Oglądanie filmów/słuchanie muzyki w czasie burzy. ..

saint123

Klub HDTV.com.pl
VIP
Pracowałem kiedyś w tv kablowej jako monter i po burzach była masa roboty, popalone wzmacniacze w klatkach, na słupach, w domach nawet lodówki padały, tv i sprzęt elektroniczny.

Technika idzie do przodu, teraz wszystko w porządnej firmie idzie na światłowodach. Co najwyżej padnie transmiter albo konwerter na dachu, reszta nie tknięta. Dodatkowo do 10km można pociągnąć sygnał bez żadnych strat czy jak w temacie obaw o przepięcia / zakłócenia wyładowań atm.
Sam nad tym myślałem u siebie zastosować ale jeszcze drogo dla jednej rodziny. Opłacalność byłaby minimum przy zrzutce czterech/pięciu sąsiadów.

Co do tematu to ja preferuje opcje "A".
Internet mam do domu doprowadzony światłowodem, a sat mam oddzielony galwaniczne - ostatnio sprawdzałem testerem izolacji i na chwilę obecną wychodzi mi ponad 1Mohm. Także antena sat jest obojętna niczym dachówka ;-)

Wszystko tak naprawdę zależy w jakim miejscu mieszkamy. Jeżeli jest to osiedle, względnie jakieś centrum miasta to nie ma się czego obawiać.
Poleci do najwyższego budynku (no chyba, że w nim mieszkamy [emoji14] Ale na 90% będzie to jakiś komin, czy nadajnik BTS, których jest pełno i mają dość niezłe odgromniki).
Ważne mieć jakąś porządna listwę żeby wyłapało delikatne piki napięcia, które gdzieś tam mogą błądzić (w sumie tylko do tego taka listwa się nadaje, na pewno nie jest to bezpośrednia ochrona przed burzą).
Prędzej sąsiad "złota rączka" bez uprawnień jak to w Polsce bywa pobawi się w elektryka i do uziemienia podłączy fazę. Poleci przynajmniej jeden pion sprzętów agd w bloku.
Takich sytuacji znam już parę mniej lub bardziej szkodliwych, a padnięty sprzęt od pioruna - może ze dwie sytuacje.

Gorzej jest poza miastem, tutaj odległości między gospodarstwami, linie napowietrzne, płaskie tereny gdzie byle mały domek jest już najwyższym celem. Aż się prosi. Tutaj bym się dwa razy nie zastanawiał w zainwestował w dobrą ochronę i porządne ubezpieczenie.
 
Ostatnia edycja:

Caparzo

New member
Bez reklam
Ja tam odłączam antenę, internet, a sprzęt mam w listwie z UPSem i wtyczek nie wyłączam, ale listwę już tak. W chałupie mam też zabezpieczenia "antyburzowe" w rozdzielni elektrycznej, więc raczej śpię spokojnie.

nie wiem ile jest w tym prawdy, ale te listwy są na przepięcia sieciowe a nie na potężny ładunek pioruna. Tak jeden elektryk kiedyś mi mówił, wspomniał też że jak piorun walnie w piorunochron to potrafi wyrwać drut ze ściany razem z elewacją.

Sain123 ja wiem że technika idzie do przodu ale prąd z nieba jest zabójczy dla wszystkiego. Jak walnie w dom niezabezpieczony to pali całą instalację.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Ale zastanawiam się jeszcze nad jednym rozwiązaniem.Zamiast listwy kupić tzw.Gniazdo z ochroną przepięciową i do tego podpiąć jakąś tanią listwę
Jackiewiczowie: Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe - listwy zasilające

Nic to nie da .To jest straszna siła ,takie wyładowanie może nieść napięcie rzędu 100 mln V - żadna listwa tego nie wytrzyma .Według badań tylko 35% wszystkich piorunów uderza w ziemię ,więc jest duża szansa, że nie dojdzie do nieszczęścia :)
 

saint123

Klub HDTV.com.pl
VIP
Sain123 ja wiem że technika idzie do przodu ale prąd z nieba jest zabójczy dla wszystkiego. Jak walnie w dom niezabezpieczony to pali całą instalację.
Taa ale nie pójdzie przecież po światłowodzie, on nie ma żadnego sensownego ładunku, ujścia do masy. Kawałek plastiku/szkła jak reszta elementów budynku ;-)
Ale w przypadku domu jednorodzinnego poza miastem nawet setki/tysięczne różnicy potencjałów potrafią ściągnąć wyładowanie do ziemi wiec na nic większość zabezpieczeń. Wystarczy, ze budynek był wilgotny po niedawnych opadach deszczu i juz to wystarczy.
Jak wyżej, dobre ubezpieczenie, dostosowanie zabezpieczeń do umowy i nie ma co gdybać/kombinować.
W listwach jest tylko warystor, to tylko ochrona przed błądzącymi pikami napięcia, nic ponadto. Nie jest to bezpośrednia ochrona.
Jedyna szansa to odgromniki w skrzynce przyłącza prądu do budynku. Jeżeli mamy dobry uziom (dość dużo bednarki w ziemi) to znaczna część przepięcia / ładunku przeskoczy od razu do ziemi zamiast przez sprzęt wewnątrz instalacji.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Niewątpliwie to co napisałeś ma największe znaczenie - listwa bardziej działa na poprawienie samopoczucia :) ale lepiej ją mieć niż nie mieć :)
 

zorza

New member
Listwy antyprzepięciowe to z mojego doświadczenia ściema. Ostatnia burza we Wrocławiu spaliła mi lodówkę, zasilacz do kompa i Xboksa mimo, ze wszystko było podpięte do "markowych" listw "antyprzepięciowych" z warystorami.
 

Rafal7

Banned
Mi ostatnio sam się włączył wzmacniacz jak je....blo, ja dodatkowo odłączam satelitę od tunera i kablowkę od modemu internetowego.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ja uważam że lepiej jest listwą dobrą niż bez, ale i tak wyłączam listwę jak jest dobra burza - jak to mówią szczerzonego Pan Bóg szczerze ... i lepiej wyłączyć bo potem na własny koszt reperować sprzęt to średnia przyjemność...
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Mi ostatnio sam się włączył wzmacniacz jak je....blo, ja dodatkowo odłączam satelitę od tunera i kablowkę od modemu internetowego.

A tego to jeszcze nie słyszałem żeby wznak się włączył przy uderzeniu... ale to potwierdza że lepiej jest odłączyć sprzęt od sieci ....
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Ostatnio jak byłem w pracy, to była i to konkretna burza z piorunami i trochę się martwiłem że wszystko jest podłączone....Ale moja żona przewidziała nadchodzącą nawałnicę i nie pozostawiła żadnej wtyczki w gniazdku. Nawet wspieła się pod sufit aby projektor odłączyć...;-) Szkoda naszego sprzętu i ciężko zarobionych i wydanych na niego funduszy aby za jednym walnięcięm zrobić z niego elektro-śmieci..;-)
 

debu00

New member
A) tak
ale chyba powinienem to zmienić. zazwyczaj wyłączam wtyczki z kontaktów i dalej siedzę na laptopie.
 

3echo

Member
Bez reklam
W czasie burzy najlepiej wyciągnąć wtyczki z kontaktów,ale jak już się tego nie zrobiło to lepiej zostawić załączoną czy wyłączoną listwe antyprzepięciwą?Czy ona ma też chronić jak jest wyłączona?

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
 
Do góry