestrzenne to w moim odczuciu też stoją to na wysokim poziomie. Nie ma co porównywać do klasycznego kina 5.1 i tylko tak to rozpatruje. Na razie jestem zadowolony.
Co do minusów to oczywiście nieszczęsny OSD, a raczej jego brak. Połączyłem bara po arc z tv i dekoder nc+ po zwykłym hdmi. W późniejszym czasie pewnie nie będę na to zwracał uwagi, ale na początku do testów chciałbym widzieć co jest włączone, a co nie.To chyba tyle na razie.

Jeszcze mam pytanie.
1. Czy te pokrętło na subie (crossover) to jest to samo co +/- na pilocie? Docelowo było na środku.
2. Do czego służy i jak ustawić suwak Phase na subie?
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Phase na 0.
Crossower to odciecie basu od góry. Im niżej odetniesz tym basik niższy i okrąglejszy na sobwooferze.
+/- na pilocie to podbicie basu.
 
Do góry