pytanko o "up-scaller" w DVD

artek

New member
Halo, halo....
Z góry przepraszam, za być może banalność moich pytań.

Szukam DVD z wyraźną poprawą jakości obrazu do dotychczasowego odtwarzacza (3-latek, tylko Euro i Coaxial) - mam kablówkę i od wczoraj Sony tylnoprojekcyjny KDF 50":
  • czy złącze HDMI jest jednoznaczne z posiadaniem "up-scallera"
  • czy będzie zauważalna różnica w jakości obrazu przy Componencie i HDMI
  • czy jest możliwe puszczenie kablówki przez DVD i poprawienie jakości obrazu do rozdzielczości 720 telewizorka (np. dzięki "up-scallerowi")
  • jak bardzo ważne są parametry przetwornika video
Może macie jakieś sugestie co do modelu (max 600, no może 1.000zł):confused:
Dzięki i pozdrawiam
 

wlodek1001

New member
troche informacji

Mam DVD Denon 1920, posiada scaler,HDMI. Najlepszy obraz jest ze scalera w 720p/HDMI/, podobny obraz jest również przez component, ale chyba odrobinę gorszy. oczywiście musi byc dobrej jakości sygnał , najlepiej z dvd oraz tv lub projektor wyposażony HDMI, polecam ten model, na allego mozna znależć ofery ok 1100 zł. W nabliższych miesiącach zapowiada się wysyp dvd ze scalerami m.in pioneer, samsung. prawda jest taka,że dzisiaj kupiony sprzęt , za rok ,góra dwa jest zastępowany nowszymi lepszymi modelami.w związku z wejściem HD DVD nie warto inwestować w drogie dvd.Co do podania sygnału z kablówki, na dvd a później scaler to jest to chyba niemożliwe. pozdrawiam
 

artek

New member
Halo...
Dzieki WLODEK1001 - czytałem Twoją wcześniejszą opis Denon-a.
Właśnie z powodu na obecny okres przełomowych zmian w standardach, nie chcę wydać zbyt dużo kasy na DVD (najlepiej ok. 600zł).
Nie wiem czy opisywane parametry nie kryją czegoś "oczywistego", np. czy "scaller" zawsze będzie wyraźnie zapisany w specyfikacji tech. urządzenia.
Zatem powtarzam moje pytanka:
  • czy złącze HDMI jest jednoznaczne z posiadaniem "up-scallera"
  • czy będzie zauważalna różnica w jakości obrazu przy Componencie i HDMI
  • czy jest możliwe puszczenie kablówki przez DVD i poprawienie jakości obrazu do rozdzielczości 720 telewizorka (np. dzięki "up-scallerowi")
  • jak bardzo ważne są parametry przetwornika video
 

wlodek1001

New member
re

Nie jestem ekspertem
icon7.gif
, HDMI nie jest tożsame ze skalerem. Na pewno nie można puścic sygnału z kablówki do dvd, bo nie mają one wejść tylko wyjścia. przetwarzanie nagrania dvd odbywa sie poprzez układy elektroniczne/przetworniki/ nalepiej 216 MHZ/, i obraz i dźwięk wychodzi z dvd na tv lub projektor.Co do zakupou w tej cenie to chyba nie kupisz dvd ze scalerem. To zależy od tego czego oczekujesz , czy na razie dobrego dvd, polecam denona lub czekasz na HD DVD. Specyfikacje parametrów są na stronach producentów. obraz HDMI jest lepszy od componentu, ale rtak jak pisłem różnice są subiektywne, lepsze nasycenie kolorów , odwzorowanie barw. HDMI 1.1 przesyła obraz i dźwięk, component tylko obraz , dźwięk musi iść analogiem lub cyfrą do tv lub bezpośrednio do amplitiunera .chyba to tyle, bo więcej wiedzy juz nie mam. pozdrawiam
 

Możej

New member
Do dvd nie podlaczysz kablowki ale do nagrywarki dvd z HDMI tak. Tylko ze jest to droga zabawka powyzej 2 tys zl i nie mam pojecia jak to bedzie wygladalo ze skalowaniem :) Co do odtwarzacza z HDMI za 600zl to jest zachwalany na tym forum Samsung HD950
 

artek

New member
Dzięki. Na początek pozdrówki z gorącego i słonecznego dzisiaj Krakowa.

