TVP 4K w DVB-T2/HEVC z HDR ruszy na Euro 2020

przemko77

Well-known member
Bez reklam
TVP 4K dostępny będzie na mux 5 w naziemnej telewizji cyfrowej ,który nadawany jest w nowym standardzie DVBT-2 .Do odbioru tego multipleksu potrzebny będzie odbiornik DVBT-2 z dekoderem HEVC

1. Na początek przechodzimy na stronę lokalizatora nadajników telewizji naziemnej https://www.sat-charts.eu/lokalizator.php
2. Wskazujemy położenie naszej anteny odbiorczej i naciskamy przycisk "pokaż co mogę obejrzeć "
3. W tabeli odnajdujemy najbiższy nadajnik mux5 z którego dostępny jest sygnał DVBT-2 w naszej lokalizacji
4. Na odbiorniku wyszukujemy kanały telewizyjne na której pracuje nadajnik DVBT-2 Po udanym wyszukaniu kanałów powinny zostać dopisane - TVP Polonia HD ,TVP Rozrywka SD ,TVP Dokument ,TVP Kobieta, TVP4K
TVP4K powinien zapisać się na pozycji 82 (CLN ) na liście kanałó w odbiorniku
 
Mam tv Philips seria 7334 podłączony do dekodera HD więc nie obejrzę TVP 4k . Podłączyłem kablem antenowym do gniazdka w mieszkaniu. Znajduje mi 33kanaly ale między innymi nie ma tvp4 k TVN fabuła itp wyszukiwanie automatyczne bez efektu nawet jeśli opcja szukania kanałów testowych i po wpisywaniu odpowiednich wartości nie znajduje dalej kanałów. Lokalizacja Koszalin. Co mogę zrobić???
 

janunio

New member
Bez reklam
Prosta sprawa; instalacja zbiorcza nie obsługuje kodowania HEVC.
Jeżeli Twój TV ma w specyfikacji 4K i HEVC to spróbuj podłączyć zwykłą antenę DVB-T do TV. W pobliżu nadajnika powinno załapać. Ja przy 44 km od Raszyna stosuję antenę ze wzmacniaczem. Koszt ok. 40 pln.
 

Adam91

New member
Mam problem z TVP 4k. Na początku praktycznie nie było kontrastu ale już jest ok. Jednak w niektórych meczach mam problrm z murawą. Zmienia ona kolor między zielonym i żółtym. Jak jest jedno ujęcie to ona robi się w niektórych miejscach żółta a w innych zielona. Ciężko to opisać. W innych meczach jest ok.

Telewizor jakiś Samsung. "Ulepszacze" obrazu wyłączone. Próbowałem każdą opcję i cały czas tak jest. Obraz odbieram TV naziemną. Na TVP2 HD odtwarzanym przez UPC nie ma problemu
 

janunio

New member
Bez reklam
Obiecane porównanie DVB-T: TVP 4K i TVP Sport HD
Foty zrobione POCO F1.
 

Attachments

  • TVP 4K.jpg
    TVP 4K.jpg
    31,3 KB · Wyś: 65
  • TVP HD.jpg
    TVP HD.jpg
    24,4 KB · Wyś: 57
Ostatnia edycja:

janunio

New member
Bez reklam
Oba screeny są z naziemnej.
Po trawie widać wyraźnie większą szczegółowość wersji 4K.
 
Ostatnia edycja:

Forest89

Active member
Bez reklam
Obiecane porównanie DVB-T: TVP 4K i TVP Sport HD
Foty zrobione POCO F1.
Zdecydowanie 4K wypada lepiej, ale aktualnie ma ma co porównywać FHD vs 4K, ponieważ na czas uruchomienia TVP 4K obniżyli drastycznie bitrate kanałów FHD, w tym TVP Sport, więc test może być nieobiektywny ;)
 

Forest89

Active member
Bez reklam
Prosta sprawa; instalacja zbiorcza nie obsługuje kodowania HEVC.
Jeżeli Twój TV ma w specyfikacji 4K i HEVC to spróbuj podłączyć zwykłą antenę DVB-T do TV. W pobliżu nadajnika powinno załapać. Ja przy 44 km od Raszyna stosuję antenę ze wzmacniaczem. Koszt ok. 40 pln.
Coś musi być nie tak, bo ja mieszkam w bloku, gdzie mam antenę zbiorczą a mimo to wszystkie kanały odbieram normalnie, również nowy TVP 4K.
 

janunio

New member
Bez reklam
A może twój operator zbiorczej instalacji korzysta ze sprzętu obsługującego kodowanie HEVC ?
Antena jest podłączona do tunera i rozdzielacza sygnału. Zadzwoń do operatora i dopytaj.
 

janunio

New member
Bez reklam
na czas uruchomienia TVP 4K obniżyli drastycznie bitrate kanałów FHD, w tym TVP Sport,
Podaj link do tej informacji. To sensacja !!!
Wynika, że w naziemnej TVP SPORT HD ma drastycznie obniżony bitrate ...
Kanału TVP Sport w naziemnej nie ma.
 
Ostatnia edycja:

SDman

Banned
Nie potwierdzam, z DVB-C nie mam potrzeby dodania 4k, transmisję FHD są jak 4k. Ostrość, płynność, paleta - brawo RetSat.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Jakość meczy na kanale 4K jest lepsza. Widać to zdecydowanie. Oczywiście każdy ogląda taki kanał jaki chce.
 

SDman

Banned
55"z 3 metrow + Q90T + RetSat = dobre FHD
jak 4k, takie jest z Euro na każdym kanale, który nadają, liga narodów również.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Zdecydowanie 4K wypada lepiej, ale aktualnie ma ma co porównywać FHD vs 4K, ponieważ na czas uruchomienia TVP 4K obniżyli drastycznie bitrate kanałów FHD, w tym TVP Sport, więc test może być nieobiektywny ;)

Nie bardzo rozumiem po co by mieli obniżać bitrate , TVP Sport Hd nadaje z muxa 3 który jest w całości własnością TVP , natomiast TVP 4K jest nadawany z muxa testowego .Jeżeli dobrze pamiętam pojemność muxa to jest niecałe 23mb/s ,przy przejściu na nowy standard DVBT-2 pojemność się zwiększyć o ok 30% .Jest jeszcze możliwość zwiększenia pojemności przez obniżenie kodowania korekcyjnego ale w tym przypadku trzeba się liczyć z ewentualnymi problemami w odbiorze
W ogóle bitrate programów TVP jest mniejszy nawet z satelity , pamiętam dawniej np TVP1 HD miało w granicach 8-10 mb/s .Zaskakująco dobry jest odbiór TVP Polonia HD z satelity
 

Paździoch1

Klub HDTV.com.pl
VIP
TVP 4K z HDR ponownie dostępny od dzisiaj w Naziemnej Telewizji Cyfrowej w MUX-6


Skanujcie pasmo telewizyjne, jeśli sam sobie telewizor nie wyszukał.

@kiki - zedytuj proszę tytuł wątku na TVP 4K w DVB-T2/HEVC z HDR będzie ciągłość bez zakładania nowego wątku
 
Do góry