Co wybrac ?? Odwieczny problem

hsk

New member
Witam,
zamierzam w ciagu kilku najblizszych dni zakupic kamerke HD, troche rozerzalem sie po rynku i wybor padl na jedno z dwoch urzadzen:

PANASONIC HDC-SD1EG-S

lub

SONY HDR-SR1E

a moze polecicie zupelnie cos innego, dodam ze kamerke chce kupic na swoje prywatne potrzeby, i nie bede jej uzywal czesto.

Sony jest 300€ drozsza, ale ma wbudowany HDD i moze warto dorzucic ???
Panasonic pracuje na kartach SDHC, wiec pewnie aku wytrzyma dluzej, ale karty SDHC dostepne sa tylko 8GB...
Jak wyglada sprawa z edycja nagran AVCHD na PC ? Bo z innych watkow wyczytalem, ze jest problem - (jaki ??) brak oprogramowania ?? czy problem lezy w wydajnosci PC ??

mozecie podac mi argumenty ktore upewnia mnie ze dokonuje wlasciwego wyboru??

Pozdrawiam i licze na goraca dyskusje ;-)
HSK
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
obie kamery rejestrują w formacie AVCHD - czyli problem jest ten sam dla obu kamer.

Problem z edycją to:

- brak zintegrowanych produktów NLE; ale już niedługo, bo w kwietniu Pinnacle wypuszcza wersję 11 która ma wspierać edycje natywnego AVCHD na XP i Vista. Inni też wkrótce zaczną oferować wsparcie AVCHD.

- Ten format wymaga naprawde potężnych maszyn - minimum Core2 2.4GHz, 2GB mem, karta graficzna z górnej półki (takie są zalecenia Pinnacle'a dla obróbki AVCHD - inni nie będą lepsi :razz: )

Zakładając że obie kamery będą nagrywały z tą samą jakością to ja bym przychylniej patrzył na Panasa - brak ruchomych części w kamerze to duży plus.

Różnica w cenie nie musi być istotna - nie wiadomo czy Panas w wyposażeniu standardowym ma już kartę SDHC 8GB. Jeśli nie to jaka jest jej cena ??? Mam wrażenie że 300$ to za mało na to cacko - ale ceny będą spadały a pojemność rosła.
 

hsk

New member
o PC´ta sie nie martwie [4GB RAM, Pentium 4200, Grafika 512MB PCI Express 7600GT, HDD 2TG, calosc od MSI], martwilem sie ze do swojej Visty nie bede mial programow, ale z Twojej wypowiedzi wynika, ze zle nie jest a z zapowiedzi wynika ze bedzie lepiej :)

Kiedys mialem kamerke, z 15 lat temu - jedna z pierwszych VHS-C na rynku, a potem przesiadlem sie na fotografie, teraz dzieci w domu, kamera by sie przydala, bo mnie szaq trafia gdy dostaje plytki z przedszkola od :hihi:"artystow" .... dlatego chce wydac kase raz a pozadnie.

Panasonica moge kupic za 825€ , Sony za ok. 1100€, na wyposazeniu Panasonica jest karta SDHC 1Gb (sic!) ale namierzylem juz w miare tanie ExtremeMemory 8GB SDHC po ca. 60€ / szt. Standart SDHC przewiduje docelowo karty o pojemnosci 32GB wiec spoko, Wiem tez, ze jak kupie kilka kart, to wyjdzie tyle co bym od razu dolozyl i kupil sony z hdd, ale ja juz tyle padnietych dyskow widzialem, ze hdd w kamerze przeraza mnie jeszcze bardziej niz naped dvd....

hsk
 

viValdi

New member
Bez reklam
No to decyzję "masz już zrobioną". Teraz tylko sprawdzić jaka jest jakość materiału z Panasa i kiedy Vegas wypuści wsparcie dla AVCHD.
 

