Filmy Blu-ray w polskich wypożyczalniach

Jimmy

New member
Posprawdzałem u dystrybutorów filmów i okazało się, że filmy na Blu-ray z prawami do wypożyczania są dostępne nawet od zeszłego roku, ale wypożyczalnie ich nie chcą brać tłumacząc się brakiem pieniędzy. Wypożyczalnie takie jak Beverly Hills Video z kolei zwalają winę na dystrybutorów, którzy rzekomo nie udostępniają filmów Blu-ray z prawem do wypozyczania. I kółko się zamyka.
Uważam, że wszyscy obecni i przyszli posiadacze odtwarzaczy BR i konsol z BR powinni zacząć gnębić wypożyczalnie, aby te zaczęły wreszcie zakupywać filmy na Blu-ray. Przecież to będzie nakręcało wzajemnie sprzedaż i wypożyczanie filmów BR jak i sprzedaż odtwarzaczy. Przecież wiadomo, ze Blu-ray wkrótce wyprze DVD, tak jak DVD wyparło VHS.
Jak dotąd to w BHV jest tylko jeden tytuł na Blu-ray "U Pana Boga w Ogródku":twisted:
 

tomek67

New member
Beverly Hills Video w Warszawie przy Toruńskiej są "aż" 3 filmy HD-DVD.
Blue Raya nie ma ani jednego :(
Dla mnie głównym źródłem filmów jest rewelacyjny amazon i sporadycznie allegro jak się trafi okazja.
 

kloss_tc

New member
Jimmy napisał:
Przecież wiadomo, ze Blu-ray wkrótce wyprze DVD, tak jak DVD wyparło VHS.
Jak dotąd to w BHV jest tylko jeden tytuł na Blu-ray "U Pana Boga w Ogródku":twisted:

No nie - pewnie DVD aż tak szybko nie wyginie, pewnie za jakieś 5-6 lat może zacznie BR wygrywać, VHSy też się długo trzymały.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Potwierdzam - VideoWorld - już teraz jest mnóstwo filmów na BD a ciągle poszerzają swoją ofertę.

Pozdrawiam,
 

Jimmy

New member
Jak więc widać VideoWorld ze Śląska jest prężne, a BHV chyba jest zarządzane przez dziadków, którzy nie rozumieją rynku.
 

pupil

Member
kloss_tc napisał:
No nie - pewnie DVD aż tak szybko nie wyginie, pewnie za jakieś 5-6 lat może zacznie BR wygrywać, VHSy też się długo trzymały.

Właśnie,może ktoś pamięta jak długo VHS-Y się trzymały,może to będzie jakaś"odnośnia"(ale nie sądzę,choć teraz tych kaset nikt nie wypażycza,prawie:)
Ale gdyby porownać stosunek czasu VHS-DVD względem DVD-Blu-ray,to co by nam wyszło??
 

***mach***

New member
Ja miałem pilota zrobionego z długiego patyka. Musiałem patykiem trafić w przyciśk żeby zmienić program. Ale wtedy nie miałem dużo przełączania bo były tylko 2 kanały:)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Nie wiem jak w BHV, mają inne "hurtowe" i "wiązane" układy z dystrybutorami, ale dla małych "osiedlowych" wypożyczalni, cena BD z licencją na wypożyczanie jest o dobre kilkadziesiąt PLN większa od ceny DVD. A że w dobie internetu i pirackich płyt (np. w Gdańsku-Wrzeszczu rynek jest tuż obok komisariatu policji ;)) wypożyczalnia video to kulejący biznes, to i nikt nie weźmie BD, bo nie zwrócą mu się koszty zakupu płyty.

Szkoda że HD DVD padło, dwuwarstwowe płyty (HD/DVD) to było coś.
Gościu u którego wypożyczam DVD, przymierzał się do zakupu HD DVD...

// edit

Właśnie odwiedziłem stronę Videoworld. Wkrótce będzie wypożyczanie on-line. Ciekawe po ile...
 
Ostatnia edycja:

kloss_tc

New member
pupil napisał:
Właśnie,może ktoś pamięta jak długo VHS-Y się trzymały,może to będzie jakaś"odnośnia"(ale nie sądzę,choć teraz tych kaset nikt nie wypażycza,prawie:)
Ale gdyby porownać stosunek czasu VHS-DVD względem DVD-Blu-ray,to co by nam wyszło??
Jeśli mnie pamięć nie myli, to w Beverly Hills kasety wyprzedano gdzieś w 2006 roku. DVD chyba pojawiły się pod koniec 1999 roku, więc razem przeżyły ok 6-7 lat.

Więc zakładając powyższy układ sił w kwestii DVD-BR - no to gdzieś do 2013 roku DVD będziemy oglądać :)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
DVD wypożyczam od 2000 roku. W tej chwili ruch w BHV jest duuużo mniejszy niż kiedyś. Przypuszczam że do 2013 to wypożyczalnie padną na ryj. Wykończy je piractwo i (w Polsce niekoniecznie, denna infrastruktura internetowa) usługi typu video on demand.