Czego oczekuję:
  • polepszenia jakości obrazu z DVD
  • możliwości polepszenia jakości obrazu sygnału PAL-TV (jeżeli to się da)
  • wykorzystanie możliwości mojego nowego świecidła (rozdzielczość 720)
Co mnie NIE interesuje (na dzisiaj):
  • dźwięk (i tak puszczę na ampli po optyku lub coaxialu, a ponadto jestem nieco przygłuchy)
  • oglądanie HD (dam sobie jeszcze trochę czasu)
Czekam na dalsze pomocne uwagi, edukację i sugestie!!!

Zastanawiałem się przez jakiś czas nad własnym tunerem C+ z HDD (tuner+antena+moduł ok. 1.300zł) i kablówką UPC (którą w pt. razem z KDF-em mi montowali).
Myślę, że z C+ obraz NIEBYŁBY dużo lepszy od kablówki - CHYBA, ŻE CHCECIE MNIE WYPROWADZIĆ Z BŁĘDU. Kosztem HDD mam w kieszeni kilka stówek.
 

artek

New member
Chyba Samsungi mają optymalną relację możliwości do ceny.

Czekam na opinie lub doświadczenia z którymś Samsungiem:
HD-745, 845, 850, 945, 950.


Jak już pisałem chodzi mi o jakość "up-scallingu" dla polepszenia obrazu, ale na stronie producenta BRAK info o up-scallingu :confused: w innych modelach niż HD-945 (a w HD-745 piszą o "systemie konwersji cyfrowej" - to jest to samo?) !!!
 
Ostatnia edycja:

Piopio

New member
Wszystkie mają up-scaler.
A teraz po kolei:
950 - najlepszy (SACD), brak obsługi napisów w DIVX jeżeli jest kilka filmów na jednym DVD nie podzielone na podkatalogi
945 - brak polskich liter w napisach DIVX, za to ma up-scaler Farudja
850 - najbardziej chyba dopracowany - obsługuje napisy w DIVX jak należy - dźwiekowo (CD - analog) tragedia
845,745 lepiej zapomnieć - już nieprodukowane

pzdr
 

artek

New member
Dzięki.
  • Nie wiem jak z produkcją tych ostatnich, ale są dostępne w sklepach na necie. Zatem, jeżeli masz/macie jakieś opinie na ich temat, to czekam.
  • nie znam się na producentach i parametrach "up-scallerów" (np. Farudja) - może jakaś lekcja skrótowa
  • jakieś wyjaśnienie/pomysły sytuacji z brakiem info o "up-scallingiem" w niektórych modelach na stronie Samsunga (ja wymyśliłem dwa: marketing lub te chipy nie zostały tam zamontowane w tym celu)
 

helcik

New member
A ja polecam XBOXa. Za 450 zł masz świetną konsolę do gier, DVD player, wszystkie DIVx, XVID i tym podobne wyświetla, polskie napisy bez problemu.
Odtwarza nawet filmy w formacie HDTV (trochę przycina).
Dodatkowo posłuchasz radia internetowego, sprawdzisz pogodę, nawet maila.
Wkładasz do niego 200GB HDD (standardowy ma tylko 10GB) i masz full wypas Media Center.

Sygnał po Componencie puścisz do 1080i włącznie. Mam takie coś i używam tego z KDFem 50" ;-)

Pozdrawiam,
Arek
 

artek

New member
Halo...
Dołączam do pytanka o XBOX-a

Info z Samsunga: "Up-scalling wystepuje we wszystkich odtwarzaczach HD.
Obecnie są to modele: DVD-HD745, 945, 950, 860, oraz 850.
W modelach745 i 945 występował procesor firmy Faroudia.
W nowszych modelach występuje procesor firmy Zoran."

Pytanko:
czy jest różnica (lepszy efekt, bezawaryjność): Zoran czy Faroudia?
 

helcik

New member
Wyjścia HDMI ani X360 ani X1 nie posiada. Tylko component.
Co do upscalera na X1 to nie wiem co to jest dokładnie, ale soft który odtwarza filmy ma jakieś filtry poprawiające obraz.
X360 nie został jeszcze złamany przed coderów, więc nie jest tak elastyczny w odtwarzaniu filmów jak X1. Ale za to gierki w 720p są miodne...