mariof

New member
Bez reklam
viValdi napisał:
No to decyzję "masz już zrobioną". Teraz tylko sprawdzić jaka jest jakość materiału z Panasa i kiedy Vegas wypuści wsparcie dla AVCHD.
a ja nie jestem przekonany do nowego standardu kompresji... . To "mnożenie bytów". Jest jeszcze jedno "ale" jeżeli chodzi o Panasonic SD1 - brak wizjera. Nie wiem, czy to duży problem dla innych - dla mnie tak. Ściągnąłem swego czasu materiał nagrany na Panasonic i jakość obrazu nie przekonała mnie. To co prezentuje Sony i Canon jest, moim zdanie, lepsze,
 

hsk

New member
lubie firme Canon (moj foto zestaw bazuje na EOS) i chetnie bym kupil kamerke HD tej marki, ale jestes 1 (slownie : pierwsza) osoba ktora nie zniecheca mnie do zakupu kamery Canon - dlaczego ?? podziel sie opinia, nie ograniczaj sie ze Sony i Canon prezentuja sie lepiej - chodzi tylko o brak wizjera czy cos wiecej ?? HV-20 wciaz korzysta z miniDV... i z tego powodu odrzucilem te kamere w przedbiegach - moze niepotrzebnie ??

a moze powinienem sie zastanowic nad JVC Everio GZ-HD7 ??

HSK
 

pxl666

Member
Bez reklam
jvc hd7 jeszcze chyba nie jest dostepne i za malo o tym wiadomo(chyba ze sie myle), jedna jvc (gzmg50) juz mialem i spoko ale obraz troche jak z webcama wiec jak za sprzet za 800$ to sorry....nastawialem sie na hdr sr1 ale jednak mt2s mnie odrzucilo wymaganiami i nieciekawa jakoscia obrazu, natomiast widzialem filmy z canona hv10 i 20 i pomimo kasetki na ktorej juz polozylem kreske to jednak na dzien dzisiejszy decyduje sie na hv20...kupie kamere w usa i za kilka miesiecy wiec sporo sie moze pozmieniac ale z widzianych sampli to hv20 rzadzi bez dwoch zdan...
 

mariof

New member
Bez reklam
faktycznie, wydaje się, że obraz z Canona jest lepszy jeżeli chodzi o ujęcia statyczne. Jednak Sony pokazuję "lwi pazur" (mowa o HC-7) przy ujęciach dynamicznych. Tak naprawdę to co ważniejsze - Boże Narodzenie czy Wielkanoc;)? Natomiast, przynajmniej na razie, moim zdaniem, lepsze są kamery na taśmę. Sample z Panasonica, pomimo 3 przetworników pokazują, że obraz HD jest gorszy niż możnaby było się spodziewać. Możliwe, że problemem jest większa kompresja... - nie wiem. Sądzę, że przyszłość należy do urządzeń opartych o pamięć półprzewodnikową - ale jeszcze nie dziś ani jutro.
 

hsk

New member
no i kupilem , Canon HV20 niestety chwilowo u nas nieosiagalny, a kamerke potrzebowalem "juz", Sony tez jakos z tym dyskiem mnie nie podniecala... wybor padl na Panasonica HDC-SD1EG przywazyl nosnik panieci SDHC w koncu 8GB karta w trybie 1080i wystarcza na 120 min.

Pierwsze wrazenia jak najbardziej pozytywne, chociaz jak juz wczesniej pisalem, moja poprzednia kamera to VHS-C przed 15toma laty wiec pkt odniesienia troche odlegly :)

jest jedna rzecz , ktora mnie irytuje w tej kamerze, a mianowicie jej wielkosc i sposob trzymania w dloni, kamerka jest mala (i fajnie) ale co za tym idzie nie bardzo bylo gdzie przymocowac pasek i jakos mi specjalnie w dloni nie lezy, moze gdybym mial palce pianisty (czyt. 2x deluzsze) bez problemu siegalbym zoom palcem wskazujacym i rec/play/stop kciukiem jedoczenie a jak na razie wspomagam sie druga reka.

Na dniach bede mial troche wiecej czasu aby sie nia pobawic, i moze wreszcie ustawie po remoncie swojego PC na miescu to wrzuce pare sampli do sieci.

Pozdroofka
HSK
 

viValdi

New member
Bez reklam
No to gratulacje, jeszcze jedna technologia "opanowana" na tym forum:)

Ale co z tymi palcami, może jakieś zdjęcie kamery w ręce zilustrowało by ten problem.