// edit

Od jakiegoś czasu BHV sprzedaje gazety, wino, lody, popcorn itepe. Ciekawe na czym więcej zarabiają, na wypożyczeniach czy na "dodatkach" do projekcji... ;)
 
Ostatnia edycja:

kloss_tc

New member
Rynek wypożyczeń się trochę zmienił od czasu wprowadzenia tzw podziału przychodów. Wypożyczalnie (przynajmniej te większe, sieciowe) biorą filmy od dystrybutora i dzielą się z nim zyskami (tzw Revenue Sharing), więc nie ma problemu jak kiedyś, że kupowałeś film z prawami do wypożyczenia za np. 150 pln, miałeś cenę np. 10 zł za wypożyczenie - więc film musiał się conajmniej 15 razy wypożyczyć, żeby wyszedł na "0" - no a gdzie pokrycie kosztów działalności.

Pracuję w BHV :) więc coś o tym wiem :)

Co do "padania" :) Faktycznie - były ciężkie dni, gdzieś tak ze 2-3 lata temu, kiedy pojawił się boom na ściąganie piratów z sieci, teraz jednak da się zauważyć powrót ludzi do wypożyczania.
Na szczęście dla wypożyczalni, nie jesteśmy drugą Japonią :) więc takie cuda jak VOD na razie są dla koneserów ;)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Dlatego że płytę zawierającą dwie warstwy, do odczytu przez DVD jak i przez HD DVD, można spokojnie zakupić do wypożyczalni i będzie na niej obrót. Póki co, napędzany przez tych, którzy mają DVD, a z czasem przez posiadaczy HD DVD. Oczywistym jest, że na początku życia każdej nowej technologii odsetek jej użytkowników jest (szczególnie w PL) znikomy. A dwuwarstwowe HD DVD to doskonałe rozwiązanie na okres przejściowy.

Kolejna przewaga HD DVD to wykorzystywanie istniejących linii produkcyjnych (do DVD). Do BD trzeba zakupić nowe wyposażenie tłoczni. Przez to BD będzie przez jakiś czas droższe...

A na popularyzację formatu BD w PL możemy poczekać, aż za produkcję odtwarzaczy wezmą się Chińczycy, a do gazet zamiast DVD będą dołączane BD.

Tak jak było z DVD....

Jeszcze a propos cen.
Gość u którego wypożyczam, za nowość śpiewa 7 PLN, 6 PLN jeśli zapłacę z góry 50 PLN. W BHV Premiera kosztuje 12 PLN, po niedługim czasie staje się MegaHitem za bodajże 11,50 (za 3 szt. 27PLN, ostatnio to już chyba 29).
Mała wypożyczalnia nie ma układu o podziale przychodów. Płaci za DVD 150...170 PLN. Za BD dystrybutorzy śpiewają około 240 PLN.

No to powodzenia w upowszechnianiu BD. :roll:
 
Ostatnia edycja:

Jimmy

New member
kloss_tc napisał:
Rynek wypożyczeń się trochę zmienił od czasu wprowadzenia tzw podziału przychodów. Wypożyczalnie (przynajmniej te większe, sieciowe) biorą filmy od dystrybutora i dzielą się z nim zyskami (tzw Revenue Sharing), więc nie ma problemu jak kiedyś, że kupowałeś film z prawami do wypożyczenia za np. 150 pln, miałeś cenę np. 10 zł za wypożyczenie - więc film musiał się conajmniej 15 razy wypożyczyć, żeby wyszedł na "0" - no a gdzie pokrycie kosztów działalności.

Pracuję w BHV :) więc coś o tym wiem :)

Co do "padania" :) Faktycznie - były ciężkie dni, gdzieś tak ze 2-3 lata temu, kiedy pojawił się boom na ściąganie piratów z sieci, teraz jednak da się zauważyć powrót ludzi do wypożyczania.
Na szczęście dla wypożyczalni, nie jesteśmy drugą Japonią :) więc takie cuda jak VOD na razie są dla koneserów ;)
Skoro pracujesz w BHV to powiedz kiedy wreszcie zaczną się pojawiać filmy na Blu-ray. Rozumiem bowiem, że przy revenue sharing będzie to opłacalne zarówno dla dystrybutora jak i wypożyczalni. No może na początku nie będzie dużych zysków, ale jestem pewien, że jak będą filmy na BD w wypożyczalniach, wiele ludzi pobiegnie do sklepów kupić odtwarzacze lub PS3.
 

kloss_tc

New member
obawiam się niestety, że nieprędko ... miał teraz wyjść nowy Rambo na BR - no i ... tylko DVD dostaliśmy ... szczerze przyznam, że w wypożyczalniach się lekko wkurzamy na "górę" w kwestii BR - bo nie słychać nic, aby się coś zmieniło ...

też uważam, że dopóki ludzie nie będa mieli łatwiejszego i tańszego dostępu do filmów na BR, to rynek odtwarzaczy BR nie ruszy, bo jak ma ruszyć, co mają ludzie oglądać ?
 
Ostatnia edycja:

***mach***

New member
rynek BR to tylko i wyłącznie filmy a nie odtwarzacze. Przecież dobre dvd kosztuje około 1000zł czyli porównywalnie do BR. Dopóki płytki BR nie spadną do cen takich jak DVD (a według mnie nigdy nie spadną) to format ten mimo że wygrał wojnę nie stanie się popularny w domowym video. Prędzej jako nośnik danych do PC.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Rynek BR to zarówno filmy jak i odtwarzacze.

Odtwarzacz DVD można kupić powiedzmy za 150 zł i zwykły użytkownik będzie nim zachwycony - kupisz za tyle BD Player?

Są wypożyczalnie gdzie filmów na BR jest cała fura a będzie ich przecież coraz więcej.

Dzięki temu ludzie będą kupowali odtwarzacze i wszystko się będzie kręciło.

Pozdrawiam,
 
Do góry