Pozdrawiam,
Arek
 

artek

New member
Piopio napisał:
Wszystkie mają up-scaler.
A teraz po kolei:
950 - najlepszy (SACD), brak obsługi napisów w DIVX jeżeli jest kilka filmów na jednym DVD nie podzielone na podkatalogi
945 - brak polskich liter w napisach DIVX, za to ma up-scaler Farudja
850 - najbardziej chyba dopracowany - obsługuje napisy w DIVX jak należy - dźwiekowo (CD - analog) tragedia
845,745 lepiej zapomnieć - już nieprodukowane
pzdr

Pytanko: czy mam zapomnieć o 845 i 745 dlatego, że są kiepskie czy nieprodukowane?

Z góry dzięki
 

artek

New member
test odtwarzaczy DVD

Halo...
Sprawdzałem odtwarzacze DVD na TV: Sony KDF 50" z rozdzielczością 720p. Były to: Samsung HD-850 (połączony przez HDMI), stary Thomson DTH 210E (połączonego przez zwykły kabel SCART).
Właśnie obejrzałem 3 filmy DVD (2 oryginalne tłoczone płytki i jedna Dual Layer). Skupiałem się na scenach dynamicznych z kontrastowym obrazem i ........... ŻADNEJ RÓŻNICY W OBRAZIE

Mało tego - przy połączeniu Samsunga na 3 sposoby też nie widziałem różnicy w obrazie (oglądałem płytkę Dual Layer):
  • przez Scart
  • HDMI z 720p
  • HDMI z 1080i
POMÓŻCIE PROSZĘ - gdzie jest problem ???
  1. czy ja jestem ślepy,
  2. czy coś nie tak z egzemplarzem Samsunga,
  3. czy mam całkiem dobrego Thomsona
  4. czy może telewizorek samodzielnie ze SCART-a zastępuje "up-scallera" z DVD Samsunga puszczanego bezpośrednio z HDMI (na pewno musi posiadać układ "skalujący", żeby ze SCART sygnał 576 linii przystosować do swojej rozdzielczości 720p)
Na razie muszę zwrócić HD-850 ale mocno ostygłem z zamiarem zmiany DVD chyba, że znajdziecie rozwiązanie mojego dylematu.
 

bildex

New member
artek napisał:
Halo...
Sprawdzałem odtwarzacze DVD na TV: Sony KDF 50" z rozdzielczością 720p. Były to: Samsung HD-850 (połączony przez HDMI), stary Thomson DTH 210E (połączonego przez zwykły kabel SCART).
Właśnie obejrzałem 3 filmy DVD (2 oryginalne tłoczone płytki i jedna Dual Layer). Skupiałem się na scenach dynamicznych z kontrastowym obrazem i ........... ŻADNEJ RÓŻNICY W OBRAZIE

Mało tego - przy połączeniu Samsunga na 3 sposoby też nie widziałem różnicy w obrazie (oglądałem płytkę Dual Layer):
  • przez Scart
  • HDMI z 720p
  • HDMI z 1080i
POMÓŻCIE PROSZĘ - gdzie jest problem ???
  1. czy ja jestem ślepy,
  2. czy coś nie tak z egzemplarzem Samsunga,
  3. czy mam całkiem dobrego Thomsona
  4. czy może telewizorek samodzielnie ze SCART-a zastępuje "up-scallera" z DVD Samsunga puszczanego bezpośrednio z HDMI (na pewno musi posiadać układ "skalujący", żeby ze SCART sygnał 576 linii przystosować do swojej rozdzielczości 720p)
Na razie muszę zwrócić HD-850 ale mocno ostygłem z zamiarem zmiany DVD chyba, że znajdziecie rozwiązanie mojego dylematu.

Witam!
Widzisz odwarzacz DVD który masz tj Samsung 850 nie jest egzaplarzem z górnej półki i taki też jest obraz przez HDMI. To tak jak by kupić samochód Dewoo a żeby był jak mercedes .
Tłumacze: Złączem HDMI biegnie sygnał nieskompresowany i wchodzi bezpośrednio na panel gdzie nie jest poddawnay żadnej obróbce cyfrowej.
Plazmy i Lcd mają procesory które obrabiają obraz by był jak najlepszy natomiast podłaćzenie HDMI wyklucza działanie procesorów. I obraz jest jak przez RGB(Scart).
Zgadza się że w takich produktach jak Philips 9000s czy Denon 1920 obraz będzie superancki a nawet i lepiej, ponieważ te DVD mają wbudowane w sobie procesory obróbki cyfrowej i zastosowane sa tam układy upscalllingu wyśmienitych firm. Ręcze że każde DVD do 600 zł z łączem HDMI to tylkio strata kasy dla ludzi którzy cenią sobie wyśmietnita przejrzystość obrazu. Kupcie jeden z modeli który wymieniłem i zobaczycie różnice dopiero wtedy.

