Dobry LED czy najtańszy OLED?

adikas

New member
Dzień dobry!

Sony X90J czy LG A1. Obydwa w rozmiarze 65"

Salon mocno nasłoneczniony z 3 stron okna. Oglądam głównie telewizję, TV gra u nas praktycznie cały czas. Wieczorami lubimy obejrzeć jakiś serial lub dobry film na kinie domowym. Nie gramy na PS.

I teraz dylemat. Zawsze chciałem dobry telewizor SONY i tak padło na XR-65X90J, ale potaniał LG A1 i namieszał w głowie. Trochę poczytałem i chyba jest sporo słabszy jeśli chodzi o wyposażenie, elektronikę. Do tego XR daje dostęp do BRAVIA CORE, co mnie bardzo ciekawi. Po drugie jasność, no chyba 2 razy większa jest na SONY, a jak wspomniałem dużo w dzień się tez ogląda w mocno przeszklonym salonie. Jedyne co mnie ciągnie w LG, to matryca OLED, no jednak to jest czad!
Ale czy w moim przypadku to dobry wybór?

Co Wy byście wybrali, jestem bardzo ciekaw? :)
 

Manarino

Banned
Led , to taki kombajn do wszystkiego, do mocno nasłonecznionego salonu jak najbardziej .

Jeśli oled, to chyba coś z wyższej półki.


Weź pod uwagę następujące fakty :

Odkąd oledy pojawiły się na rynku, żaden led nigdzie nawet raz nie dostał referencji . Flagowe oledy dostają ją cyklicznie co roku .

W najlepszych światowych tekstach porównawczych jakość obrazu ,najlepsze marki wystawiają tylko swoje flagowe oledy. Wyjątkiem jest Samsung, a tylko dlatego że nie posiada w swoim segmencie wyświetlacza oled.

Inżynierowie z Sony , do produkcji swojego referencyjnego monitora BVM-X300 V2 zastosowali matrycę oled a nie led.

Daniel Dubreuil tłumaczy, dlaczego :

Produkty TRIMASTER EL™, charakteryzujące się znaczną przewagą technologiczną i posiadające o wiele więcej zalet niż monitory produkowane w starszej technologii, są dostępne na rynku zaledwie od 18 miesięcy, a już sprzedały się na świecie w ilości ponad 20 000 sztuk. Monitory te zaczęły pojawiać się niemal wszędzie. Są wykorzystywane w***produkcji filmowej, do podglądu obrazu z***kamer, jako monitory referencyjne do profesjonalnej edycji oraz, coraz częściej, jako monitory referencyjne w***wozach transmisyjnych. Tak więc dzięki technologii***OLED TRIMASTER EL™***transmisje na żywo będzie można realizować w***znacznie lepszej jakości obrazu niż dotąd. „Podstawowy powód, dla którego warto wymienić stare monitory LCD na te wyprodukowane w technologii OLED w telewizyjnym wozie transmisyjnym to znaczna poprawa jakości wyświetlanego obrazu, wyższy współczynnik kontrastu, szeroka rozpiętość całkowita i doskonałe odwzorowania szczegółów czerni” – wyjaśnia starszy specjalista ds. produktów w firmie Sony, Daniel Dubreuil.

Precyzyjne odwzorowanie czerni

„Główną bolączką branży w poprzedniej dekadzie był fakt, że żadne z dostępnych monitorów LCD nie były w stanie w sposób dokładny wyświetlić obrazu uchwyconego przez kamerę. Dlatego jakość obrazu z kamery była niższa, co oczywiście odbijało się na jakości produkcji. Kontrola poziomu czerni to czynnik decydujący o***finalnej jakości materiału. Monitory OLED poprawiają widoczność szczegółów o***małej luminancji, a***przez to pozwalają dokładnie regulować poziom czerni”. „Kolejną zaletą technologii OLED, zwłaszcza przy wyświetlaniu szybkich akcji sportowych, jest brak ciekłych kryształów, które muszą zmieniać swój stan. Dzięki temu nie występują opóźnienia w***odwzorowaniu ruchu, tak samo jak w***monitorach kineskopowych”, dodaje Dubreuil. „W przypadku imprez sportowych, gdzie niezwykle istotne jest, by monitor nie pozostawiał smug spowodowanych szybkim ruchem obiektów, wyświetlacze OLED mają znaczną przewagę nad LCD. Podczas innych transmisji na żywo, na przykład z***opery, wierne oddanie ruchu nie jest oczywiście najważniejszym czynnikiem. W***takich przypadkach podstawowe znaczenie dla uzyskania pięknego obrazu ma odwzorowanie czerni, zatem monitor OLED nadal będzie ogromną zaletą”.

Resztę artykułu można przeczytać tutaj :***https://pro.sony/pl_PL/products/broa...-oled-monitors

Zamieszczony artykuł w dużym stopniu ukazuje przewagę panelu oled nad panelem led w kwestii osiągnięcia jak najlepszej jakości obrazu .
Jeśli panel oled jest stosowany w profesjonalnym sprzęcie by osiągnąć jak najlepszy obraz , to w segmencie konsumenckim spełni podobne oczekiwania . Panel led nie da tej jakości- jednoznacznie wynika to z treści tego artykułu.

Dobrze postawiłeś, ale ja decydując się na oleda całował bym w jakiś model flagowy .
 

adikas

New member
No i właśnie. Mój budżet to jedynie 5000zł. Oleda tak naprawdę nawet nie miałem w planie, ale LG mocno spuściło "gacie" i ten A1 za 5500zł sprawił, że naciągając lekko budżet mógłbym mieć nawet OLED (marzenie).

Ale potem zacząłem czytać o jasnościach, obejrzałem i przeczytałem kilka testów i w sumie ten LG to by był cudowny, ale właśnie chyba tylko do oglądania filmów, najlepiej w sypialni.

Myślę, że zostanę jednak przy dobrym FullArray LED z najnowszym prockiem XR, 120Hz, Bravia Core itd.. do tego teraz jest jeszcze tańszy, dziś za 4,400zł. Chyba się sam trochę pocieszam :p

No ale jak mnie nie stać na lepszy oled, to wole porządny led. Przy następnej zmianie będzie na pewno OLED.
Teraz mam starego Samsunga 55" UE55H6400, myślę że zmiana w jakości i tak będzie zauważalna.

Trochę mnie naprowadziliście, tzn. potrzebowałem jakiejś opinii do potwierdzenia moich odczuć.
Dzięki :)
 
Do góry