Dali Zensor 5 (5.1) - Pomoc w konfiguracji

MITV

New member
Witam, przymierzam się do zakupu pierwszego zestawu 5.1 więc proszę Was o pomoc (pokój 25m2 - po 50% film/muzyka). Zestaw planuje zgrać z amplitunerem Maranz SR5008. Czy będzie to dobry wybór? Zastanawiam się nad tylnymi surround: czy zensor 1 będą lepsze od fazon mikro? Czy jeśli postawię zensory 1 na stojaku (H=60cm, z głośnikiem ok 87cm) ) czy nie będzie to za nisko? Czytałem że przestrzenne głośniki powinno się ustawiać ok 0,5m wyżej od pozycji słuchania u mnie byłoby to ~150cm przy założeniu że oglądam film ale być może po kalibracji nie będzie miało to znaczenia? Jeśli chodzi o fazony mikro to je bym powiesił na ścianie. Co byście doradzili?:)
 

MITV

New member
Dzięki mam nadzieję że się wszystko uda. Wiem że mogę powiesić, szkoda że są tak dużych wymiarów ale chyba szkoda wydawać jeszcze na stojaki więc zrobię pewnie tak jak napisałeś. Będę też kupował subwoofer więc Zensor 5 powinien mi wystarczyć, chodź mogę się mylić. Jeszcze głowię się z fazonami czy nie dawać ich na tył
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Do kina domowego Zensor 5 wystarczą. Jednak w stereo może brakować basu, chyba że zamierzasz je wspomagać subem. Lepiej dołóż do Zensor 7, na prawdę warto.
 

MITV

New member
Mam obawy czy nie będzie za dużo basu przy zensorach 7, ale do kina z zensorami 7 i tak warto miec suba czy powinny wystarczyć same?
 

piechu

Member
Bez reklam
Z7 wcale nie mają dużo basu, mają go w sam raz w stereo, chociaż to też zależy od tego jakiej muzyki słuchasz i Twoich osobistych preferencji co do basu. Jeśli chodzi o KD to nawet Z7 suba będą potrzebować.
 

MITV

New member
Muszę przemyśleć czy chcę więcej wydać na sprzęt ale dziękuję za radę. Zatem zostały do podjęcia ostatnie dwie decyzje
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Na ten metraż to Zensor 7. Zensor 5 w stereo mogą być za małe, a o bas nie nie martw. Na pewno Cie nie przytłoczy, bo 7-mki są własnie pod takie metraże. Sub w kinie to podstawa, niezaleznie od kolumn czy wielkości salonu. To trochę inny bas niż ten grany na kolumnach. Ale suba mozna kupić później. Nikt nie wymaga aby od razu kupować zestaw 5.1. Co do stojaków, to na tyłach ja mam same standy 90cm wysokie + kolumna, razem ok. 115cm. Uważam że te 90cm to w sam raz, bo kolumnę mam siedząc na kanapie delikatnie nad linią uszu ( średniotonowy na lini, a wysokotonowy ciut ponad). Często na aukcjach są standy 87cm, ale tam jeszcze chyba dochodzą kolce. Co innego standy do surroundów, a co innego do frontowych monitorów. Te drugie są sporo niższe. Zależy też sporo od odległości od miejsca odsłuchowego, a w przypadku surroundów od naszej pozycji siedzącej. Jak ktoś ma glęboki fotel, to te standy mogą być niższe. Ogólnie bardzo fajny sprzęt kompletujesz, bo i Martantz jest super i Dali mi też przypadają do gustu.
 

MITV

New member
Masz rację bo wyższe standy można znaleźć i po problemie ale już chyba zostanę przy tym żeby je zamontować na ścianę, zawsze kasy mniej wydam i może faktycznie zdecyduję się wówczas na Z7. Najchętniej fazony mikro z tyłu bym kupił słuchałem ich w sobotę ale w 5.1 ale nie mam pojęcia jak się mają z Z1. Na pewno mniej miejsca by zajęły ale znowu koszty pójdą bo w zestawie taniej
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Komplet to komplet, zachowana spójność brzmienia a i kiedyś przy sprzedaży łatwiej taki zestaw 5.0 opchnąć, niż każde kolumny z innej parafii.
 

MITV

New member
Coś mi się ubzdurało z tym metrażem, sprawdziłem i pokój który będę nagłaśniał ma 21m2 ale mam też aneks czyli kolejne 6-7m2 czy to będzie miało znaczenie przy wyborze kolumn? Czy do tego wymiaru salonu Z5 na pewno będą za małe czy dadzą radę, tak jak pisałem wcześniej suba będę też kupował
 

Henry

Active member
Bez reklam
Coś mi się ubzdurało z tym metrażem, sprawdziłem i pokój który będę nagłaśniał ma 21m2 ale mam też aneks czyli kolejne 6-7m2 czy to będzie miało znaczenie przy wyborze kolumn? Czy do tego wymiaru salonu Z5 na pewno będą za małe czy dadzą radę, tak jak pisałem wcześniej suba będę też kupował

Zensory 5 też zagrają, ale znacznie lepsze i tak będą 7 na twój metraż.
Jeśli masz możliwość to bierz 7 ;)
 

MITV

New member
Dziękuję wszystkim za dobre rady, no może nie dla sąsiadów:). Przy okazji zapytam bo nie zamierzam kupować w najbliższym czasie wzmacniacza stereo ale czy przy tych głośnikach i tym metrażu to może poprawić znacznie jakość muzyki?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Różnice między amplitunerami KD a wzmacniaczami stereo są znaczące, na korzyść wzmaka. Pomimo że Marantz 5008 też calkiem nieźle sobie radzi, to jednak wzmak zagra sporo lepiej w muzyce.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Trudno tutaj mówić o jakiejkolwiek rywalizacji w kwestii kino vs stereo, bo to zupełnie inne zagadnienia. Jeśli chodzi o samo stereo to wzmak lepiej gra i to nie ulega wątpliwości. A kolega właśnie się pytał o jakość muzyki na w/w sprzętach.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Rozmawiamy o jakości dźwięku w stereo a nie filmach czy koncertach w 5.1. Włącz sobie płytkę audio na Marantz 5008 a nastepnie na PM 6005, a usłyszysz różnicę. Koledze pewnie bardziej chodzi o rozbudowę zestawu w przyszłości i zasadność dokupowania wzmacniacza stereo.
 
Do góry