Fajnie też byłoby zobaczyć jakąś próbkę, 10sek, w orginalnym formacie i skonwertowaną do SD albo WMHD.

Doświadczenia z edycją AVCHD też będą przydatne dla wielu.
 

mariof

New member
Bez reklam
viValdi napisał:
No to gratulacje, jeszcze jedna technologia "opanowana" na tym forum:)

Ale co z tymi palcami, może jakieś zdjęcie kamery w ręce zilustrowało by ten problem.

Fajnie też byłoby zobaczyć jakąś próbkę, 10sek, w orginalnym formacie i skonwertowaną do SD albo WMHD.

Doświadczenia z edycją AVCHD też będą przydatne dla wielu.
... a ja, troche pod Twoim, ViValdi, wpływem zdecydowałem się na HC-7 - jest super! Bawię się nią od kilku dni a obraz via HDMI na 42 LCD "powala", przynajmnie mnie. Lepszy niż z N-TV:). Jako 50-letni "wapniak" jestem tradycjonalistą a do Panasonica SD 1 zniechecił mnie brak wizjera no i ten format... .Jednak fajnie, że pojawiła się w końcu, nowa technologia na forum. Będę z zainteresowaniem śledził doświadczenia urzytkownika.
 

hsk

New member
postaram sie w miare mozliwosci dzielic z wami uwagami na temat tej kamerki. Na razie faktycznie daje mi do wiwatu avchd i .... moja Vista :)

pozdroofka
HSK
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
Kamery JVC - dziś wjechały do Polski i powinny kosztować ok. 6350 zł.
To pierwsza kamera na świecie nagrywająca 1920x1080
Jakość rzeczywiście na ekranie zachwycajaca. Ponieważ trafiła do nas kamera /tylko do wglądu / z innego rynku - pojutrze zrobimy test z właściwego modelu , ten testowy model był już trochę poobijany / chyba komuś wypadł z ręki / i pozostawiał trochę do życzenia.
Z Twoich propozycji też zostałbym przy modelach Sony .
Zwyciążają na wielu podsumowaniach , mają dobra renomę u użytkowników . Jeśli ma dla Ciebie znaczenie to Sony ma największe i najdłuższe doświadczenia na rynku z kamerami HD.
Widziałem / mam zdjęcia/ z pracy kamery Panasonica i te same ujęcia w formie zdjęć. To oczywiście pierwsze spostrzeżenie , ale dla mnie bez rewelacji. Oczywiście zakupimy jedną sztukę aby porównanie było jak należy , szczegółowe. Są dostępne w Panasonic Polska.
pozdrawiam
 

mariof

New member
Bez reklam
Ja przetestowałem i SD1 Panasonic i Canon HV20 (PAL, egzemplarze przedsprzedażne ale w 100% sprawne) oraz Sony SR 1 i HC7. Po tygodnowych testach - wybrałem tą ostatnią:)
 

art4jac

New member
Nie miałem i nie mam styczności z technologią HD.:cry: Od prawie 8 lat, pracując na SONY HI8 amatorsko nagrywam większość z rodzinnych imprez, ale ostatnimi czasy jestem coraz częściej krytykowany za jakość obrazu. I racja, sam zauważam, że jak na dzisiejsze czasy nie jest on najwyższych lotów. Dlatego noszę się z zamiarem zakupu kamery, która mam nadzieje zadowoli mnie na następne kilka lat.
Po przeczytaniu większości wypowiedzi na forum mój wybór padł na Panasonic SD-1, choć nie jest to wersja ostateczna. Mam w związku z tym kilka pytań:
1. Jestem zielony w tym temacie i trochę przeraża mnie AVCHD. Pytanie czy mogę zgrać materiał nagrany na kamerze w najwyższej jakości AVCHD tak, aby komputer zapisywał to, jako „zwykłe” DVD, czy jednak muszę najpierw zgrać AVCHD na komp. a potem przekonwertować do MPEG 2?
2. Czy mogę na tej kamerze nagrywać w standardzie SD tak jak na zwykłych kamerach MiniDV?
3. Chyba najważniejsze. Na forum przeczytałem, że SD-1 nie ma wizjera, natomiast na stronie Panasonica w opisie podają, że ma szerokokątny wizjer 0, 44” (183 tyś. Pikseli). Jeżeli ktoś miał w rękach te kamerę proszę niech napisze czy ma ten wizjer, czy nie.
4. Na wyposażeniu jest karta SD 4GB. Z informacji „hsk” i logicznego rozumowania wynika, że w trybie 1080i wystarcza na 60 min. Czy może ktoś to potwierdzić?
5. Czym różnią się nowe kamery SONY SR5E, SR7E i SR8E, które powinny pokazać się na rynku polskim początkiem czerwca od starszej SR1E, oprócz oczywiście pojemności twardzieli i ceny?
6. Czy uważacie, że pchanie się w koszty kamery HD, mimo, że przynajmniej przez najbliższy rok nie będę wykorzystywał możliwości HD ma sens?
7. No i standardowe pytanie: MiniDV, HDD czy karty SD. Co lepsze?
Na razie jestem przekonany do SD-1. Ciekawi mnie w szczególności dźwięk 5.1 z funkcją zoom, czyli jeżeli dobrze rozumiem mikrofonem kierunkowym przy zbliżeniach.
Jeżeli polecacie coś innego, to proszę o opinie.
 