Pozdrawiam
 

artek

New member
Halo...
Chętnie spróbuję porównać mojego Thomsona z Denonem lub Philipsem, żeby się przekonać o możliwościach droższych "up-scallerów" na TV tylnoprojekcyjnym (nigdy nie miałem okazji ocenić efektu podbijającego rozdzielczość)
(Niekoniecznie mnie teraz stać na taki zakup, ale z całą pewnością stratą byłoby kupić choćby za 450zł tego Samsunga skoro nie widać różnicy przy moim DVD ze SCARTEM oraz możliwościach "poprawy" obrazu w telewizorku Sony KDF).
Pozostaje pytanko:
  • czy DVD-Samsung nie jest w niczym lepszy ze swoim "up-scallingiem" i HDMI :p,
  • czy stare-DVD-Thomson jest na tyle dobre :)
  • czy "poprawiacze" TV SONY KDF zastępują "up-scallera" :confused:
  • czy może jestem ociemniały :rolleyes:
Czekam nadal na Wasze pomysły (i wrażenia z dłuuuugiego weeeeekendu)
 

bildex

New member
artek napisał:
Halo...
Chętnie spróbuję porównać mojego Thomsona z Denonem lub Philipsem, żeby się przekonać o możliwościach droższych "up-scallerów" na TV tylnoprojekcyjnym (nigdy nie miałem okazji ocenić efektu podbijającego rozdzielczość)
(Niekoniecznie mnie teraz stać na taki zakup, ale z całą pewnością stratą byłoby kupić choćby za 450zł tego Samsunga skoro nie widać różnicy przy moim DVD ze SCARTEM oraz możliwościach "poprawy" obrazu w telewizorku Sony KDF).
Pozostaje pytanko:
  • czy DVD-Samsung nie jest w niczym lepszy ze swoim "up-scallingiem" i HDMI :p,
  • czy stare-DVD-Thomson jest na tyle dobre :)
  • czy "poprawiacze" TV SONY KDF zastępują "up-scallera" :confused:
  • czy może jestem ociemniały :rolleyes:
Czekam nadal na Wasze pomysły (i wrażenia z dłuuuugiego weeeeekendu)

Może samsung się różnić thomsonem ale to bedzie różnica niezauważalna dla ciebie.
Myślę że "poprawiacze" sony nie mają wbudowanego upscallera, a tym bardziej go niezastępują.
 

Fatman_1

New member
Bez reklam
A jakie to filmiki kolego oglądaliście ?
Bo jak westerny z Johnem Waynem czy inne filmy - nawet z lat 90-tych to efektu za wielkiego nie zobaczysz albo więc żadnego.
Obajrzyj coś nowszego niż Matrix, film kręcony już nową technologią.

Na moim Philipsie - żyleta (ale tu Faroudia sie kłania anie jakieś Zorany...)
 

artek

New member
Halo....
Cieszę się, że niektórzy już wrócili z dłuuuugiego weekendu i zasiedli do swych kompów.

DO FATMANA_1: "Miasto Gniewu" i "Marsz Pingwinów" (premiery z wypożyczalni) oraz "Obcy IV. Przebudzenie" (wypalana Dual Layer).

Żałuję efektu - ale się cieszę z możliwości sprawdzenia a nie kierowania się marketingiem - bo wszystko przemawiało za Samsungiem (up-scaller, nowiutki, HDMI, szybkość przetwornika) w pierwszym porównaniu z Thomsonem (3-latek, z niskiej półki, SCART, brak info o czymś takim jak przetwornik)

Może skuszę się na sprawdzenie tych droższych modeli DVD z up-scallingiem. Nadal jednak czekam na opinię, czy jestem ślepy czy może telewizorek potrafi "nadgonić" sygnał z EURO w stusunku do up-scallowanego sygnału podanego przez HDMI ???
 
Do góry