Ostatnia edycja:

mariof

New member
Bez reklam
przejrzyj forum - znajdziesz większość odpowiedzi na Twoje pytania. SD 1 nie ma wizjera. Ma go natomiast model zbliżony ale nagrywający na płytki i ma oznaczenie DX1.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Bawiłem się modelem testowym, obecnie wjechały sztuki handlowe
JVC GZ HD 7.
Na dwie sztuki czekali kupujący - dziś złozyli na naszą prośbę pierwsze opinie . Nie mieli do porównania innych , więc oceny są w samych ochach i achach. Ale ja czekam na kamerę Panasonica .
Na dziś nie mam sie do czego przyczepić - mówiac o jakosci JVC , ale nie potrafię powiedzieć nic o porównaniu.
Zdjęcia zaczepię jutro. Będą ciekawe bo porównają faktyczną strukturę odzwierciedlenia barw - przy pomocy aparatu cyfrowego Nikkon - jako bazy dla Oka . Również poziom zdjęć cyfrowych zrobionych kamerą.
 

viValdi

New member
Bez reklam
@kiki

napisz proszę również jak się przechwytuje materiał do NLE i który NLE " wkarmia" ten materiał.
 

Aleball

Member
Witam!
Zgodnie z zaleceniami wyjadaczy tego forum czekam jeszcze z zakupem kamery i wygląda na to że słusznie, bo sprawa staje się coraz jaśniejsza. Po pomyśle na HDDV zostało już tylko wspomnienie i czekam cierpliwie na opinie co do AVCHD.
Kilka słów o Panasonicu sd1 już było, licze jeszcze na opinie o Sony HDR-CX7 i JVC GZ-HD7E. Jeśli ktoś testował te kamery, szczególnie sony to bardzo proszę o opinie. Sony ma też modele z HDD SR5, SR7, SR8. Z opisu widze że mają podobne parametry, a są większe i cięższe co mnie trochę zniechęca. Brak wizjera nie, ponieważ do moich celów nie jest niezbędny (od kilku lat mam JVC gr-DV500U i chyba nie użyłem wizjera ani razu).
Reasumując mam 2 pytania:
1. Co sądzicie o Sony HDR-CX7? Opinie, wrażenia, jakość, ergonomia itd. i porównanie z SD1 i HD7.
2. Czy materiał AVCHD, można zgrać z karty np. podczas długiego wyjazdu na urządzenia typu photobank i obrobić go później w domu? Myśle np. o czymś takim (oczywiście z dokupionym HDD): http://www.allegro.pl/item195162699_photobank_digimate_iii_hi_speed_nowosc_fvat_gw.html
Z góry dzięki za pomoc.
Pozdrawiam.
 

pxl666

Member
Bez reklam
w temacie AVCHD i zrzutu materialu - polecam kupic laptopa core2duo 2ghz/2giga ramu - i edycje bedziesz mial zglowy (tzn z takim procem cos bedzie mozna zrobic) i zgrywke w podrozy...proste
 
Do góry